EVERGREY - The Atlantic

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εξώφυλλο από τον Γιάννη Νάκο (MORTAL TORMENT)
EVERGREY to release new album „The Atlantic“ on January 25th!

Acclaimed Swedish dark melodic metal masters EVERGREY are set to release their new studio album, titled “The Atlantic”, on January 25th 2019. The band has worked extensively on the follow-up to their highly successful 2016’s effort “The Storm Within” (which entered the charts on high positions in numerous countries).
Again, EVERGREY teamed up with Jacob Hansen, who – just like with the band’s previous releases “The Storm Within” and “Hymns For The Broken”) took care of mixing and mastering.

EVERGREY’s Tom S. Englund states:
(Gothenburg 16th of October):
“Guys! This is album number 11!
Isn't that just sick?! It’s also the 3rd album of a concept that might have reached its destination or at least one conclusion. It might also have been something that some of you saw coming or anticipated?
We’ve fought through giant private obstacles as well as an extremely complicated break-in at our Headquarters studio to bring this album to you. So at the same time as it's certainly not been painless or at all easy, it’s been rewarding in new ways and our creativity has been painted in colors of honesty and sincerity.
This is our heaviest, darkest, and perhaps also our most diverse album to date. It’s everything we wanted to compose and the written words come straight from a place of transparency and never before experienced lucidity. Finally, as of yesterday, we’ve reached new shores. We can’t wait for you to share this journey with us and dive into our worlds, our depths, and the waters of The Atlantic!”

Pre-order has been kicked off now:
👉 https://shop.afm-records.de/evergrey/

“The Atlantic” tracklist:
01. A Silent Arc
02. Weightless
03. All I Have
04. A Secret Atlantis
05. The Tidal
06. End Of Silence
07. Currents
08. Departure
09. The Beacon
10. This Ocean

Cover art Giannis Nakos
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από theBox »

Το Hymns for the Broken ηταν ΦΟΒΕΡΟ. Το Storm Within ηταν ανέμπνευστο εντελως. Δεν ξέρω τι να περιμένω...εξωφυλλάρα πάντως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε συ [mention]theBox[/mention] τι εννοείς "φοβερό"; Βάλε ένα δείγμα. Μετά το ανεκδιηγητο "Monday...." τους είχα εγκαταλείψει οριστικά (;) και νόμιζα ότι το ίδιο συνέβαινε με την πλειοψηφία των οπαδών τους. Ελπίζω να μη με ξεσηκώνεις άδικα και μου δημιουργείς μάταιες ελπίδες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από CountRaven »

Εξωφυλλάρα. Τώρα για την μουσική....
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Παρ 19 Οκτ 2018, 17:58 Ρε συ @theBox τι εννοείς "φοβερό"; Βάλε ένα δείγμα. Μετά το ανεκδιηγητο "Monday...." τους είχα εγκαταλείψει οριστικά (;) και νόμιζα ότι το ίδιο συνέβαινε με την πλειοψηφία των οπαδών τους. Ελπίζω να μη με ξεσηκώνεις άδικα και μου δημιουργείς μάταιες ελπίδες.








Καμία σχέση με την περιοδο monday morning μεχρι glorious collision κατά τη γνώμη μου. Αυτο βεβαια δεν σημαίνει και οτι θα σε ψήσουν...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από Zippo190 »

σταθερά αδιάφοροι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πάντα μου φαίνονταν άοσμοι και άγευστοι. χρώμα είχαν όμως. γκρί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από CountRaven »

Ούτε έναν σύμμαχο το κουτί σε αυτό το νήμα;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 06:02 Ούτε έναν σύμμαχο το κουτί σε αυτό το νήμα;
Καλά μη νομίζεις οτι κι εγω κόβω φλέβες. Μπάντα για να κάνεις συλλογή απο επιλεγμένα τρακς της δισκογραφιας τους. Με εξαίρεση το hymns for the broken το οποιο όντως μου άρεσε στην ολότητα του.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

το hymns ήταν πολύ καλό. το επόμενο ένα σκαλί πιο κάτω.
αναμένουμε με ενδιαφέρον B)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάποτε είχαν ενδιαφέρον, μετά τους παράτησα και γω
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από asgardlord »

Ρε γμτ, είχα πάρει το Solitude, Dominance, Tragedy παλιά και ήτανε όντως πολύ ωραίος δίσκος, αλλά ότι άλλο δοκίμασα ν' ακούσω από δαύτους δε μου έκατσε καλά...

Θα τσεκάρω το Hymns αφού έρχεται με συστάσεις, το καινούργιο όντως έχει φοβερό εξώφυλλο!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από Priamos »

To Inner Circle εχει ενα απο τα καλυτερα και πιο "κινηματογραφικα" instrumental που εχω ακουσει. Το πως χτιζει την κορυφωση, ειναι ιδιοφυες:


Εχει κι αλλα ωραια κομματια, αλλα αυτο μου εχει μεινει.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από trigger »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 19 Οκτ 2018, 20:25 πάντα μου φαίνονταν άοσμοι και άγευστοι. χρώμα είχαν όμως. γκρί
Ρε μλκ, αλήθεια, τι έχεις πάθει?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

EVERGREY - The Atlantic

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βλέπε να μαθαίνεις!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”