GHOST - Prequelle (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Παρ 01 Ιουν 2018, 03:26
Priamos έγραψε: Παρ 01 Ιουν 2018, 01:38 Ρε εβαλα στη γυναικα μου να ακουσει Ghost και μονο "ντι-ντη" που δεν με ειπε. Λιγο ακομα και θα μου λεγε να μαζεψω τα φουστανια της και να φυγω απο το σπιτι.
Τωρα χωρις πλακα, μου υπενθυμισε οτι ο τραγουδιστης ειναι "αντικειμενικα" (;) τοσο αδιαφορος/μετριος που ειναι τραγικος. Απο τους πιο αδιαφορους στην πιατσα. Απορω οι οπαδοι πως διαχειριζεστε και ανεχεστε την "αφωνια" του. Σχεδον σαν τον μουγκο των Tarot (καλα εκεινος ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικος). Εμενα παραδοξως, στο Cirice δε με ενοχλει.
Πατε καλα μωρε όλοι με τα φωνητικα? Πρωτα μου βγαζετε σάπιο τον Lunar Shadow, τώρα και τον πάπα? Μια χαρά τιμια φωνη εχουν και οι δύο... :D
Δεν ξερω τι λες εσυ. Το ειπε η γυναικα μου. Και η γυναικα μου εχει ΠΑΝΤΑ δικιο!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Συγγνώμη, έκαναν και διασκευή στο It's a sin και ακόμα το συζητάμε αν παίζουν αοροποπ;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πάμε ξανάμανά
τι σχέση έχει το it's a sin με το AOR? στην οποιαδήποτε μορφή του
το έκαναν και οι Gamma Ray άλλωστε
η μπάντα έχει τόση σχέση με το AOR όση η Marcie Free με το death/black
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

αοροποπ έγραψα, μην γίνεσαι δυσκοίλιος. Τα κομμάτια που παρουσιάστηκαν ως τώρα ήταν AOR στην σύνθεση, δομή, μελωδική νοοτροπία κτλ.

Πριν δέκα λεπτά στον τοίχο μου στο fb φίλη φανατική αορού ανέκραζε με ενθουσιασμό πόσο της άρεσε το Danse Macabre και αποκάτω ο γκόμενός της, αοράς και αυτός σχολίαζε: ''AOR!''
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λυπάμαι γιά αυτό, νομίζω πως ο κόσμος έχει κενά αλλά και δυσκολία στη διάκριση των ειδών.
εδώ άμα ρωτήσεις τι είναι οι Tyketto μπορεί κάλλιστα να σου πούνε AOR ξερωγω. το ποπάκι ΔΕΝ είναι AOR
παραπάνω ανέφερα 3 μπάντες σημείο αναφοράς του ήχου. δεν έχουν καμία ομοιότητα με αυτές οπότε πάμε παρακάτω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Ενταξει μη βαράτε πειτε το ΑΟR με late 70s - early 80s ενορχηστρώσεις. ..Λες και αυτό είναι το ζηρούμενο. Παντως αν σε καποιον εχει πιθανότητες να ρου αρέσει ο δίσκος, αυτός ειναι μάλλον ο rbrigade. Για τους υπολοιπους δεν τρέφω αυταπάτες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 01 Ιουν 2018, 22:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Παρ 01 Ιουν 2018, 21:45 και αποκάτω ο γκόμενός της, αοράς και αυτός σχολίαζε: ''AOR!''
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 01 Ιουν 2018, 22:09 λυπάμαι γιά αυτό, νομίζω πως ο κόσμος έχει κενά αλλά και δυσκολία στη διάκριση των ειδών.
εδώ άμα ρωτήσεις τι είναι οι Tyketto μπορεί κάλλιστα να σου πούνε AOR ξερωγω. το ποπάκι ΔΕΝ είναι AOR
παραπάνω ανέφερα 3 μπάντες σημείο αναφοράς του ήχου. δεν έχουν καμία ομοιότητα με αυτές οπότε πάμε παρακάτω
Δηλαδή οι Tyketto τι είναι, βαρβάτο hard rock; Μεταξύ AOR και hard rock κινούνται
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καθαρό αμερικάνικο hard rock
επίσης τώρα παρατήρησα πως αν αλλάξεις θέση ανάμεσα στο R και στο E στο Prequelle διαβάζεται περκελε που στα φινλανδικά σημαίνει σκατό. συνεχίστε ότι κάνατε :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 01 Ιουν 2018, 22:34 καθαρό αμερικάνικο hard rock
επίσης τώρα παρατήρησα πως αν αλλάξεις θέση ανάμεσα στο R και στο E στο Prequelle διαβάζεται περκελε που στα φινλανδικά σημαίνει σκατό. συνεχίστε ότι κάνατε :D


χχααχαχαχ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Άντε να σας κάνω τη ζώη λίγο πιο ευκολη...



Ας σταθούμε στα δύο instrumentals για τα αλάνια που επιμένουν οτι ο δίσκος είναι AOR βάσει του Rats (που είναι) και του Dance Macabre (που δεν ξέρω τι ειναι, μάλλον πόπ).

Το 1ο instrumental (Miasma) ειναι μάλλον το καλύτερο από τα 2, ακολουθώντας την prog-lite σχολή των εμπνευσμένων και σαφώς ορισμένων θεμάτων, έναντι του κλασσικού τσιπιριπιπι notes per second, με πολύ καλό και πολύ λυρικό "twin guitar harmony" main riff. Καποιοι θα πούν οτι το solo sax προς το τέλος είναι το highlight του κομματιού, αλλοί θα το βρουν cheesy χιπστεριά. Εμένα προσωπικα, αν και μου αρέσει, δεν μου δημιουργεί την ανάγκη να πρήξω μπάλλες με το συγκεκριμένο fact.

To 2o instrumental (Helvetesfonster) είναι σαφώς πολύ πιο ατμοσφαιρικό με χαρακτηριστική nordic folk ταυτότητα, και παραπέμπει στην 70ς κυρίως σκανδιναβική prog rock σκηνή, ενώ εμένα προσωπικά μου φέρνει στο μυαλό κάτι που θα μπορούσε να βρίσκεται στο ρεπερτόριο των Flower Kings (αλήθεια, αυτους τους δεχόμαστε, ή νιώθουμε μόνο με DeMaio woship από την μεταλομάνα Ινδία?) της περιόδου Back in the world of adventures και Retropolis.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

ή νιώθουμε μόνο με DeMaio woship από την μεταλομάνα Ινδία?
Ένα δάκρυ κύλησε και δεύτερο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 02 Ιουν 2018, 10:32 μου φέρνει στο μυαλό κάτι που θα μπορούσε να βρίσκεται στο ρεπερτόριο των Flower Kings (αλήθεια, αυτους τους δεχόμαστε, ή νιώθουμε μόνο με DeMaio woship από την μεταλομάνα Ινδία?) της περιόδου Back in the world of adventures και Retropolis.
μιλάς με γρίφους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα ήταν πολύ απλούστερο αν απλά λέγαμε πως οι Ghost σε αυτό το άλμπουμ ενσωματώνουν στοιχεία από διάφορες μουσικές και το κάνουν into the point, έχοντας ως ζητούμενο τους να σου δώσουν τραγούδια που θα σο καρφωθούν στο μυαλό.

Με τα instrumentals απλά σου δείχνουν πως όταν θέλουν μπορούν και περισσότερο σύνθετοι να ακουστούν -δεν πάω καν στην λέξη πολύπλοκοι γιατί και πάλι του point -τους- είναι αλλού-, και να συνδυάσουν σε μερικά λεπτά μόλις ένα σκασμό από επιρροές.

Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα και μόνο σημείο μιας και αναφέρθηκε, το part με το solo σαξόφωνο, με το οποίο οι Ghost κάνουν το δικό τους -άτυπο;- tribute στο retro wave κίνημα που ακούγεται τόσο πολύ τελευταία, έχουν δέσει δε το συγκεκριμένο part με ένα καρά 80ς Hard Rock riff το οποίο μάλιστα παραπέμπει στο βασικό θέμα του "I might lie" του Andy Taylor -να και η 80ς Hard Rock αναφορά-, το οποίο καταλήγει σε ένα proto - NWOBHM κλείσιμο πριν το σαξόφωνο, δεν θα σας ζαλίσω με το pomp σημείο στο lead των πλήκτρων που έχει προηγηθεί. Όλα τα παραπάνω μέσα σε 2 λεπτά, μόνο σε ένα από τα instrumentals.

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ τέτοια σημεία με παραπομπές σε ένα σωρό μουσικά ειδή και αντίστοιχες επιρροές.

Και αναφορές σε Beatles και Queen θα βρούμε.
Και την pop προσέγγιση του goth θα βρούμε.
Και vintage 70ς βουτιές έχει ο δίσκος.

Το AOR στοιχείο με το οποίο έχει φαγωθεί ο Τσοβόλας είναι παρών ως επιρροή σε -φωνητικές- κυρίως μελωδίες και χρησιμοποιείται περισσότερο ως μεμονωμένο στολίδι, παρά ως άμεση αναφορά. Δεν μπορώ να βρω ξεκάθαρες AOR δομές στο παρών άλμπουμ αν και ξέρω πως θα φάμε πάλι 10 σελίδες για να αναλύουμε -πάλι- «τι είναι AOR-.

Η ταύτιση με τους Nightflight Orchestra ήταν εύστοχη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Σάβ 02 Ιουν 2018, 13:43
ή νιώθουμε μόνο με DeMaio woship από την μεταλομάνα Ινδία?
Ένα δάκρυ κύλησε και δεύτερο.
χαχααχαχ ρε αφήστε τους AGAINST EVIL ήσυχους :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”