DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από theBox »



Δυο-τρείς σκέψεις μου, με αφορμή το γεγονός οτι σήμερα αξιώθηκα να τσιμπίσω το βινυλιάκι...

Δεν ήμουν ποτε χώμενος ιδιαίτερα στο Doom metal. Εχω ακουσει τα κλασσικά και προβλεπομενα, Candlemass, Solitude, Sorcerer καθως και διάφορα άλλα σκόρπια που θεωρούνται "απο τα καλά" του είδους αλλά γενικα δεν μπορω να πω οτι τρελαίνομαι για τα περισσότερα. Ε λοιπόν, για μένα, αυτος εδω ο δίσκος ισοπεδώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από τα παραπάνω πλην του Epicus (ίσως και του Tales). Δεν ξέρω γιατι μου έχει κάτσει ΤΟΣΟ καλά, ενώ το είδος με αφήνει σε γενικές γραμμές αδιάφορο. Ίσως είναι το γεγονός οτι επι της ούσιας προκείται περισσότερο για αργόσυρτο λυρικό power/prog, παρά για "ορθόδοξο" doom metal. 'H τουλάχιστον ως κάτι τέτοιο φτάνει στα δίκα μου αυτιά... Ειδικά σε σχέση με κατι crowning of the fire king, crypt sermon, below ή ότι άλλο θεωρείται "hot" στο χώρο αυτή τη στιγμή...δεν ύπαρχει καμία σύγκριση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Priamos »

No2 για τη χρονια που μας περασε, οποτε προφανως συμφωνω. Μαλιστα και εγω το θεωρω καλυτερο απο τις κυκλοφοριες των συγχρονων μεγαλων του ειδους. Μαλιστα μας ειχαν ζητησει να γραψουμε ενα κειμενο απο το RO για ενα αλμπουμ που απουσιαζε "ανεξηγητα" απο την 25αδα της χρονιας (αν και τελικα δεν δημοσιευτηκαν) και ειχα γραψει τα παρακατω:
Στα φετινά μου ακούσματα και κατά συνέπεια στις επιλογές μου για τα άλμπουμ που ξεχώρισαν το 2017, κυριάρχησαν δύο «τάσεις» : το ελληνικό metal και το επικό doom. Στην τομή αυτών των δύο, βρίσκουμε τους Doomocracy και το “Visions and Creatures of Imagination”, ένα άλμπουμ που κατέστησε ακόμα πιο αναχρονιστική τη φράση «καλό για ελληνικό». Σε μια ιδιαιτέρως ανταγωνιστική χρονιά, που οι κορυφές του είδους παγκοσμίως είχαν μια εντυπωσιακή δισκογραφική παρουσία, οι Doomocracy κατάφεραν – στη συνείδησή μου - να ξεχωρίσουν με το σπαθί τους. Η απουσία τους από το ετήσιο top 25 του Rock Overdose θα ήταν «ανεξήγητη», αν δεν απουσίαζε πλήρως και το επικό doom metal ως υποείδος, αποτυπώνοντας και υπογραμμίζοντας την αντισυμβατικότητα και αντιεμπορικότητα του συγκεκριμένου χώρου. Έτσι το “Visions and Creatures of Imagination”, ως γνήσιο τέκνο αυτού του δύστροπου μα και συνάμα γοητευτικού είδους, αναμένεται να παραμείνει κτήμα και καύχημα ενός περιορισμένου και εξειδικευμένου κοινού, παρά την αρτιότητά του.
Bonus η δισκοκριτικη μου:
https://rockoverdose.gr/portfolio-view/ ... agination/
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αδιαπραγμάτευτη δισκάρα, το έχω λιώσει online αλλά ακόμα να αξιωθώ να το αγοράσω. Είναι ένας ισορροπημένος δίσκος (παραγωγή, σύνθεση, performance κλπ) που κάνει την υπέρβαση σε αρκετά σημεία - το ακούω κ χαμογελάω μόνος μου χααχ - αλλά δε ξέρω αν θα το συγκρίνα με τα έπη που προανέφερες για συναισθηματικούς (και όχι μόνο) λόγους. Πάντως γουστάρω να βλέπω μπάντες να έχουν εξέλιξη από τη μία κυκλοφορία στην άλλη και οι Doomocracy είναι on spot σε αυτό. Ελπίζω να δούμε και κυκλοφορία #3 σύντομα ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Έχει κανείς να πεί κάτι σε αυτο που γράφω, οτι ουσιαστικα ο δίσκος είναι αργο power/prog ή απλά έγω είμαι ο ανώμαλος?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Spyros »

Τους είχε πάρει το μάτι μου αλλά δυστυχώς δεν τους είχα ακούσει.. Μετά την εμφάνιση τους τις προάλλες στην αθήνα, έχει κλείσει ήδη ποια θα είναι η επόμενη μου αγορά, ελπίζω σύντομα! Φοβερός δίσκος, αν κατάλαβα καλά τον έπαιξαν εξ'ολοκλήρου και ήταν πειστικότατοι και κλασσική περίπτωση που δεν στέκει το καλό για ελληνικό.

EDIT : Εμένα μου έβγαλαν πολλά στοιχεία από κλασσικά πράγματα, κυρίως από solitude aeturnus όμως
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spyros την Δευ 02 Απρ 2018, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καλά τα λές! Όχι αργό power/prog, doom με αρκετά prog στοιχεία. Memonti Mori στα πιο doom τους ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Kαλά αυτο το "καλο για ελληνικό" έχει σταματήσει να υφίσταται εδώ και αρκετά χρόνια σε πολύ μεγάλο βαθμο. Δηλάδη τι να πούμε και για τους Wrathblade...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Spyros »

Καλά με wrathblade είπες την μπάντα που κατάφερε μια κι έξω ( και συνεχίζει εννοείται) να μπει στο προσωπικό μου πάνθεον και να κοιτάει στα μάτια όλα τα μεγαθήρια!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Priamos »

@The Box ειναι Soltude Aeturnus + prog νοοτροπια/αισθητικη στα αυτια μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες, πάνε χρόνια που έχω να ασχοληθώ με SA, αν και θυμάμαι οτι δεν μου έκαναν κουκου ιδιαίτερα. Σκόρπια κομμάτια μπόρει, αλλά δεν είχα βρει κάποιο που να με κρατήσει για όλη τη διάρκεια ενος αλμπούμ. Ίσως να είναι το προγκ στοιχείο που "σωζει" , για τα γούστα μου, αυτούς εδώ. Άλλωστε ένας άλλος πολυαγαπημένος μου δίσκος είναι το ντεμπούτο των Veni Domine" που ακολουθεί λιγο πολυ την ίδια συνταγή. Αν και το αποτέλεσμα είναι αρκετά διαφορετικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Δευ 02 Απρ 2018, 21:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Vic »

Δισκάρα με ηχάρα και κομματάρες σίγουρα. Αλλά όσο και να αγαπάω τον φίλο μου τον Μιχάλη, ε, πάνω από Solitude και Candlemass και Memento Mori, όπως και να το κάνουμε δύσκολο να το βάλω. Και νομίζω και ο Μιχάλης το ίδιο θα πει!

Solitude το βασικό σασί μαζί με Candlemass αλλά εδώ μέσα χωράνε και οι Memento Mori που από μόνοι τους αψηφούν τα παραδοσιακά κουτάκια (ντουμ; πάουερ ντουμ; προγκ πάουερ; προγκ πάουερ ντουμ;) αλλά και το US Metal. Τα παιδιά το πάνε πάρα πολύ καλά και όχι μόνο πιάνουν τα επιμέρους σωστά αλλά κυρίως το πάνε πολύ καλά στο songwriting, γράφουν τραγούδια.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Vic έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 21:18 αλλά κυρίως το πάνε πολύ καλά στο songwriting, γράφουν τραγούδια.
Συμφώνω! Και στο δια ταύτα αυτό είναι πάντα το σημαντικότερο σε μια μπάντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μεγάλη δισκάρα. Σε κάμποσα χρόνια θα μνημονεύεται στα classic doom metal albums της εποχής μας. Σίγουρα όμως όχι πάνω από Solitude Aeturnus, Candlemass, Sorcerer ή Memento Mori. Nομίζω πως αυτή είναι τιτάνια υπερβολή...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από Lilith »

Το εκπληκτικό με τους Doomocracy είναι πως έχουν καταφέρει με απίστευτη τεχνική και έμπνευση να συνδιάζουν τα φωνητικά με την κιθαριστική δουλειά, με τα αργόσυρτα riffs και τις πιο "βαριές" μελωδίες και να μας δίνουν ενα αποτέλεσμα ξεχωριστό, διαφορετικό και μοναδικό..τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Δισκάρα και αυτή η φωνή του Σταυρακάκη (respect) πιάνει κορυφή !

"προκείται περισσότερο για αργόσυρτο λυρικό power/prog, παρά για "ορθόδοξο" doom metal"

Νομίζω πως όλα αυτά τα στοιχεία συνδιάζονται μεταξύ τους αποτελεσματικά.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DOOMOCRACY - Visions And Creatures Of Imagination (2017)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πριν μία βδομάδα αξιώθηκα να το πάρω, δεν το έχω ακούσει ακόμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”