MURDER MOST FOUL: Το νέο κομμάτι του BOB DYLAN (2020)

A continuous move between formalism and eclecticism.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

MURDER MOST FOUL: Το νέο κομμάτι του BOB DYLAN (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Δεν έχω ιδέα από Bob Dylan.
Νομίζω όμως πως θα έπρεπε να γίνει αναφορά στο νέο του κομμάτι, το οποίο κυκλοφόρησε ως CD-r με 1 κομμάτι μόνο από την Columbia, το συγκεκριμένο.
Το κομμάτι έχει σαφείς πολιτικές προεκτάσεις και αναφέρεται στην δολοφονία του Κένεντι. Από περιέργεια το άκουσα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ...
Δεν ξέρω πόσοι είστε ντυλανιάρηδες εδώ μέσα, αλλά δώστε βάση στο κομμάτι, μουσικά και στιχουργικά είναι εξαιρετικό...

Προσπερνάω τα πολιτικά σχόλια, και αντιγράφω από μια κριτική που διάβασα κάπου (δεν θα αναφέρω πηγή):

Το εν λόγω πόνημα έχει αφετηρία την δολοφονία τού προέδρου Τζων Κένεντυ, ενώ ταυτοχρόνως υπεισέρχεται σε μια σειρά από βασικά δεδομένα τού παρελθόντος. Κατά αυτόν τον τρόπο έχει άμεση πολιτική εκφορά και υπηρετεί πολιτικές στοχεύσεις. Η επιλογή τής συγκεκριμένης αισθητικής φόρμας (της μπαλάντας), αποσκοπεί να αναδείξει κυρίως την πολιτική στόχευση που προβάλλει, αρκούμενη δευτερευόντως σε αισθητικά στοιχεία στην απόδοση, με την μορφή ενός θρήνου ελεγειακής υφής, ενός ποιητικού ρέκβιεμ με μινιμαλιστική μουσική επένδυση, η οποία προσαρμόζεται στην σοβαρότητα και το κλίμα τού μηνύματος τού άσματος. Η ελεγεία συνίσταται στην παρουσίαση ποιήματος, αποτελούμενου συνήθως από δίστιχα, με υπόκρουση αυλού. Οι στίχοι καθ' εαυτοί διατηρούν την πρωτοκαθεδρία, ενώ η μουσική υπόκρουση προσδίδει μια λυρική έκκληση μετοχής στο υποσυνείδητο, ώστε να συμμετάσχει στο δρώμενο σύνολη η ψυχή τού ακροατού.

Ο τίτλος λογικά είναι παρμένος από ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε το 1967, με τον ομώνυμο τίτλο...


Το κομμάτι απολαμβάνουμε εδώ:


Θεώρησα σημαντικό να κάνω αναφορά στην συγκεκριμένη κίνηση του Dylan, γιατί μου άρεσε και το κομμάτι στην τελική και το όλο concept γενικά.
Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να σχολιάσω πολιτικά το οτιδήποτε στο θέμα, σε περίπτωση που μου ζητήσετε να το κάνω...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MURDER MOST FOUL: Το νέο κομμάτι του BOB DYLAN (2020)

Δημοσίευση από rbrigade »

Το άκουσα από περιέργεια και δεν μου άρεσε καθόλου, σε μουσικό επίπεδο είναι παντελώς αδιάφορο και στιχουργικά μου φάνηκε κακόγουστο. Σαν μια απελπισμένη προσπάθεια ενός καλλιτέχνη σε πολύ προχωρημένη ηλικία να δηλώσει παρών. Νομίζω ότι σήμερα αν θέλει να πει κάτι ο Dylan θα ήταν πολύ καλύτερο να το κάνει μέσα από ένα κείμενο, άρθρο, ποίημα κτλ. Βέβαια έχει κερδίσει το δικαίωμα να κάνει ότι γουστάρει (βασικά όλοι το έχουμε, αυτός λίγο παραπάνω λόγω ιστορίας)
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”