BRUCE DICKINSON - The Mandrake Project (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Re: BRUCE DICKINSON - The Mandrake Project (2024)

Δημοσίευση από Vic »

Μεχ το κομμάτι, όχι δυσάρεστο, ούτε ξεφτίλα, απλά... μεχ.
Το πρώτο έχει μέτριο ρεφρέν αλλά μου άρεσε το ριφ που θύμιζε πάουερ οφ δε ναιτ. Και σε μια φάση μου θύμιζε ο Μπρους τον Πάλπατιν και γέλασα.

Γιατί χόρευε ο Μπρους προς το τέλος σε αυτο δεν κατάλαβα. Μιλάμε δεν το έχει καθόλου όμως.
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Δημοσίευση από orodreth81 »

Συνέντευξη στο RockHard με ζουμάκι, αναμενόμενα δήλωσε οτι έκανε λάθος με το περίφημο Greek Cunt αλλά τον ενόχλησε το καπνογόνο και έχασε την ψυχραιμία του, οτι γράφει ήδη ο Roy Z υλικό για το νέο δίσκο, και μέσες άκρες οτι θα έρθουν Ελλάδα με τους Maiden να μας παίξουν το Alexander The Great.

Διάβασα και το review και έχω μια άσχετη με τον Bruce αλλα ειλικρινή απορία κυρίως για όλους εσάς τους συμφορουμίτες που κάνετε δισκοκριτικές. Αναφέρει συγκεκριμένα ο συντάκτης "Μετά από τουλάχιστον 20 φορές που το άκουσα ξανά και ξανά, μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι αξίζει ένα… 8/10"

Αν ακούσεις ένα άλμπουμ 20 φορές δεν είναι λίγο πλύση εγκεφάλου;;; Δεν "αναγκάζεις" τον εαυτό σου να σου αρέσει;;; Δηλαδή το accident of birth το άκουσες 20 φορές για να πείς οτι είναι καλό άλμπουμ;;; Το Powerslave;;; Ή βάλτε όποιο άλμπουμ θέλετε στην εξίσωση που πραγματικά σας "αρπαξε από το γιακά". Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν δίσκοι που πρέπει να ωριμάσουν με αρκετά ακούσματα ΑΛΛΑ μήπως δεν είναι αυτό το ζητούμενο κάποιες φορές;; Μηπως χρειάζεται λίγο αμεσότητα;;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος orodreth81 την Τρί 13 Φεβ 2024, 10:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εγώ αν ακούσω 20 φορές ένα άλμπουμ, σε διάστημα να πω ενός μήνα,... πρώτα θα το μισήσω θανάσιμα και μετά θα τιναξω τα μυαλά μου στον αέρα.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Κάποτε τα ακούγαμε και περισσότερες από 20 φορές και τα μαθαίναμε απ' έξω.
Αλλά τότε, το χαρτζιλίκι έφτανε για 1 δίσκο ξερωγώ το δεκαπενθήμερο.
Πήγαινες και αγόραζες 1 δίσκο ή 1 Cd.
Και του γ....σαμε τη μάνα στις ακροάσεις.

Τώρα δε γίνεται με τίποτα κάτι τέτοιο.
Είναι ψυχαναγκαστικό. Πολλώ δε μάλλον όταν είσαι συντάκτης σε περιοδικό και πρέπει να ακούς ένα σωρό πράγματα.

Τώρα βέβαια αν είναι να κάνεις interview στο zoom με τον Dickinson, το καταλαβαίνω ότι θα το ακούσεις πολλές φορές.
Δεν ξέρω για 20 φορές, αλλά σίγουρα πολλές φορές, για να μπορέσεις να έχεις πολύ καλή εικόνα.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Ε καλά μιλάς για άλλες εποχές. Που και πάλι... Θυμάμαι τον εαυτό μου να μην ακουω ένα άλμπουμ κάθε μέρα...όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά για να μην το βαρεθω. Και να κρατήσω ζωντανο το συναίσθημα που σου άφηναν εκείνες οι δύο πρώτες φορές.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Ναι, έτσι είναι @aorpanos72 . Μιλάω για άλλες εποχές.
Και το σκέφτομαι μερικές φορές αυτό.
Τότε τα ακούγαμε και τα μαθαίναμε. Στίχους κλπ.
Τα ακούγαμε ολόκληρα τα άλμπουμ.
Τώρα δεν ξέρω πώς ακούνε.
Πρέπει να παίζει πολύ fast forward και skip, εκτιμώ, από τους νεότερους.
Playlists και συγκεκριμένα τραγούδια μόνο.

Εγώ από την άλλη, τώρα, όχι στίχους δεν μπορώ να συγκρατήσω με τίποτα, αλλά μερικές φορές ξεχνάω και τα ονόματα των συγκροτημάτων, τόσα πολλά που βγαίνουν.
Φταίει και η ηλικία. :S
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο, εννοείται οτι οταν κολλήσεις με ενα δίσκο θα τον ακούσεις και δυο και τρείς και πέντε και δέκα σερί, ή οπως λέει ο @bersekeros εκεί στα νειάτα που οτι παίρναμε παίρναμε και δεν είχες και άπειρες επιλογές.

Η βασική μου απορία (πάντα πρός τα παιδιά που κάνουνε reviews) είναι στο πλαίσιο ενος review ενός δίσκου είναι λογικό να τον ακούς πάνω από 20 φορές;;; Ναι θα τον άκουγα 2-3 αν ήταν να κάνω εγώ ένα review αλλά το 20 και βάλε μου φαίνεται κάπως ψυχαναγκαστικό (ή κατι εχω καταλάβει λάθος ή κάτι δεν μπορώ να το σκεφτώ εγώ). Εκτός αν πρόκειται περι "ποιητικής" αδείας και ο συντάκτης απλά υπερβάλλει στο νούμερο.

Για στίχους και ονόματα που αναφέρθηκαν πρίν ας μη μιλήσω καλύτερα, μου πήρε 2 μήνες για να ξαναπέσω τυχαία (ευχαριστώ αλγόριθμε του YouTube) στο I am the hammer για να θυμηθώ ποιοί λέγανε αυτό το τραγούδακι που μου είχε καρφωθεί η μελωδία στο κεφάλι αλλά μου διέφυγε ο καλλιτέχνης και το όνομα.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

orodreth81 έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 09:55 Αν ακούσεις ένα άλμπουμ 20 φορές δεν είναι λίγο πλύση εγκεφάλου;;; Δεν "αναγκάζεις" τον εαυτό σου να σου αρέσει;;; Δηλαδή το accident of birth το άκουσες 20 φορές για να πείς οτι είναι καλό άλμπουμ;;; Το Powerslave;;; Ή βάλτε όποιο άλμπουμ θέλετε στην εξίσωση που πραγματικά σας "αρπαξε από το γιακά". Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν δίσκοι που πρέπει να ωριμάσουν με αρκετά ακούσματα ΑΛΛΑ μήπως δεν είναι αυτό το ζητούμενο κάποιες φορές;; Μηπως χρειάζεται λίγο αμεσότητα;;;
Eγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου με μια ακρόαση, ούτε με 2-3 καλά-καλά. Δεν ξέρω αν είμαι περίεργος εγώ (αλλά υποπτεύομαι πως όχι) πάντως οι πρώτες εντυπώσεις σπάνια είναι ολοκληρωμένες. Η ακρόαση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πόσο συγκεντρωμένος είσαι στο άκουσμα; Πόση όρεξη είχες να το ακούσεις; Τι περίμενες να ακούσεις και τι ακούς; Τι άκουγες πριν και σε τι διάθεση είσαι; Την επόμενη μέρα μπορεί να είναι τούμπα όλα αυτά και να σου κάνει άλλη αίσθηση ένα άκουσμα. Έχω απογοητευτεί με δίσκους στα πρώτα ακούσματα (Τhe Eye, Individual Thought Patterns) που γίνανε αγαπημένοι και έχω πει "οκ, καλό είναι, 7αράκι" που λίγο μετά ήταν 10άρι από εδώ μέχρι του χρόνου (Maleficium). Δεν ξέρω για 20 ακούσματα, αλλά 5-6 τουλάχιστον, ναι.

Όπως ειπώθηκε ήδη, τα παλιά τα χρόνια τα λιώναμε τα άλμπουμ και τα μαθαίναμε καλά. Τώρα με κάτι εντυπώσεις φευγαλέες και απύθμενη αυτοποεποίθηση ότι "εγώ το πιάνω κατευθείαν, αμέσως ξέρω αν θα μου αρέσει κάτι ή όχι" βγαίνουν κριτικές, δίσκοι μήνα και της χρονιάς που μετά δεν τους ακούει κανείς. Κανείς δεν πρέπει να κάνει κάτι ψυχαναγκαστικά, με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται (αν και η μουσική μπορεί να σε τουμπάρει εκεί που δεν το περιμένεις) αλλά σίγουρα όταν είχαμε επενδύσει χρήμα και δεν έπαιζαν 100 άλλες επιλογές (ή άπειρες σήμερα), επιμέναμε και συνήθως βγαίναμε και κερδισμένοι. Σίγουρα ξέραμε για τι πράγμα μιλάμε.

Με την καμία δεν δέχομαι το με 20 φορές θα γουστάρεις σίγουρα. Ίσως σε μπάντες που είσαι φανμπόης, που το ακούς θέλοντας τρελά να σου αρέσει στο τέλος. Έχω δώσει πάντως σε αρκετούς δίσκους πολλές ευκαιρίες και ΔΕΝ. Επιμένω σε δίσκους που έχουν προφανώς καλή φήμη και με ενδιαφέρει να "πιάσω" τι ακούνε οι άλλοι. Μερικές φορές καταλήγω ότι απλά είναι φανμπόηδες και χρυσώνουν την πατάτα. Καμία αντίρρηση, αν γουστάρει ο άλλος, πάσο. Αν και μου φεύγει καμιά σπόντα πού και πού! :P

20 φορές τον μήνα δεν μου ακούγεται τόσο υπερβολικό πια αλλά σίγουρα αρκεί και περισσεύει να μάθεις κάτι. Αν ακούς προσεκτικά. Αλλιώς αν γενικώς παίζεις κάτι άλλο, τσατάρεις κλπ, και διακόσιες να το ακούσεις πάλι δεν θα το πιάσεις πλήρως (ή και καθόλου). Κατά τ'άλλα εννοείται πως υπήρξαν και δίσκοι που με σφαλιάρισαν με την πρώτη ("Τhem", Rust in Peace, Alice in Hell θυμάμαι χαρακτηριστικά). Yπήρξαν και δίσκοι που τους άκουσα, μου φάνηκαν "οκ, καλοί είναι αλλά όχι σαν τα παλιά τους" και μετά από λίγα χρόνια μου τρέχανε τα σάλια (No More Color, Think This).

Καταλήγω: Δεν υπάρχει κανόνας για αυτά αλλά σε γενικές γραμμές, για ένα σωστό συμπέρασμα, θέλει και προσοχή και αφοσίωση στο άκουσμα και επιμονή σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Tα ψυχαναγκαστικά πιάνουν μόνο σε πρόσφορο έδαφος.
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Thanks @Vic είναι μια ενδιαφέρουσα οπτική που μου λύνει κάποιες από τις απορίες μου.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

@orodreth81 Έτσι είναι.. ακόμα και για δεύτερη φορά να ξαναβάλεις ένα άλμπουμ, θα πρέπει κατι να σου έχει προκαλέσει.. αν κάτι δεν σου αρέσει, τι να ξανακούσεις.. αν ένα φαγητό δεν σου αρέσει, θα το ξαναφας μήπως το αδίκησες;! Συνήθως έναν δίσκο παλιά τον ακούγαμε την πρώτη φορά, μας έκαναν κλικ κάποια κομμάτια κ σιγά σιγά ανακαλύπταμε και άλλα κρυφά διαμάντια αν είχε...

Καλά, και το 20 φορές ίσως είναι για σε πείσουν ότι άκουσαν προσεχτικά το δίσκο... Άσε που ξέρεις τι πιστεύω;; Κανείς πια δε θάβει ένα άλμπουμ αν κινείται στο χώρο του κλασικού ή εκεί τριγύρω κοντά.. παλιά εθαβαν ξεκάθαρα μόνο τα άλμπουμ που ξέφευγαν της κλασικής πορείας.. τώρα δε μετράει αν αυτά που ακούμε είναι χιλιοπαιγμενα, ή αν δεν έχουν φαντασία.. είναι μεταλ;; Τραγουδάει ο Dickinson; Αρκούν.. το ότι κανένας δεν θα τραγουδήσει τα νέα τραγούδια, ή ότι δε βγάζουν έμπνευση όπως παλιά δεν νοιάζει κανένα...

Υ.Γ Πάλι καλά που το κατάλαβε και είπε "δεν έπρεπε να βάλω το Greek μπροστά".. να δούμε τι θα πουν τώρα όλοι αυτοί που ισχυρίστηκαν ότι δεν το έκανε κακοπροαίρετα.. μα ήταν τόσο φανερό ότι έβγαλε το άχτι του.. με αφορμή βέβαια ένα περιστατικό που είχε δίκιο, αλλά δυστυχώς για αυτόν φανερώθηκαν οι γνωστές αντιλήψεις του μέσου Βρετανού για τους Έλληνες.. Αλλά δεν πειράζει Bruce, καλά έκανες να το παραδεχτείς.. μη χάσεις και τους πελάτες σου... Τόσο κόπο κάνατε να τους ξαναμαζέψετε από το 2000 και μετά, κρίμα είναι...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Vic έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 15:35 Τώρα με κάτι εντυπώσεις φευγαλέες και απύθμενη αυτοποεποίθηση ότι "εγώ το πιάνω κατευθείαν, αμέσως ξέρω αν θα μου αρέσει κάτι ή όχι" βγαίνουν κριτικές, δίσκοι μήνα και της χρονιάς που μετά δεν τους ακούει κανείς.
[emoticon που προσκυνάει]

Άσχετο, αλλά το νέο Saxon παίζει κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ, από τότε που βγήκε, οπότε πρέπει να το έχω ακούσει αρκετές δεκάδες φορές.
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

Καλά ποιος ήρωας άκουσε 20 φορές το Ντικινσον;
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Grin έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 18:38 Καλά ποιος ήρωας άκουσε 20 φορές το Ντικινσον;
Σε μια δισκοκριτική για το νέο άλμπουμ του Bruce νομίζω ο reviewer το έγραψε...
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Xstroyer έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 16:27
Vic έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 15:35 Τώρα με κάτι εντυπώσεις φευγαλέες και απύθμενη αυτοποεποίθηση ότι "εγώ το πιάνω κατευθείαν, αμέσως ξέρω αν θα μου αρέσει κάτι ή όχι" βγαίνουν κριτικές, δίσκοι μήνα και της χρονιάς που μετά δεν τους ακούει κανείς.
[emoticon που προσκυνάει]

Άσχετο, αλλά το νέο Saxon παίζει κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ, από τότε που βγήκε, οπότε πρέπει να το έχω ακούσει αρκετές δεκάδες φορές.

Ναι αλλά είπαμε το νέο Saxon είναι δισκάρα, το dickinson δεν παίρνω όρκο (ακόμα) . Αν κρίνω από τα δυό τραγούδια που έχει βγάλει μέχρι στιγμής και σύμφωνα με την αποψάρα της αφεντομουτσουνάρας μου θα έλεγα οτι οι Saxon τον πατάνε άνετα, θα κρατήσω όμως μια πισινή (πολύ θα το ήθελα να είναι δισκάρα αλλά δεν το βλέπω)....

@Progress_Lost το ακούω αυτό που λές και το ενστερνίζομαι αρκετά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”