BLAZE BAYLEY (UK) - Circle of Stone (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Re: BLAZE BAYLEY (UK) - Circle of Stone (2024)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι εγώ λέω 20 γιατί δεν μου αρέσουν από το 2000! Νομίζω ο κόσμος συμπαθουσε πιο πολύ τον Dickinson μόνο του απ'οτι τους Maiden χωρίς εκείνον. Δηλαδή για το Χ Factor και το Virtual λένε πολύ χειρότερα απ' ότι για το Balls to Picasso και το Skunkworks.. και γενικά για τον Dickinson υπάρχει μια ανοχή λίγο περίεργη σε ό,τι κάνει, λέει ή κυκλοφορεί..

Ναι, αν έχει ο Harris δικά του τραγούδια, βεβαίως και έχει ευθύνη για τη συνθετική κατρακύλα... Εγώ απλά παραθέτω όσα διαβάζω.. Επίσης, δεν έχω πρόβλημα με τις συναυλίες βέβαια. Ας είχαν διαλυθεί και ας έκαναν κανά Live να παιξουν ολόκληρα άλμπουμ με τον εκάστοτε τραγουδιστή.. Ολόκληρο το 7th Son με Bruce, ολόκληρο ομώνυμο με DiAnno, oλοκληρο X με Βlaze, κτλ.. Για μένα αυτό είναι πιο τίμιο από το να κυκλοφορούν τόσα κατώτερα άλμπουμ ενώ θα έδειχνε σεβασμό και για τις άλλες φωνές και δεν θα είχε προσωποποιηθεί τόσο πολύ το συγκρότημα γύρω από έναν τραγουδιστή...
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Μια χαρά δίσκους έχουν βγάλει οι Maiden από το 2000 και μετά.
Brave New World - Dance of Death - A Matter of Life and Death είναι αλμπουμάρες.

Τα πιο μετά, άρχισαν να κουράζουν, λίγο με τις μεγάλες διάρκειες, λίγο με το progressive στυλάκι,
αλλά όχι ότι δεν είναι και καλά άλμπουμ.

Ο αναθεωρητισμός κάνει θραύση ως πνευματικό κίνημα και τρόπος σκέψης, στην εποχή του Υδροχόου.
Να πω και γω μια αναθεωρητική ατάκα λοιπόν (δεν την πιστεύω, αλλά ας κάνω μια προσπάθεια).

Οι Maiden ξεπουλήθηκαν στις πολυεθνικές, μόλις έφυγε ο Παυλάρας ο Di Anno.
Από το 1982 και μετά, πέθαναν οι Maiden.
Αν θέλαμε τραγουδιστή για όπερα, θα ακούγαμε Παβαρότι, Ντομίνγκο και Καρρέρας
και όχι τον ''κομπλεξικό'' τον βρασίδα, που τη μια είναι ξιφομάχος,
την άλλη συγγραφέας και μετά ηθοποιός, πιλότος και 'γω δεν ξέρω τι σκ@τά άλλο, εκτός από τραγουδιστής Heavy Metal.

No Pablo. No Party !!

ΥΓ. To alter ego των μόνο - Maiden είναι οι #cancel Maidenάκηδες.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Έλα, εντάξει τώρα, χαχα, θα βγούμε και πρωτοδισκάκηδες επειδή λέμε μπουρούχες τα Μπέιλι.

Κομματάρες γράφανε και οι Demon και οι Diamond Head και πόσοι ακόμα, πολύς κόσμος θεωρεί ότι τα 2 Μέηντεν ας πούμε δεν είναι και η κορυφή του κύματος. Κομματάρες γράφανε και οι Riot. ΤΙ είχανε άραγε οι Maiden, που τους έβγαλε στον αφρό; Τον Χάρις και τις συνθέσεις του (μόνο); Αν έβγαινε δηλαδή το Iron Maiden με φώκια στο εξώφυλλο, είχανε μάνατζερ τον μπαμπά του Χάρρις και δισκογραφούσαν στην Neat, θα είχαμε Number of the Beast λέτε. Εγώ λέω όχι. Φυσικά με τα αν και τις εικασίες δουλειά δεν γίνεται αλλά ΦΥΣΙΚΑ και έγραφε έπη ο Harris, ΦΥΣΙΚΑ και είναι η ψυχή της μπάντας και ο αρχηγός της αλλά όχι, δεν γίνανε κτήνη της βιομηχανίας γιατί είχαν τα "καλύτερα τραγούδια του κόσμου" ξέρω γω, ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες και είχαν τα πιο iconic εξώφυλλα στην ιστορία του heavy metal, έναν μάνατζερ θωρηκτό, μια EMI και μόλις βρήκαν και έναν τεράστιο τραγουδιστή και frontman κατέκτησαν τον κόσμο. Δικαιότατα αλλά όχι επειδή είχαν τα καλύτερα τραγούδια από όλους, που στην τελική είναι και θέμα γούστου.

Αυτό πιστεύω εγώ φυσικά και μπορεί να κάνω και λάθος.

Για τα κάνσελ μέηντεν χαχάνισα είναι η αλήθεια, καταρχάς είναι μέγεθος που δεν γίνεται κάνσελ. Δεύτερον ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να τους ακυρώσει, απλά λέμε ό,τι λέτε όλοι για κάθε μπάντα μετά την ακμή της, απλά οι Μέηντεν είναι μεγαθήριο και πρέπει να διαβάζουμε υπερβολάρες και στρογγυλέματα και "μια χαρά σκοτεινό υποτιμημένο αριστούργημα είναι" εσαεί επειδή οι μονομέηντεν είναι στην κοζμάρα τους και την δική τους κάβλα ή βίωμα εφηβικό που δίνει πόντους από τα αποδυτήρια πρέπει να το νιώσουν όλοι. Ή επειδή ένα τεράστιο όνομα τραβάει συζητήσεις και τα κραξίματα είναι πάντα διασκεδαστικά, νομίζουν ότι μόνο για αυτούς τα λένε, ότι τους έχουνε στην μπούκα και παπαριές τέτοιες. "Ναι, και οι άλλοι που γουστάρετε εσείς είναι τρίχες μπροστά στους Μέηντεν!!" aka "είσαι και φαίνεσαι και από την μύτη σου κρέμεσαι".

Το Χ-Factor λοιπόν και το Virtual είναι μετριότατοι έως κακοί δίσκοι (ειδικά αν συγκριθούν με το επίπεδο της μπάντας), έχουν κάκιστη παραγωγή, μέτριο τραγουδιστή και προσωπικά βρίσκω και μετριότατες συνθέσεις με κουραστικές επαναλήψεις μέτριων ρεφρέν. Και δεν τα βρήκα μετριοκακά μόνο εγώ ο εμπαθής που τους παράτησε στο No Prayer (που δεν τους παράτησα από εμπάθεια, άκουσα μια χαρά και τα επόμενα), τα βρήκε και ο υπόλοιπος πλανήτης στην πλειοψηφία του. Ε, οι κακοί Μέηντεν ΛΕΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, δεν ακούγονται, χίλιες φορές Some Kind of Monster. Αλλά είστε λεγεώνα οι Μεηντενάδες με το βίωμα και ξαφνικά ο ρεβιζιονισμός σοδομείται κανονικά και βγαίνει το X-Factor αδικημένο από τον κακό τύπο (10 ο Σταματούκος στο Εξ Φάκτορ εντωμεταξύ) και από τους "εχθρούς" των Μέηντεν.

Αυτά, δεν λέω κάτι άλλο, λυπάμαι τον τίμιο Βλάση που σκεπάζεται ο δίσκος του, αν πάει σε άλλο νήμα και πρέπει ντε και καλά να υπερασπιστώ το δικαίωμά μου να πιστεύω ότι ο Χάρρις δεν είναι ο Σούπερμαν, ας μεριμνήσουν οι αρμόδιες αρχές!
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

10 και ο Χάκος και 2ο καλύτερο του 95 μετά το Shadow Gallery..
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Vic έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2024, 14:49 Το Χ-Factor λοιπόν και το Virtual είναι μετριότατοι έως κακοί δίσκοι (ειδικά αν συγκριθούν με το επίπεδο της μπάντας), έχουν κάκιστη παραγωγή, μέτριο τραγουδιστή και προσωπικά βρίσκω και μετριότατες συνθέσεις με κουραστικές επαναλήψεις μέτριων ρε Ε, οι κακοί Μέηντεν ΛΕΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, δεν ακούγονται, χίλιες φορές Some Kind of Monster.
Όποιος δεν του αρέσει κάτι, απλά δεν το ακούει.

Μια χαρά ακούγονται, για πολύ κόσμο και οι μέτριοι δίσκοι των Maiden.

Κακό δίσκο, οι Maiden, δεν έχουν βγάλει.

Κακούς δίσκους, έχουν βγάλει
οι Metallica.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Αν λοιπον δεν ηταν ο Smallwood και ο Derek Riggs οι Maiden θα χανε βγαλει 1-2 δισκους και κανα 7αρι σε καμια ebony records το πολυ,θα πουλιοταν οι ελαχιστες κοπιες τωρα ακριβα διπλα σε κανα Incubus-To The Devil A Daughter σε δισκαδικα με μτχ μιας και εγινε μοδα το βινυλιο,θα εβγαινε και καμια επανεκδοση απο καμια δικη μας εταιρεια και θα αλλαζε η ιστορια….
Α επισης αν ηταν ετσι το status τους ισως κλεβανε και απο αυτους οι metallica κανα ριφ παραπανω στο kill em all οπως κανανε σε τοσους ηρωες του κινηματος απο weapon εως diamond head….
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Bersekeros έγραψε: Σάβ 03 Φεβ 2024, 01:54 Όποιος δεν του αρέσει κάτι, απλά δεν το ακούει.

Μια χαρά ακούγονται, για πολύ κόσμο και οι μέτριοι δίσκοι των Maiden.

Κακό δίσκο, οι Maiden, δεν έχουν βγάλει.

Κακούς δίσκους, έχουν βγάλει
οι Metallica.
Εξήγησέ μου τι πόιντ θέλεις να κάνεις εδώ γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είπες:
1. Εμένα μου αρέσουν οι δίσκοι που θεωρείς κακούς.
2. Οι Μετάλλικα έχουν βγάλει κακούς δίσκους

Το 1. είναι η κολοκυθιά, εγώ πάντως μπήκα στην συζήτηση για τα σκοτεινά αριστουργήματα και change my mind. Έχω το δικαίωμα να τους θεωρώ μετριοκακούς και να το εκφράζω, έτσι δεν είναι; Αλλά οκ. Το δέχομαι ότι είναι δυσάρεστο και σταματάω εδώ.

Το 2 όμως είναι "είσαι και φαίνεσαι και από την μύτη σου κρέμεσαι" και δεν τιμάει όποιον το λέει, πόσο μάλλον σαν αντεπιχείρημα σε μουσική συζήτηση, αλλά εν προκειμένω, ΦΥΣΙΚΑ και έχουν κακούς δίσκους οι Metallica και μέτριους και safe και ξεχειλωμένους και με ηλίθια εξώφυλλά και βιασμένο λόγκο, γενικώς προσπαθούν και αυτοί, πάσχουν από πολλά κοινά προβλήματα - είχα βάλει ΚΕΦΑΛΑΙΑ πάντως ΛΕΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Το "όποιανού δεν του αρέσει δεν το ακούει" είναι μια καλή προσέγγιση αλλά για να δεις αν σου αρέσει κάτι πρέπει να το ακούσεις πρώτα και αν είσαι τέτοιος να του δίνεις ευκαιρίες πού και πού. Σίγουρα δεν λιώνω τα Μπέιλι πάντως, οπότε την ακολουθώ αυτή την συμβουλή. Σε προτρέπω και εγώ να μην ξανακούσεις το St. Anger και το Lulu. Ειλικρινά μπορείς να τα θάψεις όσο θέλεις πάντως. Και το Κιλεμώλ και το Μάστερ. Δεν με πειράζει.

---

Τώρα για το τι ακριβώς θα είχαν κάνει οι Μέηντεν χωρίς τον Riggs και τον Smallwood και πόσους δίσκους και πόσο θα κάνανε και σε ποια εταιρεία, δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι δεν θα γίνονταν τα μεγαθήρια. Λέω εγώ δηλαδή, εικάζω, τσάμπα είναι. Απαντούσα όμως σε συγκεκριμένο επιχείρημα "ο Χάρις έγραψε τα καλύτερα τραγούδια του κόσμου και για αυτό οι Μέηντεν έγιναν τεράστιοι και ο Χάρις μόνος του, πήγε τους Μέηντεν στην κορυφή". Ήμουν σαφής και συγκεκριμένος.

Μπορείτε να διαφωνήσετε πάντως και χωρίς να ρίξετε αγκωνιά στους Metallica, διότι έτσι που απαντάτε είναι σαν να έτσουξε και πρέπει να τσούξω και εγώ να νιώσω.

Αλλά για να βγει και κάτι χρήσιμο, φυσικά και "έκλεψαν" και από τους Iron Maiden, το drumming στο Jump in the Fire είναι το Run to the Hills. Δια στόματος Ulrich, ο οποίος δεν κρύφτηκε ποτέ. Το Weapon - Set the Stage Alight που έχει πάρει μόνο το ίντρο (το ίντρο του hit the Lights με τις κιθάρες που δυναμώνουν) και το έχει συμπεριλάβει ο ίδιος στην συλλογή του 90 για όποιον δεν το ήξερε.
Αν θέλετε να βγάλετε το Kill Em All μια nwobhm κλοπή και τίποτα το ιδιαίτερο, πείτε το, εδώ είμαι να γίνει τζέρτζελο.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

@Vic

To 2. που αναφέρεις, ήταν απάντηση σε αυτό που έγραψες και είναι το παρακάτω:
Ε, οι κακοί Μέηντεν ΛΕΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, δεν ακούγονται, χίλιες φορές Some Kind of Monster.
Ούτε μπηχτή ήταν, ούτε κάτι άλλο.
Τα 5 πρώτα των Metallica, τα αγαπάω.

Αυτό που γράφεις, ότι αυτός που τα γράφει αυτά, δεν τον τιμάει, είναι παιδιάστικο.
Έχουμε ίδια ηλικία και ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις, για να γράφεις κάτι τέτοιο.
Το αντιπαρέρχομαι όμως.
Γιατί, σου έχω πει ότι σε διάβαζα και μου άρεσε όπως έγραφες και τα video παρακολουθώ που κάνεις στο youtube και μου αρέσουν.

Αυτό που είπα, αυτό εννοούσα. Τίποτα παραπάνω.
Οι Maiden δεν έχουν βγάλει, για μένα, κακό δίσκο και τα μέτρια των Maiden, μια χαρά ακούγονται.
Με τους Metallica, τα μέτρια, οριακά ακούγονται και τα κακά δεν ακούγονται.
Τα Lulu και τα St Anger, εννοείται ότι δεν πρόκειται να τα ξανακούσω, γιατί είναι σκουπίδια.

Οι Maiden, σκουπίδια δεν έχουν βγάλει.
Οι Metallica έχουν βγάλει σκουπίδια.

Τους Metallica, δεν τους ανέφερα, για να σου κάνω "επίθεση", αλλά επειδή ανέφερες το Some Kind Of Monster.

Αυτά από μένα.
Ελπίζω να εξήγησα το point μου επαρκώς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bersekeros την Δευ 05 Φεβ 2024, 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Εγώ πάντως ακόμη κ σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω το μένος για εκείνο το άλμπουμ (Χ factor). Οχι για Vic, γενικά από εκείνη την περίοδο μιλάω.. Δεν άρεσε η ατμόσφαιρα που έβγαζε; Μα, ακολούθησε την κατεύθυνση του Afraid to shoot strangers... Aπλα πήγε τη μακρόσυρτη εκείνη ακουστική εισαγωγή πιο πέρα κ την μελαγχολία ενα-δυο κλικ παραπάνω.

Δεν άρεσε τόσο πολύ ο Blaze;; OK, δηλαδή αυτοί που δεν γούσταραν τη φωνή του, δεν ακούν το μισό μεταλ γιατί φωνές τύπου Brian Johnson, Mustaine, το 70% του θρασ, κτλ, κτλ, δε λες ότι βγήκαν από ωδείο...

Anyway, πέρασαν πια τόσα χρόνια...
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Εγώ πάντως, με όλη αυτή τη συζήτηση, πήρα αφορμή και έβαλα να ξανακούσω τα X - Factor και Virtual XI.

Είχα καιρό να τα ακούσω και μπορώ να πω, ότι τα καταευχαριστήθηκα.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Καλά, συγγνώμη αν σε (σας) έθιξα τόσο, ας δεχτώ ότι ξεκίνησα εγώ το Μετάλλικα vs Maiden και την κολοκυθιά, ζητάω συγγνώμη και πάω παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Vic έγραψε: Δευ 05 Φεβ 2024, 13:13 Καλά, συγγνώμη αν σε (σας) έθιξα τόσο, ας δεχτώ ότι ξεκίνησα εγώ το Μετάλλικα vs Maiden και την κολοκυθιά, ζητάω συγγνώμη και πάω παρακάτω.
Όλα καλά από εμένα.
Επαναλαμβάνω, ότι αυτά που παραθέτεις, γνωρίζεις και μοιράζεσαι, τα εκτιμώ ιδιαίτερα.
Όπως επίσης εκτιμώ ιδιαίτερα, το γλαφυρό τρόπο γραφής που εχεις, που είναι ζωντανός, μη αποστειρωμένος και σε ευχαριστώ, ως αναγνώστης παλαιόθεν και ακροατής πλέον ή συνδαιτημόνας εδώ μέσα, για όλα όσα μου έχεις μάθει ή συνεχίζεις να μου μαθαίνεις, πάνω στην αγαπημένη μας μουσική.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Βρε συ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά επειδή νομίζω ότι ανησυχείς λίγο αν θίγομαι (το οποίο εκτιμώ να ξέρεις), να πω ότι μπορεί να παρασύρομαι σε κουβέντες και να γίνομαι παθιασμένος αλλά και passive aggressive, ενίοτε σαρκαστικός και άλλα τέτοια προβληματικά - αλλά πάντοτε στο μυαλό μου είμαι στην ταβέρνα ή το ουζερί και τα λέω με την παρέα, την φιλική παρέα.

Όλα καλά και από εδώ!
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Δευ 05 Φεβ 2024, 14:02 αλλά πάντοτε στο μυαλό μου είμαι στην ταβέρνα ή το ουζερί και τα λέω με την παρέα, την φιλική παρέα.

Όλα καλά και από εδώ!
ή εναλλακτικά σε fusion 5th wave coffee με vegan/gluten free επιλογές. :toothy: :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Θα σκάσω οπλισμένος με τόμαχωκ μπριζόλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”