AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Το αλμπουμ ειναι πολυ καλο οπως εχω ξαναπει, το ακουω σχεδον Non-stop τις τελευταιες μερες. Η δουλεια που εχει γινει τοσο στο songwriting οσο και στις κιθαρες ειναι πολυ καλη. Ο Κομης ειναι γνωστο σε οσους τον γνωριζουμε οτι δινει προσοχη στις αρτιες και χαρακτηριστικες μελωδιες φωνητικων και ο δισκος ειναι γεματος απο αυτες. Τι να πρωτοπω? Για τα ρεφρεν των transparent και newborn horizons? Για την καταληξη του mirrors? Για τα "καταραμμένα" κουπλε των morgana και talisman? Σταματαω εδω και περιμενω να το ακουσουν και οι υπολοιποι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Το πρώτο δείγμα που άκουσα δείχνει σημαντική βελτίωση. Το έχω κατεβάσει και όταν ακούσω θα επανέλθω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Μπραβο ρε μαγκες. Καταπληκτικα κομματια. Δεν εχω ακουσει ακομα ολο το δισκο, αλλα κατι μου λεει οτι παει για ψηλα φετος
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Πολύ καλή δουλειά! Ωραίες συνθέσεις, άλμπουμ με repeat value. Ξεχωρίζω Talisman και Overture.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Έχω ακούσει το αλμπουμ διψήφιο αριθμό φορών,ολόκληρο.....το έχω λατρέψει ακαριαία και συνεχίζω να το λιωνω χωρίς σημάδια κόπωσης.....
Έχουν έναν πάρα πολύ καλό ντράμερ , που κάνει εντύπωση...οι κιθάρες κεντάνε , ενώ το πιο δυνατό σημείο του συγκροτήματος, τα φωνητικά .....είναι ακόμα πιο προσεγμένα από το 1ο αλμπουμ. Πιο "τιθασευμένα", ίσως πιο εξορθολογισμένες οι φωνητικές μεωδίες τους και γενικά έχουν πιάσει ουράνια απόδοση.
Στο άλμπουμ ακούμε συνεχώς εναλλαγές ρυθμών,ενώ τα στιγμιαία σταματήματα ρυθμού και μετά ξέσπασμα, είναι μέγιστη πόρωση !

Prelude : από την εισαγωγή αρχίζουν τα καλά δείγματα και η καλή προδιάθεση για την συνέχεια

Imagination Regenerated : συνεχίζει από κει που σταμάτησε ο προηγούμενος δίσκος και κάνει τη λογική σύνδεση, us power λατρεία. Ξεκινάει κατευθείαν με εντυπωσιακά φωνητικά, πολύ καλά ντραμς, τα κοψίματα που κάνει η κιθαρα είναι όνειρο ενώ ακούγεται ένα πολύ δεμένο rhythm section.

Talisman : Κομματάρα.....drums,κιθάρες φοβερά....όλα τα όργανα είναι ευδιάκριτα, η παραγωγή είναι αυτή που πρέπει......το σημείο "into the morning lights we fade away....." είναι ονείρωξη.....πολύ καλό το κλείσιμο του κομματιου.

Transparent : το λιγότερο αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου , και πάλι είναι κομματάρα....θα προτιμούσα να λείπουν τα πλήκτρα στην αρχή.....ωστόσο το κομμάτι έχει ωραίο ρεφρέν με ωραία φωνητικά που ανεβαίνουν, έχει όμορφο ενδιάμεσο σημείο, ενώ στο 2:42 , μετά από 2 warlordικά δευτερόλεπτα αποκτάει ρυθμό.

Newborn Horizons : κομματάρα που κινείται σε πιο μπαλαντοειδείς φόρμες με δυναμικά ξεσπάσματα. Στην αρχή του τραγουδιού, λόγω του αργού ρυθμού μπορεί να γίνει αντιληπτό ότι έχουμε να κανουμε με non native english speaker.....αλλού δεν το εντόπισα αυτό στο δίσκο.

Morgana : αρρωστημμένη κομματάρα....ξεκινάει με ντραμμικό κοπάνημα και κιθάρες να κεντάνε...τα φωνητικά είναι παράνοια :iouiou: - σπαραξικάρδια.......οι αλλαγές ρυθμού απόκοσμες και απρόβλεπτες....φρενήρεις ρυθμοί......κομμάτι που το είχα ξαναακούσει από το live που είχαν ανεβάσει αλλά μέσα στη ροή του δίσκου φαντάζει ακόμα πιο φοβερή σύνθεση

Illusions : Άλλη μια κομματάρα με φοβερές μελωδίες και πολλές εναλλαγές ρυθμού....τα κοψίματα στην αρχή πολύ ωραία...τα φωνητικά είναι κόσμημα ενώ στο ρεφρέν ειδικά ο τρόπος που τονίζεται η κάθε λέξη ξεχωριστά είναι απίστευτη πόρωση.....

Nightingales : Το κομμάτι βγάζει πολύ ωραία ατμόσφαιρα και συναίσθημα. η κιθάρα παίζει ένα υπέροχο θέμα, στο τελευταίο μέρος έχουμε ακόμα και neoclassical στιγμές...γενικά υπέροχη σύνθεση με καταπληκτικό τελείωμα. Το κομμάτι μου θύμισε λίγο κάποιες μελωδίες από The Silent Wedding.

Mirrors : Απίστευτη κομματάρα, χορταστικά φωνητικά, υπέροχη η αυξομείωση ρυθμού

Passage : Κολλητική μελωδία, ειδικά όσο προχωράει το κομμάτι όλο και πιο πολύ. Άλλη μια φοβερή αλλαγή ρυθμού στο 2.30

An Overture to Mystic Arts : δεκαπεντάλεπτο έπος με πολλά μέρη....από agatus εισαγωγή ,μέχρι neoclassical solo , μέχρι maidenικά περάσματα , μέχρι πιο βαρειά μέρη στο τέλος...όλα τα έχει

Ο δίσκος κυλάει υπέροχα, τελειώνει και αφήνει αίσθηση ευχαρίστησης.....εγώ το έχω στο repeat και δεν τον χορταίνω.....
Εύχομαι να βρει την ανταπόκριση που του αξίζει!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

θυμάμαι που ο @CountRaven μου είχε στείλει πρωίμη ηχογράφηση από το "Morgana". Έχω πολλές προσδοκίες από το δίσκο αυτό. Πότε είπαμε ότι θα είναι στο κατάστημα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Πραγματικά δεν έχω λόγια.

Τόσο εγώ όσο και η υπόλοιπη μπάντα -διαβάζουν όλοι το τόπικ- ευχαριστούμε τον κάθε ένα ξεχωριστά τόσο για το χρόνο που αφιέρωσε για να ακούσει το δίσκο μας, αλλά και για το feedback το οποίο ξέρω πως είναι και ειλικρινές αλλά και συνειδητοποιημένο.

Το γεγονός ότι η μουσική μας μιλάει σε κόσμο, μας κάνει να θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι και να δουλέψουμε όλοι ακόμα πιο σκληρά για το επόμενο άλμπουμ.

Σας προσκαλούμε όλους στη Σύρο όπου θα κάνουμε το πρώτο μας live από τον Σεπτέμβρη του 19! Παρασκευή 5 Αυγούστου με τους Sorrowful Winds. Την άλλη μέρα έχει Illusory και The Silent Wedding. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Δείτε το σαν μίνι διακοπές και ελάτε να γιορτάσουμε όλοι μαζί τη κυκλοφορία του II.

Θα παίξουμε και δύο κομμάτια από το τρίτο μας άλμπουμ πρώτη φορά ζωντανά.

@Zippo190

Έχει κυκλοφορήσει το CD κανονικά οπότε θα το βρεις σε όλα τα γνωστά μέρη ή κατευθείαν από Steel Gallery.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

σούπερ! Θα σπεύσω!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ω! Καλή φάση!! Howie approves!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

ακούστηκε ο δίσκος και οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες. Έχει πέσει τρομερή δουλειά τόσο σε επίπεδο συνθέσεων αλλά και παραγωγής η οποία ακούγεται πιο beefy, γεμάτη, ζωντανή με έμφαση στις κιθάρες και γενικά ο δίσκος είναι απόλαυση να τον ακούς, καθώς δεν κουράζει, ειδικά άτομα σαν εμένα που δεν κόβουν φλέβα για τέτοια ακούσματα. Μου άρεσε πολύ η "τριλογία" "Illusions", "Nightgales", "Mirrors" που παραπέμπει στον πρώτο δίσκο αλλά και τα χιτάκια "Transparent" και "Morgana" που νομίζω πρέπει να είναι το ύφος του επομένου δίσκου, δλδ πιο επιθετικός. Η έκπληξη βέβαια είναι με το "Passage" που νομίζω ότι είναι η κορύφωση του δίσκου. Αν θα έπρεπε να γκρινιάξω θα έλεγα ότι προτιμούσα άλλο rotation με τον δίσκο να τελειώνει με obscure διασκευή όπως ο προηγούμενος (ναι ρε να γίνει παράδοση). ΄Οσον αφορά τα φωνητικά του Χρήστου είναι όπως πάντα ιδιαίτερα εκφραστικά με αναφορές στον David Surkamp. Γενικά είναι δίσκος που πρέπει να ακουστεί από τους φίλους του είδους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
nightbreaker33
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ 23 Ιουν 2021, 13:15
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από nightbreaker33 »

Άκουσα το Imagination Regenerated. Ωραία παραγωγή μπορώ να πω με πολυ καλους στοιχους
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: AFTERIMAGE (GR) - II: Beyond Horizons Infinite (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”