NOOR (CAN) - Mother's Guilty Pleasure Part One (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: NOOR (CAN) - Mother's Guilty Pleasure Part One (2024)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2024, 12:10
CountRaven έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2024, 12:02
Mamercus έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2024, 10:35 Ήταν Παρ 08 Μαρ 2024, 11:09 όταν ο @aorpanos72 άνοιξε το topic.
Ήταν Κυρ 10 Μαρ 2024, 20:04 όταν ο @CountRaven κάλεσε το φόρουμ να δώσει προσοχή.

ΔΕΝ μπορώ να εκφράσω ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ περισσότερο και στους δυό σας, από το να πω, εδώ, ένα μέγα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου μάθατε ΑΥΤΟ το γκρουπ κι ΑΥΤΟ το άλμπουμ.

Τα υπόλοιπα, πρώτο ρηβιού σε παγκόσμιο επίπεδο απ' όσο μπόρεσα να ελέγξω, εδώ:

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -part-one/
Πάντως ο @aorpanos72 ήταν ο πρώτος που άκουσε από το χωριό μας μιας και σε αυτόν έστειλα το άλμπουμ για να κάνει topic επειδή ήμουν έξω. Δεν έγραψε όμως αρχικά ούτε και εκείνος κάποιο σχόλιο -σε φάση ξυπνάτε ρε- αλλιώς θα είχε αρχίσει το νταβαντούρι μερικές μέρες νωρίτερα.

Έχουμε λοιπόν τρία άλμπουμ τα οποία ταρακούνησαν το USPM γίγνεσθαι μας, τον τελευταίο καιρό.

Wings of Steel
Sacro
Noor.

Ποιο διαλέγετε τελικά;
Για το Sacro τα εχω πει. Ολο μελι αλλα απο τηγανητα τιποτα.

Για wings of steel λεω τα καλυτερα αλλα εξυπηρετουν την πιο εμπορικη/μελωδικη πτυχη του uspm και μαλιστα με αρκετα glam/hair/melodic rock/whatever στοιχεια που χαλανε λιγο την εσωτερικη συνοχη.

Διαλεγω Noor λοιπον που φερνουν μη-εμπορικο, στριφνο κιθαριστικο ολεθρο που τοσο πολυ αγαπαω, με εξτρα δωρακι τα καλα φωνητικα, τα οποια δεν ειναι προαπαιτουμενο για μενα, αλλα δεν θα πω οχι οταν υπαρχουν.
Και εγώ Noor διαλέγω πάντως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι εννοώ δεν εμφανίζεται ο ίδιος στα κρεντιτς, η μπαντα μια χαρά έχει καταχόρυση 👍
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2024, 12:02
Mamercus έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2024, 10:35 Ήταν Παρ 08 Μαρ 2024, 11:09 όταν ο @aorpanos72 άνοιξε το topic.
Ήταν Κυρ 10 Μαρ 2024, 20:04 όταν ο @CountRaven κάλεσε το φόρουμ να δώσει προσοχή.

ΔΕΝ μπορώ να εκφράσω ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ περισσότερο και στους δυό σας, από το να πω, εδώ, ένα μέγα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου μάθατε ΑΥΤΟ το γκρουπ κι ΑΥΤΟ το άλμπουμ.

Πάντως ο @aorpanos72 ήταν ο πρώτος που άκουσε από το χωριό μας μιας και σε αυτόν έστειλα το άλμπουμ για να κάνει topic επειδή ήμουν έξω. Δεν έγραψε όμως αρχικά ούτε και εκείνος κάποιο σχόλιο -σε φάση ξυπνάτε ρε- αλλιώς θα είχε αρχίσει το νταβαντούρι μερικές μέρες νωρίτερα.

Έχουμε λοιπόν τρία άλμπουμ τα οποία ταρακούνησαν το USPM γίγνεσθαι μας, τον τελευταίο καιρό.

Wings of Steel
Sacro
Noor.

Ποιο διαλέγετε τελικά;
Και Deceiver of the Blind.

Για μένα το Sacro. Πολύ ωραία τα άλλα δύο αλλά το πρώτο λίγο poser και το τρίτο βγάζει μια ανεπαίσθητη χιπστεριά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 24 Μαρ 2024, 09:17 το τρίτο βγάζει μια ανεπαίσθητη χιπστεριά.
ποτέ και καμία Α.Ι. δε θα μπορέσει να συλλάβει αυτό που συνέλαβε το ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΡΑΝΤΑΡ ΤΟΥ @Zippo190

Εύγε!

BTW, Sacro και από μένα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Μισο λεπτο ρε παιδια....ποτε αποφασισαμε οτι ΟΝΤΩΣ ειναι AI?

Σπέκουλα κανουμε ακομα. Αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

theBox έγραψε: Κυρ 24 Μαρ 2024, 10:06 Μισο λεπτο ρε παιδια....ποτε αποφασισαμε οτι ΟΝΤΩΣ ειναι AI?

Σπέκουλα κανουμε ακομα. Αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου.
να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, αυτό λέω εγώ. :patrik: :patrik: :patrik: :patrik: :patrik: :patrik:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Κυρ 24 Μαρ 2024, 10:06 Σπέκουλα κανουμε ακομα. Αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου.
στον Ελλάδα πάει ανάποδα :D :D :D :D :D :D :D :D

btw, δε συσχέτισα A.I. με Noor, αλλά με αυτό που αντιλήφθηκε ο Ζίππο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Το Sacro ξεφουσκωσε στα αυτια μου υπερβολικα γρηγορα οποτε παιρνει την 3η θεση.

Noor εχουν παρα πολλα στοιχεια που με κανουν να ξεριζωνω το δερμα μου απο την πορωση και τικαρουν πολλα κουτακια, αλλα το Songwriting σε καποια τραγουδια δεν μου "καθεται" και ακουγεται αχταρμας. Οταν ολα λειτουργουν η μπαντα προσφερει σημεια απολυτα 10αρια. Γι αυτο μπαινουν στη 2η θεση.

Wings of Steel ακομα με σοκαρει, ακομα το λατρευω και ολα μου φαινονται πολυ αρτιοτερα απο τον "ανταγωνισμο", οποτε 12 βαθμους στους Wings of Steel απο τον Πειραια.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Aphelian έγραψε: Κυρ 24 Μαρ 2024, 20:07 Το Sacro ξεφουσκωσε στα αυτια μου υπερβολικα γρηγορα οποτε παιρνει την 3η θεση.

Noor εχουν παρα πολλα στοιχεια που με κανουν να ξεριζωνω το δερμα μου απο την πορωση και τικαρουν πολλα κουτακια, αλλα το Songwriting σε καποια τραγουδια δεν μου "καθεται" και ακουγεται αχταρμας. Οταν ολα λειτουργουν η μπαντα προσφερει σημεια απολυτα 10αρια. Γι αυτο μπαινουν στη 2η θεση.

Wings of Steel ακομα με σοκαρει, ακομα το λατρευω και ολα μου φαινονται πολυ αρτιοτερα απο τον "ανταγωνισμο", οποτε 12 βαθμους στους Wings of Steel απο τον Πειραια.
Ακριβώς αυτό. Συμφωνώ σε όλα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

εν το μεταξύ @CountRaven ξεχάσαμε το surprise attack των: Mutiny Bay https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... =15&t=7826

Βασικά η σειρά πάει ως εξής:

1. Sancro
2. Mutiny Bay
3. Wings of Steel
4. Noor
5. Deceiver of the Blind
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Να πω και κάτι, γιατί δεν είδα να έχει σχολιαστεί.
Καταρχάς, το άλμπουμ δεν είναι του 2024, οπότε ο τίτλος του τόπικ χρήζει διορθώσης.
Το άλμπουμ κυκλοφόρησε στις 13 Δεκεμβρίου του 2023, σύμφωνα με το Metal Archives, το Spotify αλλά και την ίδια την μπάντα (βλ. φώτο παρακάτω)

Το δε βίντεο στο πρώτο τόπικ, είναι ανεβασμένο από τον επίσημο λογαριασμό της μπάντας, στις 13/12/2023.

Οπότε όσοι είμαστε "λιστάκηδες" ή φανς των "λιστών" στο φόρουμ, δεν μπορούμε να το βάλουμε σε καμιά λίστα με τα καλύτερα του 2024.

Κι εδώ έρχεται να προστεθεί το ακόμα πιο "κουφό".
Στο Bandcamp, ως ημερομηνία κυκλοφορίας, αναφέρεται η 20η Φεβρουαρίου 2024.

Επίσης βλέπουμε την ημερομηνία 2024 και στο γνωστό μας κανάλι NWOTHM Full Albums.

Τελικά τι παίζει; Γιατί αυτή η αναντιστοιχία;

Ας αποφασίσουν πρώτα, ποιά είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας του άλμπουμ.
Που είναι το έτος 2023 !!
Έχουν σπαρεί πολλοί ανθοί αμφιβολίας μέσα μου και εύχομαι να μην επιβεβαιωθούν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Παιδια μην αγχωνεστε. Αν κυκλοφορησε (εστω και υποχθονια) τελη Δεκεμβρη, στις λιστες του 2024 θα μπει μια χαρα. Δεν θα γινουμε ψυχαναγκαστικοι με χαζα technicalities. Ο δισκος for all intends and purposes ειναι του 2024. Αλλωστε που ακριβως μπορουσες να τον αγορασεις (ουτως ή αλλως μονο ντιτζιταλ ειναι) πριν τον ανεβασουν στο bamdcamp τον Φεβρουαριο;

Μην τρελαινομαστε τελειως.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Η ημερομηνία κυκλοφορίας και η ημερομηνία που μπορείς να αγοράσεις κάτι, είναι 2 διαφορετικά πράγματα.
Το ίδιο ισχύει παντού. Στον κινηματογράφο, στις ταινίες κλπ. Δεν είναι ούτε ψυχαναγκαστικό, ούτε technicality.
Διαφορετικά ως ημερομηνία κυκλοφορίας μιας ταινίας, θα ήταν όταν έβγαινε το dvd ή το bluray ή όταν θα μπορούσες να αγοράσεις το ψηφιακό αντίγραφο και όχι η ημερομηνία που πρωτοπαρουσιάστηκε στο κοινό.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Δεδομενου οτι η ζωνη ειναι εντελως γκριζα, παω με relase date bandcamp και προφανως το βαζω στις κυκλοφοριες 2024. Αλλωστε ΑΝ κυκλοφορησε 2023, κυκλοφορησε τοσο τελος, effectively ολοι ακουσαν τον δισκο μεσα στο 2024. Good enough for me.

Καποιος ακομα πιο αυστηρος θα πει οτι ημ/νια κυκλοφοριας θα ειναι η μερα που θα κυκλοφορησει το physical (γιατι πλεον ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ δεδομενο οτι θα κυκλοφορησει), κι οτι ολα τα προηγουμενα ηταν απλα ανυπομονησια μιας μπαντας που ειχε το τελικο προιον στα χερια της αλλα δεν μπορουσε να περιμενει να "ψωνισει" εταιρια, και το σηκωσε πριν την ωρα του.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Δεν είναι καλό το παράδειγμα, ημερομηνία ταινίας είναι η μέρα που πας και αγοράζεις εισιτήριο, πρεμιέρα, όχι η μέρα που παρουσιάστηκε σε ένα φεστιβάλ ας πούμε (μπορεί να ταυτίζονται τα δύο αυτά, μπορεί και όχι). Πάντως όπως και να έχει, ειδικά με τους δίσκους είναι οπωσδήποτε η μέρα που είναι διαθέσιμο για αγορά. Δεν μετράνε τα πρόμο πχ, που θα μπορούσαν να παιχτούν σε κοινό. Ή το Black Album παίχτηκε πρώτη φορά σε χιλιάδες κόσμου στο Madison Square Garden μια-δυο βδομάδες πριν κυκλοφορήσει.

Είχαμε την κουβέντα στο metallum για τους Demoniac, που το So It Goes είχε βγει Οκτώβριο του '20 σε κασέτα μόνο στην Χιλή, τον Δεκέμβριο σε cd πάλι μόνο στην Χιλή και τον Ιανουάριο σε όλο τον κόσμο. Έγινε δεκτό για την λίστα του '21.

Technically και απολύτως αυστηρά, ναι, δεν είναι 2021 το So It Goes, ούτε το Noor του '24 - αλλά και τα δύο ήταν *ουσιαστικά* διαθέσιμα τον επόμενο χρόνο. Εγώ θα πάω και παρακάτω και θα πω ότι δίσκοι του Δεκεμβρίου θα έπρεπε να μετράνε για τον επόμενο χρόνο, αλλιώς αυτές οι κυκλοφορίες είναι αδύνατον να εμφανιστούν σε λίστα, εκ των πραγμάτων.

Κατά τα άλλά Noor στην πρώτη θέση της λίστας άνωθεν και εκφράζω έκπληξή μου για το Awakening που το τρώει για πρωινό. Δεν ξέρω τι χάνω από τους Wardrum, δυο φιλότιμες προσπάθειες και δεν μπορούσα να πάω πάνω από το "καλό είναι". Έχει σημείο το Awakening σαν το 4:20 του ομώνυμου στο Noor; Έχει κουπλέ Hills of Qartaba; Ειλικρινά και χωρίς καμία διάθεση σύγκρισης, πρόκλησης ή ο,τιδήποτε, βάλτε μου εδώ τι θεωρείτε highlight, θα γουστάρω τρελά να μου κάνει το κλικ επιτέλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”