BLAZE BAYLEY (UK) - Circle of Stone (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Re: BLAZE BAYLEY (UK) - Circle of Stone (2024)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Συγκλονιστικό το X Factor... Ακόμη κ ο Bayley ερχόταν σε 2η μοίρα σε σχέση με τη δραματικότητα που ήθελε να βγάλει ο Harris.. H μουσική του Harris είχε πάντα τον πρωταγωνιστικό ρόλο και όχι οι τραγουδιστές μέχρι το 1998. Για έναν παλιό οπαδό οι Maiden δεν ήταν ούτε ο Bruce, ούτε ο Paul oυτε ο Blaze.. Hταν ο Ηarris...

Αυτό ήταν πάντα το απωθημένο του Dickinson για αυτό έφυγε το 93 (το είχε πει στον Ευκαρπίδη καθαρά.. οι Maiden είναι το γκρουπ του Steve.. Eιχα γράψει τραγούδια σαν το Tears of a Dragon και φοβόμουν να τα δώσω.. τελικά δέχτηκε όμως τη heavy έκδοση του tears που ήταν το Wasting Love. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που το έβαλε στο άλμπουμ..) Επίσης είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι το Tattooed Millionaire το είχε γράψει ειρωνικά για τον Harris (όπως ο Schuldiner είχε γράψει τραγούδια για τις "ιδιαίτερες προτιμήσεις" κάποιων πρώην μελών του με επικριτικό τρόπο..)

Για να γυρίσει ο μπρους, ο Harris δέχτηκε να κάνει πίσω στη σύνθεση τραγουδιών, και κάπως έτσι 20 χρόνια αριστουργημάτων αντικαταστάθηκαν με ανούσιες συνθέσεις που κανείς δε θυμάται και δεν τραγουδά στις συναυλίες...

Δυστυχώς οι προσωπικές δουλειές του συμπαθεστατου Blaze δεν έχουν βάθος.. καλές ιδέες υπάρχουν αλλά πάντα κάτι λείπει.. τουλάχιστον θα μείνει στην ιστορία για τη συμμετοχή του στους 2 τελευταίους πραγματικούς Maiden δίσκους..

Here I am again... on my own...
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2024, 21:17(όπως ο Schuldiner είχε γράψει τραγούδια για τις "ιδιαίτερες προτιμήσεις" κάποιων πρώην μελών του με επικριτικό τρόπο..)
ωπ τι έχουμε εδώ;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2024, 21:17 οι Maiden δεν ήταν ούτε ο Bruce, ούτε ο Paul oυτε ο Blaze.. Hταν ο Ηarris...
Τα ειπες ΟΛΑ
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Zippo190 έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2024, 21:35
Progress_Lost έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2024, 21:17(όπως ο Schuldiner είχε γράψει τραγούδια για τις "ιδιαίτερες προτιμήσεις" κάποιων πρώην μελών του με επικριτικό τρόπο..)
ωπ τι έχουμε εδώ;
Χα χα! Είναι πολύ γνωστό ότι ο στίχος από το έπος Τhe philosopher "you preach about everything but you don't know your own sexuality" είχε γραφτεί για τον Masvidal!
Άβαταρ μέλους
Blackwinged

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ο πιο υποτιμημένος δίσκος το The X Factor. Από τους καλύτερούς τους και για εμένα. Ακόμη και τα 3 κομμάτια που δεν μπήκαν, ελέω χρόνου και κυκλοφόρησαν σαν singles ή μετέπειτα σε συλλογές είναι πολύ δυνατά. Ακόμη και στο Virtual XI βρίσκεις καλές στιγμές. Αλλά το έκαψαν οι επαναλήψεις του ρεφραίν σε δύο τραγούδια. Αγαπημένο το The Educated Fool. O Blaze εκείνη την εποχή ήταν ακριβώς ότι ήθελε ο Harris. Και κρίμα που του συμπεριφέρθηκε έτσι η ιστορία με τις επανενώσεις τότε και τα λοιπά. Μετά από συναυλία του εδώ, έπινε και κέρναγε μπύρες οπαδούς στον Ινδιάνο. Ήμουν σε λίγα μέτρα απόσταση και σκεφτόμουν πως κάθομαι κοντά στον πρώην τραγουδιστή των Maiden. Άξιος και τίμιος πολεμιστής του metal. Είχε κυκλοφορήσει στο youtube μία σειρά επεισοδίων για τη ζωή του σε φάση περιοδείας και εκεί θα δείτε πόσο αφοσιωμένος είναι. Όσοι δεν το έχετε δει, αξίζει νομίζω. Το ματαγράφω, από τους καλύτερους Maiden δίσκους το The X Factor!
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2024, 21:17 Συγκλονιστικό το X Factor... Ακόμη κ ο Bayley ερχόταν σε 2η μοίρα σε σχέση με τη δραματικότητα που ήθελε να βγάλει ο Harris.. H μουσική του Harris είχε πάντα τον πρωταγωνιστικό ρόλο και όχι οι τραγουδιστές μέχρι το 1998. Για έναν παλιό οπαδό οι Maiden δεν ήταν ούτε ο Bruce, ούτε ο Paul oυτε ο Blaze.. Hταν ο Ηarris...
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι αληθές. Σίγουρα ήταν ο αρχηγός αλλά εμένα ας πούμε το αγαπημένο μου κομμάτι Maiden είναι το Powerslave, το Run to the Hills με συγκλόνιζε και ακόμα με συγκλονίζει η ρεφρενάρα του (φωνητικά εννοώ) όσο και το κουπλέ του (απορώ με την άποψη "σιγά το κομμάτι" μέχρι σήμερα) και ο Adrian Smith είναι στο πάνθεον (λίγο πιο κάτω από Larocque και Oliva ας πούμε). Δεν αναφέρω καν τους εξωτερικούς αλλά κτηνώδους σημασίας Smallwood, Birch και Riggs. Μόνος του ο Χάρις, χωρίς μανατζεράρα, χωρίς φωνάρα, χωρίς παραγωγάρα και χωρίς εξωφυλλάρες; Δεν νομίζω... Δεν είναι Mustaine ή Schuldiner, αυτό θέλω να πω με αυτό, όχι ότι δεν είναι ΤΙΤΑΝΑΣ φυσικά.

To να ήταν ο Blaze οι Μέηντεν θα ήταν δείγμα προχωρημένης σήψης του εγκεφάλου, δεν το έχω ακούσει ποτέ σαν άποψη (ξέρω ότι δεν έλεγες αυτό αλλά ήθελα να το σχολιάσω!)
Τον συμπαθώ σαν άνθρωπο και ακόμα περισσότερο όσο πάνε τα χρόνια αλλά σαν να έχει γίνει συνήθεια το overcorrection με την πάρτη του, θυμάμαι στο Χάμερ ένα αφιέρωμα στα 90ς, που σε κάθε χρονιά δίνανε όσκαρ και καλά σε έναν μουσικό, και το 95 νομίζω το παίρνει ο Bayley γιατί είναι τίμιος, γιατί δεν έφταιγε ο καημένος κλπ. "Ακόμη κι ο Bayley ερχόταν σε 2η μοίρα" εννοείς ότι η μουσική σκέπαζε την ολοφάνερη ανεπάρκειά του γιατί αν περιμέναμε να κλέψει την παράσταση ο Βλάσης... :P

Δεν θα επιτεθώ άλλο στο X-Factor αλλά θεωρώ ότι είναι ο πιο υπερτιμημένος δίσκος έβερ, δείγμα της δύναμης των μονοΜεηντενάδων (σαφέστατα η φυλή με τις περισσότερες παιδικές αρρώστιες φανμποϊσμού, οι περισσότεροι Manowarάδες έχουν μεγάλη ικανότητα αυτοσαρκασμού). Αλλά ενώ ο περισσότερος κόσμος (οι μη Μεηντενάδες δηλαδή) απλά λέει ότι βάζει συνήθως τα Μπλέιζ στα χειρότερα, εγώ πολύ περισσότερο πέφτω πάνω στην κλασική "αδικημένο το X-Factor" άποψη και "σκοτάδι και ατμόσφαιρα" (χαχανίζει το Hallowed Be Thy Name και το κόψιμο του Mariner) και δεν νομίζω ότι και το φόρουμ είναι εξαίρεση.
Επίσης είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι το Tattooed Millionaire το είχε γράψει ειρωνικά για τον Harris (όπως ο Schuldiner είχε γράψει τραγούδια για τις "ιδιαίτερες προτιμήσεις" κάποιων πρώην μελών του με επικριτικό τρόπο..)
Για τον Nikki Sixx δεν είναι αυτό, που του πήδηξε την γυναίκα; Έτσι ξέρω.

Για την ακρίβεια, όλο το Philosopher είναι για τον Masvidal, που ήταν πολυλογάς ξερόλας (λέει) και έλεγε για τα ανατολίτικα πνευματικά που γούσταρε και περί άσκησης κουνώντας το δάχτυλο στον άλλο που την έπινε τακτικά κλπ ενώ στα sessions του Human ξεπόρτιζε δειλά-δειλά να πάει σε gay bar. Ο στίχος είναι "so you preach about how I'm supposed to be yet you don't know your own sexuality".
Δυστυχώς οι προσωπικές δουλειές του συμπαθεστατου Blaze δεν έχουν βάθος.. καλές ιδέες υπάρχουν αλλά πάντα κάτι λείπει.. τουλάχιστον θα μείνει στην ιστορία για τη συμμετοχή του στους 2 τελευταίους πραγματικούς Maiden δίσκους..
Άκουσα όλα τα κομμάτια που προτάθηκαν εδώ και θα συμφωνήσω. 3 κομμάτια τα κρατάω (μαζί και το τελευταίο με τον Νίκλας) αλλά αυτό που λείπει είναι μια φωνάρα. Τώρα αν αυτά είναι πιο πραγματικά Μέηντεν από τα επόμενα... δεν βλέπω τον λόγο γιατί οι οι συνθέσεις των άλλων φταίνε για το τέλμα τους. Στην τελική ο αρχηγός είναι που νομίζει ότι έχει την έμπνευση να γράφει 30 λεπτά υλικό να κλείνει τον δίσκο με τρία δεκάλεπτα έπη ξέρω γω, αντί για 1 που είχε στα ντουζένια του. Πάρε ρε άνθρωπε τα καλύτερα μέρη από αυτά τα τρία και γράψε ΕΝΑ έπος επών να με βουλώσεις και μένα και όλη την πλάση. Αντ'αυτού κούραση...

Είπα Νίκλας; Αυτός είναι ο τιμιότερος για μένα και σκάλες ανώτερος σε κάθε λέβελ επίσης. Τον Τσάρλι τον Paradox επίσης θα έλεγα, τον Tom των Sodom, τους Tankard, τον Eric Peterson. Τιμιότατος και ο Βλάσης πάντως, δεν θέλω να εννοηθεί κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Έβαλα και ξανάκουσα το Virtual XI χθες μετά από 2 δεκαετίες και ειλικρινά, ο Blaze δε θα έπρεπε να έχει πιάσει ποτέ μικρόφωνο στο ζωή του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2024, 12:57 [
Άκουσα όλα τα κομμάτια που προτάθηκαν εδώ και θα συμφωνήσω. 3 κομμάτια τα κρατάω (μαζί και το τελευταίο με τον Νίκλας) αλλά αυτό που λείπει είναι μια φωνάρα. Τώρα αν αυτά είναι πιο πραγματικά Μέηντεν από τα επόμενα... δεν βλέπω τον λόγο γιατί οι οι συνθέσεις των άλλων φταίνε για το τέλμα τους. Στην τελική ο αρχηγός είναι που νομίζει ότι έχει την έμπνευση να γράφει 30 λεπτά υλικό να κλείνει τον δίσκο με τρία δεκάλεπτα έπη ξέρω γω, αντί για 1 που είχε στα ντουζένια του. Πάρε ρε άνθρωπε τα καλύτερα μέρη από αυτά τα τρία και γράψε ΕΝΑ έπος επών να με βουλώσεις και μένα και όλη την πλάση. Αντ'αυτού κούραση...
μισό λεπτό, το ωραίο με τον Blaze είναι ότι ξέφυγε τελείως από το "πρώην τραγουδιστής Maiden" στους σόλο δίσκους τους: απομακρύνθηκε μουσικά και στιχουργικά, πήρε ρίσκα, έκανε φιλόδοξα project ("Infinite entanglement"), πιο προσωπικούς δίσκους και γενικά προσπάθησε να ξεφύγει από τη σκιά των Maiden. Νομίζω ότι το έχει καταφέρει και γενικά θεωρώ ότι είναι κρίμα και άδικο τις νέες δουλειές του να τις κρίνουμε με σημείο αναφοράς το "X-Factor" και το "Virtual XI" αντί για το "Silicon Messiah" κ.α.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Προσωπικά συμφωνώ ότι η σόλο δουλειά του είναι καλύτερη από τα Μέηντεν που συμμετέχει αλλά δεν την βρίσκω και φοβερή και η φωνή του είναι το θέμα, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο πραγματικά. Οπότε βρίσκω λογικό να μείνει στην ιστορία περισσότερο για τα Μέηντεν. Αυτό εννοώ.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

@Vic Ναι τον στίχο των Death δεν τον θυμόμουν όλον ακριβώς απέξω.. αυτό που με ρώτησε ο Ζιπ είναι ουσιαστικά το σημείο you don't know your own sexuality που είναι το όλο θέμα που έγινε ντορος...όσο για αυτό αυτό που είπε ο μπρους είναι στο πρώτο τεύχος του 95. Είχε έρθει για unplugged εμφάνιση και του πήρε εκεί συνέντευξη ο Ευκαρπιδης.. εκεί είπε ότι οι Maiden είναι του γκρουπ του Χάρρις.

Ναι αυτό για το Tattooed Millionaire είχε κυκλοφορήσει σαν φήμη, δε ξέρω αν ήταν αλήθεια...Τώρα για το αν o blaze είναι καλός ή το x factor είναι καλό είναι τα γνωστά κριτήρια του καθενός.. πάντως έναν δίσκο που ψηφίστηκε χειρότερος και από συντάκτες κ από αναγνωστες δεν ξέρω αν μπορείς να τον πεις υπερτιμημένο.. φαντάζομαι αρέσει σε αυτούς που δεν τους αρέσουν τα γκάζια και οι ταχύτητες αλλά η ατμόσφαιρα..

Στην περίοδο της επανασύνδεσης ο μπρους είχε πει ότι επέστρεψα για να παίξουμε το μεταλ της επόμενης δεκαετίας κ όχι τα ίδια κ τα ίδια.. στο μυαλό του Μπρους αυτά από το 2000 κ μετά είναι νέο μεταλ ή οι νέοι Maiden... Θεωρώ ότι για αυτό το τέλμα που λες φταίει ο Dickinson... Απλά ο Χάρρις δεν ήξερε τι να κάνει.. τον Μπρους τον ήθελαν οι οπαδοί, τον ήθελε η εταιρεία όποτε έκανε πίσω...

Η μάλλον ήξερε τι να κάνει.. αυτό που έλεγε ο Παπαδάτος στο no remorse τότε και συμφωνούσα 1000%.. Να τους διαλύσει... Να διαλύσει το συγκρότημα.. Αφησε να κάνουν κουμάντο οι άλλοι, τα χρήματα ήταν και καλά, και φτάσαμε τώρα να λέει "δε συμμετέχω πια στις συνθέσεις, απλά τις επιβλέπω και βάζω πινελιες..."
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Καλά, εννοείται ότι είναι γκρουπ του Χάρρις, πόσο μάλλον όταν δεν βρισκόταν καν ο Μπρους εκεί. Αλλά άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι οι Maiden είναι ο Harris - έδωσα παραδείγματα που θεωρώ ότι κολλάει καλύτερα αυτό (ή ακόμα πιο χοντρά, Quorthon/Bathory). Ειδικά στην αντίληψη του οπαδού. Μπορεί απλά να το βλέπουμε αλλιώς.

Εγώ τα έχω πει και αλλού και το έχω διαβάσει και από άλλους, ο Χάρρις είναι σαν τον George Lucas στα prequel. Χρειαζόταν ένας Birch, ή ένας άνθρωπος με κοχόνες να του πει "ΟΧΙ ΜΑΝ ΜΟΥ, ΟΧΙ, δεν χρειάζονται πεντακόσια λεπτά για έναν δίσκο, δεν χρειάζεται να κάνεις παραγωγή, δεν χρειάζεται να πειράξεις το τέλειο λόγκο, να βγάλεις αυτά τα εξώφυλλα, να γράφεις τρία έπη ανά δίσκο" κλπ. Ένας παραγωγός με δύναμη να λέει όχι και το θάρρος να πει "έλα τώρα, τι παπαριά είναι αυτή;", ένας μάνατζερ που να δει το Dance of Death και να πει "κομμένη η πλάκα". Μια χαρά συμμετέχει συνθετικά ο Στιβ πάντως, τα περισσότερα δεν γράφει ακόμα; (ρωτάω ειλικρινά)

Ο Μπρους για μένα έδωσε νέα πνοή και εκ των πραγμάτων δηλαδή φαίνεται, πού παίζανε με Μπέιλι και πού παίζουν από τότε που γύρισε. Και ακόμα και αν δεν με συγκινουν τα ριγιούνιον και το περισσότερο υλικό με νανουρίζει, είναι σαφέστατα καλύτερες δουλειές από τα Μπέιλι. ΑΝ αυτά είχαν Birch και Dickinson το συζητάμε αν ήταν καλύτερα (μάλλον ναι) αλλά δεν έχουν...

Και την χειρότερη μουσική του κόσμου να έβγαζαν πάντως, γιατί να διαλύσουν; Δεν το καταλαβαίνω αυτό, λες και τους πληρώνουμε εμείς να υπάρχουν. Δηλαδή βλέπεις το Ροκ ιν Ρίο και το Εν Βίβο και τον κόσμο κάτω να ζει το χέβι μέταλ όνειρο όπως εμείς τέλη 80ς και 90ς και θα πούμε όχι, λες και η δισκογραφία τους είναι καφές και κάθε μπορούχα δίσκος είναι νερό που νερώνει τον καφέ. Άσε που δεν θα τους είχα δει λάιβ και εγώ!
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Τον καημένο τον Βλάση πάντως, τόσοι δίσκοι και ακόμα για τους μέηντεν μιλάμε στο νήμα του!
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Είχε γράψει τους 3 πρώτους δίσκους σχεδόν μόνος, όλοι οι μεγα- ύμνοι ήταν δικοί του στα επόμενα, πως να μην πεις ότι ήταν αυτός οι Maiden.. Ναι, έχει πια συμβουλευτικό ρόλο στις συνθέσεις.. ο Smith το είπε "Steve prefers contributing lyrics and melodies over writing songs as he used to... " Υπάρχει ακόμα η συνέντευξη σε πολλά σημεία στο ίντερνετ..

Για μένα σημασία έχει να περνάς καλά ακούγοντας μουσική και όχι αν παίζεις σε μεγάλα ή μικρά γήπεδα.. ο κόσμος γουστάρε τον Ντίκινσον φαίνεται σε σημείο που τον έβαζε πάνω από όλα, από τον Χάρρις, από τους παλιούς δίσκους, τα πάντα... Καλά κάνει και φέρεται όπως φέρεται... Σαν να μεγαλώνεις ένα παιδί λέγοντας του είσαι πρωτος, είσαι ο καλύτερος, τους τρως όλους, και μετά να λες γιατί έγινε εγωισταράς και κ@λοπαιδο..

Τέλος πάντων, όσο για τη διάλυση, άμα έχεις χτισει 20 χρόνια ένα όνομα βγάζοντας έπη, διαδοχικούς τέλειους δίσκους που δίκαια σε έκαναν το καλύτερο κ μεγαλύτερο όνομα στο μεταλ, και έχεις άλλα 20 βγάζοντας πατάτες που ξεχνιούνται αμέσως, ε ναι.. κρίμα πραγματικά να χαλάς όσα εχτισες για να μένεις με το ζόρι ενεργός...
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

10 χρόνια... ποια 20; :P

Mου έκανε εντύπωση αυτό που λες για Χάρρις, τώρα είδα Wikipedia και λέει αυτό που θυμάμαι, τα τρία τελευταία στο σουτζούκι είναι Χάρρις (μόνο). 34 λεπτά υλικό, ένας δίσκος μόνα τους!

Ο κόσμος δεν γούσταρε τόσο Ντίκινσον μόνο του. Και οι δυο μεριές, ο ένας χωρίς τον άλλον, υποφέρανε εμπορικά. Σαν Helloween χωρίς Kai και Gamma Ray. Είναι κάποιες συνθέσεις μπαντών που το όλο είναι πολύ μεγαλύτερο του αθροίσματος των επιμέρους. Και αυτό συμβαίνει, λέω εγώ τώρα, γιατί υπήρξε μια μαγεία, μια χημεία στις χρυσές εποχές. Και στα 5 με τον Μπρους. Και στα 2 με τον Κάι/Κίσκε. Κι ας βρίσκω εγώ και άλλοι καλύτερα τα σόλο Ντίκινσον ή τα Gamma Ray από τις αντίστοιχες κυκλοφορίες από τα μεγάλα brand name.

Επιμένω όμως, γιατί χαλάει το Powerslave επειδή υπάρχει το Final Frontier; Και το λάιβ είναι μεγάλη υπόθεση, από τα πιο ουσιαστικά πράγματα στην μουσική μας.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Ρε παιδια τι λετε ,ο Smallwood η ο Derek Riggs του γραφανε μηπως και τα κομματια;Τωρα πλακα κανουμε;Ολα τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ κομματια τα εχει γραψει μονος του .Υπερτιμημενο το xfactor??Απο τοτε που βγηκε μεχρι τωρα εχουν γραφτει και ειπωθει τα χειροτερα για το αλμπουμ,υπερτιμημενα ειναι κατι μετρια γκρουπακια της ΠΟΥΤΣΑΣ που αποθεωνονται απο δω και απο κει εδω και χρονια και μετα απο 2 χρονια δεν τα θυμαται κανεις οχι το xfactor….
Maiden = Steve Harris και μετα το πιο σημαντικο μελος ειναι ο Τεραστιος Adrian Smith…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”