DOLMEN GATE (PRT) - Gateways of Eternity (2024)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven

DOLMEN GATE (PRT) - Gateways of Eternity (2024)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Dolmen Gate debut full-length "Gateways of Eternity" to be released by No Remorse Records on April 26, 2024; Premiere of the song "Chambers of Magic".

Dolmen Gate is an Epic Heavy Metal band from Lisbon, founded in 2021 and aiming to pay tribute to Sacred Metal. Forged in the truest fire of Portuguese old school bands, Dolmen Gate brings nothing less than pure steel for Manowar, Omen and Manilla Road fans, with a touch of '70s added to the final potion.

"Gateways of Eternity" was recorded at Imperial Studios in May 2023. Produced by Dolmen Gate and Paulo "Paulão" Vieira. Recorded, mixed and mastered by Paulo "Paulão" Vieira. Cover artwork by Márcio Blasphemator.

DOLMEN GATE:
Ana - Vocals, Acoustic Guitar
Kiko - Guitars
Artur - Lead Guitars
Nuno - Bass
Alex - Drums

TRACKLIST:

1. Dolmen Gate
2. Rest in Flames
3. The Oath
4. Chambers of Magic
5. The Wheel
6. Retribution
7. Horizon's Call
8. Betrayal
9. Gateways of Eternity

Dolmen Gate will perform live at the warm-up show of Up The Hammers Festival on March 7th in Greece, and at the warm-up show of Keep It True Festival on April 25th in Germany.

Pre-orders for "Gateways of Eternity" will open in March.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: DOLMEN GATE (PRT) - Gateways of Eternity (2024)

Το κομμάτι μου άρεσε. Είναι περισσότερο στη λογική "ατσούμπαλο epic meets motorhead και από πάνω female vox με μελωδίες που σώζουν τον αγώνα" ένα στυλ που εγώ προσωπικά λατρεύω και προσκυνάω σε μπάντες όπως οι Chevalier. Μου λείπει το arcane vibe και τα mid tempo έπη του demo. Ελπίζω να βρω τα παραπάνω στοιχεία σε άλλα κομμάτια του δίσκου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Ο,τι ειπε ο Κομης με τη διαφορα οτι ΔΕΝ μου αρεσε αυτο το στυλ. Αποκλειεται ομως να μην εχουν στον δισκο κομματια στο στυλ για το οποιο αγαπησαμε.το ντεμο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Καλώ @Advancing Yokeda @Mamercus @Bersekeros
Άβαταρ μέλους
Blackwinged

Δημοσίευση από Blackwinged »

Εγώ ένιωσα με το κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Χμμμ δε μπορώ να πω πως συγκινήθηκα. Ούτε από τη μουσική ούτε από τη φωνή της...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Το τραγούδι ολοκληρώθηκε κατά το 1/3 στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Κι ήταν ένα καλό ενάμιση λεπτό αν εξαιρέσω το ρεφραίν.
Είχαμε επανάληψη του πρώτου 1/3 μέρους στο επόμενο ένα λεπτό περίπου. Διαφωνώ.
Θα έκοβα κάποιο τμήμα του και θα το εμπλούτιζα με ενορχηστρωτικά κόλπα.
Και μετά, διπλά κιθαριστικά σόλο και επανάληψη του ρεφραίν που προσωπικά το βρήκα αδύναμο άρα δεν κλείνει με καλή γέυση.

Προσωπικά μου άρεσαν: τα φωνητικά και κάποιες ιδέες στο μουσικό γράψιμο.

Δεν μου άρεσαν: το ύφος της παραγωγής - μού φάνηκε θολούρα.

Όσο για αυτό καθαυτό το τραγούδι, επιστρέφω να πω ότι από όσα είχα ήδη ακούσει από το γκρουπ δεν ήταν αυτό θα ήθελα.
Δε με γοήτευσε. Κύρια ένσταση η ανάπτυξή του και μια αίσθηση παράταιρου μεταξύ γυρισμάτων, μα πάνω από όλα ένα ρεφραίν που δε με πήρε καθόλου μαζί του.

Η κολοκυθόπιτά μου σήμερα έπρεπε να είχε και σταφιδούλες για μερακλίδικες παλέτες. Δεν είχε. Πάμε για το επόμενο!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

νομίζω ότι μου αρέσουν λίγο περισσότερο οι Rage and Fire χωρίς να είναι άσχημο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Εμένα μου άρεσε το τραγούδι.
Έχει ωραίo riff, όμορφο ρεφρέν, μάγκικο galloping όταν χρειάζεται, με το σωστό ψυχωμένο συναίσθημα.
Μια χαρά.
Αναμένω και τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Πάντως ο Nuno έγραψε στην ομάδα του FS ότι ο δίσκος θα έχει πολλά mid tempo κομμάτια στη φάση του demo και ότι βασικά το single είναι το πιο γρήγορο κομμάτι του άλμπουμ.
Don’t worry, the album will have plenty of arcane mid (and slower) tempos for you to chew on. This is basically the only one more speedy and immediate :)
Θυμίζω τι έχουμε πει γενικά για τη μπάντα και τι πρώτο demo:

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... =38&t=6356
Άβαταρ μέλους
CountRaven

DOLMEN GATE - Gateways of Eternity

Available formats:
- LP 180gr transparent red, limited 100.
- LP 180gr black, limited 400.
- CD

Dolmen Gate is an Epic Heavy Metal band from Lisbon, founded in 2021 and aiming to pay tribute to sacred metal. Forged in the truest fire of Portuguese old school bands, Dolmen Gate brings nothing less than pure steel for Manowar, Omen and Manilla Road fans, with a touch of '70s added to the final potion.

Listen:

Pre-order starts: March 22, 2024
Date available: April 26, 2024

Don't miss DOLMEN GATE at Keep It True Festival (April 25-26-27 2024).

https://noremorse.gr
Άβαταρ μέλους
CountRaven

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -eternity/

Γράφω για το άλμπουμ.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Θα ακουστεί και θα ξανακουστεί, λοιπόν.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”