SACRAL RAGE - Beyond Celestial Echoes

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

Τετ 05 Σεπ 2018, 09:44

Σοκαριστικά εκπληκτικό album. Εμένα μου φαίνεται καλύτερο και από το προηγούμενο.

Τετ 05 Σεπ 2018, 10:26

Πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου και του υψηλού πήχη του προηγούμενου. Εκτιμώ την προσπάθεια, θα ακούσω και πάλι, μα δεν πήρα αυτό που περίμενα. Ήμουν προετοιμασμένος για μεγάλο έπος και προσγειώθηκα απότομα. Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 05 Σεπ 2018, 13:52

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τετ 05 Σεπ 2018, 18:21

Xstroyer έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 09:44
Σοκαριστικά εκπληκτικό album. Εμένα μου φαίνεται καλύτερο και από το προηγούμενο.
έτσι είναι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Τετ 05 Σεπ 2018, 19:12

Scrollkeeper έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 13:52
Ανέβασαν την καλύτερη σύνθεση του δίσκου και ίσως όχι τυχαία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τετ 05 Σεπ 2018, 19:25

δεν είναι η καλύτερη σύνθεση, ούτε η μπάντα το πιστεύει αυτό. ανέβηκε επειδή είναι το πιό "προσβάσιμο" κομμάτι του άλμπουμ
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Πέμ 06 Σεπ 2018, 00:41

Εμένα ειλικρινά είναι η λιγότερο αγαπημένη μου. Και μου αρέσει τρελά.

Κόμη, δεν σας πιστεύω. Δεν νιώσατε στο The Glass ή στο Eternal Solstice ή αυτή την ΡΙΦΦΑΡΑ στο Vaguely Decoded;

Πέμ 06 Σεπ 2018, 01:55

LuciferSteele έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 19:25
δεν είναι η καλύτερη σύνθεση, ούτε η μπάντα το πιστεύει αυτό. ανέβηκε επειδή είναι το πιό "προσβάσιμο" κομμάτι του άλμπουμ
Προσωπική γνώμη ότι έγραψα για το άσμα. Δεν την ταύτησα καν με γνώμη μπάντας την οποία και δεν γνωρίζω.

Παρ 07 Σεπ 2018, 18:12

το άλμπουμ είναι ΠΟΛΥ μπροστά, επιλέξτε να το ακούσετε με headphones και θα σας χαρίσει επιπλέον πράγματα!
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Σάβ 08 Σεπ 2018, 20:42

Eίχαμε παρεοακρόαση χτες. 3 άτομα που είχαν ακούσει το Necropia. Στον 1 άρεσε, στον δεύτερο άρεσε πολύ (με 2 ακούσματα), στον τρίτο "ε, χμ, οκ".

Ο δίσκος άρεσε. Δεν ενθουσίασε άμεσα πέρα από σημεία. Ενθουσιάστηκαν με τα φωνητικά οι 2, ο τρίτος θεώρησε ότι έχουν πολύ παρόμοια δυναμική συχνά, ακούγονται ίδια ας πούμε. Δεν είναι ο πιο τσιριδολάτρης βέβαια αλλά του δίνω ένα πόιντ αν και του ξέφυγαν πολλά πράματα με την πρώτη. Όταν μπήκε το Necropia στην ροή του δίσκου ενθουσιάστηκαν όλοι. Μιλάμε για καύλα χιέτσι. Αμέσως σχολίασαν ότι κάθε φορά που το ακούνε ακούγεται καλύτερο. "Μα αυτό λες ότι είναι το λιγότερο αγαπημένο σου;" έχοντας ακούσει και τα άλλα 4. Ε, ναι. Δεν γίνεται να σου τα σκάσει μπαμ όλο το κομμάτι με την μία (για κάθε κομμάτι ισχύει αυτό στον δίσκο), γίνονται ΠΟΛΛΑ πράματα από πίσω, φωνές, κιθάρες, μπάσο, τύμπανα, γενικά πολύ δουλεμένες συνθέσεις που αποκαλύπτονται σιγά-σιγά.

Συμπέρασμα δικό μου. Με λίγα ακούσματα θα αρέσει όλο και περισσότερο πάντως και αν γενικά αντιμετωπιστεί σαν κυκλοφορία όπως τον παλιό καιρό που ακούγαμε με βιβλιαράκια και ίνσερτς και καμία άλλη δραστηριότητα να μας αποσπάει, εγώ πιστεύω ότι ο δίσκος θα βρεθεί σε πάρα πολλές τοπ δεκάδες της χρονιάς, γιατί όχι και στην κορυφή; Έχει πέσει ΠΟΛΥ δουλειά στις συνθέσεις.

Ακούστηκαν τα ονόματα: Midnight και King Diamond για τα φωνητικά, Crimson Glory, Annihilator, Vektor(!), Dream Theater (άνοιξε και κουβέντα εκεί, 92-94 γαμάνε, συμφωνήσαμε όλοι) και φυσικά Mercyful Fate και King Diamond. For the record, ακολούθησε ακρόαση "Them" και "Don't Break the Oath" και η βραδιά έκλεισε με την απόλυτη καθυστέρηση που μυστήριο πώς, πάντα γελάμε μέχρι δακρύων με την ιδέα και την εκτέλεση.

Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:28

Κόμη, δεν σας πιστεύω. Δεν νιώσατε στο The Glass ή στο Eternal Solstice ή αυτή την ΡΙΦΦΑΡΑ στο Vaguely Decoded;
Είχα πραγματικά ενθουσιαστεί με το προηγούμενο άλμπουμ ετούτη της μπάντας.

Ο πήχης είχε ανέβει πολύ ψηλά. Έτσι εγώ τουλάχιστον σαν ακροατής και οπαδός τους -το τονίζω αυτό- είχα προσδοκίες για ένα ισάξιο ή ακόμα και ανώτερο δίσκο. Οι οποίες προσδοκίες σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια και standards -το τονίζω- δεν ικανοποιήθηκαν, μια συνέπεια φυσικά έχει αυτό, το αν θα βρει τελικά ο δίσκος δρόμο για το ράφι μου.

Πάμε λοιπόν να ξεκινήσουμε

1. Στο προηγούμενο άλμπουμ είχαμε να κάνουμε με μια μεγάλη ποικιλία από riffs και ολοκληρωμένα θέματα τα οποία παρέπεμπαν σε ένα σύμπαν από Speed, US Power και Thrash επιρροές. Οι Flotsam, οι Hellstar και οι Watchtower ήταν εκεί. Ζωσμένα όλα αυτά όμως με έναν ιδιαίτερα σκοτεινό και σχεδόν παρανοϊκό τρόπο που είχε να κάνει κυρίως με την ενορχήστρωση. Διπλές και τριπλές κιθάρες, clean θέματα που τρύπωναν μέσα στα riffs και σου έκαναν την τρίχα κάγκελο, μικρά leads που τόνιζαν θέματα και άλλα τέτοια ωραία. Εδώ τα πάντα είναι βασισμένα σε ένα ξερό και μονοδιάστατο riffing σχεδόν πάντα. "Τι έγινε ρε παιδιά τεμπελιάσετε;" Είπα μόλις άκουσα.

Επίσης τα riffs είναι περισσότερο επικεντρωμένα πλέον προς το Thrash σύμπαν. Μέτρησα αρκετά riffs που μου θύμισαν Annihilator και μακάρι να ήταν η παραπομπή στα πιο τεχνικά των 2 πρώτων άλμπουμ, εγώ άκουσα αυτά τα ημι-κοφτά riffs που έπαιξαν πολύ οι Καναδοί στο "Set The World On Fire" κάνοντας με να θέλω να χτυπήσω κεφάλι στον τοίχο. Και άλλες Thrash επιρροές θα βρω στις κιθάρες. Οι οποίες δυστυχώς έχουν χάσει τον πολυδιάστατο χαρακτήρα που είχαν στο προηγούμενο άλμπουμ. Υπάρχουν και αρκετά ενδιαφέροντα θέματα στο άλμπουμ -όπως πχ στο Necropia- αλλά δεν αρκούν ρε γαμώτο.

2. Πάμε τώρα στα φωνητικά. Τα οποία απολάμβανα στη κυριολεξία στο προηγούμενο άλμπουμ. Ήταν μια μίξη Watchtower, King Diamond, με τον Thrash τσαμπουκά εδώ και εκεί, με την θεατρικότητα τους αλλά και με μια δυναμική που σε έπειθε. Και σε έπειθε γιατί τα φωνητικά ήταν στις περισσότερες των περιπτώσεων τραγουδισμένα με φυσικές νότες που ξεκίναγαν από μεσαίο εύρος και έφταναν ψηλά. Υπήρχαν και τα φαλτσέτα και τα πιο κοφτά φωνητικά υπήρχαν και αυτά τα θεατρικά ξεσπάσματα που σε έκαναν να αναρωτιέσαι αν ο τραγουδιστής είναι με τα καλά του...

Εδώ τι έχουμε; Σε ένα ποσοστό σχεδόν 80 τις 100 ψεύτικα φωνητικά αντιγραφή King Diamond. ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ. Φαλτσέτο πάει σύννεφο και ως εκεί. Ελάχοστες οι εξαιρέσεις που πάμε πίσω στις δόξες του προηγούμενου άλμπουμ. Και απορείς ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;

Στον αντίποδα όλου αυτού έχουμε ημι-κοφτά φωνητικά μέρη σε κάποια ρεφρέν βουτηγμένα σε Ελληνική θρασίλα 90ς, παπάκι με κομμένη εξάτμιση και αμάνικο Slayer "θα σε γαμήσω ρε καριόλη" και σε αυτά τα σημεία σόρρυ μάγκες αλλά το ζήτημα της προφοράς είναι τεράστιο.

3. Με το δεκατετράλεπτολεπτο κομμάτι έλπιζα σε κάποια όαση. Και ενώ υπάρχουν και εδώ πολλά ενδιαφέροντα σημεία, μα γενικά σε σχέση με τη δομή του, το κομμάτι μου φάνηκε επίτηδες τραβηγμένο από τα μαλλιά, λες και ο σκοπός ήταν μόνο και μόνο για να βγει μεγάλο σε διάρκεια. Θέματα σε επανάληψη λούπα, ελάχιστες ανατροπές... Δεν με έπεισε.

Δεν τον έχω ακούσει πολλές τον δίσκο. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ με την πρώτη ακρόαση. Είχε έρθει το promo από το πρωί -τη μέρα που έφτασε στα χέρια μου νομίζω προηγούμενη Δευτέρα- και σκεφτόμουν όλη μέρα στη δουλειά -που δεν μπορούσα να το ακούσω- να έρθει το βράδυ να παραγγείλω κεμπάπ και να αράξω να τον ακούσω. Ήμουν τόσο σίγουρος ότι θα είναι ΕΠΑΡΑ που ήθελα απλά να γράψω επιτόπου κρητική μανιφέστο και να υμνήσω την επιστροφή τους, όπως τότε με το δεύτερο που φώναζα από την εκπομπή "αγοράστε το με κλειστά τα μάτια και αν δεν σας αρέσει το αγοράζω εγώ πάλι". Έφαγα όμως μεγάλη ψυχρολουσία, χαλάστηκα και δεν έκανα τίποτα. Δεν ήθελα να κράξω και στην πρώτη κριτική που θα ανέβαινε για τον δίσκο -αν την έγραφα τόσο νωρίς-, οπότε το έβαλα στην άκρη και είπα πως θα το ακούσω πάλι. Όπως και θα κάνω.

Δεν λέω ότι ο δίσκος είναι σκουπίδι αλλά πάσχει από πολλές παιδικές αρρώστιες και έχει έναν πολύ "Ελληνικό" προσανατολισμό, στοιχεία που δεν τα είχα καν φανταστεί για αυτή την μπάντα που από την μέρα νούμερο 0 είχε δείξει πως έπαιζε μπάλα σε άλλο σύμπαν.

Θέλω με τον καιρό να τον συνηθίσω τον δίσκο γιατί είμαι μέγας φαν. Για την ώρα έχω ξενερώσει.

Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:33

Vic έγραψε:
Σάβ 08 Σεπ 2018, 20:42
Eίχαμε παρεοακρόαση χτες. 3 άτομα που είχαν ακούσει το Necropia. Στον 1 άρεσε, στον δεύτερο άρεσε πολύ (με 2 ακούσματα), στον τρίτο "ε, χμ, οκ".

Ο δίσκος άρεσε. Δεν ενθουσίασε άμεσα πέρα από σημεία. Ενθουσιάστηκαν με τα φωνητικά οι 2, ο τρίτος θεώρησε ότι έχουν πολύ παρόμοια δυναμική συχνά, ακούγονται ίδια ας πούμε. Δεν είναι ο πιο τσιριδολάτρης βέβαια αλλά του δίνω ένα πόιντ αν και του ξέφυγαν πολλά πράματα με την πρώτη. Όταν μπήκε το Necropia στην ροή του δίσκου ενθουσιάστηκαν όλοι. Μιλάμε για καύλα χιέτσι. Αμέσως σχολίασαν ότι κάθε φορά που το ακούνε ακούγεται καλύτερο. "Μα αυτό λες ότι είναι το λιγότερο αγαπημένο σου;" έχοντας ακούσει και τα άλλα 4. Ε, ναι. Δεν γίνεται να σου τα σκάσει μπαμ όλο το κομμάτι με την μία (για κάθε κομμάτι ισχύει αυτό στον δίσκο), γίνονται ΠΟΛΛΑ πράματα από πίσω, φωνές, κιθάρες, μπάσο, τύμπανα, γενικά πολύ δουλεμένες συνθέσεις που αποκαλύπτονται σιγά-σιγά.

Συμπέρασμα δικό μου. Με λίγα ακούσματα θα αρέσει όλο και περισσότερο πάντως και αν γενικά αντιμετωπιστεί σαν κυκλοφορία όπως τον παλιό καιρό που ακούγαμε με βιβλιαράκια και ίνσερτς και καμία άλλη δραστηριότητα να μας αποσπάει, εγώ πιστεύω ότι ο δίσκος θα βρεθεί σε πάρα πολλές τοπ δεκάδες της χρονιάς, γιατί όχι και στην κορυφή; Έχει πέσει ΠΟΛΥ δουλειά στις συνθέσεις.

Ακούστηκαν τα ονόματα: Midnight και King Diamond για τα φωνητικά, Crimson Glory, Annihilator, Vektor(!), Dream Theater (άνοιξε και κουβέντα εκεί, 92-94 γαμάνε, συμφωνήσαμε όλοι) και φυσικά Mercyful Fate και King Diamond. For the record, ακολούθησε ακρόαση "Them" και "Don't Break the Oath" και η βραδιά έκλεισε με την απόλυτη καθυστέρηση που μυστήριο πώς, πάντα γελάμε μέχρι δακρύων με την ιδέα και την εκτέλεση.

Γιατί εκπλήσσεσαι με τον παραλληλισμό με vector? Εμένα μου ακούγεται πολύ κοντά ηχητικά το τελικο αποτέλεσμα.
Σε γενικές γραμμες συμφωνω οτι ο δισκος είναι δύσκολος και θέλει ακροάσεις για να ξεκλειδωθουν ολες οι αρετες του, αλλα ριφολόγικα/κιθαριστικα γαμάει και αυτο γινεται αντιληπτο απο την πρώτη στιγμη.

Necropia δεν ειναι τυχαίο που ψαρώνουν όλοι με αυτο. Και στην πρωτη ακριαση μας με τον Κομη, αυτο ξεχωρισε ΑΜΕΣΩΣ.

Τα φωνητικα οκ, απαλευτα οπώς και στο ντεμπούτο, αλλά εδω ακούγονται όντως μια ιδεα πιο βατά, αν και βασιζονται πολύ περισσοτερο απο οσο θα ήθελα στην king diamond προσεγγιση.

Μεγαλύτερη απογοήτευση μέχρι στιγμής το 14λεπτο "επός" , το οποίο έχει πολύ κακή ροή, τα χειροτερα (τηρουμενων των αναλογιων) και πio annihilator ριφς, ειδικα στο 1ο μισο του κομματιού, καθώς και τα πιο καθυστερημένα φωνητικα στα πρωτα κουπλέ οπου η "μελωδια" φωνητικων ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ μία νοτα.

Κρίμα για το wasted potential του έπους, κατα τα άλλα μια χαρα το δισκιο, θα αποκτηθει, αλλα δεν το κόβω να ανεβαίνει και 1η πεντάδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:43

Το άκουσα αρκετές φορές, και "επί τούτου", αλλά και καθώς δούλευα/οδηγούσα. Τα τρία ονόματα που μου έσκασαν στο μυαλό ήταν: KD/MF (για τα φωνητικά), Cynic (για τα προγκ σημεία) και Jeff Waters (για τη σχολή στη κιθάρα). Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ τα φωνητικά στο "Illusions in Infinite Void" :D

Διαφορετικός από τον προηγούμενο και [στα δικά μου αυτιά] πιο "φορμαρισμένος" και με λιγότερη "παράνοια". Δεν ξέρω ακόμα αν προτιμώ αυτό ή το "Illusions in Infinite Void", αλλά η πλάστιγγα μέχρι τώρα κλίνει προς το πρώτο. Ο δίσκος πάντως δεν έχει σταματήσει να παίζει γιατί ψάχνω κ γω να βρω αν και τι μου διαφεύγει.

Στα του ήχου τώρα, νομίζω ότι η παραγωγή στο πρώτο ήταν πιο ισορροπημένη όσον αφορά τα δύο πρωταγωνιστικά όργανα: κιθάρες και φωνή. Σε αυτό οι κιθάρες ακούγονται πιο "στεγνές" κ λιγότερο ογκώδης, με αποτέλεσμα τα φωνητικά να πιάνουν περισσότερο "χώρο" στη τελική μίξη. Όπως και στο πρώτο (και επειδή κανείς δε το σχολιάζει) τα τύμπανα είναι για σεμινάριο B)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:47

Σε αυτό οι κιθάρες ακούγονται πιο "στεγνές" κ λιγότερο ογκώδης, με αποτέλεσμα τα φωνητικά να πιάνουν περισσότερο "χώρο" στη τελική μίξη.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Γενικά η παραγωγή είναι κάπως ξερή εδώ.

Σάβ 08 Σεπ 2018, 21:51

Οκ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Γενικά ηχητικά κλεινουν το ματι στο θρας περισσοτερο απ ότι στο παρελθόν. Εγώ προσωπικα δεν χαλιέμαι με αυτό.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”