LIZZY BORDEN - My midnight things

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

τσα

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από dargaard-79 »

μετριοτητα στα αυτια μου.αρκετα ανευρο
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από rbrigade »

επιτέλους, γιατί καιρό είχαμε να γελάσουμε!

Ακόμα να πάρετε χαμπάρι τις Pop punk κιθάρες και τις χαζοχαρούμενες φωνητικές μελωδίες; Φαντασιώνεστε ακόμα ότι ο Lizzy έβγαλε US power δισκάρα;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 11 Ιουν 2018, 21:52 επιτέλους, γιατί καιρό είχαμε να γελάσουμε!

Ακόμα να πάρετε χαμπάρι τις Pop punk κιθάρες και τις χαζοχαρούμενες φωνητικές μελωδίες; Φαντασιώνεστε ακόμα ότι ο Lizzy έβγαλε US power δισκάρα;
δηλαδή αυτό δεν είναι neo-aor;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από rbrigade »

τι είναι αυτό πάλι; Δεν ξέρω τίποτα περί neo-aor, καινούριο φρούτο;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

εκμοντερνισμένο hard rock που διατηρεί όμως κλασσικά στοιχεία όπως οι φωνητικές γραμμές ή ο ήχος της κιθάρας. Κάτι σαν εξέλιξη του ήχου για το κοινό του MTV
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτά συμβαίνουν στο μυαλό σου ή και στον πραγματικό κόσμο; Ποιο κοινό του MTV; 2018 έχουμε, το hard rock δεν έχει κοινό και σίγουρα όχι στο MTV
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το μεγαλύτερο κοινό του MTV όντως ακούει rnb και λοιπές μπούρδες, εγώ εννοούσα το Αμερικάνικό mainstream κοινό δλδ τα ονόματα που βλέπεις πχ σε OZZYfest, δυστυχώς ο Lizzy είναι τόσο εκτός Ευρωπαϊκής/true metal σκηνής που λογικά δεν ξέρει τι παίζει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπορεί ο zippo-ικός όρος neo-AOR να σου είναι άγνωστος Τσοβόλα. Αλλά το κοινό του MTV που στις αρχές των 90ς έψαχνε μεταξύ άλλων τα πιασάρικα ρεφρέν και τα όχι πολύ μακρόσυρτα σόλο στα χιτάκια Bon Jovi και Guns 'N' Roses, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί ως παραπομπή εδώ. Άλλωστε υπήρξε. Και το θυμόμαστε καλά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από rbrigade »

Περιμένω ακόμα να ειπωθεί σοβαρή κουβέντα εδώ μέσα, όπως ας πούμε ότι ο Lizzy έβγαλε μια μπούρδα. Τα κουφά περί neo-AOR, hard rock κοινό του MTV το 2018 και κάτι περίεργα περί Bon Jovi που δεν ξέρω και που ακριβώς κολάνε, τα αφήνω σε σας.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Ιουν 2018, 00:17 Περιμένω ακόμα να ειπωθεί σοβαρή κουβέντα εδώ μέσα, όπως ας πούμε ότι ο Lizzy έβγαλε μια μπούρδα. Τα κουφά περί neo-AOR, hard rock κοινό του MTV το 2018 και κάτι περίεργα περί Bon Jovi που δεν ξέρω και που ακριβώς κολάνε, τα αφήνω σε σας.
δεν θα το έλεγα μπούρδα, οπωσδήποτε όχι ακριβώς αυτό που περίμενα αλλά είναι φυσική εξέλιξη τραγουδιών όπως το "Under your skin". Γενικά ο Lizzy είναι τελείως εκτός μεταλλικής σκηνής όπως εμείς την εννοούμε στην Ευρώπη και ίσως να είναι καλύτερα έτσι: οι δίσκοι του μετά το "Visual lies" είναι περισσότερο βιωματικοί με αποκορύφωμα το "Master of disguise" και το "Appointment with death" δύσκολα θα καθοδηγηθούν από τις απαιτήσεις των οπαδών που θέλουν ένα νέο "Red rum" (και εγώ θα το ήθελα). Η φάση είναι take it or leave it και αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος θα τον είχα αφήσει αλλά αυτή η χροιά, φωνή, ερμηνεία έχει κάτι καθηλωτικό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από rbrigade »

Θυμάμαι κάτι εποχές που στα μεταλλάδικα φόρουμ κάποιοι μεταλλάδες σκούζανε άμα γινόταν κάνα τόπικ για αοροχαρντορκ και τώρα βγαίνουν κάτι Lizzy Borden και Ghost και παίζουν AOR, pop punk κτλ και τα κάνουμε γαργάρα...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ζούμε στις εποχές του pride, πρέπει βνα υμνούμε την διαφορετικότητα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το άκουσα αρκετά προσπαθώντας να μου αρέσει. Είναι εντελώς εκτός heavy metal, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η φωνή ακόμα συγκλονίζει (τουλάχιστον στα αυτιά μου) και υπάρχει μια υπόγεια 80ίλα (κάτι σαν το Stranger Things ένα πράγμα), αλλά δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση το παρελθόν της συγκεκριμένης μπάντας. Ίσως θα έπρεπε να βγει σαν προσωπικό album, αλλά από την άλλη, οι Lizzy Borden είναι ο Lizzy Borden.

Διαφορετικό, ανάλαφρο, "χορευτικό" σε σημεία, μοντέρνο αλλά ταυτόχρονα νοσταλγικό, αλλά τουλάχιστον μέτριο σαν συνολικό άκουσμα. Δύσκολα θα βρει το κοινό του.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Lizzy Borden - My midnight things

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Xstroyer έγραψε: Τρί 12 Ιουν 2018, 09:53 Το άκουσα αρκετά προσπαθώντας να μου αρέσει. Είναι εντελώς εκτός heavy metal, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η φωνή ακόμα συγκλονίζει (τουλάχιστον στα αυτιά μου) και υπάρχει μια υπόγεια 80ίλα (κάτι σαν το Stranger Things ένα πράγμα), αλλά δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση το παρελθόν της συγκεκριμένης μπάντας. Ίσως θα έπρεπε να βγει σαν προσωπικό album, αλλά από την άλλη, οι Lizzy Borden είναι ο Lizzy Borden.

Διαφορετικό, ανάλαφρο, "χορευτικό" σε σημεία, μοντέρνο αλλά ταυτόχρονα νοσταλγικό, αλλά τουλάχιστον μέτριο σαν συνολικό άκουσμα. Δύσκολα θα βρει το κοινό του.
σωστή τοποθέτηση
πάμε γιά πατατούλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”