SACRO (PRY) - The End (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: SACRO (PRY) - The End (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Περα απο την "αγια τσιριδα" που σηκωνει...τις κεραίες μας (σας ειδικα)...
Ωραίος ο υποτιμητικός υπαινιγμός βρε κουτί, αλλά ναι καλύτερα να ακούω φωνάρες και τσιρίδες με βάση τα κλασσικά US Metal standards παρά να ακούω ρεβιζιονιστικό κακογραμμένο υλικό χωρίς στάλα έμπνευσης και φωνή που βαριέται να τραγουδήσει.

Αφού ρε παιδιά μερικοί δεν την γουστάρετε τη φάση επί της ουσίας, γιατί δεν το λέτε ανοιχτά;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Priamos έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 10:27
nicolasg έγραψε: Τρί 24 Οκτ 2023, 08:47 Μόνο Sacro !
Μόνο Sacro από το Μεξικό, ρε νιαμου!!! (με το συμπαθιο)
Το αγόρασα και προσφάτως για να πάω επιδεικτικά κόντρα στο ρεύμα!!

Ρε @theBox , για πες! Αυτοί δεν είναι καλύτεροι;
Υγ. Η παραγωγή είναι χάλια γιατί είναι ντέμο του 1986.
Εντελώς άτυπη η σύγκριση νομίζω, να το αναφέρω και αυτό, μη νομίζετε δηλαδή ότι τα έχω βάλει με το κουτάκι.

Εν κατακλείδι ρε παιδί μου ναι γούστα είναι όλα αυτά, αλλά αν τέτοιες μπάντες -οι Sacro του topic- αντιμετωπίζονται με σκεπτικισμό, ειδικά από τους παλιούς.... Είμαστε σε άσχημο σημείο, γενικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Δεν ξέρω τι λίστες θα "δηλώσουμε" για τα καλύτερα της χρονιάς,
αν θα είναι Top-10 / Top -20,
αλλά στις δικές μου λίστες / ψηφοδέλτια που καταρτίζω, στους συνδιασμούς μου, οι Sacro θα είναι προς υπουργοποίηση, αν όχι ίσως ως υπουργοί, σίγουρα ως αναπληρωτές ή υφυπουργοί.
Δεν βγαίνουν από την φετινή λίστα, έχουν ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

@CountRaven καλα για το Cauldron δεν ειπα ποτε οτι δεν ενιωσα. Απλα στην αρχη δεν ενιωσα ΤΟΣΟ. Μετα κλικαρε καλα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 12:43
Ωραίος ο υποτιμητικός υπαινιγμός βρε κουτί, αλλά ναι καλύτερα να ακούω φωνάρες και τσιρίδες με βάση τα κλασσικά US Metal standards παρά να ακούω ρεβιζιονιστικό κακογραμμένο υλικό χωρίς στάλα έμπνευσης και φωνή που βαριέται να τραγουδήσει.

Αφού ρε παιδιά μερικοί δεν την γουστάρετε τη φάση επί της ουσίας, γιατί δεν το λέτε ανοιχτά;
Για τέτοιες ποιοτικές τσιρίδες ζούμε ρε παιδιά μερικοί εξ ημών.
Αφού η γ@μημένη η τρίχα σηκώνεται κάγκελο κάθε φορά, όπως του δεκαεξάχρονου που έχει τάβλες και δεν προλαβαίνει να βγάζει ταβλόσπυρα.
Λογικό είναι, όταν τέτοιες τσιρίδες λείπουν στην εποχή μας, μόλις ακούσεις κάτι που παραπέμπει στο μεταλλικό αρχέτυπο της τάβλας και του goosebumps, να ενθουσιάζεσαι.
Εγώ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Είναι ηχητικό σεξ η τσιρίδα. Φωνητική συνουσία, πως να το εξηγήσω καλύτερα;
Αφού αυτά μας έβαλαν στο μέταλ, αρκετούς εξ ημών - γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - να τα βλέπουμε και να τα αντιμετωπίζουμε με σκεπτικισμό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bersekeros την Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:05 Δεν ξέρω τι λίστες θα "δηλώσουμε" για τα καλύτερα της χρονιάς,
αλλά στις δικές μου λίστες / ψηφοδέλτια που καταρτίζω, στους συνδιασμούς μου, οι Sacro θα είναι προς υπουργοποίηση, αν όχι ίσως ως υπουργοί, σίγουρα ως αναπληρωτές ή υφυπουργοί.
Ε αρχές Δεκέμβρη το τόπικ με τις λίστες.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:15
Bersekeros έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:05 Δεν ξέρω τι λίστες θα "δηλώσουμε" για τα καλύτερα της χρονιάς,
Ε αρχές Δεκέμβρη το τόπικ με τις λίστες.
Ναι, γιατί περιμένουμε και το καινούριο Solitary Sabred
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Καθολου υποτιμητικος υπαινιγμος, βαζω και τον εαυτο μου μεσα, με τη διαφορα οτι δεν αρκει να εχει old school US metal φωνητικα για να με ενθουσιασει οπως ειδα να γινεται με πολλους εδω μεσα που σταθηκατε κυριως σε αυτο (στα φωνητικα δλδ) σε αυτο το τοπικ. Κρινω πιο συνολικα και βλεπω οτι στερειται τραγουδοποιίας ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ μου παντα. Στην τελικη υπονειμενικα ειναι αυτα. Αλλα το οτι δεν γουσταρουμε τη φαση "επι της ουσιας" επειδη το νουμερο ενα κριτηριο μας δεν ειναι τα φωνητικα, απο που προκύπτει;
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Bersekeros έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:14

Για τέτοιες ποιοτικές τσιρίδες ζούμε ρε παιδιά μερικοί εξ ημών.
Αφού η γ@μημένη η τρίχα σηκώνεται κάγκελο κάθε φορά, όπως του δεκαεξάχρονου που έχει τάβλες και δεν προλαβαίνει να βγάζει ταβλόσπυρα.
Λογικό είναι, όταν τέτοιες τσιρίδες λείπουν στην εποχή μας, μόλις ακούσεις κάτι που παραπέμπει στο μεταλλικό αρχέτυπο της τάβλας και του goosebumps, να ενθουσιάζεσαι.
Εγώ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Είναι ηχητικό σεξ η τσιρίδα. Φωνητική συνουσία, πως να το εξηγήσω καλύτερα;
Αφού αυτά μας έβαλαν στο μέταλ, αρκετούς εξ ημών - γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - να τα βλέπουμε και να τα αντιμετωπίζουμε με σκεπτικισμό;
Οριστε, μονοι σας τα λετε. Σορυ , που δεν ειναι το πρωταρχικο κριτηριο μου οι τσιριδα, αλλα οι συνθεσεις και οι κιθαρες, ε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

theBox έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:21

Καθολου υποτιμητικος υπαινιγμος, βαζω και τον εαυτο μου μεσα, με τη διαφορα οτι δεν αρκει να εχει old school US metal φωνητικα για να με ενθουσιασει οπως ειδα να γινεται με πολλους εδω μεσα που σταθηκατε κυριως σε αυτο (στα φωνητικα δλδ) σε αυτο το τοπικ. Κρινω πιο συνολικα και βλεπω οτι στερειται τραγουδοποιίας ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ μου παντα. Στην τελικη υπονειμενικα ειναι αυτα. Αλλα το οτι δεν γουσταρουμε τη φαση "επι της ουσιας" επειδη το νουμερο ενα κριτηριο μας δεν ειναι τα φωνητικα, απο που προκύπτει;
Κουτί βαρίεμαι να την κάνω πάλι την κουβέντα. Έχουμε "μαλιοτραβηχτεί" εξάλλου και στις προηγούμενες σελίδες αυτού του τόπικ. Οπότε όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει.

Εγώ δεν θα το διαχωρίσω στο δίπτυχο φωνή - κιθάρα και το τι είναι το νο1 ως παράγοντας για να εκτιμήσουμε κάτι. Αυτή είναι μια δική σου βολική εξίσωση που εμένα και δεν με αντιπροσωπεύει και δεν με καλύπτει.

Εγώ επανειλημμένα κάνω λόγο για τη "στόφα στο ατσάλι μας" που σήμερα έχει χαθεί. Και που με δίσκους σαν αυτόν, έρχεται στο προσκήνιο μια στις 100.

Απλά παρατηρώ τον τελευταίο καιρό μια "γενική υποτίμηση" των classics (όχι μόνο από εσένα) και στην ατάκα "αγία τσιρίδα" -αυτή ναι είναι δική σου- διαβάζω μια κάποια λιγότερη ή περισσότερη ειρωνεία.

Για αυτό λέω ρε παιδί μου, δεν είναι κακό αν δε γουστάρουμε κάτι να το πούμε ανοιχτά, είναι καλύτερο από τις "σπόντες". Δεν είναι κακό να πεις ρε παιδί μου ότι οκ παιδιά δεν νιώθω και πολύ πχ. με Helstar / Heir Apparent κτλ μη μου βάζετε τσιμέντο στις μπάλες με τα US.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

theBox έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:24 Οριστε, μονοι σας τα λετε. Σορυ , που δεν ειναι το πρωταρχικο κριτηριο μου οι τσιριδα, αλλα οι συνθεσεις και οι κιθαρες, ε.
Ναι αδερφέ, σεβαστό αυτό που λες, αλλά αν οι Manowar δεν είχαν τον Ερρίκο τον μεγαλοπρεπή ή αν Ιερείς του Ιούδα δεν είχαν τον Μεταλλικό θεό ή οι αν οι Sabbath δεν είχαν τον Ozzy και τον Dio, θεωρώ ότι το musicianship και το songwriting, θα πήγαινε για "βρούβες", κοινώς στον "κουβά".
Τόσο σημαντικά είναι τα φωνητικά.
Χρειάζονται και καλές συνθέσεις; Σαφώς ναι.
Πιο σημαντική και πιο πρωταρχική η φωνή, στο κλασικό heavy metal.
Στα άλλα υποείδη, thrash/ black / death, ενδεχομένως όχι και τόσο ή και καθόλου.
Στο Heavy Metal όμως, θες πρώτα τη φωνή και μετά τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:34

Απλά παρατηρώ τον τελευταίο καιρό μια "γενική υποτίμηση" των classics (όχι μόνο από εσένα) και στην ατάκα "αγία τσιρίδα" -αυτή ναι είναι δική σου- διαβάζω μια κάποια λιγότερη ή περισσότερη ειρωνεία.
Δεν ειναι υποτιμιση για τα κλασσικς, ειναι αντιδραση στην ταση μηδενισμου του οτιδηποτε πιο προσφατου εν συγκρισει με το παλιο, κλασσικο. Οσο πιο σφοδρη εινια η ταση μηδενισμου, τοσο πιο εντονα θα αντιδρουν οι φωνες που δεν συμφωνουν...
CountRaven έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:34 Δεν είναι κακό να πεις ρε παιδί μου ότι οκ παιδιά δεν νιώθω και πολύ πχ. με Helstar / Heir Apparent κτλ μη μου βάζετε τσιμέντο στις μπάλες με τα US.
...Ως εκ τουτου, η παραπάνω αναγνωση για τα γουστα και τα κινητρα μου εινια εντελως εσφαλμένη.

Καλη μουσική θα βγαίνει πάντα.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Bersekeros έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:35
theBox έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:24 Οριστε, μονοι σας τα λετε. Σορυ , που δεν ειναι το πρωταρχικο κριτηριο μου οι τσιριδα, αλλα οι συνθεσεις και οι κιθαρες, ε.
Ναι αδερφέ, σεβαστό αυτό που λες, αλλά αν οι Manowar δεν είχαν τον Ερρίκο τον μεγαλοπρεπή ή αν Ιερείς του Ιούδα δεν είχαν τον Μεταλλικό θεό ή οι αν οι Sabbath δεν είχαν τον Ozzy και τον Dio, θεωρώ ότι το musicianship και το songwriting, θα πήγαινε για "βρούβες", κοινώς στον "κουβά".
Τόσο σημαντικά είναι τα φωνητικά.
Χρειάζονται και καλές συνθέσεις; Σαφώς ναι.
Πιο σημαντική και πιο πρωταρχική η φωνή, στο κλασικό heavy metal.
Στα άλλα υποείδη, thrash/ black / death, ενδεχομένως όχι και τόσο ή και καθόλου.
Στο Heavy Metal όμως, θες πρώτα τη φωνή και μετά τα υπόλοιπα.
Σε ακουω, καταλαβαινω τι λες, αλλά σε προσωπικο επίπεδο μιλώντας παντα, οχι δεν ειναι το πρωτο πραγμα η φωνη που προσεχω σαν ακροατης. Η φωνητικη γραμμη σαν μελωδια ναι (ως μερος της συνθεσης), η ιδια η φωνη οχι τοσο. Τελος πάντων ο καθε άνθρωπος λειτουργει διαφορετικα I guess.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δεν ειναι υποτιμιση για τα κλασσικς, ειναι αντιδραση στην ταση μηδενισμου του οτιδηποτε πιο προσφατου εν συγκρισει με το παλιο, κλασσικο. Οσο πιο σφοδρη εινια η ταση μηδενισμου, τοσο πιο εντονα θα αντιδρουν οι φωνες που δεν συμφωνουν...
Μόνο εσύ δεν συμφωνείς :P
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Πέμ 23 Νοέμ 2023, 13:46
Μόνο εσύ δεν συμφωνείς :P
Μοναχικος λυκος κοντρα στον ανεμο κτλ.κλτ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”