WITHERFALL (US) - Nocturnes and Requiems (2017)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WITHERFALL (US) - Nocturnes and Requiems (2017)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Ο δίσκος του 2017 γιά μένα, απλά και όμορφα
όταν η Αμερική ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ να το κάνει, θα το κάνει καλύτερα από τον καθένα. μόνο εκεί υπάρχει ο κώδικας γιά τη δημιουργία αυτής της μουσικής και όταν ευθυγραμμιστούν τα αστέρια τότε γεννιούνται έργα σαν και αυτό
θα πάω πρώτα πίσω στο 1989 τη χρονιά που κυκλοφόρησε το Nosferatu. ένα από τα σπουδαιότερα άλμπουμ αυτής της μουσικής. μέχρι τότε κανείς δεν είχε επιχειρήσει να παίξει έτσι καθώς στην ουσία μιλάμε γιά τεχνικό power metal που έχει συντεθεί με τη φιλοσοφία και τη λογική της κλασσικής μουσικής. φυσικά αγνοήθηκε γιατί ήταν πάνω από ιδιώματα και εκτός των στεγανών και κάτι τόσο υπερβατικό σίγουρα δεν μπορούσε εκείνη την εποχή να βρεί κοινό.
14 χρόνια μετά στο 2003 κυκλοφορεί το ντεμπούτο των Last Empire, τα κοινά με το Nosferatu πάρα πολλά γιά να αγνοηθούν. Σαρωτικό power metal, μία μετωπική συγκρουση Helstar με Malmsteen. η μοίρα κοινή και προδιαγεγραμμένη...
άλλα 14 χρόνια μετά. Η Καλιφόρνια παίρνει σειρά μετά το Oregon και το Τέξας. Ένα μουσικό σύμπαν συμπυκνωμένο σε 47 μόλις λεπτά. Τα υλικά είναι τα ίδια. Η ριφφολογία των Helstar, φόρμες κλασσικής μουσικής και αυτή το φορά το πράγμα πηγαίνει ακόμα παραπέρα, προστίθεται η αύρα των Nevermore, φλαμένκο περάσματα, άναρχα υψίσυχνα φωνητικά που θα έκαναν τον Warrel Dane να δακρύσει. Αυτή τη φορά η Nuclear Blast "πήρε μυρωδιά". τρίτη και φαρμακερή ίσως? δυσκολεύομαι να το πιστέψω γιατί αυτή η μουσική απευθύνεται εξ ορισμού σε πολύ περιορισμένο και συγκεκριμένο κοινό.
τα λέμε σε 14 χρόνια πάλι...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

Πραγματικά ένας από του πιο ολοκληρωμένος, εμπνευσμένους, δυνατούς και αρχιδάτους δίσκους που έχω ακούσει τελευταία. Με τραγουδάρες και παραγωγάρα.

Όπως τα είπες ο από πάνω...

Όταν η Αμερική ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να το κάνει, το κάνει καλύτερα από τον καθένα.

υγ. Αναμένω ποστ rbrigade ο οποίος θα εστιάσει σε κάποια ψυχαναγκαστική λεπτομέρεια και θα βγάλει το άλμπουμ αδιάφορο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έχω ήδη ανάψει κεριά και σχηματίσει μεταφυσικό κύκλο που θα κρατήσει τον τσοβόλα μακριά από αυτό το νήμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης να πω πως ένα δάκρυ κύλησε με ντεμπούτο Last Empire οι οποίοι τότε μας είχαν βρει και είχαν στείλει το άλμπουμ για κριτική. Και ακόμα θυμάμαι το σοκ που είχα πάθει με τα πρώτα δευτερόλεπτα που αυτό το τρισμέγιστο έπος έσκασε στα ηχεία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 12 Ιαν 2018, 21:53 έχω ήδη ανάψει κεριά και σχηματίσει μεταφυσικό κύκλο που θα κρατήσει τον τσοβόλα μακριά από αυτό το νήμα
Για να δούμε θα καταφέρει να εισχωρήσει;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πραγματικό σοκ, σαν να πέφτει ένα πιάνο και να σε πλακώνει την ώρα που σε χτυπάει το ρεύμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 12 Ιαν 2018, 21:53 έχω ήδη ανάψει κεριά και σχηματίσει μεταφυσικό κύκλο που θα κρατήσει τον τσοβόλα μακριά από αυτό το νήμα
Νομίζεις ότι αυτά τα παιδιάστικα κολπάκια θα με εμποδίσουν να κατακεραυνώσω άλλον έναν εκπρόσωπο της υπερτεχνικής αγκρεσιβίλας που μαστίζει το metal; Καλά με Last Empire είναι σαν να λες τραβάτε με κι ας κλαίω, σαν να δίνεις πάσα πάνω στην γραμμή στον Τσοβόλα και να κλαίγεσαι μετά που σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα σαν άλλος Αλεξανδρής για να σημειώσει το 25ο γκολ του και να στεφθεί άκοπα πρώτος σκόρερ. Last Empire ρε συ; Σοβαρά; Και για να πιάσουμε την απαρχή αυτής της παρεξήγησης... Tο Nosferatu είναι ο θάνατος της τραγουδοποιίας, ανούσιο και ανέμπνευστο τεχνικό metal χωρίς ψυχή.

Πραγματικά φοβάμαι ότι όταν επιτέλους καταλάβετε πόσο δίκιο έχω θα σας έχει απομείνει πολύ λίγος χρόνος ζωής και θα σας καταβάλει η θλίψη για όλα αυτά τα χαμένα χρόνια που ταλαιπωρούσατε τα αυτιά σας με αυτά τα ανοσιουργήματα...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μόνη μου παρηγοριά η απελπιστική μοναξιά σου που αντηχεί σαν κλανιά σε άδειο δωμάτιο
σαν άλλος Σεχίδης κραυγάζεις πως όλοι οι άλλοι είναι τρελοί. αλλά ευτυχώς η δικαιοσύνη σε καταδίκασε πίσω από τα σίδερα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μην ανησυχείτε για τον rbrigade είναι στα πρώιμα βήματα ακόμα τώρα που το έριξε στο power metal (Future world) σιγά σιγά θα μάθει :D :D :D :D :D :D
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από theBox »

Ωραίο δισκίο οντως! Ριφολογία, τεχνική, φωνη και παραγωγή στο θεό. Εκει που υστερεί ΛΙΓΟ για μένα είναι στο memorable songwriting αλλά ούτως η άλλως το συγκεκριμένο είδος που παίζουν συγχωρεί το συγκεκριμένο "μειονέκτημα".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Βάλτε κ ένα λινκ να υπάρχει =] :toothy:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Κυρ 14 Ιαν 2018, 09:48 Εκει που υστερεί ΛΙΓΟ για μένα είναι στο memorable songwriting αλλά ούτως η άλλως το συγκεκριμένο είδος που παίζουν συγχωρεί το συγκεκριμένο "μειονέκτημα".
Δεν το έχω ακούσει ολόκληρο, ποιος ξέρει, μπορεί να κρύβονται και τίποτα υπερθεϊκές κομματάρες στον δίσκο, αλλά για να λες ότι υστερεί κάποιον λόγο θα έχεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το δεύτερο μέρος της πρότασης. Για ποιον λόγο το συγκεκριμένο είδος συγχωρεί το συγκεκριμένο μειονέκτημα και εν τέλει τι μας λέει αυτό για το συγκεκριμένο είδος; Περιμένω τοποθέτηση και από τους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 14 Ιαν 2018, 15:01
theBox έγραψε: Κυρ 14 Ιαν 2018, 09:48 Εκει που υστερεί ΛΙΓΟ για μένα είναι στο memorable songwriting αλλά ούτως η άλλως το συγκεκριμένο είδος που παίζουν συγχωρεί το συγκεκριμένο "μειονέκτημα".
Δεν το έχω ακούσει ολόκληρο, ποιος ξέρει, μπορεί να κρύβονται και τίποτα υπερθεϊκές κομματάρες στον δίσκο, αλλά για να λες ότι υστερεί κάποιον λόγο θα έχεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το δεύτερο μέρος της πρότασης. Για ποιον λόγο το συγκεκριμένο είδος συγχωρεί το συγκεκριμένο μειονέκτημα και εν τέλει τι μας λέει αυτό για το συγκεκριμένο είδος; Περιμένω τοποθέτηση και από τους υπόλοιπους.
Εσυ μάλλον το πας στους Helstar το θέμα...αυτο ειναι κάποιο inside joke του παλιου forum αν έχω καταλαβει καλα.

Θα απαντήσω για witherfall ως εξής:

1. Memorable songwriting ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενικός όρος και απλά εξεφρασα την προσωπικη μου άποψη. Δηλαδή δεν αποκλείεται ο επόμενος να πει οτι το δυνατο σημείο του δισκου ηταν το memorable songwriting... :D :D :D
2. Memorable songwriting ΕΓΩ και ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ορίζω το πόσο πιασαρικα/hook-y/ποπ (όχι ως βρισιά) είναι τα κόμματια και ΕΙΔΙΚΑ οι μελωδιες φωνητικών αλλά και εν γένει οι μελωδίες.
3. Μειονέκτήμα το θεωρώ για μένα γιατι τα τελευταια χρόνια και έχοντας περάσει απο διαφορα μουσικα είδη/υπο-είδη στο παρελθον, αποζητώ πλέον στα ακουσματα μου το 2. Χωρις να υποστηρίζω οτι ειναι η ΜΟΝΗ αλήθεια.
4. Το είδος αυτο...ας πούμε κιθαριστικό prog/power ιστορικά δεν βασίζεται στα παραπάνω στοιχεία. Κάνει focus σε άλλους μουσικούς παραγοντες. Εξαιρέσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ προφανως, απλα γενικευω για να συνεννούμαστε. Ουτε το μπλακ μεταλ στηριζεται στο cathcyness αλλά "το είδος συγχωρει το συγκεκριμένο μειονέκτημα".
5. Επαναλαμβάνω οτι αυτά ειναι υποκείμενικες, προσωπικές θεωρήσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν το πήγαινα στους Helstar, βασικά δεν μου θυμίζουν καν Helstar οι Witherfall. Από αυτό που είπες για τους Witherfall και την έλλειψη αξιομνημόνευτου songwriting πιάστηκα και σαν είδος θεώρησα ότι αναφερόμαστε γενικά στο τεχνικό prog/power metal, που έχει αρκετά διαφορετικά στυλ. Συμφωνώ με το 3, οι περισσότεροι κάναμε τις γύρες μας και σιγά σιγά το αποζητάμε αυτό, άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο, αλλά είναι μια γενική τάση που την βλέπω και σε άλλους. Πάντως το κιθαριστικό prog power ακριβώς επειδή είναι πιο δύσκολο στο αυτί πιστεύω ότι χρειάζεται καλό songwriting. Θυμήθηκα τους πολλά υποσχόμενους Outworld... Παρανοϊκά καλοί παίχτες, απίστευτος τραγουδιστής, απλά καλός δίσκος και καμία συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Κυρ 14 Ιαν 2018, 17:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Witherfall (US) - Nocturnes and Requiems

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εξ ορισμού, εφόσον τα κομμάτια δεν αποτελούνται από εύπεπτες μελωδίες (χωρίς να το λέω για μειονέκτημα) δύσκολα θα έχουν ρεφραίν ή χαρακτηριστικά σημεία που θα κολλήσουν. Εγώ πάντως ευχαριστήθηκα τον δίσκο αλλά δεν προσκύνησα....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”