TEMPLAR (SWE) - Black Knight demo (cassete 2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

TEMPLAR (SWE) - Black Knight demo (cassete 2024)

Δημοσίευση από Mamercus »

Οι Σουηδοί Templar έβγαλαν το ντέμο τους, Black Knight, πριν ένα 4μηνο.

Ιδού:

Εδώ, λοιπόν, από τους ίδιους, ασπρόμαυρο:
Εικόνα

Κι εδώ, μαυρόασπρο, από τη Jawbreaker που θα το κυκλοφορήσει τον Μάρτη σε 100 κασσέτες:
Εικόνα

Πέραν αντιστροφής χρωμάτων στο εξώφυλλο, δεν ακούω καμία παρέμβαση βελτίωσης ήχου, δυστυχώς.
Και λέω δυστυχώς, διότι, κατά τη γνώμη μου το χρειαζόταν.
Φυσικά, η εταιρία πουλάει ακριβώς αυτό το ακατέργαστο και πρωτόλειο του συγκεκριμένου ντέμο.
Εγώ πάντως γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν πολυγουστάρω τα ντέμο ως κειμήλια λατρείας κι ομπσκιουρίλας
- κατά την παντελώς προσωπική μου γνώμη, αξίζουν κάθε επαίνου, πέρα από κολλεκτορική μανία, αν και μόνο αν συνάδει η μουσική με την ηχητική ποιότητα.
Έχω το ίδιο ζητηματάκι και με τα bootleg παρότι είμαι τεράστιος φαν των λάηβ άλμπουμ κι έχω κάμποσα από κάθε είδος μουσικής.

Ναι, να γουστάρουμε ωμό ήχο, τρου και αφτιασίδωτο - ποιός δεν θέλει κάτι τέτοιο;
Αλλά να στέκεται αξιοπρεπώς.

Τέσπα, ξαναλέω, αποψούλα μου.

Στην κρίση σας:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mamercus την Τετ 07 Φεβ 2024, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Re: TEMPAR (SWE) - Black Knight demo (cassete 2024)

Δημοσίευση από Bersekeros »

''Έφαγες'' ένα Λάμδα, στον τίτλο @Mamercus . Οι αθηνέζοι φταίνε, που μας κράζουν για το ''Λ ΛΛα''. :D

Όσο για τo demo, είναι ωραίο, στα αυτιά μου.
Οι Σουηδοί πιτσιρικάδες, που ο μεγαλύτερος, αν είδα σωστά, είναι 20 χρονών, είναι στο σωστό δρόμο.
Εμένα μου αρέσουν κάτι τέτοια demo, γιατί έχουν το σωστό attitude, τεστοστερόνη με ταβλόσπυρα και μαγκιά.
Νεανική και ανόθευτη επικότροπη μαγκιά.

Έχουν ταλέντο και ελπίζω μέλλον. Μου αρέσει το ύφος.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπερδεύεσαι λίγο φίλε @Mamercus. Εδώ έχουμε ένα κακό φρούτο που επιτηδευμένα ακούγεται παλιακό.

Δεν ξέρω το κόλλημα σου με τα demos, πάντως οφείλω να παραδεχτώ ότι πολλά demo κοσμήματα της μουσικής μας είναι πολύ ανώτερα από πολλά official full lengths.

Ακόμα και από κάτι Maiden και Manowar που ακούτε και προσκυνάτε.

Aslan, Kingsbane, Oblivion Knight, Soul Cages, Catharsis κτλ κτλ, μόνο μερικά τυχαία απλά παραδείγματα από κλασικά demos που μου έρχονται στο μυαλό έτσι όπως γράφω στο κινητό με το ένα δάχτυλο, και είναι έτη φωτός ανώτερα από δισκογραφίες πολλών.

Προχωράμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Mamercus

CountRaven έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2024, 15:47 Μπερδεύεσαι λίγο φίλε @Mamercus. Εδώ έχουμε ένα κακό φρούτο που επιτηδευμένα ακούγεται παλιακό.

Δεν ξέρω το κόλλημα σου με τα demos, πάντως οφείλω να παραδεχτώ ότι πολλά demo κοσμήματα της μουσικής μας είναι πολύ ανώτερα από πολλά official full lengths.

Ακόμα και από κάτι Maiden και Manowar που ακούτε και προσκυνάτε.

Aslan, Kingsbane, Oblivion Knight, Soul Cages, Catharsis κτλ κτλ, μόνο μερικά τυχαία απλά παραδείγματα από κλασικά demos που μου έρχονται στο μυαλό έτσι όπως γράφω στο κινητό με το ένα δάχτυλο, και είναι έτη φωτός ανώτερα από δισκογραφίες πολλών.

Προχωράμε.

Καμία ένσταση στο ότι πολλά ντέμο είναι πολύ ανώτερα από επίσημες κυκλοφορίες.
Με τα άλλα, τα πολύ κατώτερα, έχω το προβληματάκι μου!

Αλλά είπες τη λέξη-κλειδί, "επιτηδευμένα", κι αυτό αρκεί.

Όπως, πάντα, περί ορέξεως - μανογουοροπιτάκια και μεηντενοκεφτέδες για το πάρτυ, οπωσδήποτε, τρώγονται και με το δεξί, σαν κοσμήματα!
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Bersekeros έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2024, 14:40 ''Έφαγες'' ένα Λάμδα, στον τίτλο @Mamercus . Οι αθηνέζοι φταίνε, που μας κράζουν για το ''Λ ΛΛα''. :D
...
Όντως,φίλε @Bersekeros ! Διόρθωσα νομίζω!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2024, 15:47 Μπερδεύεσαι λίγο φίλε @Mamercus. Εδώ έχουμε ένα κακό φρούτο που επιτηδευμένα ακούγεται παλιακό.
Έχω μια απορία. Γιατί να τους καταλογίσουμε πρόθεση επιτήδευσης και όχι αγάπη προς τον παλιακό ήχο;
Πώς μπορούμε να κάνουμε αυτή τη ''δίκη προθέσεων'' και να ξεχωρίσουμε την αγάπη από την επιτήδευση, που είναι μια λέξη αρνητικά φορτισμένη και με αρνητικό πρόσημο;

Ας φέρω ένα παράδειγμα, για να γίνω πιο κατανοητός. Οι Black Sword Thunder Attack, ακούγονται ας πούμε, επιτηδευμένα όπως οι Lordian Guard ή αγαπάνε εκείνο τον ήχο και τον αναπαράγουν;
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 00:25
Έχω μια απορία. Γιατί να τους καταλογίσουμε πρόθεση επιτήδευσης και όχι αγάπη προς τον παλιακό ήχο;
Πώς μπορούμε να κάνουμε αυτή τη ''δίκη προθέσεων'' και να ξεχωρίσουμε την αγάπη από την επιτήδευση, που είναι μια λέξη αρνητικά φορτισμένη και με αρνητικό πρόσημο;

Ας φέρω ένα παράδειγμα, για να γίνω πιο κατανοητός. Οι Black Sword Thunder Attack, ακούγονται ας πούμε, επιτηδευμένα όπως οι Lordian Guard ή αγαπάνε εκείνο τον ήχο και τον αναπαράγουν;
Ας γράψουν το 1/100 από τα BSTA έπη και τα ξαναλέμε με θετικό vibe.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 10:27 Ας γράψουν το 1/100 από τα BSTA έπη και τα ξαναλέμε με θετικό vibe.
Δεν αντιλέγω σε αυτό.
Άλλο ρώτησα.
Πώς καταλογίζουμε σε κάποιον επιτήδευση και σε κάποιον άλλο όχι;
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 10:31
CountRaven έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 10:27 Ας γράψουν το 1/100 από τα BSTA έπη και τα ξαναλέμε με θετικό vibe.
Δεν αντιλέγω σε αυτό.
Άλλο ρώτησα.
https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... 126#p58126

Υπάρχει μια τάση στο underground τα τελευταία χρόνια. Να ακουστώ από τον πηγάδι. Την στηρίζω μόνο αν η μουσική έχει να δώσει πολλά.

Το κίνητρο μπορεί να είναι μια καλή ανάλυση για το forum αλλά όταν έρ8ει η ώρα να επιλέξω τις αγορές του μήνα θα κρίνω εκ του αποτελέσματος, χωρίς πολύ φιλοσοφία.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 10:36
Bersekeros έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 10:31
Δεν αντιλέγω σε αυτό.
Άλλο ρώτησα.
https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... 126#p58126

Υπάρχει μια τάση στο underground τα τελευταία χρόνια. Να ακουστώ από τον πηγάδι. Την στηρίζω μόνο αν η μουσική έχει να δώσει πολλά.

Το κίνητρο μπορεί να είναι μια καλή ανάλυση για το forum αλλά όταν έρ8ει η ώρα να επιλέξω τις αγορές του μήνα θα κρίνω εκ του αποτελέσματος, χωρίς πολύ φιλοσοφία.
Εντάξει. Απλά καταγράφω την ένστασή μου.

Το επιτηδευμένο, σημαίνει προσποιητό και υποκριτικό.
Το να τους αρέσει ένας ρετρό ήχος, ζεστός, old school, αναλογικός, δεν σημαίνει ότι το κάνουν υποκριτικά. Απλά μπορεί αυτό να επιλέγουν.
Το να το κάνουν κάποιοι για λόγους hype, μόδας, νεοτρουίλας, είναι ένα ενδεχόμενο, αλλά στην τελική αυτή ήταν η ερώτηση.
Πού μπαίνει η διαχωριστική γραμμή;

Για μένα επιτηδευμένοι είναι οι STRIKER για παράδειγμα, οι οποίοι βγάζουν μια αίσθηση ιλαρότητας και δεν φαίνεται να παίρνουν πολύ στα σοβαρά αυτό που κάνουν. Ακολουθούν το hype.

Επιτηδευμένοι είναι αυτοί με τα σπαθιά και τις γούνες, ανάμεσα σε ροζ φουσκωτά δεινοσαυράκια και battle vest, που τραγουδούν πιο φλώρικα και από τη Lady Gaga.

Εδώ οι πιτσιρικάδες από την Ολλανδία, δεν έχω την αίσθηση ότι κάνουν αυτό.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Re: TEMPLAR (SWE) - Black Knight demo (cassete 2024)

Δημοσίευση από Zippo190 »

και εμένα μου βγάζει μαι επιτήδευση παρόμοια με αυτή των Iron Griffin ή όπως τους λένε: "μάγκες ο ήχος να είναι από το πάτο του πηγαδιού να ακούγεστε obscure οκ μη το ξεχνάμε. εσύ ο μπασίστας θέλω μουντάδα, μην εντοπίσω διαυγές καθαρό παίξιμο πήρες πόδι. Έτσι το θέλουν στο KiT".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Ωχ.
Τους πήρε και τους IRON GRIFFIN η μπάλα.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Μια χαρα ειναι ο ηχος ρε. Εχουμε καταπιει ΤΡΙΣ χειροτερα.

Η συνθεση ηταν παιδικη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 12:55 Ωχ.
Τους πήρε και τους IRON GRIFFIN η μπάλα.
Iron Griffin μόνο αριστουργήματα. Ειδικά το τελευταίο.

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... on+griffin
Άβαταρ μέλους
CountRaven

theBox έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 15:02 Μια χαρα ειναι ο ηχος ρε. Εχουμε καταπιει ΤΡΙΣ χειροτερα.

Η συνθεση ηταν παιδικη.
Μπουσουλάει ακόμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”