EMPEROR LIVE IN ATHENS 6-4-2024

«Ατζεντα» για τρέχουσες συναυλίες, reports, κανονίσματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
Northbound

Re: EMPEROR LIVE IN ATHENS 6-4-2024

Δημοσίευση από Northbound »

CountRaven έγραψε: Τρί 19 Δεκ 2023, 21:34
Blackwinged έγραψε: Τρί 19 Δεκ 2023, 21:30 Ειδικά για Darkthrone είμαι ικανός για "σκέφτομαι και γράφω". Αφιέρωμα ξεχωριστό πρέπει να γίνει στα συγκροτήματα, ασχέτως υποείδους, για μεγάλη αλλαγή από τον 2ο, 3ο δίσκο. Ή για τεχνική/"καλλιτεχνική" πρόοδο.
Άνοιξε τόπικ και γράψε ότι γουστάρεις. Καλά μεγαλύτερος nerdουλας από τον Fenriz δεν υπάρχει, δεν άφηνε demo για demo που να μην ακούσει από τότε που κόλλησε με τα Heavy και τα Epic. Και μη ξεχνάμε και την εκπομπή που έκανε και τα έπαιζε όλα αυτά. Άνετα θα μπορούσε να γράφει εδώ μέσα.
Και το Live Evil σαν φεστιβάλ είχε ξεκινήσει με βάση τις μπάντες που πρότεινε ο Fenriz στο blog που έγραφε τότε.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπήκα απλά για να γράψω "Μόνο Έμπερορ".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Ποιοι θα πάνε από το χωριό μας;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Τετ 03 Απρ 2024, 02:05 Ποιοι θα πάνε από το χωριό μας;
Φυσικά
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Ήδη ανακοινώθηκε sold-out. Μην ψάχνετε εισιτήρια στη πόρτα.
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Δημοσίευση από orodreth81 »

CountRaven έγραψε: Τετ 03 Απρ 2024, 02:05 Ποιοι θα πάνε από το χωριό μας;
Έννοείται μέσα. Εισιτήριο από πέρυσι αγορασμένο νούμερο 14!!!
Δεν είμαι και ο φανατικός blackster αλλά δεν χάνονται αυτά.
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

Το σκεφτόμουν να πάω, αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν.

Ευτυχώς δεν πήρα εισιτήριο γιατί σήμερα με πιασε δυνατός πυρετός και έτρεχα νοσοκομείο να δω τι είναι.
Θέλουμε εντυπώσεις από το live!
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Θεϊκο live, κακιστος ηχος στο 1/3, απο το Loss and Curse of Reverence εφτιαξε και συνεχιζε να φτιαχνει μεχρι το τελος.

Η μπαντα σε διαστημικη φορμα, το σετλιστ υγρο ονειρο!

Ποναει η μεση μου, γερασα
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Ποναει η μεση μου, γερασα
Οι στάνταρ ατάκες του χωριού μας.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Απίθανη απόδοση και setlist. Ο ήχος στην αρχή δεν ήταν καλός αλλά σταδιακά έφτιαξε. Οπτική παραφωνία ο αστείος πληκτράς, θεός ο Trym στα τύμπανα, μορφάρα ο Samoth, icon η modern figure του Ihsahn, αλλά...

...πολύ post modern. Που πας μωρέ με τη μωβ κιθάρα; Βγάλε και τα γυαλάκια, βάλε τα "καρφιά" στους ώμους και άφησε τα υπόλοιπα όπως τα έκανες και κάπως θα γελάσει το χειλάκι μας λίγο παραπάνω. Κρύψε τον πληκτρά βέβαια. Γενικώς, 99,4% όλα σωστά στο παίξιμο, 0,6% black metal feeling. Ανύπαρκτο δηλαδή. Κλινική εμφάνιση από μια σημαντική προσωπικότητα/συνθέτη του είδους (Ihsahn) o οποίος είναι ξεκάθαρο πως δεν ακούει πλέον black metal, δεν το νιώθει, και μάλλον δεν θα το ξαναγράψει ποτέ όπως το μάθαμε και το αγαπήσαμε στα albums των Emperor.

Sold-out το show και full hipsters. Κανένα πρόβλημα με αυτό, μη παρεξηγηθώ, αλλά γίνομαι λίγο boomer με το black metal συγκεκριμένα και παρότι η απόδοση/εμφάνιση ήταν by the numbers correct, η ολοκληρωτική απώλεια του black metal feeling με κρατάει πίσω. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, γαμώ ήταν, αλλά δεν ξέρω αν θα ξαναπάω αν επιστρέψουν. Σίγουρα όμως, θα ξαναπάω ξανά και ξανά στους Mayhem, για να μιλάμε με τα γνωστά ονόματα που συνεχίζουν.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Πολύ ωραία και σωστά βρίσκω, όλα τα σημεία που θίγει ο @Xstroyer.
Η μουσική πάνω απ' όλα είναι feeling και ατμόσφαιρα (πολλώ δε μάλλον το black metal).
Αν δεν υπάρχει αυτό, τότε τι υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
orodreth81

Δημοσίευση από orodreth81 »

Συμφωνώ και εγώ σε όσα είπε o @Xstroyer με μια μικρή διαφορά. Ο Ihsahn είναι αυτός που είναι 20και χρόνια τώρα. Όχι δεν είναι black metal πλέον. Όχι δεν μπορεί να πιάσει το feeling σε καμία περίπτωση. Φταίει η μόβ κιθάρα και το πουκάμισο\γυαλάκι μόνο;;; Δεν νομίζω. Απλά ο άνθρωπος δεν υπηρετεί το είδος αυτό πλέον. Ναι είναι αρπαχτή. Ναί ειναι αρμέγουμε το παρελθόν γιατι μέλλον σε αυτά που κάνουμε δεν υπάρχει οπότε πρέπει να ζήσουμε κάπως.

Εγώ πέρασα τέλεια κυρίως γιατί ΔΕΝ περίμενα αυτό που περιγράφει ο  @Xstroyer , είδα μια μπάντα ουσιαστικά να διασκευάζει τον εαυτό της και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά. Εννοείται το setlist θα ήταν όνειρο δέν είναι οτι έχουν και πολλούς δίσκους για να αφήσουν παράπονα και εννοείται οτι παικτικά/αποδοτικά ήταν οδοστρωτήρας. Ο πληκτράς λίγο τραγικός όντως αλλά παιδιά ο άνθρωπος και το black metal είναι κάτι άγνωοστο μεταξύ τους, jazz πληκτράς είναι, τωρα γιατί στους Emperor;;;;; :meh:

Πρός αποφυγίν οποιασδήποτε παρεξήγησης εχω τεράστιο σεβασμό στο έργο και στη σημασία των emperor στο black metal είναι πραγματικά ελάχιστοι όσοι μπορούσαν να κάνουν αυτά που έκαναν όταν τα έκαναν και στην ηλικία που τα έκαναν.

Και ένα τελευταίο και "φιλοσοφικό" ερώτημα, μήπως παίζει και αυτή η ρημάδα η ηλικία το ρόλο της;;; Δηλαδή έβαλα τη ζώνη με τις σφάιρες και τα περικάρπια με τα καρφιά για να πάω να δώ emperor live???Οχι, ούτε και εσυ @Xstroyer (no pun intended απλά επειδή έιχαμε γενικά τη συζήτηση για τους emperor και από κοντά) φαντάζομαι;;; Πήγα σαν φλωρούμπα χιπστεράς φασάιος με τζινάκι κοντό μαλλί και μπλουζάκι Iron Maiden. O ihsahn θα μου πέις είναι ο καλλιτέχνης πρέπει να δημιουργήσει ατμόσφαιρα. Ναι αλλά είναι και 48 και αυτός.

Σχετικά με το θέμα είχε πάντως πολλά πιτσιρικάκια με ζώνες με σφάιρες, με καρφιά, βαμμένα κορίτσια, μια πιτσιρίκα με ενα μπουστάκι όλο καρφιά. Πολύ τα χάρηκα. Πολύ νοσταλγία. Αυτά τα πιτσιρίκια πρέπει να κάνουν μπάντες και οχι να προσπαθήσουν να αντιγράψουν αλλά να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα από κάθε Emperor.

Μην ξεχάσω επίσης να πώ οτι οι Lucifer's Child ήταν πολύ πολύ καλοί.

Runt over. Πάω να πιώ το τσάι μου τώρα γιατι και εμένα πονέσανε τα πόδια μου.
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 07 Απρ 2024, 13:00

...πολύ post modern. Που πας μωρέ με τη μωβ κιθάρα; Βγάλε και τα γυαλάκια, βάλε τα "καρφιά" στους ώμους και άφησε τα υπόλοιπα όπως τα έκανες και κάπως θα γελάσει το χειλάκι μας λίγο παραπάνω. Κρύψε τον πληκτρά βέβαια. Γενικώς, 99,4% όλα σωστά στο παίξιμο, 0,6% black metal feeling. Ανύπαρκτο δηλαδή. Κλινική εμφάνιση από μια σημαντική προσωπικότητα/συνθέτη του είδους (Ihsahn) o οποίος είναι ξεκάθαρο πως δεν ακούει πλέον black metal, δεν το νιώθει, και μάλλον δεν θα το ξαναγράψει ποτέ όπως το μάθαμε και το αγαπήσαμε στα albums των Emperor.

Sold-out το show και full hipsters. Κανένα πρόβλημα με αυτό, μη παρεξηγηθώ, αλλά γίνομαι λίγο boomer με το black metal συγκεκριμένα και παρότι η απόδοση/εμφάνιση ήταν by the numbers correct, η ολοκληρωτική απώλεια του black metal feeling με κρατάει πίσω.
Και για αυτούς τους λόγους επικροτώ την απόφαση του Fenriz να μην παίζουνε live οι Darkthrone.

Ναι, ήθελα να το πω... :D
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

orodreth81 έγραψε: Κυρ 07 Απρ 2024, 18:06
Σχετικά με το θέμα είχε πάντως πολλά πιτσιρικάκια με ζώνες με σφάιρες, με καρφιά, βαμμένα κορίτσια, μια πιτσιρίκα με ενα μπουστάκι όλο καρφιά. Πολύ τα χάρηκα. Πολύ νοσταλγία. Αυτά τα πιτσιρίκια πρέπει να κάνουν μπάντες και οχι να προσπαθήσουν να αντιγράψουν αλλά να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα από κάθε Emperor.
Έτσι.
Θεωρώ την εμφάνιση και το image απαραίτητο κομμάτι του ''τελετουργικού''.
Σα να ετοιμάζεσαι για τη μάχη και να ''αρματώνεσαι''.
Κυρίως από τη μπάντα, οπωσδήποτε, αλλά ευχάριστο να το βλέπεις και από οπαδούς.
Από τα νιάτα, γιατί άμα τα βάλει κάνας ''μπάρμπας'' 45+, θα είναι λίγο κάπως.
Μπορεί να ''σκιαχτείς'' κιόλας, αλλά δεν πειράζει, λέμε τώρα. :D

Αλλά η μπάντα οφείλει, να είναι ντυμένη ανάλογα. Είναι μέρος του performance και της ατμόσφαιρας.
Northbound έγραψε: Κυρ 07 Απρ 2024, 18:14 Και για αυτούς τους λόγους επικροτώ την απόφαση του Fenriz να μην παίζουνε live οι Darkthrone.

Ναι, ήθελα να το πω... :D
Ναι, αλλά ο Fenriz συνεχίζει να είναι Black Metal.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Να σημειώσω πως ένας μέσος φίλος της μουσικής που ακούει από King Crimson, Pain of Salvation και Danzig μέχρι Candlemass, Manilla Road και Darkthrone, θα πέρασε υπέροχα και δεν τον νοιάζουν αυτά που γράφουμε. Δεκτό φυσικά. Εμένα προσωπικά, σε μια συναυλία με ενδιαφέρει ολόκληρο το πακέτο και αυτό περιλαμβάνει και την εικόνα (δεν βλέπουμε συναυλίες με κλειστά μάτια) αλλά και το τι μου αφήνει στο τέλος. Αλλού υπάρχουν συγκεκριμένες προσδοκίες, αλλού όχι. Στο τέλος της ημέρας, καλή συναυλία είναι αυτή που αφήνει γεμάτο τον ακροατή, αυτή που του αφήνει καλές αναμνήσεις, αυτή που του δημιουργεί συναισθήματα. Αυτό δεν μπορεί να είναι απόλυτα αντικειμενικό (δεν λαμβάνουν όλοι το ίδιο συναίσθημα πάντα), οπότε υποκειμενικά, είδα μια άψογη εμφάνιση με κλινικό παίξιμο, ανύπαρκτο συναίσθημα και απλώς τίκαρα κουτάκι ότι είδα Emperor, αλλά δεν θα συζητώ ποτέ στο μέλλον τη συγκεκριμένη συναυλία ως μια αγαπημένη, ούτε γενικώς, ούτε στο χώρο του black metal, το οποίο φυσικά δεν υπηρετούν πλέον και ας είναι αυτό που τους τρέφει. Το αντίθετο δηλαδή, από αυτό που βίωσα, ένιωσα και άκουσα όταν είδα Triumph of Death performing Hellhammer πριν λίγο καιρό, όπου ήταν μια τελειότητα σε όλα τα επίπεδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Συναυλίες & Events”