GHOST - Prequelle (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Lilith »

Γιατί το Εφάκι ξέρει απο ποιότητα :D

Εικόνα
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Lilith έγραψε: Σάβ 02 Ιουν 2018, 18:16 Γιατί το Εφάκι ξέρει απο ποιότητα :D

Εικόνα
δεν μου φαίνεται μακριά από την πραγματικότητα. Η μουσική των Ghost αντανακλά την δική της μουσική ποιότητα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εγώ πάντως, ακούγοντας το δίσκο, όταν έπαιξε το Dance Macabre, πετάχτηκε η γυναίκα μου και μου είπε "Τι είναι αυτό; Είναι σαν εκείνα τα χορευτικά που ακούς". Όταν λέει "χορευτικά" εννοεί τις AORιες που ακούω κάποιες φορές. Σπάνια. Μη μου βγάλετε και το όνομα.

Ο δίσκος είναι diverse. Καταλαβαίνεις ότι κάτι ενδιαφέρον παίζει εδώ. Έχει αύρα και μουσικότητα, ΠΟΛΛΑ πράγματα, επιρροές και στοιχεία, αλλά δεν μπορώ να πω πως με τρελαίνει για την ώρα. Σίγουρα όμως, το προτιμώ από τους Sabaton του Τραμπάκουλα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 02 Ιουν 2018, 20:17 Εγώ πάντως, ακούγοντας το δίσκο, όταν έπαιξε το Dance Macabre, πετάχτηκε η γυναίκα μου και μου είπε "Τι είναι αυτό; Είναι σαν εκείνα τα χορευτικά που ακούς". Όταν λέει "χορευτικά" εννοεί τις AORιες που ακούω κάποιες φορές. Σπάνια. Μη μου βγάλετε και το όνομα.

Ο δίσκος είναι diverse. Καταλαβαίνεις ότι κάτι ενδιαφέρον παίζει εδώ. Έχει αύρα και μουσικότητα, ΠΟΛΛΑ πράγματα, επιρροές και στοιχεία, αλλά δεν μπορώ να πω πως με τρελαίνει για την ώρα. Σίγουρα όμως, το προτιμώ από τους Sabaton του Τραμπάκουλα.
εμ βέβαια αν αρέσει στην σύζυγο..... :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μόνο αυτό το κομμάτι της άρεσε. Το βρήκε "καλοκαιρινό"... χαχα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Και άλλο θετικό γυναικείο feedback για το Dance λοιπόν. Όπως βλέπετε οι Ghost πετυχαίνουν το σκοπό τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Όλοι οι αμερόληπτοι κριτές έρχονται στα λόγια μου! :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντωμεταξύ ρε μάγκες αυτήν την στιγμή ακούω την διασκευή στο It's a sin, σοβαρά τώρα λέτε ότι δεν είναι σε AOR στυλάκι; Άντε και λίγο retro new wave, (που είναι κάτι σαν AOR χωρίς κιθάρες...), ακούς την πολύ καλύτερη διασκευή των Gamma Ray και νιώθεις ότι έχεις να κάνεις με μια Power metal Μπάντα που κάνει τον χαβαλέ της και περνάει καλά, εδώ τίποτα, απλά πρόσθεσαν χαλαρές κιθάρες σε ένα σοβαρό pop κομμάτι
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από castledemon »

Μόλις έκανα την πρώτη ολοκληρωμένη ακρόαση του άλμπουμ και είναι πολύ χειρότερο απ'οτι φανταζομουν. Και σας μιλάει κάποιος που αγοράζει 5-6 βινύλια το χρόνο και πέρυσι αγόρασε το Meliora. Είναι από αυτά τα άλμπουμ που όχι απλά δε θα έπρεπε να δημιουργούν hype, αλλά αποτελουν αιτία να χάσει οπαδούς και να εξαφανιστεί ένα γκρουπ από τον χάρτη.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Από το meliora είναι αρκετά καλύτερο σαν ΣΥΝΟΛΟ. Απο το Infestissumam ΔΕΝ είναι καλύτερο. Τίποτα δεν είναι καλύτερο από το infestissumam βασικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από Vic »

Tα 3 αυτά τα βρίσκω όλα στο ίδιο λέβελ πάνω κάτω, ίσως δίνω ένα παραπάνω στο Meliora και μετά στο Prequelle. Γενικώς πάντα μου αρέσει ο μισός δίσκος και μου κολλάνε 2-3 από το καθένα. Κατά τα άλλα αυτά που λέτε ότι δεν έχουν AOR δεν το καταλαβαίνω, δεν ξέρω αν εννοείτε το τρου ΑΟΡ και όχι τις εμπορίκλες ξέρω γω που σκέφτεται ο κόσμος με τον όρο, αλλά ψειρίζουμε τώρα. Διαβάστε οπωσδήποτε την συνέντευξη στο Χάμερ την τελευταία. Πιο ξεκάθαρα δεν μπορεί να τα πει ο τύπος, ο οποίος μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση γενικά (και έπαιξε πολύ το ρόλο του στο να τους πάρω πιο σοβαρά).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Από όσες συνεντεύξεις έχω δει/διαβάσει φαίνεται εξαιρετικά ευφυής, καλλιεργημένος και συγκροτημένος άνθρωπος. Όσο πιο μακριά από τον Lemmy γίνεται. :P :P :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το επιτελείο τύπου έχει κάνει καλή δουλειά φαίνεται!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Μπορεί και αν ισχύει...αλλά χωρίς στοιχεια, είναι απλά μια θεωρία συνομοσίας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

GHOST - Prequelle (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τα στοιχεία που θα έχετε θα είναι όσα θα επιτρέπει το επιτελείο προπαγάνδας :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”