FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos (AFM Records)

Το πρώτο άλμπουμ για το 2019 που άκουσαν τα τρυφερά μου αυτάκια. Και τι άλμπουμ. αλμπουμάρα. Οι Flotsam στα δίνουν στη μούρη με ένα άλμπουμ σκέτη πόρωση. Συνθεσάρες και όχι αναμασήματα, η μπάντα κοπανάει σαν πολεμική μηχανή, ο Eric σε τρελά κέφια να σφραγίζει -πάλι- ένα άλμπουμ που δείχνει αν μη τι άλλο πως παίζετε η μπάλα στα Power / Speed / Thrash γήπεδα.

Δίσκος που δείχνει ξεκάθαρα πως μια από τις πιο τίμιες και ταλαντούχες μπάντες της φάσης έχουν ακόμα πολλά να δώσουν, γιατί και το ταλέντο έχουν και τα αρχίδια και σωστή μουσική παίζουν και δεν έχουν ανάγκη κανένα απολύτως attitude όπως κάνουν αρκετοί εκεί έξω. Βγαίνουν, τα ισοπεδώνουν όλα και αυτό είναι. Και το κάνουν σωστά.

Ο δίσκος είναι γεμάτος riffάρες, διπλά κιθαριστικά θέματα που ξεσκίζουν, μελωδιάρες στη φωνή και όλα αυτά σε φάση "δεν θα μείνει τίποτα όρθιο". Μόνο που όλα αυτό φτιάχνετε με τα σωστά συστατικά και όχι με απλό και "όπως μας κάτσει" κοπάνημα.

Η μπάντα είχε θέσει αρκετά ψηλά τον πήχη με το "Flotsam And Jetsam" του 2016 και από ότι φαίνεται συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.

Κυκλοφορεί 19 Γενάρη.



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos (2019)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νομίζω ότι κάπου έχουμε ξανα αναφερθεί σε αυτο. Οι πρώτες ενδείξεις είναι πολύ καλές αφού όπως φαίνεται οι Flots επέστρεψαν για τα καλά. Το εξώφυλλο αναμφίβολα στο τοπ της χιλιετίας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Έγινε merge :)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos

Δημοσίευση από Vic »

Το έχω ακούσει 4 φορές. Συνοπτικές παρατηρήσεις.

1. (-) 12 τραγούδια είναι πολλά, έβγαζα 3-4 εύκολα, χωρίς να είναι κάποιο εξώφθαλμα κακό.

2. (+) Υπάρχουν 3-4 πολύ καλά κομμάτια. Κομμάτια με χαρακτήρα και λόγο ύπαρξης. Ο δίσκος γενικά δείχνει εμπειρία, σοβαρότητα, αξιοπρέπεια τουλάχιστον και ικανότητα.

3. (-) Υπάρχει ένα θέμα λίγο με την φόρμουλα "ανατολίτικο ριφ" - "εμπορικό ρεφρέν" που κυριαρχεί σε πολλά κομμάτια. Ειδικά δε το "εμπορικό ρεφρέν", κάποια είναι πολύ μέτρια και πολύ ξενερωτικά για τα γούστα μου.

4. (+) Κάποια κομμάτια μου αρέσουν όλο και περισσότερο σε κάθε άκουσμα. Σίγουρα πάντως έχω ξεχωρίσει το αγαπημένο μου, The End, που κλείνει και τον δίσκο.

5. (+/-) Σόλο: Ο Gilbert σπέρνει. Ο Conley είναι πολύ ασκησάτος shredder, όχι ότι είναι δυσάρεστος αλλά είναι πολύ προβλεπέ και παρόμοια τα σόλο του. Δεν είναι προς θάνατον αυτό αλλά νταξ.

6. (+) Eric AK. Γαμάει όπως πάντα, μια από τις κορυφαίες φωνές. Συγκρατημένες ερμηνείες πάντως. Τσιρίδα δεν παίζει.

7. (-/+) Ken Mary, ο νέος ντράμερ. Μου έκανε κακή αίσθηση στα 2 πρώτα ακούσματα ως ένας τυπικός θρας ντράμερ. Μετά είδα το βιογραφικό του και συνειδητοποίησα ποιος είναι (ντράμερ Chastain/Fifth Angel). Ξανάκουσα προσεκτικά. Σε μερικά σημεία κάνει πολύ καλή δουλειά, σε άλλα, τα περισσότερα είναι απλά διεκπεραιωτικός. Στα καλά εννοώ π.χ. το ντράμμινγκ στο κουπλέ του Recover.

Συνολικά τον βάζω στο ίδιο λέβελ με τον ομώνυμο και το θεωρώ θετικό το αποτέλεσμα, κοντά στο 7.5, χτυπάει οπαδικά ένα γεμάτο 8άρι επίσης ή 7άρι αν αποφασίσω ότι όχι, δεν μου ακούγονται καλύτερα τα ρεφρέν τα αδιάφορα ή τυρένια. Μεγάλο θέμα η επιστροφή Gilbert και η φωνή Eric. Και έχει και 2-3 ψήγματα Φλότσαμ genuine που μετράνε πολύ.

Το εξώφυλλο παραμένει ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ και αχρείαστο.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το βιογραφικό του Mary είναι απο δω μέχρι την Αριζόνα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Τρί 29 Ιαν 2019, 20:26 Το έχω ακούσει 4 φορές. Συνοπτικές παρατηρήσεις.

1. (-) 12 τραγούδια είναι πολλά, έβγαζα 3-4 εύκολα, χωρίς να είναι κάποιο εξώφθαλμα κακό.

2. (+) Υπάρχουν 3-4 πολύ καλά κομμάτια. Κομμάτια με χαρακτήρα και λόγο ύπαρξης. Ο δίσκος γενικά δείχνει εμπειρία, σοβαρότητα, αξιοπρέπεια τουλάχιστον και ικανότητα.

3. (-) Υπάρχει ένα θέμα λίγο με την φόρμουλα "ανατολίτικο ριφ" - "εμπορικό ρεφρέν" που κυριαρχεί σε πολλά κομμάτια. Ειδικά δε το "εμπορικό ρεφρέν", κάποια είναι πολύ μέτρια και πολύ ξενερωτικά για τα γούστα μου.

4. (+) Κάποια κομμάτια μου αρέσουν όλο και περισσότερο σε κάθε άκουσμα. Σίγουρα πάντως έχω ξεχωρίσει το αγαπημένο μου, The End, που κλείνει και τον δίσκο.

5. (+/-) Σόλο: Ο Gilbert σπέρνει. Ο Conley είναι πολύ ασκησάτος shredder, όχι ότι είναι δυσάρεστος αλλά είναι πολύ προβλεπέ και παρόμοια τα σόλο του. Δεν είναι προς θάνατον αυτό αλλά νταξ.

6. (+) Eric AK. Γαμάει όπως πάντα, μια από τις κορυφαίες φωνές. Συγκρατημένες ερμηνείες πάντως. Τσιρίδα δεν παίζει.

7. (-/+) Ken Mary, ο νέος ντράμερ. Μου έκανε κακή αίσθηση στα 2 πρώτα ακούσματα ως ένας τυπικός θρας ντράμερ. Μετά είδα το βιογραφικό του και συνειδητοποίησα ποιος είναι (ντράμερ Chastain/Fifth Angel). Ξανάκουσα προσεκτικά. Σε μερικά σημεία κάνει πολύ καλή δουλειά, σε άλλα, τα περισσότερα είναι απλά διεκπεραιωτικός. Στα καλά εννοώ π.χ. το ντράμμινγκ στο κουπλέ του Recover.

Συνολικά τον βάζω στο ίδιο λέβελ με τον ομώνυμο και το θεωρώ θετικό το αποτέλεσμα, κοντά στο 7.5, χτυπάει οπαδικά ένα γεμάτο 8άρι επίσης ή 7άρι αν αποφασίσω ότι όχι, δεν μου ακούγονται καλύτερα τα ρεφρέν τα αδιάφορα ή τυρένια. Μεγάλο θέμα η επιστροφή Gilbert και η φωνή Eric. Και έχει και 2-3 ψήγματα Φλότσαμ genuine που μετράνε πολύ.

Το εξώφυλλο παραμένει ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ και αχρείαστο.

3. Διαφωνώ. Τα σημεία που λές πχ "Recover" είναι πιο προσανατολισμένα σε μοντέρνο power metal και θεωρώ οτι λειτουργούν μια χαρά.

6. Τσιρίδα δεν παίζει και κάπου λογικά αν δεν μπορεί να γίνει ας μην γίνει.

Το εξώφυλλο είναι ονειρικό τουλάχιστον.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”