Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Αλλαγές ημερομηνιών, ακυρώσεις, προβληματισμοί κλπ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Δευ 20 Απρ 2020, 14:12 Γράψτε εδώ τίποτα, γιατί το Metal Συναυλίες & Events thread θα παγώσει για καιρό...
Το συγκεκριμένο ποστ σε άλλο topic με έβαλε σε σκέψεις και είπα να ανοίξω ένα νέο θέμα.

Θέλω να δω τις δικές μας απόψεις στο τραπέζι.

Πότε πιστεύετε ότι θα ξεκινήσουν πάλι τα live;

Θα υπάρξουν κατά τη γνώμη σας πάντα αλλαγές στον χώρο των συναυλιών;

Ποιες νομίζετε ότι θα είναι οι βασικές αλλαγές αυτές μετά το restart;

Πως θα επηρεάσει όλο αυτό το σκηνικό τις μπάντες, τους διοργανωτές και το κοινό;

Κάτι αντικαπνiστικοί νόμοι -της πούτσας κατά την άποψη μου- θα έχουν άραγε χώρο εφαρμογής μετά το restart;

Αναπτύξτε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Zippo190 »

θεωρώ ότι για να επανέλθουμε σε επίπεδα προ ιού, θα χρειαστεί να βρεθεί εμβόλιο και να είμαστε σίγουρου ότι ο ιός θα έχει εξαλειφθεί πλήρως. Σε διαφορετική περίπτωση ποντάρω σε μείωση του κόσμου και σε τήρηση αποστάσεων στα πλαίσια του δυνατού βέβαια.

Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτοί που θα υποστούν ζημιές είναι όσοι βασίζουν τα έσοδα τους από τα live, δηλαδή το 90% των συγκροτημάτων που "κάνουν καριέρα". Εννοώ φυσικά για μπάντες που περιοδεύουν σε συχνή βάση και έχουν κέρδος από το merch όχι για όσους δίνουν δέκα live το χρόνο για την φάση τους.

Μην εκπλαγείτε αν αλλάξει η σκηνή στο μέλλον και όταν λέω αλλάξει εννοώ να περάσει σε επίπεδα "underground" 90ς...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ πιστεύω πως μοιραία θα πέσει «τσεκούρι» στο χώρο.

Εκεί που γκρινιάζαμε για το πως θα καταφέρει να πάει κανείς σε 3 συναυλίες την ίδια μέρα, θα περιμένουμε ΤΗΝ συναυλία του μήνα. Αυτό δεν θα έχει να κάνει μονο με την δυσχερή θέση που θα βρεθούν οι διοργανωτές λόγω χαμένου κεφαλαίου κ ενδεχομένως ακριβότερων οδοιπορικών, αλλά και με το γεγονός πως η κρίση που θα χτυπήσει -αν δεν έχει ήδη χτυπήσει- θα είναι επιπέδου 2008 κ μετά.

Κοινώς, ο «μέσος οπαδός» θα βρεθεί με τη πλάτη στον τοίχο στο οικονομικό κομμάτι που αυτόματα σημαίνει πως έξοδα για διασκέδαση κ κουλτούρα θα περάσουν σε δεύτερη μοίρα. Πισωγύρισμα σε όλους τους τομείς, ενώ θεωρώ πως ακόμα δεν έχουμε δει τα χειρότερα σε ό,τι αφορά την πανδημία στη χώρα.

:poo:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Starman »

Μέχρι να βρεθεί εμβόλιο και ανάλογη φαρμακευτική αγωγή, προβλέπω γενικά ο κόσμος να απέχει. Όσο και να αναγκαστούν οι διοργανωτές να πάρουν προληπτικά μέτρα (κόσμος ανάλογα τα τετραγωνικά του χώρου, περισσότερες wc, μετατόπιση των event σε όσο το δυνατό πιο ζεστούς μήνες άρα σε ανοιχτούς χώρους) τίποτα δεν θα μπορέσει να μετριάσει το φόβο που έχει φωλιάσει στον κόσμο. Πάντα βέβαια θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα τους ενδιαφέρει αυτό, ειδικά στις μικρότερες ηλικίες, με ημίμετρα όμως δεν θα βγαίνουν οικονομικά οι διοργανωτές. Εγώ προσωπικά θα απέχω από όλες τις συναυλίες που είχα σκοπό να δω το καλοκαίρι, ακόμα και αν αυτές γίνουν κανονικά. Γενικά δεν βλέπω φως σε αυτό τον τομέα αν δεν ξεμπλέξουμε οριστικά και αμετάκλητα από την πανδημία. Ο οικονομικός παράγοντας, όπως σωστά ανέφερε ο Σκρολλ, θα παίξει επίσης πολύ σημαντικό ρόλο και δεν μιλάω μόνο για τη χώρα μας.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και για τις συναυλίες ισχύει ότι ισχύει και για την οικονομία γενικότερα. δεν έχουμε την "πολυτέλεια" άλλης αναμονής, οι οικονομικές συνέπειες θα σοβαρεύουν μέρα με τη μέρα. καλά δεν τίθεται καν θέμα αναμονής για εμβόλιο, θα γυρίσουμε στην εποχή των σπηλαίων.
θεωρώ πως θα έχουμε συναυλίες από σεπτέμβρη, η καλοκαιρινή σεζόν χάθηκε γιατί οι συναυλίες αυτές βασίζονταν κυρίως στο γεγονός πως οι μπάντες βρίσκονται σε παευρωπαικές περιοδείες εκείνο το διάστημα. περιοδείες δε βλέπω να ξεκινάνε άρα ξεχνάμε rockwave, athens rock, release κλπ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από rbrigade »

Κώστα δεν πάει έτσι όπως το λες το πράγμα. Δεν μπορεί να ξεκινήσει κάτι απλά και μόνο επειδή δεν συμφέρει να μην ξεκινήσει. Μιλάμε για κατάργηση της καραντίνας και χτες υπήρχαν παγκοσμίως 7.000+ νεκροί που είναι από τα πολύ ψηλά νούμερα. Να θυμίσω ότι την ημέρα που ξεκίνησε η καραντίνα στην Ελλάδα (23 Μαρτίου) είχαμε παγκοσμίως λιγότερους από 2.000 νεκρούς. Να θυμίσω ότι τρομάξαμε με τους λιγότερους από 200 νεκρούς σε μια μέρα της Ιταλίας στις 10 έως 12 Μαρτίου και κλείσαμε μαγαζιά και σχολεία. Χτες η Ιταλία είχε 534 νεκρούς. Είναι αυτά νούμερα για να συζητάμε για χώρους συνάθροισης κοινού για διασκέδαση;
Καλώς ή κακώς η ανθρωπότητα μπορεί να επιβιώσει και χωρίς διασκέδαση για αρκετό χρόνο. Άλλωστε προϊόντα για ατομική διασκέδαση υπάρχουν (τηλεόραση, ίντερνετ, διαδικτυακές συναυλίες κτλ). Η μαζική διασκέδαση θα αργήσει και θα είναι η τελευταία οικονομική δραστηριότητα απ' όλες. Τουρισμό μπορείς να κάνεις με κάποιες ασφαλείς αποστάσεις, συναυλίες όχι. Και ειδικά τύπου heavy metal που τις έχουμε ταυτίσει με το να συνωστιζόμαστε σαν ζώα ή ξέρω γω να παίζουμε ξύλο σαν τα κριάρια. Να μου έλεγες για συναυλίες όπως τις κάνουν οι Αμερικάνοι, με το κοινό καθιστό σε θέατρα, όπου μπορείς να αφήσεις κενές θέσεις ανά δύο για να δημιουργήσεις απόσταση, ναι, συζητιέται. Και πάλι θα υπάρχει συνωστισμός στην είσοδο/έξοδο, οπότε τζίφος. Οπότε αυτό που βλέπω σε πρώτη φάση είναι καφετέριες-εστιατόρια με καθήμενους πελάτες όπου εξ ορισμού υπάρχει απόσταση, με μειωμένα όρια προσέλευσης, π.χ. στο 50% της χωρητικότητας που αναγράφει η άδεια λειτουργίας (και εδώ θα γελάσουμε πολύ γιατί στην Ελλάδα περάσανε νομοθεσία να μην απαιτείται πλέον άδεια λειτουργίας και ο κάθε επιχειρηματίας να κάνει έναρξη/δήλωση μόνος του, οπότε δεν ξέρω τι παίζει με τις χωρητικότητες και πως καθορίζονται (ίσως από την πυροσβεστική;)…
Για να γυρίσω σε αυτό που είπα στην αρχή της δεύτερης παραγράφου, αυτό που καίει είναι η παραγωγή και το εμπόριο. Αυτά θα δουλέψουν, όπου είχαν σταματήσει, και τα εμπορικά καταστήματα είναι αυτά που θα ανοίξουν πρώτα, ειδικά τα μικρομεσαία που έχουν μικρή προσέλευση κόσμου. Εκεί είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό της οικονομικής δραστηριότητας. Μαζική διασκέδαση και τουρισμός αφορούν κοινωνίες που έχουν λύσει τα βασικά τους προβλήματα και έχουν περίσσεμα να διοχετεύσουν. Αυτήν την στιγμή δεν μπορεί να είναι προτεραιότητα οι συγκεκριμένοι κλάδοι γιατί αποτελούν υγειονομική βόμβα. Όπως και με τα μνημόνια, προτιμούν να γονατίσει η οικονομία παρά να καταρρεύσει.
Και για να γίνω λίγο πιο σαφής, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι θα μπορούσε μια χώρα να μην πάρει καθόλου μέτρα για να μην θιχτεί η οικονομία, να έχει 1.000+ νεκρούς κάθε μέρα και να κυλάνε όλα ομαλά; Εδώ δεν ήμασταν που λέγατε πάρα πολλοί με αγορασμένα εισιτήρια ότι δεν θα πάτε UTH; Δεν ακύρωσαν μπάντες πριν καν επιβληθούν απαγορεύσεις (τραγική ειρωνεία, ο Kouvaris που ακύρωσε λόγω του προβλήματος στην Ευρώπη πέθανε από την ίδια αιτία στην Νέα Υόρκη). Δηλαδή πόσα μπαράκια, πόσα κλαμπάκια και πόσοι συναυλιακοί χώροι θα ήταν βιώσιμοι σήμερα αν δεν είχαν παρθεί μέτρα; Δεν θα είχε πέσει η πελατεία τουλάχιστον 80%; Τι διαφορά έχει αυτό με το να κλείσουν 100% και να υπάρξουν κάποιες οικονομικές διευκολύνσεις για επιχειρήσεις και εργαζομένους; Χωρίς μέτρα τα μαγαζιά που θα έπεφταν τουλάχιστον 80% θα έκαναν τις αντίστοιχες απολύσεις ενώ τώρα μπήκε φρένο. Και οι απολυμένοι δεν θα έπαιρναν ούτε επιδόματα ούτε μειώσεις ενοικίου. Μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα. Η απόφαση που βλέπω ότι έχει παρθεί σε πανευρωπαϊκό επίπεδο είναι προστασία της δημόσιας υγείας και αρκετό χρήμα για στήριξη πληγέντων και βλέπουμε. Ένας ή δύο μήνες καραντίνας δεν είναι το τέλος του κόσμου. Μια χαμένη σεζόν δεν είναι το τέλος του κόσμου. Αυτά βολεύονται. Τώρα αν η κατάσταση συνεχιστεί παραπέρα, αν επιστρέψει αυτό το πράγμα με την ίδια ένταση το φθινόπωρο, αν τέλος πάντων πάει άσχημα το πράγμα, τότε θα παρθούν πιο σκληρές αποφάσεις τύπου όποιος επιβίωσε επιβίωσε και προχωράμε. Αλλά και σε αυτό το σενάριο η μαζική διασκέδαση έχει πεθάνει. Όχι λόγω νόμων, αλλά λόγω αποχής του κοινού. Αν εγώ πρέπει να ρισκάρω να εκτεθώ στον ιό θα το κάνω για να έχω να φάω εγώ και τα παιδιά μου, όχι για να πηγαίνω σε συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καλά όλα αυτά ρε παίδες, αλλά με το ΣΚΟΛ ΕΛΙΚΙΚΟΥ τι θα κάνουμε;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 22 Απρ 2020, 19:36 Καλά όλα αυτά ρε παίδες, αλλά με το ΣΚΟΛ ΕΛΙΚΙΚΟΥ τι θα κάνουμε;
Καταργηθηκε με αποφασιστικη και άμεση παρέμβαση της κυβερνησης. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περιπτωση να αφησει καλαμπόρτζηδες ΚΕΚατζηδες να κοροϊδεύουν έτσι τόσους επιστήμονες.

Κριμα, γιατι ως πληττόμενος μηχανικός, δίψουσα για γνώση. Τελικα μονο στο back catalog Cirith Ungol θα επιμορφωθω...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν έχει να κάνει μόνο με τη διασκέδαση, αλλά με ΟΛΟΚΛΗΡΗ την οικονομία, η διασκέδαση είναι απλά μία πτυχή του οικονομικού τοπίου. ήδη ανακοινώσανε πως 130.000.000 άνθρωποι απειλούνται άμεσα με λιμό, δε δεν θα φτιάξουμε κάτι καταστρέφοντας κάτι άλλο. δεν είναι λογικό να βουλώνεις τρύπες με το δάχτυλο και επιπλέον να ανοίγουν και νέες.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τετ 22 Απρ 2020, 20:29
Scrollkeeper έγραψε: Τετ 22 Απρ 2020, 19:36 Καλά όλα αυτά ρε παίδες, αλλά με το ΣΚΟΛ ΕΛΙΚΙΚΟΥ τι θα κάνουμε;
Καταργηθηκε με αποφασιστικη και άμεση παρέμβαση της κυβερνησης. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περιπτωση να αφησει καλαμπόρτζηδες ΚΕΚατζηδες να κοροϊδεύουν έτσι τόσους επιστήμονες.

Κριμα, γιατι ως πληττόμενος μηχανικός, δίψουσα για γνώση. Τελικα μονο στο back catalog Cirith Ungol θα επιμορφωθω...
Δε λες πάλι καλά που δεν λοιμωχθηκες; :D Δεν είναι να παίζεις μ'αυτα τα πράγματα...
ΣΚΟΛ
Εικόνα
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Celephais »

Καταρχήν χαιρετώ τα εκλεκτά μέλη του φόρουμ. 2 παρατηρήσεις και από εμένα.
1) Έχουμε μπει σε μια κατάσταση στην οποία οι συναυλίες θα είναι είδος πολυτελείας, προβλέπω να είναι πολύ καιρό στον πάγο τους λογους τους είπαν οι προηγούμενοι.
2) Υπάρχει ένα τεράστιο θέμα για τους διοργανωτές συναυλιών, τι θα γίνει με τα εισιτήρια που έχουν πουλήσει, εγω προσωπικά έχω πάρει UTH, PRIEST, MERCYFULL FATE, γύρω στα 140€ και πολύς άλλος κόσμος αντίστοιχα με εμένα. Θα την βγάλουν όλοι μεταθέτοντας τις συναυλίες 1 χρόνο μετά?
3) Από εδω και πέρα η οποιαδήποτε προπώληση θα είναι πολύ χαμηλά. Μετά το φετινό χουνέρι έχει κλωνιστεί σε τεράστιο βαθμό η πίστη των ενδιαφερόμενων ότι μια συναυλία θα πραγματοποιηθεί. Εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ πάρα πολύ από εδω και πέρα.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Coroner »

Παντως βλεπω πως ολο και περισσοτεροι διοργανωτες δεν δινουν την δυνατοτητα επιστροφης χρηματων. Δεν βιαζομαι να κρινω κατευθειαν καποιον, απλα το σημειωνω για να εχουμε στο νου μας τι γινετια και να ενημερωνομαστε γυρω απο το θεμα. Εγω, περα απο το UtH, ειχα αγορασει και για Bauhaus Και Mercyful Fate. Προς το παρον δεν εχουμε καποια νεοτερη ενημερωση απο Release, oποτε δεν ξερουμε τι θα γινει με τα εισιτηρια. Δυσκολο βλεπω παντως να κανουν για ολα τα live Που χαν ανακοινωσει, refund.
Καποιοι αρχικα δινανε τη δυνατοτητα επιστροφης (πχ Sodom, ισως και αλλες που μου διαφευγουν). Τωρα μαλλον το γυρνανε ολοι... Το θεμα ειναι, αν και ποτε θα γινουν τα live αυτα και ποιος θα εγγυηθει για το οτιδηποτε.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από castledemon »

GRASPOP Today:
Your tickets for GMM2020 will be carried over to GMM2021.

This applies to all festival tickets (day and combi tickets), to all accommodations (rental tents at Camping Boneyard, Flexotels at Camping Skullotel, pitches or festihuts at Camping Metal Town, cottages or hotel rooms at Devil’s Lake and bungalows or hotel rooms at Metal Park) and GMM tokens.

As of 15 September 2020 your ticket for GMM2021 will be available for download on your Ticketmaster profile.

Ticket holders also have the option of exchanging their ticket(s) for a voucher, also as of 15 September 2020. The amount of this voucher is the price of your ticket(s), accommodations and tokens, including service costs. The resulting amount can be spent on tickets for GMM2021 or GMM2022. For instance, you can exchange your Saturday ticket for a Sunday or combi ticket. ATTENTION: This offer is only valid while stocks last and if you opt for a more expensive ticket you will obviously have to pay the difference. If you go for a cheaper ticket the balance can be used later. You can use the balance of your voucher to purchase GMM tokens or other tickets for GMM2021 or GMM2022.

Do you have a legitimate reason why you can’t attend GMM2021? In that case as of 15 September you can send a refund request via Ticketmaster (for your festival tickets as well as your GMM tokens and booked accommodations).

On 15 September you will receive a new email with all the necessary instructions.


Λυπαμαι αλλα δε θα περιμενω μεχρι τις 15 Σεπτεμβριου για να δω ΑΝ θα θελησουν να μου στειλουν τα χρηματα μου πισω, ΑΝ θεωρησουν οτι εχω καλο λογο να μην παραβρεθω στο Graspop 2021! Αν ειναι δυνατον. Ανοιξα Dispute μεσω Paypal και περιμενω να λυθει υπερ μου για να παρω τα χρηματα μου πισω...
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Κορονοϊός: Φάκελος Συναυλίες - Η δική μας άποψη

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

castledemon έγραψε: Πέμ 23 Απρ 2020, 15:41
Do you have a legitimate reason why you can’t attend GMM2021?
οντως, γελοίο αυτό. Πεστους, παντρεύεται η αδερφή μου, legitimate enough
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος COVID-19”