ASHBURY - Eyes Of The Stygian Witches

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

Τρί 21 Αύγ 2018, 22:19

Εικόνα

Έβαλα να ακούσω το τρίτο μεγάλο άλμπουμ των Ashbury.

Κυκλοφορεί επίσημα 29 Σεπτέμβρη από High Roller Records.

Χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Μέχρι τα αυτιά λέμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

ASHBURY - Eyes Of The Stygian Witch

Τρί 21 Αύγ 2018, 22:26

Καλά οι Ashbury μου φαίνονται από τις μεγαλύτερες "απατεωνιες" στο χώρο του metal. Με ένα εξώφυλλο εκαναν καριέρα. Απέκτησαν ένα επικό image που ελάχιστα το στηρίζουν μουσικά, ανεξάρτητα σε όποιο υποείδος τους εντάξεις.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Τρί 21 Αύγ 2018, 22:29

Ναι αλλα μουσικα γαμανε...μεταλ ορ νο μεταλ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

ASHBURY - Eyes Of The Stygian Witch

Τρί 21 Αύγ 2018, 22:34

Priamos έγραψε:
Τρί 21 Αύγ 2018, 22:26
Καλά οι Ashbury μου φαίνονται από τις μεγαλύτερες "απατεωνιες" στο χώρο του metal. Με ένα εξώφυλλο εκαναν καριέρα. Απέκτησαν ένα επικό image που ελάχιστα το στηρίζουν μουσικά, ανεξάρτητα σε όποιο υποείδος τους εντάξεις.
Δεν είδα ποτέ κάποιο τέτοιο image σε Ashbury. Μάλλον οι μεταλλάδες συλλέκτες τους κάνανε hype εξαιτίας της σπανιότητας του πρώτου LP. Εκείνοι δεν έκρυψαν ποτέ ούτε την ταυτότητα, ούτε τις επιρροές τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τρί 21 Αύγ 2018, 22:42

Ναι δε την προκάλεσαν οι ίδιοι αυτή την "παρεξήγηση", αλλά ως γνωστόν οι μεταλλαδες είμαστε "μπουνταλαδες" (χαχα εννοείται ότι συμπεριλαμβανομαι) και τσιμπάμε εύκολα από τις σάλτσες και την παραμύθα

Τρί 21 Αύγ 2018, 23:10

ωραίο, ταξιδιάρικο 70ς hard rock αλλά δεν φτάνει τα μεγάλα ονόματα του είδους. Σαν άκουσμα είναι καλό πάντως.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τρί 21 Αύγ 2018, 23:37

Ο δίσκος είναι υπέροχος. Κατά βάση ακουστικός -όχι μόνο ακουστικός όμως-. Περιέχει και τα τρία κομμάτια από το περιβόητο "Out Of The Blue" demo από το 2013.

Μας υπενθυμίζει πως ετούτη η μπάντα αν μη τι άλλο ξέρει να ΓΡΑΦΕΙ μουσική. Υπερόχες μελωδίες, ταξίδι, συναίσθημα.

Και είναι η μόνη μπάντα η οποία προσεγκίζει southern μονοπάτια σε κάποια με τα σημεία και εγώ ακούω χωρίς να ενοχλούμαι. The useless info of the day.

Τετ 22 Αύγ 2018, 12:16

Την πρώτη φορά ήταν παρεξήγηση, τώρα όμως κοτσάρανε ακόμα πιο καραεπικό και μυστηριακό εξώφυλλο και τίτλο, οπότε μάλλον είναι ηθελημένο, σου λένε αφού οι τρελλοί μας περνάνε για μέταλ γιατί να τους την χαλάσουμε, παίζουμε τα δικά μας και δώσε μεταλοσύνη στο περιτύλιγμα για το πόπολο.

Τετ 22 Αύγ 2018, 12:58

rbrigade έγραψε:
Την πρώτη φορά ήταν παρεξήγηση, τώρα όμως κοτσάρανε ακόμα πιο καραεπικό και μυστηριακό εξώφυλλο και τίτλο, οπότε μάλλον είναι ηθελημένο, σου λένε αφού οι τρελλοί μας περνάνε για μέταλ γιατί να τους την χαλάσουμε, παίζουμε τα δικά μας και δώσε μεταλοσύνη στο περιτύλιγμα για το πόπολο.
Ακριβώς οι σκέψεις μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Τετ 22 Αύγ 2018, 14:14

theBox έγραψε:
Τετ 22 Αύγ 2018, 12:58
rbrigade έγραψε:
Ακριβώς οι σκέψεις μου.
Αυτο.

Τετ 22 Αύγ 2018, 18:11

Θα αλλάξει η release date του δίσκου. Σας κρατάω ενήμερους.
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 22 Αύγ 2018, 18:13

Μην ψάχνετε φωτιά εκεί που δεν υπάρχει :P Το εξώφυλλο έχει να κάνει με το ομότιτλο κομμάτι του δίσκου που μιλάει για μάγισες και έχει μια επική εσάνς στο στίχο (όπως κ μερικά άλλα κομμάτια). Δεν μιλάω για έπικ τύπου Σέλτον, αλλά πιο λάϊτ. Ποτέ μου δεν θεώρησα τους Ashbury μέταλ και ποτέ δεν ένιωσα ότι πάνε να περάσουν κάτι τέτοιο. Τους έχω στο μυαλό μου στην ίδια λίγκα με τους Wishbone Ash (τους οποίους γουστάρουν αρκετοί μεταλλάδες επειδή είναι "επικ" 8-] ).

Μάλλον έγινε αυτό που λέει ο Count και αντί να κράζετε αυτούς που σας δημιούργησαν τις αυταπάτες, κράζετε την μπάντα :P Ωραίο το δισκίο αλλά με χάλασε ο ήχος στα τύμπανα που θεωρώ ότι δεν κολλάει στη φάση.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τετ 22 Αύγ 2018, 23:21

πάντα συμπαθείς και ο παραλληλισμός με Wishbone Ash πολύ εύστοχος, μοιάζουν και μουσικά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Πέμ 23 Αύγ 2018, 00:41

Έχει 4-5 τραγούδια που μπαίνανε στο Endless skies χωρίς να ρίχνουν το επίπεδό του. Καλά, βασικά αυτά τα 4-5 αν τα είχαν παίξει τότε και full band θα κλαίγαμε. Τίμιος δίσκος και μακάρι να μην είναι ο τελευταίος.

Τετ 05 Σεπ 2018, 20:32

τα επικα εξωφυλλα δεν ειναι μονοπώλιο της Metal μουσικης. Καλα κανουν και ξαναχρησιμοποιουν κατι αναλογο. Οσο για το ''Endless Skies'', δεκάρια ακατεβατο και με τυχαια ανακαλυψη χωρις εξωτερικους παραγοντες να επηρεαζουν την κριση μου. Τον εχω ακουσει απειρες φορες και παντοτε με ξαναπροσκαλει στις ''στροφες'' του
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”