HAWKWIND - Live Chronicles

What goes around comes around.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HAWKWIND - Live Chronicles

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

mid 90'ς και δύο πιτσιρίκια αγοράζουν μια κασέτα Hawkwind, με βασικό κριτήριο το μαγευτικό εξώφυλλο και λίγο η θεματολογία Moorcock μιας και τότε είχαν αρχίσει να εκδίδονται τα βιβλία του Έλρικ. Ελάχιστη σχέση με το μεταλ αλλά η ψυχεδελική ρόκ καταγίδα που ακολούθησε μας παρέσυρε (εμένα και τον bro) σε μαγευτικά ταξίδια σε άλλους κόσμους. Ένα μοναδικό 80'ς μείγμα rock, psych, punk, metal, pomp, prog που όμοιο του δεν είχαμε ξανακούσει. Και επειδή οι Hawkwind είναι μια μπάντα χαμαιλέοντας, δεν ξαναβγάλανε όμοιο δίσκο (ίσως κανά-δύο να είναι σε αυτό το ύφος πχ το "Chronicles of the black sword" και το "Choose your masks") οπότε το "Live chronicles" είναι μοναδικό στο είδος του, ακούγεται σερί και βιώνεται όσο δεν πάει. Και γιατί τα γράφω όλα αυτά; Γιατί πολύ απλά είναι ο αγαπημένος μου live δίσκος. Μαγικές ερμεινείες σε τραγούδια όπως το "Needle gun", "Song of swords", "Dragons and fables", "Horn of fate" αλλά και το απόλυτο highlight το δραματικό "Moonglum" με τον μακαρίτη Huw Lloyd-Langton στα φωνητικά.






ακούστε και μια καταπλητική εκτέλεση του "Moonglum" από τον Lloyd-Langton

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HAWKWIND - Live Chronicles

Δημοσίευση από CountRaven »

Η μπάντα που με έβαλε στο ψάξιμο με 60ς, 70ς, Prog Rock κτλ. Μόνο αγάπη. Όσο για το συγκεκριμένο live, εκπληκτική ατμόσφαιρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

HAWKWIND - Live Chronicles

Δημοσίευση από Starman »

Η ενασχόλησή μου μαζί τους ξεκίνησε με αφορμή το πέρασμα του Lemmy από τη μπάντα και η πρώτη μου επαφή μαζί τους ήταν με το Electric Tepee του 1992. Είχα κολλήσει πολύ με το συγκεκριμένο δισκάκι, καθώς αυτό το ανορθόδοξο και εντελώς “κουκουρούκου” space rock παραδόξως μου είχε αρέσει αρκετά, τόσο όσο να ασχοληθώ σοβαρά. Δυστυχώς δεν τους είδα ποτέ live.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυκλοφορίες & Επανακυκλοφορίες”