SCANNER (GER) - The Cosmic Race (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Re: SCANNER (GER) - The Cosmic Race (2024)

Δημοσίευση από white_knight »

Πολυ ωραιο το αλμπουμ ειδικα για την σημερινη εποχη βαση των απειρων σκουπιδιων που βγαινουνε στεκετε επαξια,μπραβο τους.Βεβαια καμια σχεση με ball of the damned κλπ ουτε στο ελαχιστο,θεωρω ειναι ο ενθουσιασμος του φιλου αλλα οκ αποψεις ειναι αυτα
Άβαταρ μέλους
crimsonglory

Δημοσίευση από crimsonglory »

Χοντρικά και η δική μου γνώμη είναι από τις πιο μετριοπαθείς.
Ευχαριστο άλμπουμ, μια χαρά κυκλοφορία και μπαίνει άνετα και χωρίς ντροπές στην δισκογραφία τους.
Προσωπικά μου άρεσε αρκετά και το The Judgement και να πω την αλήθεια μετά απο 3 ακρόασεις το θεωρώ 1 τσικ κάτω και απο εκείνο, και σαφώς υποδεέστερο των 4 πρώτων. Εύκολα πάντως ρίχνει στα αυτιά του Scantropolis.
Σε βαθμολογία τείνω σε ένα 7- αν το δω κρύα κι ένα 7,5 αν μπει και το συναίσθημα.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Τρομερά διαφορετικές απόψεις, οπότε ας πω και τη δική μου. Δεν πάει πουθενά, ειδικά αν το συγκρίνω με πρόσφατες κυκλοφορίες από καλές νέες μπάντες. Ατσούμπαλο.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Aphelian έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2024, 12:59
Mamercus έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2024, 10:23
Κάπως έτσι, το 7άρι είναι όντως βαθμός που αντιστοιχεί -όπως και στα grade descriptors των Πανεπιστημίων- σε Excellent performance.
Καλα προφανως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και οπου θελει ο καθενας να δωσει τα λεφτα του και τον χρονο του. Δεν ημουν ποτε ιδιαιτερος φαν της μπαντας, αλλα εκανα μια αποπειρα να ακουσω 4-5 ακομα τραγουδια απο τον δισκο. Σιγουρα ειχε καποιες καλυτερες στιγμες, αλλα πολυ πολυ μακρυα απο αυτο που εγω θεωρω αποδεκτο και ψαχνω στη μουσικη.

Αλλα Excellent Performance και αυτο το drumming ειναι εκ διαμετρου αντιθετες εννοιες. :D
Τραγανή στο μεταξένιο, ελαφρύ και πεντανόστιμο φύλλο της,
μελωμένη με διακριτά τα υλικά από το ξύσμα μέχρι το μπαχαρικό στο γέμισμά της,
μαεστρικά στριφωμένη στον κόθρο με έκπληξη τριφτό γιδοτύρι μέσα
- ΑΥΤΟ είναι το μόνο ΑΠΟΛΥΤΟ 10άρι
κι είναι, φυσικά, για... ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ! :D

Σε όλα τα άλλα μπορούμε να διαφωνούμε!!!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ωραίο δισκάκι, δίνει κάποια ακούσματα χωρίς να συγκλονίζει. Δεν είχα ακούσει το προηγούμενο οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2024, 16:43 ωραίο δισκάκι, δίνει κάποια ακούσματα χωρίς να συγκλονίζει. Δεν είχα ακούσει το προηγούμενο οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω.
έπος και το πρηγούμενο. Οι δε εμφανίσεις τους, από άλλο πλανήτη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2024, 17:56
Metal_Warrior έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2024, 16:43 ωραίο δισκάκι, δίνει κάποια ακούσματα χωρίς να συγκλονίζει. Δεν είχα ακούσει το προηγούμενο οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω.
έπος και το πρηγούμενο. Οι δε εμφανίσεις τους, από άλλο πλανήτη.
Έχω πάθει πλάκα με τη φωνή του Ευθύμιου Ιωαννίδη. Μου αρέσει υπερβολικά. Ταιριάζει απόλυτα.

Θα ήθελα πολύ να τους δω live στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Silenius

Δημοσίευση από Silenius »

Έχοντας κάνει τρεις καλές ακροάσεις του δίσκου, ας πω και εγώ τα δικά μου. Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το Ball Of The Damned το έχω λιώσει. Περισσότερο από κάθε άλλο Scanner. Και το The Cosmic Race δεν το αγγίζει σε καμία περίπτωση. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι είναι κακό. Έχει μάλιστα 3-4 κομμάτια τα οποία θα μπορούσα να φανταστώ ως b-sides των μεγάλων εποχών (The Earth Song, Warriors Of Light, Scanner's Law, Farewell to the Sun), αλλά έχει και τραγούδια που δε θα περνούσαν ούτε απέξω στο studio ηχογράφησης.

Αν θέλω όμως να είμαι δίκαιος, θα αφήσω τις συγκρίσεις στην άκρη και θα πω ότι: Τα drums είναι χάλια. Πραγματικά σε στιγμές είναι σχεδόν σπαστικά. Τα φωνητικά είναι μέτρια. Είναι από τις περιπτώσεις που πρέπει να είσαι αρκετά δεκτικός ή απλά να σου κάτσει καλά η φωνή για να την παραβλέψεις ή να την αγαπήσεις...Ο δίσκος όμως είναι τιμιότατος. Δε θα βρω τέτοια τετράδα κομματιών σαν την προαναφερθείσα σε πολλούς euro-power metal δίσκους της εποχής μας. Άρα, ένα πολύ τίμιο 7, χωρίς καμία δόση "χάρης" στο βαθμό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”