NOOR (CAN) - Mother's Guilty Pleasure Part One (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Re: NOOR (CAN) - Mother's Guilty Pleasure Part One (2024)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ημερομηνία κυκλοφορίας του είναι Δεκέμβριος 2023. Τότε ανέβηκε στις πρώτες ψηφιακές πλατφόρμες και φυσικά στο YouTube πριν το πάρει το γνωστό κανάλι για να το ξανα ανεβάσει και να το μάθουν σχεδόν όλοι όσοι ασχολούνται με τη φάση. Είναι σαν το τελευταίο Solitary Sabred, Δεκέμβριο κυκλοφόρησε, σε λίστες του 2023 μπήκε, άσχετα αν τα φυσικά φορματς με τη καθυστέρηση έφτασαν να βγουν το 2024. Απλώς το μάθανε όλοι on time.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Ναι αλλά κανείς δεν λέει ότι δεν είναι technically κυκλοφορία του 23. Επίσης, οι Solitary Sabred θα ήταν σε πολλές παραπάνω λίστες αν δεν είχε βγει Δεκέμβριο. Το αυτό με το Hammers of Misfortune. Και γενικώς τον Δεκέμβρη.

Στο Χάμερ πχ με τα deadlines να είναι ξέρω γω 16-17 Δεκεμβρίου είναι σχεδόν φύσει αδύνατον να μπουν σε λίστα τέτοιοι δίσκοι.

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ '24 ΠΑΝΤΩΣ.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Vic έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 13:00 Στο Χάμερ πχ με τα deadlines να είναι ξέρω γω 16-17 Δεκεμβρίου είναι σχεδόν φύσει αδύνατον να μπουν σε λίστα τέτοιοι δίσκοι.
Nαι, αλλά τα περιοδικά έχουν ήδη τα promo με τις κυκλοφορίες του Δεκεμβρίου από τον Νοέμβριο (μπορεί και Οκτώβριο) αν οι εταιρείες κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Οπότε τα έχουν ακούσει ήδη τα albums.

Γενικά, μπάντες που βγάζουν νέους δίσκους τον Δεκέμβριο, πυροβολάνε τα πόδια τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Ναι, αν η μπάντα είναι γνωστή. Γιατί αν είναι άγνωστη (ή και μετρίως γνωστή), αν ασχοληθεί ένας να ακούσει την νέα κυκλοφορία όταν πρέπει να ξεσκαρτάρει το βουνό της χρονιάς για να βγάλει άκρη, καλά Χριστούγεννα.

Συμφωνούμε για το δεύτερο απολύτως.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

CountRaven έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2024, 12:02
Mamercus έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2024, 10:35 Ήταν Παρ 08 Μαρ 2024, 11:09 όταν ο @aorpanos72 άνοιξε το topic.
Ήταν Κυρ 10 Μαρ 2024, 20:04 όταν ο @CountRaven κάλεσε το φόρουμ να δώσει προσοχή.

ΔΕΝ μπορώ να εκφράσω ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ περισσότερο και στους δυό σας, από το να πω, εδώ, ένα μέγα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου μάθατε ΑΥΤΟ το γκρουπ κι ΑΥΤΟ το άλμπουμ.

Τα υπόλοιπα, πρώτο ρηβιού σε παγκόσμιο επίπεδο απ' όσο μπόρεσα να ελέγξω, εδώ:

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -part-one/
Πάντως ο @aorpanos72 ήταν ο πρώτος που άκουσε από το χωριό μας μιας και σε αυτόν έστειλα το άλμπουμ για να κάνει topic επειδή ήμουν έξω. Δεν έγραψε όμως αρχικά ούτε και εκείνος κάποιο σχόλιο -σε φάση ξυπνάτε ρε- αλλιώς θα είχε αρχίσει το νταβαντούρι μερικές μέρες νωρίτερα.

Έχουμε λοιπόν τρία άλμπουμ τα οποία ταρακούνησαν το USPM γίγνεσθαι μας, τον τελευταίο καιρό.

Wings of Steel
Sacro
Noor.

Ποιο διαλέγετε τελικά;

Μακράν πρώτοι οι Wings Of Steel και μετά οι Sacro.

Ο κυριότερος λόγος είναι ότι οι Wings of Steel, αυτά που παίζουν και τραγουδούν, έχουμε δει σε βίντεο, ότι μπορούν να τα παίξουν και να τα τραγουδήσουν live.

Οι Noor έχουν βγάλει ένα δίσκο υπερτούμπανο των υπερτουμπάνων και ΔΕΝ έχουν ούτε μισό live να μας δείξουν;
Έστω από την μπιραρία της γειτονιάς ή από μια παμπ, που λέει ο λόγος;
Μόνο ένα "στενοχωρημένο" βιντεάκι στο fb, από τις ηχογραφήσεις, που αναρωτιέσαι αν αυτός που σπέρνει φωτιά και όλεθρο στο άλμπουμ, είναι ο ίδιος που "προσπαθεί" να βγάλει κάτι από φωνή και τσιρίδα;

Με το καλό να βγάλουν και το άλμπουμ σε διπλό βινύλιο.
Θα πάω να το αγοράσω, μετά την Κυριακή του Θωμά.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Α, εμένα με αρέσει η ντετεκτιβίστικη δουλειά του @Bersekeros , και πιστέυω ότι έχει δίκιο να αναρωτιέται τί και πώς και πότε, άσχετα που... εκτίθεμαι κι ολίγον επειδή το "χρέωσα" στο ρηβιού ως κυκλοφορία του '24.

Για μένα, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο άλμπουμ πέρα από Noor σε ό,τι ρωτά ο @CountRaven .

Οι Sacro με συνεπήραν και το λατρεύω το άλμπουμ, τους Wings of Steel όσο και να τους ακούσω δεν πρόκειται να τους βάλω ποτέ πολύ ψηλά στην εκτίμησή μου, οι Noor μου πρόσφεραν κάτι που είχα πραγματικά ανάγκη: ΑΠΟΛΥΤΗ, ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ, ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ ΧΑΪΠΑΡΙΣΜΕΝΗ ΦΡΕΣΚΑΔΑ!!!

Τέλος, όπως κι ο @Vic θα το βάλω στη λίστα του '24 και μάλιστα έχει ήδη στρογγυλοκαθίσει στην ΚΟΡΦΗ και μέχρι τον Δεκέμβρη θα βλέπει τι γίνεται από κάτω, για να τρώει ποπ κορν και να καλοπερνάει!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Bersekeros έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 14:45 Με το καλό να βγάλουν και το άλμπουμ σε διπλό βινύλιο.
Θα πάω να το αγοράσω, μετά την Κυριακή του Θωμά.
υπάρχει η τάση ό,τι γράφεται σ' αυτό το φόρουμ, να ξεκινά να υλοποιείται. Μακάρι, γιατί πρόκειται για μεταλλάρα και μουσικάρα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 12:28 Κατά τα άλλά Noor στην πρώτη θέση της λίστας άνωθεν και εκφράζω έκπληξή μου για το Awakening που το τρώει για πρωινό. Δεν ξέρω τι χάνω από τους Wardrum, δυο φιλότιμες προσπάθειες και δεν μπορούσα να πάω πάνω από το "καλό είναι". Έχει σημείο το Awakening σαν το 4:20 του ομώνυμου στο Noor; Έχει κουπλέ Hills of Qartaba; Ειλικρινά και χωρίς καμία διάθεση σύγκρισης, πρόκλησης ή ο,τιδήποτε, βάλτε μου εδώ τι θεωρείτε highlight, θα γουστάρω τρελά να μου κάνει το κλικ επιτέλους.

@Mamercus
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

@Vic

2 τυχαια παραδειγματα:

Άβαταρ μέλους
Zippo190

ναι λέμε τούμπανο. Ώρα να προσθέσω και το τελευταίο στη συλλογή μου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Zippo190 έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 19:36
Vic έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 12:28 Κατά τα άλλά Noor στην πρώτη θέση της λίστας άνωθεν και εκφράζω έκπληξή μου για το Awakening που το τρώει για πρωινό. Δεν ξέρω τι χάνω από τους Wardrum, δυο φιλότιμες προσπάθειες και δεν μπορούσα να πάω πάνω από το "καλό είναι". Έχει σημείο το Awakening σαν το 4:20 του ομώνυμου στο Noor; Έχει κουπλέ Hills of Qartaba; Ειλικρινά και χωρίς καμία διάθεση σύγκρισης, πρόκλησης ή ο,τιδήποτε, βάλτε μου εδώ τι θεωρείτε highlight, θα γουστάρω τρελά να μου κάνει το κλικ επιτέλους.

@Mamercus
Mutiny Bay, ξεσκίζει φίλε @Zippo190 - true to the bone!

Να ευλογήσουμε τα γένια μας; Το μοναδικό ρηβιού εκεί έξω για αυτούς είναι αυτό του χωριού μας:
https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... 6904296875
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Mamercus έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 21:44
Zippo190 έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 19:36

@Mamercus
Mutiny Bay, ξεσκίζει φίλε @Zippo190 - true to the bone!

Να ευλογήσουμε τα γένια μας; Το μοναδικό ρηβιού εκεί έξω για αυτούς είναι αυτό του χωριού μας:
https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... 6904296875
Μόνο εδώ πουθενά αλλού.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Και τελικα δεν καναμε λαθος οσοι λεγαμε για την ομοιοτητα της φωνης του με τον Γιαννη

https://trifilara.gr/oi-noor-latreftika ... lyptontai/
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

κοίτα να δεις που παίζει να βγει και βινύλιο...

αμ στα 'λεγα πιο πάνω @Bersekeros
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Bersekeros έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2024, 11:04
Mamercus έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2024, 10:35 Ήταν Παρ 08 Μαρ 2024, 11:09 όταν ο @aorpanos72 άνοιξε το topic.
Ήταν Κυρ 10 Μαρ 2024, 20:04 όταν ο @CountRaven κάλεσε το φόρουμ να δώσει προσοχή.

ΔΕΝ μπορώ να εκφράσω ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ περισσότερο και στους δυό σας, από το να πω, εδώ, ένα μέγα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου μάθατε ΑΥΤΟ το γκρουπ κι ΑΥΤΟ το άλμπουμ.

Τα υπόλοιπα, πρώτο ρηβιού σε παγκόσμιο επίπεδο απ' όσο μπόρεσα να ελέγξω, εδώ:

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -part-one/

Να πω και κάτι, γιατί δεν είδα να έχει σχολιαστεί.
Καταρχάς, το άλμπουμ δεν είναι του 2024, οπότε ο τίτλος του τόπικ χρήζει διορθώσης.
Το άλμπουμ κυκλοφόρησε στις 13 Δεκεμβρίου του 2023, σύμφωνα με το Metal Archives, το Spotify αλλά και την ίδια την μπάντα (βλ. φώτο παρακάτω)

Το δε βίντεο στο πρώτο τόπικ, είναι ανεβασμένο από τον επίσημο λογαριασμό της μπάντας, στις 13/12/2023.

Οπότε όσοι είμαστε "λιστάκηδες" ή φανς των "λιστών" στο φόρουμ, δεν μπορούμε να το βάλουμε σε καμιά λίστα με τα καλύτερα του 2024.

Κι εδώ έρχεται να προστεθεί το ακόμα πιο "κουφό".
Στο Bandcamp, ως ημερομηνία κυκλοφορίας, αναφέρεται η 20η Φεβρουαρίου 2024.

Επίσης βλέπουμε την ημερομηνία 2024 και στο γνωστό μας κανάλι NWOTHM Full Albums.

Τελικά τι παίζει; Γιατί αυτή η αναντιστοιχία;

Ας αποφασίσουν πρώτα, ποιά είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας του άλμπουμ.
Που είναι το έτος 2023 !!
Έχουν σπαρεί πολλοί ανθοί αμφιβολίας μέσα μου και εύχομαι να μην επιβεβαιωθούν.
Εικόνα
Ναι κανονικά είναι του 2023 το άλμπουμ επειδή ανέβηκε 13-12-2023 στο youtube από τη μπάντα.

Όμως επειδή εγώ τον δίσκο πρώτα τον βρήκα από bandcamp με ημερομηνία 20-2-2024 και δεν έψαξα παραπάνω σε εκείνη τη φάση για αυτό έπαιξε και στο FS σαν 2024 και στο forum και στο review.

Θα γίνει διόρθωση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”