SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:51 Οκ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Γενικά ηχητικά κλεινουν το ματι στο θρας περισσοτερο απ ότι στο παρελθόν. Εγώ προσωπικα δεν χαλιέμαι με αυτό.
CountRaven έγραψε: Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:47
Σε αυτό οι κιθάρες ακούγονται πιο "στεγνές" κ λιγότερο ογκώδης, με αποτέλεσμα τα φωνητικά να πιάνουν περισσότερο "χώρο" στη τελική μίξη.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Γενικά η παραγωγή είναι κάπως ξερή εδώ.
Δεν το είπα για αρνητικό. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από LuciferSteele »

διαβάζω αυτά που γράφει ο Κόμης και νομίζω πως ακούμε διαφορετικό δίσκο!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 11 Σεπ 2018, 00:03 διαβάζω αυτά που γράφει ο Κόμης και νομίζω πως ακούμε διαφορετικό δίσκο!
Λες;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Zippo190 »

την κριτική μου την διαβάσατε; Πως σας φάνηκε;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από theBox »

Ωραία! Και ουσιατικά συμφωνούμε οτι τα προβληματα εντοπίζονται κυρίως στο the glass.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από CountRaven »

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... al-echoes/

Zippo έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Θα σέβεστε κουνελάκια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Priamos »

Άντε να πω και γω την άποψη μου αν και δεν υπηρξα ποτέ fan. Στο τίγκα Texas metal τους, με πρώτους και καλύτερους τους Helstar (γλυκοκοιτωντας ακόμα και τα thrashy πρόσφατά τους), έχουν προστεθεί άφθονα King Diamond (Sacred Oath, Portrait κλπ) στοιχεία στα φωνητικά και κάποιες thrash επιρροές που δεν αναγνωρίζω (=γνωρίζω;). Αν και δεν είμαι φαν του King ή του (έξτρα) thrash, το συνολικό άκουσμα μου φαίνεται πιο ελκυστικό από το σχεδόν εχθρικό για τα αυτιά μου και βαρετό προηγούμενο.

ΥΓ. Το Glass είναι ψιλό μουφιτσα με συμπαθητικό τελείωμα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Παρ 21 Σεπ 2018, 20:47 ΥΓ. Το Glass είναι ψιλό μουφιτσα με συμπαθητικό τελείωμα.
Ε ναι, αυτό λέμε οι περισσότεροι. Κατα τα άλλα τίμιο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ρε, γαμάει και το Glass!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πρέπει να καταλάβετε πως δεν πρόκειται γιά άλμπουμ από το οποίο διαλέγεις κομμάτια
είναι μία διαστημική ελεγεία που ακούγεται ολόκληρη, με ακουστικά και διαβάζοντας στίχους γιά να μπείτε φουλ στο κλίμα!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Vic »

Το Glass περιέχει τα καλύτερα σημεία του άλμπουμ και ακούγεται νερό, κλασικό κομμάτι που νομίζεις ότι περνά σε 6 λεπτά αντί για 14. Πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσετε λίγο την ιστορία για να βγάλουν νόημα τα μουσικά μέρη αλλά και πάλι, να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι εννοείτε. Έπος είναι. Σίγουρα στην τριάδα του δίσκου αν όχι το τοπ. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι η ιστορία δεν προλαβαίνει να ξεδιπλωθεί πλήρως, έβγαινε άνετα σε ολόκληρο δίσκο, οι εξελίξεις παραείναι καταιγιστικές!

Επίσης να προσθέσω οτι οι Helstar ομοιότητες είναι συμπτωματικές και επιφανειακές στην κιθάρα και περιορίζονται σε παραλληλισμούς με την φωνητική ερμηνεία. Ο Μάριος δεν ακούει Helstar, πάντα εκπλήσσεται όταν το γράφουν, είχαμε και κουβέντα για το θέμα εκτεταμένη. Νομίζω όμως πως τα 2 πρώτα Annihilator ακούγονται και παρακούγονται και μου κάνει εντύπωση που δεν το αναφέρουν όλοι, τουλάχιστον με την ίδια συχνότητα που ακούγεται το "Helstar".

Αναμένεται σύντομα βίντεοκλίπ!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εννοείται πως είναι φουλ Annihilator το κιθαριστικό κομμάτι σε πολλά σημεία όπως υπάρχει και Nosferatu-ική ατμόσφαιρα άσχετα αν γίνεται εσκεμμένα ή όχι.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από theBox »

Ωραια, δεν διαφωνω. Αναμένω κυκλοφορια για να το ακουσω (όπως και ολο το αλμπουμ) όπως πρέπει, διαβάζοντας στίχους, χαιδεύοντας εξώφυλλο και μυρίζοντας χαρτί.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τσιμπάτε κ νέο βίντεο:



υγ: το ακούω κ σε άλλες μπάντες/μοντέρνες/καινούργιες παραγωγές. δώστε λίγο όγκο στις κιθάρες στην αρχή. χρειάζεται κάτι για να σε πιάσει από τα μούτρα 8-] 8-]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Δημοσίευση από asgardlord »

Έτσι συνοπτικά και χωρίς υπερβολές : Καλύτερο άλμπουμ μέχρι στιγμής για την τρέχουσα δεκαετία, που σοδομίζει άνετα στο διάβα του ότι κι αν κυκλοφόρησε εξαιρουμένου του προηγούμενου Sacral Rage!
Συν τοις άλλοις κατάφεραν να προσθέσουν επιπλέον στοιχεία χωρίς να αλλοιώσουν το χαρακτήρα τους στο ελάχιστο (οκ κάποιες στιγμές παρα-King Diamond-ίζουν αλλά το κάνουν τόσο καλά που δε γαμιέται!), που είναι δείγμα μπάντας που βαδίζει με υγιείς βάσεις.

...τώρα βέβαια τα ανωτέρω για όσους ξυπνάνε και κοιμούνται με U.S. metal τσιριδοπαράνοια, για τους φυσιολογικούς ακροατές πάλι νομίζω πως ο δίσκος μπορεί να αρέσει γιατί έχει περισσότερα ηχοχρώματα απ' το προηγούμενο που ήταν όλο tech-metalική παράνοια, αλλά μπορεί να μην ακούγεται μονορούφι.

...και επίσης απίστευτες μουσικάρες με τα καλύτερα κοψίματα στην πιάτσα και -εννοείται- φωνητικά που απλά δεν βγαίνουν πλέον!!!
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”