GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 23:54
CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 23:52
Τζουντας Πριστ
Ρομπ με μαλλί και χίπικο πουκαμισάκι.
Τσακάλι είσαι. Το αγαπημένο μου άλμπουμ τους btw και ένα απο τα συγκλονιστικότερα βίντεο ΕΒΕΡ το συγκεκριμένο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Εχω δει το κλιπ αυτο 1000 φορες... το ξαναβλεπω και τωρα...
Καθε φορα με πιανει δεος, ανατριχιλα...
Τι να πεις... δεν υπαρχουν αλλα λογια.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Ειπα να μην σχολιασω για να μην βγουμε κι άλλο οφ-τοπικ, αλλά δε γαμιεται. Το sad wings of destiny μου αρεσει κι εμενα. Παω να δω το κλιπ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 23:51 Το σεντονι Κομη θα μπορουσα να το ειχα γραψει εγω, μεχρι τελειας.

ΚΑτι τελευταιο. Οσοι γουσταρανε περυσι το NESTOR, και πουν οτι το νεο Ghost δεν τους ειπε τιποτα απολυτως...ξερω γω, μαλλον ειχαν προ-αποφασίσει την εκβαση της ακροασης.

Δυστυχώς πολλοί του Melodic Rock / Hard Rock / AOR χώρου κράζουν Ghost εξαιτίας του concept. Η εμπάθεια θα φέρει και άλλους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς. Κρίμα γιατί η μισή δομή της μουσικής τους φόρμας έχει μελετηθεί τόσο μα τόσο καλά από την μπάντα και έχει αποδοθεί τόσο εμπνευσμένα στα 2 τελευταία άλμπουμ. Όποιος θυμάται μέχρι και tribute riff σε Andy Taylor είχα βρει στο προηγούμενο άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Πάντως από θέμα image, εγώ γουστάρω θεατρικά άμα πίσω από ρόλο είσαι φυσιολογικός άνθρωπος. Και μια χαρά τύπος φαίνεται ο Tobias σε συνεντεύξεις. Σε αντίθεση με κάτι κανονικά καρναβάλια «δικούς μας»!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Και για να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση, να πω ότι δεν είμαι hater. Τους παρακολουθώ από την αρχή, ακούω τους δίσκους τους, μάλιστα έχω και στη συλλογή μου το αρκετά καλό 2ο άλμπουμ τους.
Δε θεωρώ ότι πρέπει να μου αρέσει μια μπαντα επειδή βάζει νέο κόσμο στη φάση ούτε επειδή είναι πιο κοντά σε πράγματα που μου αρέσουν σχετικά με άλλες «ευρείας» αποδοχής semi-metal μπάντες.
Απλώς δε μου αρέσουν τόσο όσο!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Γενικά στη φάση τους γουστάρω πιο καλά Arctic Monkeys… :slug: :woohoo:
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Δε θεωρώ ότι πρέπει να μου αρέσει μια μπαντα επειδή βάζει νέο κόσμο στη φάση ούτε επειδή είναι πιο κοντά σε πράγματα που μου αρέσουν σχετικά με άλλες «ευρείας» αποδοχής semi-metal μπάντες.
Απλώς δε μου αρέσουν τόσο όσο!
Καλά εννοείται αυτό. Και εγώ τα παραπάνω δεν τα ανέφερα ως κριτήρια για να αρέσουν σε κάποιον. Αλλά ως γεγονότα -που συμβαίνουν ή θα μπορούσαν να συμβούν-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Προσωπικά ένα μεγάλο πρώτο βήμα της αγωγής μου στο heavy metal ή στη διαδικασία ανακάλυψης του προσωπικού μου γούστου, ήταν ο δίσκος των Judas Priest που δε γουστάρει ο @theBox! Μπορεί και να πήγα να κατουρηθώ απάνω μου από το δέος όταν πρωτοήρθα σε επαφή μαζί του ας πούμε στην τρυφερή ηλικία των 10 ετών!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Επισης παιδια, ολη η κουβεντα γινεται γιατι μιλαμε για μουσικη ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ. Δεν εχει νοημα να συγκρινουμε τους -οποιους- γκοστ με απατητες established κορυφες 30-40 χρονων.

Ναι τα πραγματα στη μουσικη μας πλεον ΔΕΝ ειναι τοσο καλα οσο ηταν μεχρι τα 90ς. Αυτο το εχουμε αποδεχτει ολοι. Τι θελετε να κανουμε τωρα; Να ψαξουμε να βρουμε πως μπορουμε να κανουμε the best out of a bad situation ή να γκρινιαζουμε σαν κωλογεροι οτι "αχ δεν βγαινει μουσικη οπως τοτε" και να ακουμε κατ επαναληψη μονο το παρελθον; Εγω επιλεγω σαφως το πρωτο, και γι αυτο εκφραζομαι θετικα για πολλες κυκλοφοριες εδω μεσα που ενδεχομενως να μην περασουν το τεστ 20ετιας. Δεν με πειραζει.

Φυσικα με το παραπανω δεν υποννοω οτι οι γκοστ ειναι καν μετριοι, ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν κατα τη γνωμη μου, απλα αναφερω και την παραπανω σκεψη μου για την οποια εχουμε διαφωνησει πολλες φορες και με τον Κομη, κι ας συμφωνουμε στο φαντασμα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ειλικρινά ξύνω το κεφάλι μου προσπαθώντας να σκεφτώ σε ποιά "φάση" φέρνουν κόσμο οι γκοστ (αλλά και γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει αυτό ως ακροατή). στο heavy metal πάντως σίγουρα όχι εκτός και αν πιστεύετε πως το οκάλτ ενδεδυμένο ποπάκι τους θα προσκαλέσει κάποιον να ακούσει Jag Panzer και Helstar. και επειδή είδα να αναφέρονται οι Nestor, πάλι ξύνω το κεφάλι μου να δω τη σύνδεση ανάμεσά τους μιάς και οι Nestor υπηρετούν το μελωδικό hard rock των 80ς (με σημείο αναφοράς τους Bon Jovi κυρίως) ενώ οι γκόστ ξεπατικώνουν το 70ς hard rock όπως οι παλαιοί BOC και Alice Cooper (με μανιέρα το γκίμικ "πολυφωνίες και οργανάκι"). αν σε αυτό συνυπολογίσουμε τα έως και μέτρια άνευρα φωνητικά τους και την όλη μπλαζέ μουσική αισθητική τους, δεν ξέρω πως στέκονται δίπλα στο μελωδικό hard rock των 80ς (βαριά early 90s). δηλαδή ακούτε γκόστ και σας έρχονται στο νου οι Cinderella? οι Firehouse? αυτό που όντως τους ξεχωρίζει είναι το πακέτο τους το οποίο αν τους το στερήσεις τότε ναι, έρχονται στα ίσα με Χάλλας (που δεν μου πολυαρέσουν επίσης) και μάλλον χάνουν κιόλας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

@LuciferSteele Τα δυο τελευταια αλμπουμ τους (αυτο και το προηγουμενο δλδ, αλλα ακομα ΚΑΙ το μελιορα) εχουν φουλ 80ς στοιχεια. Ειδικα το τελευταιο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το "έχει 80ς στοιχεία" δεν μου λέει κάτι προσωπικά. τα πάντα έχουν 80ς στοιχεία, είναι η δεκαετία που σφυρηλάτησε την ίδια τη μουσική σε όλα τα υποείδη. Η κατάταξή τους σαν σχήμα δεν είναι 80ς, ο σκελετός της όλης φιλοσοφίας τους από το μουσικό μέχρι το εικαστικό είναι late 60s με 70s
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 14:28 το "έχει 80ς στοιχεία" δεν μου λέει κάτι προσωπικά. τα πάντα έχουν 80ς στοιχεία, είναι η δεκαετία που σφυρηλάτησε την ίδια τη μουσική σε όλα τα υποείδη. Η κατάταξή τους σαν σχήμα δεν είναι 80ς, ο σκελετός της όλης φιλοσοφίας τους από το μουσικό μέχρι το εικαστικό είναι late 60s με 70s
Οχι, κανεις λαθος. Σε καθε δισκο αλλαζαν το μουσικο στυλ αναλογα με το κονσεπτ. Στα δυο τελευταια υπαρχει σταθεροτητα στο 80ς pomp/aor

Ενδεικτικα:

1. Opus Eponymous : occult rock με τα γνωστα MF στοιχεια
2. Infestissumam : late 60s/early 70s psych/prog
3. Meliora : πιο απροσδιοριστο, καπου μεταξυ 70ς και 80ς heavy metal με pomp/prog πληκτρακια
4. Prequelle : Κυριως 80ς aor με 2 prog instrumentals
5. Seven Inches of satanic panic : Late 60s psychedelia λογω κονσεπτ (χαμενο 7ιντσο απο "παλια"
6. Impera: Αμιγως 80ς pomp/aor/

Αρα εχουμε τα δυο τελευταια αλμπουμ να καταπιανονται σχεδον εξ ολοκληρου με τον 80ς ηχο. Γι αυτο και η αναφορα σε Νεστορ (την οποια την εκανα ΜΟΝΟ για το τελευταιο), γιατι ειναι ΠΟΛΥ κοντα ηχητικα. Ουσιαστικα (θα επρεπε να) απευθυνεται στο ιδιο κοινο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 12 Μαρ 2022, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

επειδή έχω γράψει χιλιόμετρα στο AOR, ποιό AOR άλμπουμ των 80ς είναι ίδιο με το πέρκελε? (το τελευταίο δεν το άκουσα όλο ακόμα αλλά εκείνο το χαμένο κλιπ του μάνσον που βγάλανε δεν έχει πουθενά 80ς, μπορεί να έχει κάτι από 90ς σε φάση Black Album ξερωγώ ή αμερικάνικο ροκ των 90ς αλλά 80ς μόνο μία υποψία σε κάποια μέρη της κιθάρας) ή ποιά AOR μπάντα έπαιζε έτσι στα 80ς? να θυμίσω πως όταν λέμε AOR πρέπει η εξίσωση να περιλαμβάνει έστω τους Journey.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”