SCANNER (GER) - The Cosmic Race (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Re: SCANNER (GER) - The Cosmic Race (2024)

Δημοσίευση από Zippo190 »

τρένο πάει!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Έκατσα χτες και άκουσα τα σινγκλ που έχουν βγει.

Τα κομμάτια μου ακούγονται καλά, έχουν το ιδιαίτερο άρωμα Σκάννερ, γαργαλάνε την νοσταλγία που αγαπά παθολογικά τα 4 πρώτα.

Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτόν τον ντράμερ, οι μπότες ειδικά σε σημεία μου θύμισαν τον Λαρς στην Αθήνα στο One (οτινανισμός), SLOPPY, μετριότητα, δεν μπορεί, δεν ξέρω, και τον έχουν και ψηλά στην μίξη μη τυχόν και το χάσεις.
Η φωνή είναι εκκεντρική. Δεν είμαι σίγουρος για το πώς νιώθω αλλά είμαι ΟΚ και ίσως και παραπάνω από ΟΚ με λίγη τριβή, θα δείξει.

Το βίντεο είναι μια παναθλιότητα ετεροντροπής, αφαιρεί από το αποτέλεσμα, χίλιες φορές Lyric video.

θα ασχοληθώ αλλά δεν καταλαβαίνω πώς ένας έμπειρος μουσικός δεν ακούει αυτό το χάλι στα τύμπανα.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

"SCANNER are back with an impressive album, worthy of their long history and it is a must-buy."

Τα έγραφε ο @Zippo190 και δικαιώθηκε.
Μόλις ολοκλήρωσε τις στροφές της στο ηχοσυστηματάκι μου η ΔΙΣΚΑΡΑ και είμαι με χαμόγελο ευχαρίστησης λες κι έφαγα γρανίτα φράουλα χειροποίητη και μερακλίδικη, ένα καυτό καταμεσήμερο του Αυγούστου.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Mamercus έγραψε: Πέμ 11 Ιαν 2024, 20:17 "SCANNER are back with an impressive album, worthy of their long history and it is a must-buy."

Τα έγραφε ο @Zippo190 και δικαιώθηκε.
Μόλις ολοκλήρωσε τις στροφές της στο ηχοσυστηματάκι μου η ΔΙΣΚΑΡΑ και είμαι με χαμόγελο ευχαρίστησης λες κι έφαγα γρανίτα φράουλα χειροποίητη και μερακλίδικη, ένα καυτό καταμεσήμερο του Αυγούστου.
Επιβεβαιώνω και επαυξάνω. Πολύ ορθά το επεσήμανε ο @Zippo190

Οι SCANNER επιστρέφουν με μια ΔΙΣΚΑΡΑ !!
9 τραγούδια, με 47 λεπτα και 40 δευτερόλεπτα, που είναι καταπληκτικά! Εδώ φίλε μου, δεν θα βρεις fillers και μέτριες στιγμές. Όλα τα τραγούδια είναι υποδείγματα ευρωπαϊκού power metal, γερμανικής κοπής.
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος με τον δίσκο που κυκλοφόρησε, 9 χρόνια μετά το προηγούμενο άλμπουμ.

Οι SCANNER κρατάνε πολύ ψηλά την σημαία του γερμανικού power metal, που μέσα στο 2023,
ακούσαμε ελάχιστες κυκλοφορίες, που να άξιζαν τον κόπο. Άντε λίγο ο γερόλυκος UDO και οι IRON SAVIOR και σίγουρα πολύ λιγότερο οι PRIMAL FEAR.
Εδώ όμως έχουμε κάτι άλλο. Τολμώ, με κίνδυνο να εκτεθώ πανηγυρικά, ότι έχουμε να κάνουμε με ένα κλασικό δίσκο SCANNER, γερμανικού power metal, που θα το μνημονεύουμε για χρόνια.

Καταρχάς η φωνή. O vocalist Efthimios Ioannidis, το πατριωτάκι μας, έχει μαγευτική φωνή και αποδίδει εξαιρετικά.
Μπράβο ρε παλίκαρε! Τι παικταράς είσαι εσύ ρε μεγάλε !! Άπειρα respect.
Που να πρωτοσταθείς. Στις μελωδίες, στην φωνή, στα κομμάτια που είναι κλασικά κομμάτια, φτιαγμένα για αχαλίνωτο επικό sing along στις συναυλίες;
Πού να εστιάσεις; Στο ότι θέλεις να το ακούς συνέχεια;
Στο ότι το βάζω μόλις ξυπνήσω και αμέσως γεμίζω με θετική ενέργεια τη μέρα μου;

Αυτό το masterpiece κοιτάει κατευθείαν μέσα στα μάτια, όλα τα κλασικά άλμπουμ των SCANNER και όχι μόνο δεν υπολείπεται σε τίποτα απολύτως από αυτά, αλλά ήρθε για να στρογγυλοκαθίσει ανάμεσα σε αυτά.
Ακούγοντας το back catalogue του συγκροτήματος και προσπαθώντας να τα συγκρίνω με το καινούριο, μπορώ να δηλώσω μετά παρρησίας, ότι υπάρχει / ουν άλμπουμ από τα πρώτα 4 που θεωρούνται υπερκλασικά, που έχοντας ακούσει το καινούριο, δεν τα θεωρώ σε καμιά περίπτωση καλύτερα, ούτε σε έμπνευση, ούτε σε μελωδία, ούτε σε ανθεμικά ρεφρέν.

Το τευτονικό power metal, έτσι θέλω να ακούγεται. Μου θύμισε τα νιάτα μου και μου έχει δώσει απίστευτη χαρά και ενέργεια αυτός ο δίσκος, αυτές τις μέρες.
Και για κερασάκι στο τέλος, το τελευταίο τραγούδι ''The Last and First In Line'' (αλλά και το ''A New Horizon'') θα κάνει τους Judas Priest και τους οπαδούς τους, να αναστενάξουν από περηφάνια.

Αυτό το άλμπουμ δεν έχει highlights ή αγαπημένα τραγούδια, είναι αγαπημένος εξολοκλήρου.

Δυστυχώς δεν έχω προμηθευτεί το άλμπουμ ακόμα, αλλά θα το κάνω asap. Απλά αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση στους στίχους (ούτε στο σπότιφαϊ), για να ρίξω μια πιο προσεκτική ματιά στο concept, από στιχουργικής άποψης.

Τι άλλο να πω; Είμαι ενθουσιασμένος με το άλμπουμ. Αυτό όμως το ξαναείπα, ε;
Κλείνω λοιπόν.
Warriors and Heroes, Warriors and Heroes. Warriors of the Light. ♫♪♫♪♫
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Άλμπουμ πηγή χαράς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Τυπικοτατο 7αρακι. Περνας καλα οσο διαρκει, αλλα δεν θα του στειλεις μηνυμα να ξαναβγειτε.

Απο γερμανικο παουερ μαλλον απο Thornbridge θα ακουσουμε καλο δισκο φετος. ΜΑΛΛΟΝ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Σήμερα ξανάκουσα τα Hypertrace και Ball of The Damned και δεν θεωρώ ότι έχουν καλύτερα τραγούδια από το καινούριο ως σύνολο αλλά και ως μεμονωμένα τραγούδια.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 18 Ιαν 2024, 10:25 Απο γερμανικο παουερ μαλλον απο Thornbridge θα ακουσουμε καλο δισκο φετος. ΜΑΛΛΟΝ.
Δηλαδή τι αναμένουμε από αυτούς;

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... dge#p30093

Edit: Ναι έχουμε νέο άλμπουμ μέσα στο 24:

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... 470#p83470
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Διαβασα τα σχολια, εβαλα να ακουσω το Earth's Song και ειλικρινα νομιζω πως κανετε πλακα στα σχολια, δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Να πω κι εγώ την αποψούλα μου - πάλι: όταν πρωτάκουσα τα τραγούδια είχα πει "μπα, δεν!" αλλά επειδή είμαι χαζάκιας και τα concept τα καραγουστάρω, είπα να δώσω ξανά ευκαιρία. Ακούγοντας ολόκληρο το άλμπουμ, ΑΥΤΟ έκανε τη διαφορά.

Συμφωνώ ότι όπως λέει ο @theBox, είναι 7άρι, όμως μια χαρά επιστρέεφω και το ξανακούω!

Ας είμαστε ειλικρινείς, δε μας χαλάει ΚΑΝΕΝΑ 7άρι, θαρρώ.

10άρι ποιό άλμπουμ παίρνει σάματι;
10 σημαίνει ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ, ΜΝΗΜΕΙΩΔΕΣ, ΑΛΜΠΟΥΜ ΑΝΑΦΟΡΑΣ, ΚΑΘΟΛΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ, εκτός κι αν δεν μιλάμε αντικειμενικά αλλά πώς μάς τη βαράει στο κεφάλι μας.

9άρι προφανώς κι είναι ένα 10άρι με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ από το ΑΠΟΛΥΤΟ άριστα.

Κάπως έτσι, το 7άρι είναι όντως βαθμός που αντιστοιχεί -όπως και στα grade descriptors των Πανεπιστημίων- σε Excellent performance.

Πρότασή μου: να ακουστέι το άλμπουμ στην ολότητά του. Βοηθάει πολύ στην απόλαυση και στην συνολική εκτίμησή του.

Αλλά επειδή είμαι και ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ της κολοκυθόπιτας, άμα ΔΕΝ το γουστάρει κάποιος/α, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ, με το ζόρι γλέντι δεν γίνεται, ευτυχώς έχουμε αναρίθμητη μουσικάρα εκεί έξω, από 'δω παν' κι άλλα!...
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Βαρέθηκα στην μέση και το έκλεισα...πισω στο Terminal Earth
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Mamercus έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2024, 10:23
Κάπως έτσι, το 7άρι είναι όντως βαθμός που αντιστοιχεί -όπως και στα grade descriptors των Πανεπιστημίων- σε Excellent performance.
Καλα προφανως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και οπου θελει ο καθενας να δωσει τα λεφτα του και τον χρονο του. Δεν ημουν ποτε ιδιαιτερος φαν της μπαντας, αλλα εκανα μια αποπειρα να ακουσω 4-5 ακομα τραγουδια απο τον δισκο. Σιγουρα ειχε καποιες καλυτερες στιγμες, αλλα πολυ πολυ μακρυα απο αυτο που εγω θεωρω αποδεκτο και ψαχνω στη μουσικη.

Αλλα Excellent Performance και αυτο το drumming ειναι εκ διαμετρου αντιθετες εννοιες. :D
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πω πω... απόλυτα αντικρουόμενα τα σχόλια. Πρέπει να το ακούσω λοιπόν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

Bersekeros έγραψε: Πέμ 18 Ιαν 2024, 16:32 Σήμερα ξανάκουσα τα Hypertrace και Ball of The Damned και δεν θεωρώ ότι έχουν καλύτερα τραγούδια από το καινούριο ως σύνολο αλλά και ως μεμονωμένα τραγούδια.
Ε βρε καρντασι! θα σκασουν μυτη τα across the universe,killing fields,warp 7,terrion,tollshocked,puppet on a string,ομωνυμο,frozen under the sun μη σου πω και το διασκευασμενο Innuendo ,με τα ροπαλα και θα μας παρουν στο κυνηγι! :)
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι, με όλες τις απόψεις.

Η μουσική, "μιλάει" στον καθένα διαφορετικά.

Εγώ θεωρώ ότι το "The Cosmic Race" των σημερινών SCANNER, είναι δισκάρα, που κοιτάει στα ίσα στα μάτια τα παλιά τους millestones.
Άλλοι το θεωρούν τουλάχιστον μέτριο έως κακό άλμπουμ.

Άλλος ακούει με τα αυτιά του απλού οπαδού, άλλος ακούει με τα εξασκημένα αυτιά του μουσικού και ενδεχομένως ακούει πράγματα που δεν ακούει ο οπαδός, που δεν είναι κατ' ανάγκη και μουσικός (όπως δεν είμαι κι εγώ μουσικός).

That's Ok.

Όποιος του άρεσε και το θεωρεί must buy, όπως ο @Mamercus που έκανε το review, πηγαίνει και δίνει τον οβολό του και το προσθέτει στη δισκοθήκη του και σε άλλον που δεν πληρεί τα προσωπικά του μουσικά στάνταρ, το προσπερνάει και αδιαφορεί.

Απλά είναι τα πράγματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”