SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

A continuous move between formalism and eclecticism.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

Δημοσίευση από theBox »



Το τρίτο άλμπουμ των Νορβηγών προγκ ροκερς ειναι εδω και εχει καβατζώσει μια θεση στις λιστες τις χρονιας των μη-κουφών ανάμεσά μας. ΤΕΧΝΗ τοσο εκλεκτική, που θα ακούσεις μεσα απο τις κλασσικες σκανδιναβικες KCrimon-ικες Anekdoten-ιες, μέχρι επικ μεταλ, meshuggah και jazz rock.

Αυστηρα για ανθρωπους που χαιδευουν αυτάρεσκα το μουσι τους διπλα στο τζάκι, πινοντας μπραντυ και καπνίζοντας πούρο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Μπράντυ συνήθως σε χαμηλό ποτήρι δεν πίνεται;;...γιατί έχω μόνο σαμπάνιας. (Κατεβαίνει)
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μόνο Τέχνη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώ @Mamercus να το εκτιμήσει και να του δώσει αγάπη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Mamercus
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2022, 21:04

Re: SEVEN IMPALE (NOR) - Summit (2023)

Δημοσίευση από Mamercus »

CountRaven έγραψε: Σάβ 09 Σεπ 2023, 06:17 Καλώ @Mamercus να το εκτιμήσει και να του δώσει αγάπη.
Ε, ρε Νορβηγία τί φτιάχνεις άμα έχεις κέφια! Αυτή η χώρα ρε γαμώτο έχει κάνει συμφωνία με το κοσμικό κάρμα πως άμα παράγει prog πρέπει να είναι σε επίπεδα επιστήμης και τίποτες λιγότερο ναούμε!

Νταξ' δεν τούς ήξερα, αλλά άκουσα Hunter και μετά Hydra και μετά το άφησα να παίξει ολόκληρο, διότι πολύ απλά δεν γινόταν αλλιώς...

Έσκασαν σαν βεγγαλικά στο νιονιό μου κάτι Jade Warrior, κάτι King Crimson, κάτι Ozric Tentacles, αλλά το σαξόφωνο και κυρίως η ενίοτε ντουμίλα στον κιθαριστικό ήχο μαζί με την έξυπνη περιστασιακή γκοθίλα στη φωνή, τα έσβηναν όλα κι άφηναν το εδώ και τώρα μονάχα στους Seven Impale.

Αυτά, διότι Meshuggah δεν ακούω και οι Tool που λατρεύω δεν μου πολυφάνηκαν παρότι αναφέρονται ως επιρροή.
Δεν είμαι δα και γνώστης του είδους, δεν κατέχω πολλά δηλαδή
- καταμεσής του Mania, Changing Times με πέτυχε το κάλεσμα του Κόμη...

Όμως η δουλειά των έξι από την Νορβηγία σε καμιά δεκαριά όργανα και μια τριάδα φωνητικών απ' ό,τι διαβάζω, είναι απλά αξιοθαύμαστη.
Ναι, σε ΟΛΑ τους!

@theBox μάς ανέβασες επίπεδο progjazzrockιάς ολουνούς μας!

@CountRaven εκτίμησα!
Κι έδωκα κι αγάπη!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”