GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Άκουσα και το "Κασεριον". Οι ghost πλέον παίζουν ένα είδος που γενικά δεν μου αρέσει, με τρόπο που δεν μου αρέσει καθόλου. Μιλάμε για 3/10 . Υπάρχουν πλέον πολλά punk συγκροτήματα που μου αρέσουν περισσότερο από Ghost. Μη σου πω και rap. Τελευταία ελπίδα το τελευταίο κομμάτι, γιατί με ψαρωσε ο editor του epic metal blog με τους διθυράμβους του.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Ειναι ροκ, ειναι ραπ, ειναι χεβι, τραβα στο ταμειο και κατεθεσε τα σεβη...
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Vic »

Όπως πάντα, 3-4 κομμάτια που βρίσκω εξαιρετικά και τα υπόλοιπα not my thing. Να πω όμως ότι συμφωνώ ότι οι Ghost τρώνε κράξιμο στον αυτόματο και μάλιστα κράξιμο με επιχειρήματα του 2010. Επίσης ότι ο τελευταίος δίσκος είναι σαφέστατα η Γκοστ εκδοχή του 80ς μελωδικού hard rock, κομπλέ με εξωτερικούς συνεργάτες και εργοστάστιο παραγωγής hooks. Και τα φωνητικά όντως (στον δίσκο) είναι αριστοτεχνικά ηχογραφημένα και η παραγωγή τα κάνει καραμέλα και ιδανικά για την αισθητική τους (ύπουλη, ματζόρε, user-friendly, μωρό της ρόζμαρι σατανίλα) - ειδικά από το Μελιόρα και μετά.Τέλος, πραγματικά ο Τομπάιας είναι πολύ ενδιαφέρων τύπος που ξέρει να μιλάει και να εκφράζει άποψη.

Από την άλλη συμμερίζομαι την απάθεια έως και αποστροφή μερικές φορές για το επιχείρημα "φέρνουν κόσμο στο μέταλ". Do they really though? Και γιατί πρέπει να με νοιάζει αυτό; Πιο πολύ σέβομαι ότι αρέσουν σε πολύ κόσμο - σκέτο. Σέβομαι ότι έχουν αποψάρα και όραμα και αυτό περνάει στον ακροατή και μπράβο τους. Τώρα το τι καλό και τι κακό κάνουν στο μέταλ (και αν είναι μέταλ) είναι να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε, εξίσου χρήσιμη κουβέντα με το αν είναι σωτήρες ΤΗΣ μέταλ (που φυσικά δεν κοιμόμαστε τα βράδια ανησυχώντας ποιος θα σώσει την μέταλ μας).

Επίσης πολλοί οπαδοί Ghost συνεχίζουν να σπάνε παπάρια με επιτροπικό τρόπο αλλά οφείλω να σημειώσω (πάλι) ότι οι χομπίστες haters τους έχουν εκτοπίσει στο συγκεκριμένο θέμα.

Δεν έχω αλλάξει γνώμη. Απλά εκεί που λέω 8 χρόνια, τώρα πρέπει να λέει 12.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Aphelian »

Σαν μπαντα με αφηνουν παγερα αδιαφορο σε γενικες γραμμες, αν και μου αρεσει η αισθητικη τους και η ολη προσοχη στην λεπτομερεια/ποιοτητα σε ολες τις δουλειες τους. Μπηκα απο περιεργια να ακουσω το καινουριο αλμπουμ και μπορω να πω με σιγουρια πως μου αρεσει τρομερα περισσοτερο απ'οτι εχουν κανει στο παρελθον.
Εθιστικότατη παραγωγη, ωραιες συνθεσεις και φοβερα easy listening, ακομα και ο υπερφλατ Τομπαιας μου αρεσε σε αυτο το αλμπουμ.

Και το κερασακι στην τουρτα, μαλλον το κομματι που μου εκανε την μεγαλυτερη (και πιο θετικη) εντυπωση, ειναι το... Twenties.

Ενταξει δεν εγινα φαν να παω να αγορασω δισκογραφιες, αλλα θεωρω τεραστια επιτυχια οτι δεν το εκλεισα μετα απο 10 λεπτα και ακουσα ευχαριστα ολοκληρο τον δισκο :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”