VISIGOTH (US) - Conqueror's Oath

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

VISIGOTH (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κυκλοφορεί στις 9/2 το πολυαναμενόμενο νέο άλμπουμ των Visigoth. οι προσδοκίες είναι ψηλές μετά το εξαιρετικό The Revenant King
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »



Πατάω play,
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »

Αυτό που με είχε πραγματικά ενθουσιάσει με αυτή τη μπάντα ήταν το The Final Spell EP. Θυμάμαι πως έχοντας ακούσει εκείνο το υλικό περίμενα πως και πως να βγει ο δίσκος. το νεμπούτο δεν ικανοποίησε τις προσδοκίες μου -χωρίς να είναι και για τα σκουπίδια-. Το βρήκα απλά πολύ επίπεδο, κάπως μονοκόμματο και με λίγες καλές στιγμές, συνολικά.

Και θέλω να κάνω και ένα γενικότερο σχόλιο.

Χρόνια περιμένω να βγει ένας EPIC METAL δίσκος, με συνθέσεις που θα με κάνουν να δακρύσω και με μια ΦΩΝΑΡΑ που θα με ψαρώσει και θα πάω να κρυφτώ στη σπηλιά μου.

Από κανένα άλμπουμ το οποίο παίζει μπάλα στο παραπάνω ιδίωμα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και κατεύθυνση, δεν πληρούνται οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις για μένα. Και έτσι ξαναβάζω το Champion Eternal και σχολάει ο γάμος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από theBox »

Το καινουριο δεν μου είπε πολλά...

Για το ντεμπούτο συμφωνώ απόλυτα με Χρίστο, όπως επίσης την ίδια γνώμη έχω (λιγο καλύτερη όμως) και για το Terminus - Reaper's Spiral που παρουσιαστηκε ως το αντίπαλο δέος για το 2015 απο τον τύπο.

Έκει που δεν συμφωνώ είναι στ λεγόμενα για πρόσφατο επικ μέταλ αρηστούργημα. Αυτο ΥΠΑΡΧΕΙ και είναι το Eternal Champion - The armor of Ire. Ως προς τις συνθέσεις αδιαπραγμάτευτα και ενώ τα φωνητικα τα λες και love or hate, εγώ βρισκομαι ΒΑΘΙΑ μέσα στο love στρατόπεδο. Για να μην μιλήσω για τον πραγματικά εξαιρετικό στίχο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από Zippo190 »

Συμφωνώ και εγώ ότι το ντεμπούτο ήταν κάπως άνευρο, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, απλά υποσχόταν πολύ περισσότερα από όσα μας έδωσε τελικά. Αντίθετα το Terminus μου φάνηκε πολύ περισσότερο εμπνευσμένο, πιο δεμένη η μπάντα, πιο πρωτότυπη θεματολογία, πιο δουλεμένα τα τραγούδια και γενικά έδωσε μια πολύ καλύτερη εικόνα και θεωρώ ότι είναι άξιο δείγμα γίδας Μυοτονικής/Καλαχάρι.

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »

Αντίθετα το Terminus μου φάνηκε πολύ περισσότερο εμπνευσμένο, πιο δεμένη η μπάντα, πιο πρωτότυπη θεματολογία, πιο δουλεμένα τα τραγούδια και γενικά έδωσε μια πολύ καλύτερη εικόνα και θεωρώ ότι είναι άξιο δείγμα γίδας Μυοτονικής/Καλαχάρι.
Terminus ήταν μια χαρά άλμπουμ για το είδος του! Συμφωνώ! Δουλεμένο, με πρωτότυπο concept, καλοπαιγμένο και γενικά είχε να δώσει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »

Έκει που δεν συμφωνώ είναι στ λεγόμενα για πρόσφατο επικ μέταλ αρηστούργημα. Αυτο ΥΠΑΡΧΕΙ και είναι το Eternal Champion - The armor of Ire. Ως προς τις συνθέσεις αδιαπραγμάτευτα και ενώ τα φωνητικα τα λες και love or hate, εγώ βρισκομαι ΒΑΘΙΑ μέσα στο love στρατόπεδο. Για να μην μιλήσω για τον πραγματικά εξαιρετικό στίχο...
Οι EC είναι για μένα η καλύτερη μπάντα από όλες αυτές τις νεοεμφανιζόμενες στο χώρο. Visigoth, Terminus κτλ. Δεν το συζητώ καν. Μόνο καλά λόγια έχω να πω αν και αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς για αυτούς τα θεωρώ κάπως υπερβολικά.

επίσης φουλ νιώσιμο και με Stone Dagger.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από Zippo190 »

Οι Τerminus μου αρέσουν περισσότερο και από τους Eternal Champion.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ πάλι δεν ενθουσιάστηκα τόσο με το Terminus, περίμενα να ακούσω κάτι καλύτερο σύμφωνα με τα σχόλια που έβλεπα
αντίθετα με Visigoth που δεν είχα ακούσει τίποτα από τον περίγυρο και το άλμπουμ με έπιασε με τη μία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από manillard »

Post για κάδρο με τις μπάντες που αναφέρατε 8-]
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »

Περίεργο που δεν έχω δει ακόμα ποστ από Priamo στο συγκεκριμένο θέμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από Priamos »

Τα είπα στο Λάκκο και ξεχαρμανιασα...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βαριέσαι κυρ Κώστα?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 15 Ιαν 2018, 20:17 βαριέσαι κυρ Κώστα?
:D Ειμαι ντροπαλος και λιγομιλητος...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Visigoth (US) - Conqueror's Oath

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Δευ 15 Ιαν 2018, 20:20
LuciferSteele έγραψε: Δευ 15 Ιαν 2018, 20:17 βαριέσαι κυρ Κώστα?
:D Ειμαι ντροπαλος και λιγομιλητος...
Άσε τους λάκκους. Εγώ αν δεν δω κλασικό ποστ Priamou να ξερνά ατσάλι, νιώθω ότι κάτι δεν κάνουμε σωστά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”