Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

A continuous move between formalism and eclecticism.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Xstroyer »

Pink Floyd, King Crimson, Genesis και Eloy. Αρκετά albums από αυτές τις μπάντες βρίσκονται στα υπεραγαπημένα μου. Το "Wish You Were Here" μάλλον είναι το πρώτο και το "Shine On You Crazy Diamond" ίσως το κομμάτι που θα έλεγα αν με ρωταγε κάποιος "ποιο είναι το καλύτερο τραγούδι στην ιστορία της μουσικής".
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Anglagard έγραψε: Κυρ 11 Φεβ 2018, 17:45 Τα αγαπημενα μου ειναι
Anglagard hybris
Vdgg pawn hearts k h to be
King crimson red k marks tongues
Στις εξαιρετικες επιλογες ττου the box θα προσέθετα το zarathustra απο museo rosenbach, to album των alusa fallax, le orme-felona e sonora και τα 2 πρωτα αλμπουμ των ισπανων iceberg ...sentiments καξ closes nostres
Μα έλα να μαζευόμαστε! Εξαιρετικές επιλογές! Θα ήθελα να γράψω δύο γραμμούλες παραπάνω για το Sentiments. Το οποίο πιστεύω πως μαγνητίζει τον ακροατή με τον εσωτερικό πομπώδη χαρακτήρα του. Έχει δε μια σπάνια εξωτική ομορφιά σε αρκετά από τα μέρη του. Θαυμάσιος δίσκος και όχι ιδιαίτερα δύσκολος. Εξαιτίας μάλιστα και της θαυμάσιας κιθαρισιτκής δουλειάς που έχει γίνει -αλλά και της "βαρύτητας" στις κιθάρες- είναι ιδανικό άκουσμα και για όσους ψάχνουν για πιο hard σκηνικά -και καταλήγουν σε άλμπουμ όπως το Masque των Kansas-. Δεκάρι σίγουρα. Αριστούργημα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Ravenborn »

βλέποντας τις λίστες , χαίρομαι που μου θυμίζετε πως μάλλον έχανα χρόνο τόσα χρόνια που εμπιστευόμουν " επαγγελματίες " κριτικούς σαν του Allmusic , για να διαλέγω καλούς δίσκους αντί να κρίνω μόνος μου ...

Η δική μου λίστα έχει λίγα δισκάκια αλλά πολύ αγαπημένα

1.Jethro Tull - Thick As A Brick
2.King Crimson - In The Court of the Crimson King
3.Rush - 2112
4.Yes - Close To The Edge

πφφφ , φτωχή λίστα ομολογουμένως για ένα απ'τα πιο δύστροπα , αλλά ωραία είδη της rock
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Ravenborn έγραψε: Τρί 07 Απρ 2020, 00:27 βλέποντας τις λίστες , χαίρομαι που μου θυμίζετε πως μάλλον έχανα χρόνο τόσα χρόνια που εμπιστευόμουν " επαγγελματίες " κριτικούς σαν του Allmusic , για να διαλέγω καλούς δίσκους αντί να κρίνω μόνος μου ...

Η δική μου λίστα έχει λίγα δισκάκια αλλά πολύ αγαπημένα

1.Jethro Tull - Thick As A Brick
2.King Crimson - In The Court of the Crimson King
3.Rush - 2112
4.Yes - Close To The Edge

πφφφ , φτωχή λίστα ομολογουμένως για ένα απ'τα πιο δύστροπα , αλλά ωραία είδη της rock
Έπος λίστα με άλμπουμ κορυφές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

Ravenborn έγραψε: Τρί 07 Απρ 2020, 00:27 πως μάλλον έχανα χρόνο τόσα χρόνια που εμπιστευόμουν " επαγγελματίες " κριτικούς σαν του Allmusic , για να διαλέγω καλούς δίσκους αντί να κρίνω μόνος μου ...
Εχω διαβασει αρκετες ΕΝΤΕΛΩΣ αψυχολόγητες κρητικες εκει μέσα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από rbrigade »

Βάζω πρώτα 2 ψιλοάγνωστα για να ακούσετε αυτά:
Northwind- Northwind (1974) απίστευτα επικό!


Carol of Harvest - Carol of Harvest (1978) χάσιμο...


Και τρεις επιλογές από φίρμες:
Rick Wakeman- Journey To The Centre Of The Earth (1974)


Camel- Mirage (1974)


King Crimson- In the Court of the Crimson King (1969)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από CountRaven »

Έπη. Αλλά είναι προτάσεις να υποθέσω και όχι η all time favourite λίστα σου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από theBox »

by the way, οι επανηχογραφήσεις που εχει κανει ο Wakeman για τα τρια πρωτα αλμπουμς τωρα τελευταια ειναι πολυ καλές. Το 7wives ειναι live (αλλα δεν το καταλαβαινεις) ενω τα αλλά δυο ειναι στουντιο. Εχει γραψει και επιπροσθετο υλικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Ravenborn »

το In The Court Of The Crimson King , έχει και 40ετής επετειακή έκδοση με τη μίξη του original υλικού να έχει γίνει απ'τον Steven Wilson το 2008
Δυστυχώς , δε γνωρίζω αν το Spotify , έχει αυτήν την έκδοση ως περιεχόμενο , τουλάχιστον για τον original δίσκο .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τρί 07 Απρ 2020, 01:07 Εχω διαβασει αρκετες ΕΝΤΕΛΩΣ αψυχολόγητες κρητικες εκει μέσα...
Ενώ εδώ στο φόρουμ δεν έχεις διαβάσει :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτές οι αψυχολόγητες κρητικές είναι καλές στο κρεβάτι; (καλό ε; :D )

Δεν μπορώ να ποστάρω all time favorite λίστα γιατί έχω να ακούσω τέτοια πράγματα άπειρα χρόνια και δεν θυμάμαι Χριστό. Κάποτε είχα μπει στο τρυπάκι με Camel, λίγο Genesis εποχής Gabriel, δύο πρώτα King Crimson, 70's Kansas, Rush, Pink Floyd (αν και δεν τους θεωρώ prog), Eloy (ούτε αυτούς τους θεωρώ prog), ψιλοπράματα από neo-prog (Marillion, Pallas, Mystery) και άλλα που δεν θυμάμαι. Η ενασχόλησή μου δεν κράτησε αρκετά ώστε να περάσω από κόσκινο τις δισκογραφίες όλων των μεγάλων του είδους (π.χ. έχω μαύρα μεσάνυχτα από Yes) και κάποια υποείδη τα θεωρώ πολύ στριφνά και κουραστικά (kraut, rio, zeuhl, το 80% της ιταλικής σκηνής). Μετά άρχισα να ξεφεύγω προς psych/folk/proto-metal και pomp, οπότε άφησα τα prog. Αυτό που με κούρασε ήταν ότι για να πάρεις 1-2 λεπτά μουσικής ικανοποίησης υψηλού επιπέδου έπρεπε να περάσεις από μαρτυρικές 7λεπτες ανούσιες εισαγωγές, ανοικονόμητα εφέ τύπου φυσάει ο άνεμος τρία λεπτά και διάφορες τέτοιες πίπες χωρίς νόημα, άσε που ένα μάπα τραγούδι μπορούσε για πλάκα να αναπτύσσεται σε 10 και 20 λεπτά. Αυτό που με κράτησε όσο με κράτησε ήταν ότι υπάρχει στο prog μια πιο ελεύθερη, αντισυμβατική αντίληψη της μελωδίας που όταν πετύχει γαμάει (αλλά πετυχαίνει σπάνια).

Αυτά που έβαλα παραπάνω (εκτός από Wakeman που τον ξέθαψα από φακελάκι-σκονάκι έτσι για να το παίξω κουλτούρα) είναι όντως από τα αγαπημένα μου και ειδικά το Carol of Harvest το έχω ακούσει περισσότερο από πολλά άλλα. Northwind είναι ανακάλυψη του VXN123 και μου άρεσαν πολύ. E τα άλλα δύο είναι καρακλασσικά και λογικά θα είναι στην λίστα κι άλλων μελών.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Coroner »

Mια προχειρη 10αδα απο μενα

1. Rush - Hemishperes
2. Camel - Mirage
3. Genesis - Foxtrot
4. King Crimson - Larks...
5. Caravan - In the Land of Pink and Grey
6. Pink Floyd - Animals
7. Van der Graaf Generator - Pawn Hearts
8. Jethro Tull - Thick as A Brick
9. Soft Machine - Third
10. Eloy - Ocean
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Ravenborn »

Ξέχασα σημαντικό δίσκο στη λίστα μου , που όμως είναι πιο κοντά στο jazz fusion , παρά στο prog rock .
The Mahavishnu Orchestra with John McLaughlin - The Inner Mounting Flame των αρχών των 70s ... instrumental , πολυεπίπεδη μουσική που θέλει καιρό να σου αποκαλυφθεί , με ενέργεια και κυρίως μαεστρία από ένα κατά τα φαινόμενα ( πολυεθνικό ) super group τότε , που θα διαλυόταν στην πορεία - ίσως για καλό .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Spyros »

Βάζω κι εγώ μια λίστα με αλμπουμ που λίγο πολύ μπαίνουν σε αυτή την κατηγορία και έχουν παίξει όσο και υπερκλασσικοί μεταλ δίσκοι..

Eloy - Ocean + Silent cries
Jethro tull - Thick as a brick + Passion play
Caravan - In the land of grey and pink
Cressida - Asylum
Coven - Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls
Babe ruth - First base (μάλλον καθόλου prog αλλά είναι απο τους όχι μεταλ δίσκους που έχω λιώσει)
Country joe and the fish - Electric music for the mind and body
Quicksilver - Happy trails
H.P Lovecraft - Live


Αν μου έρθουν και 1-2 ακόμα θα επανέλθω
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Τα αγαπημένα μας Prog Rock albums

Δημοσίευση από Coroner »

Μεγαλοi δισκοi Babe Ruth και Country Joe, αλλα δε θα τα βαζα prog.
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”