WITHERFALL (US) - Nocturnes and Requiems (2017)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα τεχνικό κομμάτι δεν μπορεί να έχει εμπνευσμένα riff, πιασάρικα lead και καλές φωνητικές μελωδίες... Οι Symphony X ας πούμε δεν είναι και τεχνικοί και πολύ μελωδικοί (ειδικά στα παλιά -και καλύτερα- τους);
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν το έχω ακούσει ολόκληρο, ποιος ξέρει, μπορεί να κρύβονται και τίποτα υπερθεϊκές κομματάρες στον δίσκο, αλλά για να λες ότι υστερεί κάποιον λόγο θα έχεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το δεύτερο μέρος της πρότασης. Για ποιον λόγο το συγκεκριμένο είδος συγχωρεί το συγκεκριμένο μειονέκτημα και εν τέλει τι μας λέει αυτό για το συγκεκριμένο είδος; Περιμένω τοποθέτηση και από τους υπόλοιπους.
Εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχουν ντε και καλά κάποια στεγανά που πρέπει ντε και καλά να εξυπηρετούν ένα συγκεκριμένο είδος. Σίγουρα υπάρχουν σημεία αναφοράς και διαφοροποίησης -αλλιώς γιατί να υπάρχουν είδη-. από εκεί και πέρα όμως η βαλιτσούλα τραβάει μακριά.

Δεν έχει να κάνει με το είδος ως ταμπέλα αλλά έχει να κάνει με στο ύφος που καταλήγει η Χ μπάντα για το υλικό της, ακόμα και μέσα σε ένα συγκεκριμένο είδος.

Πάρε ας πούμε δύο κλασσικά US Power Metal άλμπουμ και μάλιστα από την .ίδια μπάντα. Το Ample Destruction και το Chain Of Command. Περισσότερο επιθετικό, το πρώτο, χαρακτηριστικά σχεδόν μονοκόματα riffs, γρήγορες ταχύτητες, ποιο σκοτεινή προσέγγιση του υλικού -όπως και σε Witherfall-. Το Chain... από την άλλη περισσότερο mid tempo, με ποιο σαφή και λαμπερά riffs, έμφαση στα ρεφραίν και ευκολομνημόνευτες φωνητικές μελωδίες. US Power Metal τα λες και τα δύο.

Έτσι και στο Prog, το Prog / Power κτλ -βάλε ότι είδος θέλεις-, μέσα στο ίδιο είδος μπορείς να βρεις διαφορετικές κατευθύνσεις έκφρασης.

Για μένα το Witherfall είναι ένα πολύ καλό US Power Metal άλμπουμ, που έχει δώσει περισσότερο βάρος στις δυναμικές και στο ρυθμικό του κομμάτι, αφήνοντας χώρο στις μελωδίες σε lead και φωνές, οι οποίες εξυπηρετούν κατά βάση το σκοτεινό concept του δίσκου. Στοιχεία που θα βρεις και σε άλλα κλασσικά US Metal άλμπουμ όπως στο Nosferatu πχ, ή στο Ample και αλλού -ακόμα και αναφορές σε Agent Steel έχω βρει ακούγοντας το-. Και νομίζω πως το αλμπουμάκι είναι καλό να ακουστεί ολόκληρο.

Για να μην πλατειάζω αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μέσα σε συγκεκριμένα είδη τα οποία τα έχουμε στο μυαλό μας ως κάτι ενιαίο και συγκεκριμένο, υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις με βάση το ύφος που προκύπτει από το ίδιο το υλικό, ακόμα και από το παίξιμο της κάθε μπάντας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

Πιάνομαι από το παράδειγμά σου (ξεκαθαρίζοντας ότι είμαι οπαδός της θεωρίας Chain>>>Ample και Parduba>>>Tyrant) για να επισημάνω ότι στο Ample το κομμάτι που κάνει άκοπα την διαφορά είναι το Harder than steel που έχει ένα φοβερό riff, καραπιασάρικα φωνητικά και δεν νομίζω ότι του λείπει το βάρος ή ότι είναι χαζοχαρούμενο ή ότι χαλάει την σούπα και την τρουίλα στον συγκεκριμένο δίσκο. Άρα ακόμα και το βαρύ, ζόρικο, σκοτεινό ύφος μπορεί (και θα έπρεπε) να εκτελείται με συνθετική μαεστρία, διανθισμένο με πραγματικά αξιοσημείωτα μουσικά μέρη και όχι απλά να βαράμε για να βαράμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

Άρα ακόμα και το βαρύ, ζόρικο, σκοτεινό ύφος μπορεί (και θα έπρεπε) να εκτελείται με συνθετική μαεστρία, διανθισμένο με πραγματικά αξιοσημείωτα μουσικά μέρη και όχι απλά να βαράμε για να βαράμε.
Σε αυτό θα συμφωνήσω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

Και να αποτυπώσω και μια άλλη σκέψη... Δεν νομίζω ότι το τεχνικό prog/power είναι το ιδανικό είδος για να επαφίεται μια μπάντα απλά στα παιξίματά της... Αυτό μπορεί να γίνει σε τελείως διαφορετικά είδη, jazz, blues, βρώμικο hard rock τύπου Motorhead-AC/DC, όπου ο ήχος που βγάζει η μπάντα, η ποιότητα ή πιστότητα του ήχου και το attitude είναι το Α και το Ω, όχι στο metal αυτού του τύπου. Δηλαδή φαντάσου να βγει ένας να παίξει μπλουζ και να προσπαθήσει να σου πουλήσει συνθετική μαεστρία και ωραίες μελωδίες την στιγμή που δεν είναι πειστικό και ποιοτικό το παίξιμό του... απλά θα φάει ντομάτες (και δεν εννοώ να παίζει χίλιες νότες το δευτερόλεπτο, εννοώ η μία γαμημένη νότα που πρέπει να χωρίσει την θάλασσα στα δύο να το κάνει). Νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα είδη που πατάνε πιο γερά σε βαθιές μουσικές παραδόσεις. Το τεχνοκρατικό metal από την άλλη δεν πατάει κάπου, είναι λίγο φλου, ο καθένας παίζει ότι και όπως του γουστάρει, η σύνθεση εκεί μετράει πολύ περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Κυρ 14 Ιαν 2018, 19:38 Και να αποτυπώσω και μια άλλη σκέψη... Δεν νομίζω ότι το τεχνικό prog/power είναι το ιδανικό είδος για να επαφίεται μια μπάντα απλά στα παιξίματά της... Αυτό μπορεί να γίνει σε τελείως διαφορετικά είδη, jazz, blues, βρώμικο hard rock τύπου Motorhead-AC/DC, όπου ο ήχος που βγάζει η μπάντα, η ποιότητα ή πιστότητα του ήχου και το attitude είναι το Α και το Ω, όχι στο metal αυτού του τύπου. Δηλαδή φαντάσου να βγει ένας να παίξει μπλουζ και να προσπαθήσει να σου πουλήσει συνθετική μαεστρία και ωραίες μελωδίες την στιγμή που δεν είναι πειστικό και ποιοτικό το παίξιμό του... απλά θα φάει ντομάτες (και δεν εννοώ να παίζει χίλιες νότες το δευτερόλεπτο, εννοώ η μία γαμημένη νότα που πρέπει να χωρίσει την θάλασσα στα δύο να το κάνει). Νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα είδη που πατάνε πιο γερά σε βαθιές μουσικές παραδόσεις. Το τεχνοκρατικό metal από την άλλη δεν πατάει κάπου, είναι λίγο φλου, ο καθένας παίζει ότι και όπως του γουστάρει, η σύνθεση εκεί μετράει πολύ περισσότερο.
Όχι ακριβώς. :)
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από dargaard-79 »

η δικη μου γνωμη....

Υπάρχουν εκατοντάδες μπάντες που είτε επηρεάστηκαν βαθιά είτε κλωνοποίησαν την μουσική των Death.Από όλες τις περιόδους τους. Και καλά έκαναν μιας και μιλάμε για μια από τις καλύτερες μουσικές που έχουν γραφτεί στην μουσική μας. Πόσες όμως έκαναν το αντίστοιχο για τους Control Denied; Απειροελάχιστες και πολύ κακώς. Αυτό το λάθος έρχονται να διορθώσουν οι Καλιφορνέζοι Witherfall, μέλη των οποίων διετέλεσαν στους White Wizzard ενώ ο κιθαρίστας τους είναι ο τωρινός των Iced Earth. Δημιουργήθηκαν το Χειμώνα του 2013 ενώ στα τέλη του 14’ μπήκαν στο στούντιο για να ηχογραφήσουν το ντεμπούτο τους ‘’Nocturnes And Requiems’’. Ο δίσκος καθυστέρησε να κυκλοφορήσει μιας και το 2016 απεβίωσε ο drummer τους, Adam Sagan (36 ετών) στον οποίο και αφιερώνεται ο δίσκος. Εξώφυλλο από τον γνωστό Christian Wahlin, σε δική τους παραγωγή. Η Century Media το κυκλοφορεί στις 6 οκτώβρη (ήταν διαθέσιμο σε digital μορφή από τις αρχές της χρονιάς από την ίδια την μπάντα) σε special edition digipak με sticker set και μαύρο gatefold βινύλιο και cd μαζί με αφισούλα.

Η ταμπέλα που θα μπορούσε να προσδοθεί στην μουσική των Witherfall είναι progressive metal. Όχι ότι παίζουν κάτι καινοτόμο παρά ότι παίζουν πολύ τεχνικά, όπως ακουγόταν το ‘
The Sound Of Perseverance’’ των Death ή το ‘’ The Fragile Art of Existence’’ των Control Denied. Αν έχεις ακούσει αυτά τα δυο άλμπουμς, καταλαβαίνει για τι πράγμα μιλάω. Επίσης υπάρχουν πολλές αλλαγές στην φορά της μουσικής τους φόρμας, πολλά κοψίματα, πολλά σόλος, πάμπολλες ακουστικές κιθάρες και ο κατάλογος δεν τελειώνει ποτέ. Θα σας έρθουν στο νου και οι παλιοί Nevermore, πιο πολύ λόγω μοντέρνας παραγωγής αλλά και φωνητικών. Οι συνθέσεις είναι μεστές, ολοκληρωμένες, έχουν δουλευτεί πάρα πολύ. Κάτι μου λέει ότι έχει αφαιρεθεί αρκετή μουσική σε χρόνο σε κάθε σύνθεση ώστε να φτάσουν στα τελικά αποτελέσματα. Όταν ακούς τραγούδια σαν το ‘’ What We Are Dying For ‘’ και νιώθεις σαν μπαλάκι του τέννις που σε πετούν με μεγάλη ταχύτητα από την μια πλευρά του γηπέδου στην άλλη και συ το ευχαριστιέσαι και δεν ζαλίζεσαι, τότε μόνο καλό είναι αυτό. Χωρίς να δικαιούνται το απυροβόλητο, είναι απειροελάχιστες οι στιγμές που κουράζουν. Τα πάντα δεμένα μεταξύ τους και ταιριαστά. Η μετατροπή σκέψεων σε ήχων έχει επέλθει με τα καλύτερα σταθμά και μέτρα και οι κιθάρες γλιστρούν με βάση το συναίσθημα και όχι τις ικανότητες (μόνο). Θριαμβευτικό όργιο ρυθμών με τον αποθανόντα Adam να χτυπάει λες και δεν θα υπήρχε αύριο. Μια υποχρεωτική ακρόαση-αγορά σε όσους αγαπούν τις προαναφερθέντες μπάντες.
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από dargaard-79 »

μολις εσκασε
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

"Σκυλιά" τα γιαπωνέζικα. +1 στην εκτίμηση μου μετά από αυτό.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WITHERFALL (US) - Nocturnes and Requiems (2017)

Δημοσίευση από rbrigade »

Σήμερα έκατσα και το άκουσα ολόκληρο. Συνολικά τον δίσκο τον θεωρώ αξιοπρεπή. Πολύ καλά παιξίματα και ωραίος τραγουδιστής. Όμως τα περισσότερα κομμάτια με κούρασαν ή έριχναν τον πήχη για λίγο. Υπάρχουν πολλά σημεία με ψαρωτικό αλλά ανούσιο μπούμπλε μπούμπλε στην κιθάρα και πολλά άχαρα riffs. Από την άλλη όταν θέλουν να παίξουν στην σωστή τσοβολική κατεύθυνση αποδεικνύουν ότι το έχουν. Ξεχώρισα τα End of time και Nobody sleeps here... τα οποία αν και είναι μακρυνάρια, περίπου 9 λεπτά το καθένα, έχουν ειρμό, ωραίες μελωδίες, ωραία φωνητικά και γενικά τα καραγούσταρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”