WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Today is the day!

We announce the release of our second album entitled "Sons Of Thunder".

This one is dedicated to the memory of our brothers Jim Selalmazidis (Sarissa) and Bill Tsamis (Warlord) who recently passed away.

They are Immortals and their music runs through our veins.

Art direction for both cd and lp formats, as well as the t-shirt, designed by the genius artist and nice person Ioannis.

The album is available for streaming online on our youtube channel:

https://www.youtube.com/user/wardanceband

You can also stream/ purchase the album digitally in high quality audio on our bandcamp page:

https://wardancemetal.bandcamp.com

If you want to order physical (cd or lp) or t-shirts, please contact at: wardance.band@gmail.com

We highly recommend you to listen it loud!
Feel free to follow, subscribe, comment, like and share.

Thank you for the support!
Επιστροφή για τους Έλληνες Epic Metallers με νέο άλμπουμ. - https://wardancemetal.bandcamp.com

Το opening track, "Sobs of the Thunder" που πρόλαβα να ακούσω μου θύμισε αρκετά ύστερους Manowar. - https://m.youtube.com/watch?v=aQdiYf0CflI

Το demo και το ντεμπούτο άλμπουμ τα θεωρώ κορυφαία δείγματα του επικού ήχου της Ελλάδας. Για να δούμε στην επιστροφή τι έχουν να δώσουν.

Ακούστε και πείτε γνώμες.
Συνημμένα
IMG_20230506_202525.jpg
IMG_20230506_202525.jpg (197.19 KiB) Προβλήθηκε 2015 φορές
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Zippo190 »

το τραγούδι μου άρεσε πολύ, νομίζω ότι είναι άξιο δείγμα Manowarικού (και ταυτόχρονα Wizard/Majesty-κού) heavy metal. Θα ήθελα λίγο καλύτερο εξώφυλλο (καλό είναι και αυτό) και μια εταιρία να το βγάλει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 06 Μάιος 2023, 21:21 το τραγούδι μου άρεσε πολύ, νομίζω ότι είναι άξιο δείγμα Manowarικού (και ταυτόχρονα Wizard/Majesty-κού) heavy metal. Θα ήθελα λίγο καλύτερο εξώφυλλο (καλό είναι και αυτό) και μια εταιρία να το βγάλει.
Δεν αναφέρουν κάτι για label στην ανακοίνωση τους οπότε το βγάζουν μόνοι τους λογικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Skullfist »

Τρομερή μπάντα. Τους είχα ξεγραμμενους καθως εδώ και 7-8 χρόνια αγνοούνταν. Ότι και να βγάλουν θα ειναι εξαιρετικο
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δυστυχώς δε μου έδωσε ότι το πρώτο που το θεωρώ από τους καλύτερους ελληνικούς μέταλ δίσκους έβερ!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από vasilis2112 »




Αν και νομίζω στο album αν δεν έχει άλλη μίξη σίγουρα έχει άλλο mastering!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 13 Ιουν 2023, 19:52


Αν και νομίζω στο album αν δεν έχει άλλη μίξη σίγουρα έχει άλλο mastering!
Τι εννοείς;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Βάζω το κομμάτι από YouTube να το ακούσω συνήθως, αλλά αυτό του YouTube είναι από το ΕΡ ανεβασμένο, όχι από το full length.
Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά μου ακούγεται διαφορετικό από την version του άλμπουμ. Ίσως λίγο πιο «αδύναμο», μπορεί να φταίει και το YouTube.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Σας τα εξηγεί καλά ο @Mamercus νομίζω.

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... f-thunder/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Bersekeros »

Μου έκανε, εκτός των άλλων λεχθέντων, πολλή εντύπωση η ομοιότητα στη χροιά και στο ηχόχρωμα της φωνής του τραγουδιστή, Ελευθέριου Πλέτση, με τον Eric Adams
και στα γυρίσματα που κάνει στη φωνή, που φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό, Manowar της εποχής Into Glory Ride.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από asgardlord »

Σήμερα αξιώθηκα να το ακούσω. Το είχα καιρό αλλά νομίζω με χάλαγε η φωτοσοπιά εξώφυλλο. Τελοσπάντων, ένα σχόλιο μόνο, αν οι Manowar αντί το Revenge of Odysseus έβγαζαν αυτό εδώ θα την παίζαμε ομαδικά... τηρουμένων βέβαια των αναλογιών! Λίγα συγκροτήματα προσέγγισαν τον Manowar ήχο με σεβασμό και χαρακτήρα χωρίς να ακούγονται τραγέλαφοι και οι War Dance φοράνε τις επιρροές στο μανίκι τους αναδεικνύοντας παράλληλα και τα δικά τους "εγχώρια" χαρακτηριστικά. Πολύ καλό!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Priamos »

Χοντρικά 35%Manowar+35%Sarissa+20%Socrates+10%Warlord=War Dance
Ξεχωρίζει στη σύγχρονη μουσική σκηνή για την ιδιαιτερότητα και την προσωπικότητά της. Μουσικά αρτιότατη και με καλές συνθέσεις. Ένα απροσδιόριστο "τσικ" της λείπει για να γίνει από τις αγαπημένες μου. Την παρακολουθώ ανελλιπώς από τα πρώτα βήματα με πολύ ενδιαφέρον.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Celephais »

Πάρα πολύ δυνατοί, όπως και στην πρώτη κυκλοφορία τους! Δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες για το CD παρόλο που θα ήθελα να τους στηρίξω. 1000 μπράβο πάντως!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: WAR DANCE (GR) - Sons of Thunder (2023)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Celephais έγραψε: Κυρ 24 Σεπ 2023, 22:26 Πάρα πολύ δυνατοί, όπως και στην πρώτη κυκλοφορία τους! Δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες για το CD παρόλο που θα ήθελα να τους στηρίξω. 1000 μπράβο πάντως!
wardance.band@gmail.com

εδώ στελνεις mail και στο στελνουν
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”