MEGA COLOSSUS (US) - Showdown (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Re: MEGA COLOSSUS (US) - Showdown (2024)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

για τον @theBox ρε γμτ....

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ωραίο δισκάκι. Όχι κάτι WOW, αλλά ακούγεται ευχάριστα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Φτάσαμε 5 σελίδες τόπικ για το νέο Nega Colossus; Wtf????
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Το αλμπουμ ειναι καταπληκτικο για ακομα μια φορα.
ΓΙΟΡΤΗ του intelligent χεβυ μεταλ, με σοβαρες κιθαρες, δουλεμενα θεματα και καταπληκτικες ενορχηστρωσεις.

Οι Κολοσους κανουν εν γενει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ απο το 95% των σημερινων μπαντων που μας αφορουν (λεγε με nwothm δυστυχως). Δηλαδη "ελα μωρε παιξε 5 χαζοτραγουδα οπως παιζανε το 80, βαλε και ενα battlevest και θα πουλησουμε ιστορια σε φασαιους".

Οχι, εδω για ακομα μια φορα, ακουω ΑΡΓΑΤΟΩΡΕΣ εντατικης φροντιδας σε καθε νοτα, σε καθε lead-o-riff (εχει απειρα τετοια) και σε καθε σολο. ΤΕΤΟΙΟΥΣ ανθρωπους χρειαζομαστε για να πηγαινουν μπροστα τη μουσικη μας, οχι αλλο κοροιδια και πουλ-μουρ. Στρωθειτε να συνθεσετε με ευφυια, αντιληψη και προσωπικο στιγμα και μην αναμασατε 5 τετριμμενα ανθυποριφ που μαθατε απο τους παππουδες σας.

Σαν στυλιστικο σχολιο, εχω να πω πως ο καινουριος ειναι λιγο περιασοτερο "fun" με λιγοτερα επικ μεταλ στοιχεια απ ο,τι στο παρελθον. Φυσικα δεν χαλιωμαστε καθολου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Χρειαζόμαστε MC ως κουνελάκια που είμαστε δηλαδή!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Άκουσα κάποια κομμάτια..νομίζω είναι το λιγότερο σπιντ αλλά το πιο μελωδικό τους άλμπουμ.. σου αφήνει την αίσθηση κάπως του πιο μοντέρνου, κυρίως στα φωνητικά, αλλά σίγουρα αυτό που ακούς είναι μεταλ με πολλά κλασικά στοιχεία (στο σύνολο όμως ο δίσκος ισως μην μπαίνει στο κλασικο μεταλ)... Αξίζει ακροάσεις, έχει πολλά θετικά στοιχεία (ιδίως στις κιθαρες) με μόνο μελανό σημείο οι ερμηνείες στα φωνητικά που μπορεί να φέρουν συνειρμούς με κάτι γκρουπ τύπου Panic at the Disco (!)
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Ας ξεκινήσουμε από τα τυπικά.
Το άλμπουμ αποτελείται από 6 τραγούδια. Συνολική διάρκεια 37 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα.
Αυτά είναι τα εξής:
1) Fortune and Glory 6:56
2) Outrun Infinity 6:29
3) Grab the Sun 7:01
4) Showdown 4:58
5) Wicked Road 5:58
6) Take to the Skies 6:22

Οι συνθέσεις, όπως βλέπουμε, είναι σχετικά μεγάλες σε διάρκεια.
Είναι κουραστικές εξαιτίας της διάρκειας τους; Όχι. Τα τραγούδια ακούγονται πολύ ευχάριστα.
Πάμε παρακάτω.
Η μπάντα σε κάθε περίπτωση, έχει μέλη που ξέρουν να παίζουν και παίζουν καλή μουσική.
Τι μουσική όμως παίζουν; Εδώ είναι που αρχίζουν τα δύσκολα.

Το συγκρότημα στο Metal Archives χαρακτηρίζεται ως Heavy Metal και το άλμπουμ ανέβηκε στο κανάλι New Wave Of Traditional Heavy Metal στο youtube.

Ανταποκρίνονται αυτοί οι ορισμοί στην πραγματικότητα; Η απάντηση όπως φαίνεται και στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, δεν είναι εύκολη και οι απόψεις διίστανται.
Θα έλεγα ότι κυρίως στο πρώτο μισό του άλμπουμ, οι συνθέσεις ''τείνουν'' αρκετά προς το Heavy Metal, ενώ σε καμία περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με μία μπάντα που παίζει Παραδοσιακό Heavy Metal. Οι συνθέσεις, ακριβώς επειδή είναι μεγάλες σε διάρκεια, περιέχουν διάφορα θέματα.
Από Heavy Metal έως Rock ή ακόμα και post punk. Εντός της ίδιας σύνθεσης, στο ίδιο τραγούδι.
Η μουσική τους ευφυία έγκειται στο γεγονός, ότι αναμειγνύουν τα παραπάνω υλικά, με πολύ ιδιαίτερο τρόπο, χωρίς το τραγούδι να χάνει το ενδιαφέρον του.
Και αυτό είναι κάτι που καθαρά, πιστώνεται στα θετικά της μπάντας.

Τα φωνητικά δύσκολα μπορούν να χαρακτηριστούν metal. Προσωπικά θα χαρακτήριζα τα φωνητικά rock και punk ή post punk της σχολής Offspring, αλλά στο πολύ πιο μοντέρνο.
Heavy Metal πάντως, για μένα, τα φωνητικά, ΔΕΝ είναι.

Στο δεύτερο μισό του άλμπουμ, αυτές οι ''μη metal'' επιρροές, γίνονται ακόμα περισσότερες.

Πρόκειται για ένα καλό άλμπουμ; Σίγουρα πρόκειται για ένα ωραίο και καλό άλμπουμ, με αρκετά metal ή heavy metal στοιχεία στις κιθάρες.

Τότε ποιό είναι το πρόβλημα; Λοιπόν, το πρόβλημα είναι, αν αυτό το μοντέρνο, πολύ καλοπαιγμένο υβρίδιο που ακούμε, είναι κάτι που μπορεί να συμπεριληφθεί στο είδος μουσικής που λέγεται Heavy Metal ή όχι.

Αυτό τώρα, είναι κάτι που εξαρτάται από την οπτική γωνία και την προσωπική θεώρηση του καθενός.
Είναι αρκετά παράξενο να ακούς για μάχες και Βαλχάλλα και θυσίες στο τραγούδι Grab The Sun, με αυτό το μοντέρνο μουσικό, κάπως μεταλλικό υπόβαθρο, που είναι MEN αλλά είναι και πάρα πολύ ΑΛΛΑ.
Σίγουρα μια λέξη που δεν θα χαρακτηρίσει τα τραγούδια των Mega Colossus, είναι η λέξη ΕΠΟΣ.
Τα τραγούδια είναι καλά, αλλά δεν μπορούν να δημιουργήσουν τα υπερβατικά, σχεδόν μεταφυσικά, εξυψωτικά συναισθήματα που δημιουργεί το αρχετυπικό ιδεατό πρότυπο του Heavy Metal.

Αν θεωρήσω τον εαυτό μου πιουρίστα και ελιτιστή μεταλλά, πρέπει να το απορρίψω.
Από την άλλη στην ηλικία που είμαι και έχοντας στο παρελθόν απορρίψει πολλά ιδιώματα του metal, που στην πορεία ενσωματώθηκαν στο heavy metal σύμπαν ως παρακλάδια και φυσικά τώρα τα αποδέχομαι ως μέρος του όλου metal, οφείλω να είμαι πιο προσεκτικός.

Αυτή η περίπτωση είναι μια τέτοια δύσκολη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Δεν θα έλεγα παντως πως κομματια σαν το Tinker Tanner (Απο το Riptime), το Sunsword (απο το Hyperglaive), το Jihad! Jihad! δεν ειναι ΕΠΙΚ ΜΕΤΑΛ...

Γενικα ΕΧΟΥΝ το έπος μέσα τους, απλα στον νεο δισκο ειναι όντως μειωμένο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Ήμουν σίγουρος, @theBox ότι θα έφερνες αυτά τα τραγούδια ως αντίλογο.
Ακόμα και το Sunsword, όπως αποδίδεται στο άλμπουμ, δεν μου βγάζει ιδιαίτερη επικότητα.
Ακριβώς, γιατί επιλέγουν να το αποδόσουν στην ηχογράφηση, με ένα συγκεκριμένο τρόπο.
Αντιθέτως το ίδιο τραγούδι παιγμένο live, μπορεί να ακουστεί ως παρακάτω. Επιλογή τους είναι να μην θέλουν στα άλμπουμ,
να ακολουθήσουν παραδοσιακά μοτίβα. Μιλάμε ουσιαστικά για διαφορετικά τραγούδια.

Άβαταρ μέλους
CountRaven

Επιστημονικές αναλύσεις στο χωριό μας.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ λίγο που άκουσα και έχοντας ακούσει σχεδόν όλη τη δισκογραφία τους (εκτός του προηγούμενου που δεν το βρίσκω) νομίζω ότι είναι πιο "μέταλ" από το καινούριο τραγούδι των Riot V.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Βασικά έχουμε ακούσει πολύ χειρότερα φωνητικά και πολύ χειρότερες προσεγγίσεις... μη ξεχνάμε πως όταν βγήκαν τα Κeeper υπήρξε και ο αντίλογος: "παιδιά τα τραγούδια αυτά τα γράψατε για να τα στείλετε στη Eurovision?!?"

Το αν κάποιοι έβαλαν στο μεταλ τους πιο ποπ στοιχεία, πιο πανκ στοιχεία, κτλ αν δεν χαλάει το μεταλ σύνολο, οκ... Νομίζω στους Μ.C. δεν το χαλάει.. απλά ίσως ακόμα να μην το έχουν τελειοποιήσει...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπάρχουν καλοί χεβυ μεταλ τραγουδιστες - ανεβάζουν μέτριες συνθέσεις σε απολαυστικά ακούσματα.

Υπάρχουν κακοί χεβυ μεταλ τραγουδιστές - κατεβάζουν καλές συνθέσεις στο να σταματάς το άκουσμα στο λεπτό και ούτε.

Υπάρχουν μέτριοι χεβυ μέταλ τραγουδιστές - που περνάνε απαρατήρητοι και ακούς τα οργανικό μέρος του κομματιού και στο τέλος σου μένει ένα what if.

Υπάρχουν και οι Mega Colossus που δε σταματούν να μου θυμίζουν Αμερικάνους teens να γίνονται κουδούνια από μπύρες στο spring break, είτε παίζουν Sunsword είτε ποστ πανκ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Γενικά πάντως το γοητευτικό στους Mega Colossus είναι ότι κατά κάποιο τρόπο είναι εντός και εκτός σκηνής: υιοθετούν τα κλισέ του είδους με το πλέον ανώμαλο τρόπο, τόσο μουσικά όσο και αισθητικά. Αυτό γενικά μου αρέσει είναι τύποι που κάνουν το "their thing" και όποιος θέλει ακολουθεί, αντί να προσπαθούν με νύχια και με δόντια να χωρέσουν μέσα σε ένα μουσικό πλαίσιο.

b.t. είναι και ατομάρες: όταν έβγαζαν το "V" είχανε κάνει crowd funding, είχα συμμετάσχει τότε και υπήρχε επιλογή να το πάρεις χωρίς ταχυδρομικά όταν θα έρχονταν Αθήνα για συναυλία όπως και έγινε. Μερικούς μήνες αργότερα έλαβα ένα ακόμα και σε επικοινωνία με τη μπάντα μου είπανε ότι χάσανε το λάπτοπ τους στην περιοδεία και δεν ξέρανε πόσοι έχουν πάρει και πόσοι όχι οπότε επέλεξαν να στείλουν σε όλους ξανά. Φυσικά τους το πλήρωσα και το μεταπώλησα σε εκλεκτό μέρος του φόρουμ.

Υ.Γ. έχω ένα spare e.p. "Drunk on blood"...αν το θέλει κανείς;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”