LEGENDRY (US) - Time Immortal Wept (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: LEGENDRY (US) - Time Immortal Wept (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 27 Οκτ 2023, 10:41 Ο δίσκος είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ
Είναι κάλεσμα σε High Adventure!

Η πιο αδύναμη στιγμή είναι το single, αλλά και αυτό μέσα στο σύνολο βρίσκει τη θέση του.

Το αγαπημένο μπάσο που φέρνει κάπως στο παίξιμο του Schumacher το εντόπισα μόνο στο Warrior of space and time (???)

Κορυφαία στιγμή το Time Immortal Wept. Το κομμάτι ξεκινάει και για 2 λεπτά νομίζω πως ακούω Warlordian Guard. Μετά στα 6.43 είναι αυτό το unmistakable Tsamικο θέμα, και στα 8.32 το σόλο πάλι θυμίζει τον μεγάλο Destroyer. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, η σύνθεση είναι απίστευτη, είναι επική, είναι ταξίδι to what lies beyond the mountain!

Σϊγουρα μέσα στους δίσκους της χρονιάς.
Καλώ @theBox.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Παρ 27 Οκτ 2023, 11:48
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 27 Οκτ 2023, 10:41 Ο δίσκος είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ
Είναι κάλεσμα σε High Adventure!

Η πιο αδύναμη στιγμή είναι το single, αλλά και αυτό μέσα στο σύνολο βρίσκει τη θέση του.

Το αγαπημένο μπάσο που φέρνει κάπως στο παίξιμο του Schumacher το εντόπισα μόνο στο Warrior of space and time (???)

Κορυφαία στιγμή το Time Immortal Wept. Το κομμάτι ξεκινάει και για 2 λεπτά νομίζω πως ακούω Warlordian Guard. Μετά στα 6.43 είναι αυτό το unmistakable Tsamικο θέμα, και στα 8.32 το σόλο πάλι θυμίζει τον μεγάλο Destroyer. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, η σύνθεση είναι απίστευτη, είναι επική, είναι ταξίδι to what lies beyond the mountain!

Σϊγουρα μέσα στους δίσκους της χρονιάς.
Καλώ @theBox.
απορώ πώς δεν έχει σχολιάσει ακόμα. Περιμένω παιάνα από μέρους του.
τοτε μπορει ενας βαθια ηθικος δεκτης (αληθεια υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ηθική ή ειναι προιον ενος δυναμικου πολιτισμικου zeitgeist?) να βρει μια καθαρκτικη εμπειρια στο εργο ενος πομπου "ανθρωπινο σκουπιδι".
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Ετσι κι ετσι απο μένα. Το δεκαλεπτο ομωνυμο ξεχωριζει πάντως!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Α, ρε Vidarr.... Σ' έφαγε η Μαρίνα Σάττι....
τοτε μπορει ενας βαθια ηθικος δεκτης (αληθεια υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ηθική ή ειναι προιον ενος δυναμικου πολιτισμικου zeitgeist?) να βρει μια καθαρκτικη εμπειρια στο εργο ενος πομπου "ανθρωπινο σκουπιδι".
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

Το ακουσα και το ξανακουσα και το ξανακουσα.Ιντρο και sigil strider ,ενα ασθενικο μελωδικο/προγκ κομματι ,ακολουθει the prophecy συμπαθητικο,εκει στη μεση μου θυμισε και φοβερα εντονα mark of the beast γενικοτερα νομιζω πως δε θελω αλλες prog ροκ,psych/adv/space/προτο metal '65-'78 δε ξερω τι ,ας μεινουν οι Hallas και δυο τρεις ακομη τοπ και ειναι υπεραρκετοι για μενα.Ερχεται φουριοζικο το warrior of space and time να δωσει μια πνοη με διαστημικο μπασο κι ενα τρομερο ''ξεχαρβαλωμενο'' ριφ ,κατοπιν ενα συντομο Πολυδουρικο ινστρουμενταλ ωραιο και καπακια μαλλον το αγαπημενο μου του δισκου chariots of bedlam.Υμνικο με αποθεωτκη στιβαρη δομη.Το αφησα στο ριπιτ και το αξιζει.
Τελευταια δυο κομματια the bards reverie μια ''μπερδεμενη'' συνθεση που τη σωζει ενα μαγικο κιθαριστικο ξορκι.Επιλογος το ομωνυμο ,ταξιδιαρικο συμπαγες επικο με αυτες τις 70s αποχρωσεις ,πολυ ενδιαφερον .Για καποιο λογο ,μη με ρωτησετε, θα το προτιμουσα χωρις φωνητικα.Δε ξερω.Γενικοτερα δεν ειμαι φαν των φωνητικων του,μου φαινονται τρομερα επιτηδευμενα.anyway κατα την πολυ ταπεινη μου αποψη ο δισκος εχει καποια πραγματακια να ασχοληθεις,αισθανομαι δε πως με συντομη διαρκεια στον χρονο,οπως ηταν και τα προηγουμενα τους αλλωστε,λειπει πολυ το ''νευρο'' δεν μου ξυπναει αισθηση επους ,περιπετειας και αθλων που θα τραγουδηθουν.Περισσοτερο μου μοιαζει σαν την ατμοσφαιρα στο δωματιο ενος ανερχομενου μαγου που δοκιμαζει τα ξορκια του εν'οψη της δοκιμασιας σε καποιο πυργο του Γουειρεθ.
Θα μου επιτρεψετε τωρα να ξαναφυγω στην ημισκοτεινη γωνιτσα του dark parade..
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

FarCry έγραψε: Σάβ 28 Οκτ 2023, 14:12 Περισσοτερο μου μοιαζει σαν την ατμοσφαιρα στο δωματιο ενος ανερχομενου μαγου που δοκιμαζει τα ξορκια του εν'οψη της δοκιμασιας σε καποιο πυργο του Γουειρεθ.
Ωραίο!
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

FarCry έγραψε: Σάβ 28 Οκτ 2023, 14:12 Το ακουσα και το ξανακουσα και το ξανακουσα.Ιντρο και sigil strider ,ενα ασθενικο μελωδικο/προγκ κομματι ,ακολουθει the prophecy συμπαθητικο,εκει στη μεση μου θυμισε και φοβερα εντονα mark of the beast γενικοτερα νομιζω πως δε θελω αλλες prog ροκ,psych/adv/space/προτο metal '65-'78 δε ξερω τι ,ας μεινουν οι Hallas και δυο τρεις ακομη τοπ και ειναι υπεραρκετοι για μενα.Ερχεται φουριοζικο το warrior of space and time να δωσει μια πνοη με διαστημικο μπασο κι ενα τρομερο ''ξεχαρβαλωμενο'' ριφ ,κατοπιν ενα συντομο Πολυδουρικο ινστρουμενταλ ωραιο και καπακια μαλλον το αγαπημενο μου του δισκου chariots of bedlam.Υμνικο με αποθεωτκη στιβαρη δομη.Το αφησα στο ριπιτ και το αξιζει.
Τελευταια δυο κομματια the bards reverie μια ''μπερδεμενη'' συνθεση που τη σωζει ενα μαγικο κιθαριστικο ξορκι.Επιλογος το ομωνυμο ,ταξιδιαρικο συμπαγες επικο με αυτες τις 70s αποχρωσεις ,πολυ ενδιαφερον .Για καποιο λογο ,μη με ρωτησετε, θα το προτιμουσα χωρις φωνητικα.Δε ξερω.Γενικοτερα δεν ειμαι φαν των φωνητικων του,μου φαινονται τρομερα επιτηδευμενα.anyway κατα την πολυ ταπεινη μου αποψη ο δισκος εχει καποια πραγματακια να ασχοληθεις,αισθανομαι δε πως με συντομη διαρκεια στον χρονο,οπως ηταν και τα προηγουμενα τους αλλωστε,λειπει πολυ το ''νευρο'' δεν μου ξυπναει αισθηση επους ,περιπετειας και αθλων που θα τραγουδηθουν.Περισσοτερο μου μοιαζει σαν την ατμοσφαιρα στο δωματιο ενος ανερχομενου μαγου που δοκιμαζει τα ξορκια του εν'οψη της δοκιμασιας σε καποιο πυργο του Γουειρεθ.
Θα μου επιτρεψετε τωρα να ξαναφυγω στην ημισκοτεινη γωνιτσα του dark parade..
Πολύ ωραία ανάλυση. Αν μη τι άλλο δείχνεις ότι του έδωσες τι χρόνο που έπρεπε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”