PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

A continuous move between formalism and eclecticism.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από CountRaven »


Firmly at the forefront of the progressive rock and metal scenes for nearly three decades now and one of modern rock's most acclaimed live acts, Sweden's PAIN OF SALVATION returns with a new studio album titled "Panther" on August 28 via InsideOut Music. The follow-up to 2017's "In The Passing Light Of Day" was recorded, mixed and produced by Daniel Gildenlöw with Daniel Bergstrand (IN FLAMES, MESHUGGAH, DEVIN TOWNSEND) and comes with a comprehensive artwork-theme with illustrations made by André Meister.

"Panther" track listing:

01. Accelerator
02. Unfuture
03. Restless Boy
04. Wait
05. Keen To A Fault
06. Fur
07. Panther
08. Species
09. Icon

PAIN OF SALVATION's Daniel Gildenlöw checked in with the following comment about "Panther": "The making of 'Panther' has taken over two years. I have felt the need to push boundaries, both musically and sonically. Approaching the music from more diverse angles, yet without losing the core identity of the band. Lyrically it coincidently fits more than ever into current times. When I look at the great artwork drawings that went into the concept, I can only say that I am extremely happy how everything turned out. I can't wait to share this album with everybody."

More details about the various formats for "Panther", its pre-order start as well as the launch of a first single/video will be shared on July 3.

A first sneak preview with one of the songs off "Panther" is in the album trailer below.

PAIN OF SALVATION is:

Daniel Gildenlöw - lead vocals and lots of stuff
Johan Hallgren - guitar and vocals
Léo Margarit - drums and vocals
Daniel Karlsson - keyboards, guitars and vocals
Gustaf Hielm - bass and vocals
Πηγή: https://www.blabbermouth.net/news/pain- ... m-panther/

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από apeitharxos »

Είχα ακούσει τότε που είχε γίνει μεγάλος ντόρος για αυτούς, πριν 15-20 χρόνια δηλαδή: Ακόμη και για έναν οπαδό του progressive δεν είναι κουραστικοί;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:32 Είχα ακούσει τότε που είχε γίνει μεγάλος ντόρος για αυτούς, πριν 15-20 χρόνια δηλαδή: Ακόμη και για έναν οπαδό του progressive δεν είναι κουραστικοί;
Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "δεν γινεται και τιποτα" τοτε ναι. Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "γινονται πάρα πολλά σε λιγο χρονο" τοτε ούτε καν.

Σε καθε περιπτωση το κυριως προβλημα που ειχα παντα με την μπάντα ηταν τα νιαουριστά φωνητικα τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από SlayerKing »

theBox έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:43
Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "δεν γινεται και τιποτα" τοτε ναι. Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "γινονται πάρα πολλά σε λιγο χρονο" τοτε ούτε καν.
χαχαχα

Εγω πιστευω ειναι ατου τα φωνητικά, εχουν προσωπικοτητα.

Η μπαντα παντως ειναι μεχρι το Remedy Lane, απο κει και περα αλμπουμ με το αλμουμ χανεται το ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από rbrigade »

Raod Salt 1 δισκάρα με τρελλά κομμάτια, βέβαια λοξοκοιτάει προς retro hard rock. Σαν progressive metal μπάντα πάντα με κούραζαν, αλλά είχαν κάποια ωραία τραγούδια. Όταν βγει θα πέσει η ανάλογη αυτιά.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:43
apeitharxos έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:32 Είχα ακούσει τότε που είχε γίνει μεγάλος ντόρος για αυτούς, πριν 15-20 χρόνια δηλαδή: Ακόμη και για έναν οπαδό του progressive δεν είναι κουραστικοί;
Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "δεν γινεται και τιποτα" τοτε ναι. Αν εννοεις κουραστικοι γιατι "γινονται πάρα πολλά σε λιγο χρονο" τοτε ούτε καν.

Σε καθε περιπτωση το κυριως προβλημα που ειχα παντα με την μπάντα ηταν τα νιαουριστά φωνητικα τους.
Προφανώς και εννοώ το πρώτο...Αν μιλούσαμε για το δεύτερο που αναφέρεις, τότε θα μιλούσαμε για τους threshold...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από Zippo190 »

υπνος...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μια από τις ελάχιστες μπάντες που έχω εγκαταλείψει σε βαθμό που δεν βάζω να ακούσω νέο album ούτε μια φορά. Μπορεί να χάνω, δεν ξέρω, αλλά πλέον δεν με απασχολούν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από JimmyF »

Μετά από αρκετές ακροάσεις τις τελευταίες 5 ημέρες, το album με ικανοποίησε full. Metal μπορεί να μην είναι (ναι, δεν έχει riff, ναι οι κιθάρες πιο πολύ υποστηρικτικό ρόλο έχουν), αλλά τα κομμάτια και η όλη ροή του album δε με αφήνουν να κάνω skip. Η στροφή που κάνανε στα road salt ειδικά στο 1ο, ( [mention]rbrigade[/mention] συμφωνώ full για το σχόλιό σου) μάλλον βοήθησε τον Gildenlow να εστιαστεί στο πιο απογυμνωμένο songwriting και απλά να 'φορτώσει' όπου χρειαζόταν μπιμπλίκια, synth, εφέ για να διανθίσει τις καλές (κατά την άποψή μου) μελωδίες και θέματα. Το προηγούμενό τους δε με είχε ενθουσιάσει. Εδώ εξεπλάγην ευχάριστα. Στα συν η παραγωγή που ταιριάζει απόλυτα στο ύφος του δίσκου.
Υ.Γ. Χωρίς να τα θεωρώ αριστουργήματα, πιο προοδευτικά-ιντριγκαδόρικα μου ακούγονται τα albums των POS, παρά σχημάτων όπως οι DT ή οι Symphony X των τελευταίων χρόνων.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από castledemon »

και γω ομολογώ δεν μπορεσα να τους ακουσω ποτέ...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από alexandros »

Δεδομένου ότι τους θεωρώ εντελώς αμέταλλους,όχι τόσο σε ήχο όσο σε αισθητική, μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο λατρεμένες μου μπάντες. Τους γνώρισα με το be, όπου στις πρώτες ακροάσεις έκλαιγα τα λεφτά μου, αλλά στην πορεία βρήκα μεγαλείο σε αυτό το album. Remedy lane μάλλον κορυφαίο αντικειμενικά. Road salt 1 φοβερό rock άλμπουμ με κάποιες συνθέσεις εξαιρετικής ομορφιάς. Το 2 είναι με διαφορά το πιο αδιάφορό τους, εκτός από καναδυό τραγούδια (ειδικά το to the shore line σώζει το ναυάγιο).
Αν και στις τελευταίες κυκλοφορίες νιώθω ότι θα την κάνουν την χοντρή τη μαλακία, πάλι καταφέρνουν και με ρίχνουν οι άτιμοι. Το προηγούμενο μου άρεσε πολύ όταν βγήκε και όταν το άκουσα ξανά πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι ακόμη μου αρέσει το ίδιο. Στο panther, ύστερα από το accelerator που έδωσαν στη δημοσιότητα είπα ''εδώ είμαστε, την έκαναν την πατάτα'', αλλά ακούγοντας ολόκληρο το album μου άρεσε αρκετά. Του έριξα αρκετές ακροάσεις,αλλά θα το αφήσω λίγο στην άκρη για να επανέλθω σε λίγο καιρό και να το επιβεβαιώσω.
Εντάξει,νομίζω η μόνη σχέση τους με το metal είναι τα μουσικά όργανα που χρησιμοποιούν και ότι σαν είδος ο gindenlow δε το έχει και σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Αλλά είναι καλλιτεχνάρα ο τύπος και αν κάποιος τους δει live, θα καταλάβει και πόσο δουλεμένη μπάντα είναι. Το live τους για την περιοδεία του road salt 1 ήταν τέλειο σαν ακούς cd και από τα καλύτερα live που έχω παρεβρεθεί.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

PAIN OF SALVATION - Panther - Έρχεται στις 28-8

Δημοσίευση από LuciferSteele »

"άκουσα" αυτό το restless boy και ήθελα να κόψω τα αυτιά μου σαν τον Van Gogh
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”