NECRYTIS - Dread En Ruin

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NECRYTIS - Dread En Ruin

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

The release date of the of the new album „Dread En Ruin“ by the US-Metal Band NECRYTIS on CD is June 29th, 2018. The pre-order phase will start on June 15th, 2018 in our webshop.

With “Countersighns”, NECRYTIS by former Onward main man Toby Knapp already had a deal with Pure Steel Publishing. Now, not even one year later, the second output “Dread En Ruin” is already finished and Necrytis join the main roster of talent on Pure Steel Records!

With the new album fans of traditional, straight 80s US/Power Metal with a slight melodic edge will be blown away again. The influence of Onward can be heard everywhere, although Toby provides his work here with an even more progressive and playful mark.

Drummer, vocalist, lyricist Shane Wacaster and Knapp have created an album that not only salutes the obvious influences of Fates Warning and Queensryche but gives a nod towards early NWOBHM era Def Leppard and even vintage Jethro Tull!

Coverartwork:
JP Fournier - www.jp-fournier.com

TRACKLIST:
1. Starshine
2. Necrytis
3. Blood In The Well
4. Call Us Insanity
5. Odyssey Divine
6. Heresiarch Profane
Total Playing Time: 49:36 min

LINE-UP:
Toby Knapp – lead-, rhythm guitars, bass
Shane Wacaster – vocals, drums

Special guest
Arenas Watches – piano, organ
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Xstroyer »

To Countersighns ήταν πολύ δυνατό! Για να δούμε τώρα...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από theBox »

Με μια πρώτη ακρόαση, μιλάμε για έπος πάλι και βάζει υποψηφιότητα για την ετήσια (μικρή) λίστα. Κιθαριστική πανδαισία και αστείρευτη ριφο-έμπνευση. Μόνο μελανό σημείο ο ήχος της κιθάρας, αλλά κλάιν, τον συνήθισα ήδη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Zippo190 »

μακάρι να φτιάξουν ένα live σχήμα όπως έλεγε ο Knapp για να δώσουν μερικές συναυλίες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάνα δείγμα; Να ελπίζουμε ότι ο τύπος μπήκε στον σωστό δρόμο του μελωδικού heavy metal;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από CountRaven »

Ότι είπε ΤοΚουτί. Μου άρεσε πολύ συνολικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 20:55 Κάνα δείγμα; Να ελπίζουμε ότι ο τύπος μπήκε στον σωστό δρόμο του μελωδικού heavy metal;
δηλαδή σε χάλασε το πρώτο;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από rbrigade »

Ποιο πρώτο; Δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτούς. Στους Onward αναφερόμουν.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Priamos »

Το πρωτο Necrytis το ανταλλαξα σημερα μαζι με αλλα 29 cd, με 30 cd του Τραμπ! Δικαιωσε τον τιτλο του ως "Τραμπα"κουλας!! On topic, περασε και δεν αγγιξε.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

επιτέλους το πρώτο Necrytis βρήκε ένα ζεστό σπιτικό όπου θα το αγαπάνε και θα το σέβονται, έφυγε από το παγωμένο βασίλειο του πρίαμου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 09 Μάιος 2018, 00:02 Ποιο πρώτο; Δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτούς. Στους Onward αναφερόμουν.
δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που μου δίνεις αυτή την πάσα...

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν τρελάθηκα κιόλας, αλλά θα τσεκάρω
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από theBox »

Μετα απο μερικές ακροάσεις ακόμα κοντευω να πάθω εγκεφαλικο!!!

Καποιες παρατηρησεις απο την πρωινη ακροαση στο αμαξι:

1. Ο γενικότερος "χυμα" ήχος καθως και το υφος των ριφφ που ουσιαστικα ειναι περισσοτερο μελωδιες/κλίμακες και λιγοτερο συγχορδιακο παίξιμο, μου έφερε πολυ στο μυαλό παλιους καλους slough feg.
2. Οι μελωδιες φωνητικων μου θυμισαν σε αρκετα σημεια, και ειδικα στο blood in the well, τεχνοτροπία Buddy Lackey. Τοσο που σκεφτομαι τι επος θα ήταν να τραγουδαγε αυτος!
3. Το καλτομετρο γραφει κοκκινο στο call us insanity, οπου στις παυσεις της κιθάρας ακουγεται ο θόρυβος απο τον ενισχυτή. Συνήθως αυτα "καθαρίζονται". Knapp knows better.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Τετ 09 Μάιος 2018, 08:25 3. Το καλτομετρο γραφει κοκκινο στο call us insanity, οπου στις παυσεις της κιθάρας ακουγεται ο θόρυβος απο τον ενισχυτή. Συνήθως αυτα "καθαρίζονται". Knapp knows better.
Νομίζω ότι αυτές οι μικρολεπτομέριες κάνουν την διαφορά: ξεκινώντας από το θόρυβο του ενισχυτή και φτάνοντας μέχρι το γλύστριμα των δαχτύλων στην ταστιέρα ή το picking, δίνουν μια φυσικότητα στον ήχο που λείπει από τις καλογυαλισμένες παραγωγές. Εγώ τρελάθηκα με τον ήχο της κιθάρας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NECRYTIS „Dread En Ruin"

Δημοσίευση από theBox »

Μα ναι! Κι εγω για καλο το γραφω. Ασε που τελικα κι εμενα μου αρεσει ο ηχος κιθάρας. Απορώ τι σκεφτομουν στην αρχή...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”