NILS PATRIK JOHANSSON - Evil Deluxe

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

NILS PATRIK JOHANSSON - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Silenius »

Εικόνα

Απορώ που δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμα για έναν από τους δίσκους της χρονιάς στον heavy/power ήχο. Η 1η προσωπική δουλειά του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Nils Patrik Johansson είναι ένας πραγματικός μεταλλικός όλεθρος. Το ομώνυμο Evil Deluxe που ανοίγει το album πρέπει να μπει άμεσα στη Mix Tape, το Gasoline είναι ότι λέει ο τίτλος του καθώς τρέχει με χίλια, το September Black έχει ρεφρέν ύμνο και μετά ξεκινούν οι ύμνοι στο metal με Kings And Queens, Metalhead κτλ. Όσο για τη φωνάρα του τι να πω. Θα τολμήσω να πω ότι ακούγοντας τον, γεμίζει μέσα μου λίγο από το κενό που έχει δημιουργηθεί με την απώλεια του μεγάλου κοντού. Για μένα το Evil Deluxe είναι δίσκαρος, με κομματάρες, ριφάρες, ρεφρενάρες, σολάρες και μια από τις πιο αδικημένες φωνάρες που παίζουν τώρα εκεί έξω. Έχει και τις γραφικότητες του σε κάποιους στίχους αλλά κλαϊν. Μεταλλάδες είμαστε, για το Metal θα τραγουδάμε.

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ο τραγουδιστής των Astral Doors δεν είναι; Τι μουσική διαφορά υπάρχει με το υλικό των A.D.;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Παρ 22 Ιουν 2018, 11:06 Ο τραγουδιστής των Astral Doors δεν είναι; Τι μουσική διαφορά υπάρχει με το υλικό των A.D.;
Ακριβώς, Astral Doors, Civil War κτλ. Δε θα έλεγα ότι έχει πολύ σημαντικές διαφορές με τους Astral Doors. Ίσως είναι λίγο περισσότερο προς τον κλασσικό heavy ήχο, αλλά είναι τόσο χαρακτηριστική η φωνή του που οι ομοιότητες είναι απαπόφευκτες. Έίναι πολύ καλός δίσκος πάντως και το 80-90% των τραγουδιών έχουν πράγματα να πουν, αποφεύγοντας την επανάληψη. Τσέκαρε τον.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν το είχα πάρει καν χαμπάρει
αγαπάμε Νιλς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πάντως δεν βλέπω τον λόγο τέτοιας κυκλοφορίας την στιγμή που είναι ενεργοι οι Astral Doors. Ειδικά δε αφού δεν αποκλίνει από το μουσικό ύφος της κανονικής του μπάντας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

αγαπάμε Nils γιατι ειναι πραγματικός μεταλλάς, όμως μας εχει υπερκορέσει με κυκλοφορίες που ακούγονται όλες το ίδιο, και καμμία δεν ειναι παραπάνω από μέτρια κατά τη γνώμη μου...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Silenius »

Metal Deluxe

Τι να λέω τώρα για τον Nils Patrik Johansson; Ότι και να πω, γνωρίζω εκ των προτέρων ότι αντικειμενικός αποκλείεται να είμαι. Σε πολλά πράγματα στη ζωή σε σημαδεύει η 1η επαφή. Και εγώ άργησα πολύ να τον γνωρίσω. Ήταν λίγες μέρες μετά το θάνατο του Dio που έπεσα πάνω σε τραγούδι των Astral Doors. Ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Αυτή η φωνή… Όπως τότε, στα early 90s, που από ένα φορητό κασετόφωνο ενός συνομήλικου, στα προσφυγικά στην Πάτρα, θα άκουγα το Holy Diver και εκείνη η φωνή θα σημάδευε όλη μου τη ζωή.

Η φωνή του Johansson θυμίζει πολύ τη φωνή του Dio. Τόσο σε χρώμα, όσο και σε δυναμική. Είναι και ο τρόπος που τραγουδάει, που τονίζει τις λέξεις, που εναλλάσσει το λυρισμό με την ένταση. Ο Σουηδός εδώ αποφασίζει να αφήσει στην άκρη τους Astral Doors και να φτιάξει τον 1ο προσωπικό του δίσκο. Οι μουσικές διαφορές, μηδαμινές. Αλήθεια, τι περιμένετε από έναν ορκισμένο μεταλλά; Θα παίξει metal, θα τραγουδήσει για το metal, θα ζήσει για το metal. Αυτό κάνει και ο Johansson εδώ και μια 30ετία περίπου, έστω και σαν drummer αρχικά και ευτυχώς σαν τραγουδιστής από το 2000 και μετά.

Το Evil Deluxe είναι ότι λέει ο τίτλος αυτού εδώ του κειμένου. Metal Deluxe. Μουσική από το πάνω ράφι. 11 κομματάρες, μηδέν fillers. Μια υπέροχη φωνάρα να δίνει ζωή στους στίχους, μεταλλικά riffs, μελωδίες που θες να ακούς και να ξανακούς, ρεφρέν που σου καρφώνονται στο μυαλό και ένα τρομερό εξώφυλλο να κοσμεί το album. Τι τραγούδια να διαλέξεις από εδώ μέσα; Από το εναρκτήριο ομότιτλο; Από το mid tempo και στιβαρό Estonia που ακολουθεί ή από το Gasoline που τρέχει με χίλια; Μήπως τα μελωδικότατα How The West Was Won και September Black; Τη μεταλλική τριλογία Kings And Queens, Burning και Metalhead; Τα πιο metal πεθαίνεις Circle In The Sky και Dark Evolution; Ή την Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η μπαλάντα A Waltz for Paris, που κλείνει το δίσκο και είναι ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος του;

Αν θεωρείτε τον εαυτό σας μεταλλά και τολμήσετε να αγνοήσετε το Evil Deluxe είσαστε άξιοι της μοίρας σας. Για μένα έχει καβατζώσει θέση στο top 3 της χρονιάς, αλλά είπαμε… Ίσως εγώ να μην είμαι όσο αντικειμενικός πρέπει. Πόσες φορές χρησιμοποίησα τη λέξη metal στο κείμενο; 9; 9 λοιπόν...

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Priamos »

Αντε να χαλασω λιγο την ατμοσφαιρα του παρτυ... :twisted: Astral Doors... Δεν ξερω πως καταφερα και εχω παρει 3-4 αλμπουμ τους, εφοσον μ'αρεσουν (αρκετα) μετα βιας 5-6 κομματια συνολικα. Καλος τραγουδιστης αλλα δεν κοβομαι. Το πρωτο κομματι που εβαλες απο το συγκεκριμενο μου φανηκε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τοσο απο αποψη φωνητικων (πολυ κουρασμενα σε σχεση με το παρελθον) οσο και συνθεσης. Αυτα...


ΥΓ. Το δευτερο που εβαλες, μια χαρα ειναι.
ΥΓ.2 Δεν ειναι θεμα καταστασης των φωνητικων του, τελικα, ειναι το χαζοστιλ που επιλεγει να τραγουδησει στο πρωτο. Στο δευτερο, κι αυτος μια χαρα ακουγεται.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Σάβ 30 Ιουν 2018, 11:24 Αντε να χαλασω λιγο την ατμοσφαιρα του παρτυ... :twisted: Astral Doors... Δεν ξερω πως καταφερα και εχω παρει 3-4 αλμπουμ τους, εφοσον μ'αρεσουν (αρκετα) μετα βιας 5-6 κομματια συνολικα. Καλος τραγουδιστης αλλα δεν κοβομαι. Το πρωτο κομματι που εβαλες απο το συγκεκριμενο μου φανηκε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τοσο απο αποψη φωνητικων (πολυ κουρασμενα σε σχεση με το παρελθον) οσο και συνθεσης. Αυτα...


ΥΓ. Το δευτερο που εβαλες, μια χαρα ειναι.
ΥΓ.2 Δεν ειναι θεμα καταστασης των φωνητικων του, τελικα, ειναι το χαζοστιλ που επιλεγει να τραγουδησει στο πρωτο. Στο δευτερο, κι αυτος μια χαρα ακουγεται.
Οχι ρε, τι παρτυ να χαλασεις;;; Γι αυτο ειναι τα γουστα. Εχω δει να εκθειαζονται εδω οι Longings Past και (ενω εχω παρει και τα δυο cd τους επειδη μαζευω ολα τα arkeyn steel) εγω δε μπορω να ακουσω τραγουδι ουτε αν με πυροβολησουν. Δεν την παλευω μια. Το γραφω αλλωστε δυο φορες οτι δε μπορω να ειμαι αντικειμενικος. Ειναι προσωπικο μου κολλημα ο τυπος. Χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Σάβ 30 Ιουν 2018, 11:24 Αντε να χαλασω λιγο την ατμοσφαιρα του παρτυ... :twisted: Astral Doors... Δεν ξερω πως καταφερα και εχω παρει 3-4 αλμπουμ τους, εφοσον μ'αρεσουν (αρκετα) μετα βιας 5-6 κομματια συνολικα. Καλος τραγουδιστης αλλα δεν κοβομαι. Το πρωτο κομματι που εβαλες απο το συγκεκριμενο μου φανηκε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τοσο απο αποψη φωνητικων (πολυ κουρασμενα σε σχεση με το παρελθον) οσο και συνθεσης. Αυτα...


ΥΓ. Το δευτερο που εβαλες, μια χαρα ειναι.
ΥΓ.2 Δεν ειναι θεμα καταστασης των φωνητικων του, τελικα, ειναι το χαζοστιλ που επιλεγει να τραγουδησει στο πρωτο. Στο δευτερο, κι αυτος μια χαρα ακουγεται.
με λίγη φαντασία νομίζεις ότι ακούς Dio οπότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από CountRaven »

Με Astral Doors πάντα είχα την εντύπωση πως ενώ το υλικό είναι σωστά παιγμένο, με ερμηνεία και τσαγανό, με καλές ιδέες και σωστό παίξιμο από μουσικάρες, πάντα έλειπε αυτό το κάτι που θα με κάνει να κολλήσω 100 τις 100 με ένα άλμπουμ τους. Πάντα έλειπε εκείνο το κομμάτι που θα πω ότι απογειώνει το όλο Astral Doors σκηνικό. Με αυτά και με αυτά έχω καταλήξει και εγώ με αρκετά άλμπουμ τους στη συλλογή μου, απορώντας όπως και ο Παππούς Πρίαμος για το πως έγινε τελικά αυτό. Παρόλα αυτά μόνο αγάπη. Και φυσικά μη ξεχνάμε ότι όπου έχει τραγουδήσει έχει αφήσει το στίγμα του ανεξίτηλο. Και αναφέρομαι κυρίως στις δισκάρες Lion's Share και Wuthering Heights.

Πάντως τα δύο κομμάτια που άκουσα εδώ μου άρεσαν και θα φροντίσω να ακούσω ολόκληρο το δισκάκι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

CountRaven έγραψε: Κυρ 01 Ιούλ 2018, 11:49 Και αναφέρομαι κυρίως στις δισκάρες Lion's Share και Wuthering Heights.
για Richard Anderson τίποτα;;; :mad: :mad: :mad:

δεν ξέρω, οπως προείπα χωρίς να ειναι κάτι στραβό με το άλμπουμ αλλά και τις περισσότερες δουλείές του Nils, κατι λείπει από το songwriting δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από theBox »

Να πω κι εγω, όπως αρκετοι εδω μέσα, βρίσκω το songwriting των AD, και τωρα του προσωπικου του Nils, καπώς επιπόλαιο και ανάλαφρο. Δηλαδη θεωρητικα είναι όλα τούμπανο, αλλά τα κομμάτια στερούνται οποιαδήποτε ειδικής (συναισθηματικής) βαρύτητας και σοβαρότητας, καταλήγοντας να μου ακούγονται λιγο "party metal" για να κουνας κεφαλάκι στην μπυραρία και μονο. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, όπως πολυ σώστα αναφέρει και ο Count, τα άλμπουμς με Wuthering Heights, είναι το "σωστό" περιβάλλον για να απολαυσεις τη φωνή του Nils.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Zippo190 »

Οι Wuthering Heights είναι πιο prog υπάρχει αισθητή διαφορά με το άμεσο ευθύ metal των Astral Doors.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Nils Patrik Johansson - Evil Deluxe

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

μπορεί να γίνομαι κουράστικος, αλλά για τον καλύτερο Nils πηγαίνουμε εδώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”