Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

A continuous move between formalism and eclecticism.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από castledemon »

αναμένουμε το πρωτο δειγμα με αγωνια
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από Priamos »

Είχα κατεβάσει για τη γυναίκα μου τα δύο τελευταία και έχουν γίνει οι νέοι της αγαπημένοι. Με αναγκάζει να τα ακούω τακτικά και πρέπει να ομολογήσω ότι είναι μπάντα πολύ υψηλών προδιαγραφών στον χώρο που κινούνται.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από JimmyF »

Τα 2 τελευταία τους είναι από τα πλέον αγαπημένα μου δισκάκια. Ευελπιστώ σε 3 peat!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από castledemon »

οχι ακριβως οπως το περίμενα.
Ενδιαφέρον τραγούδι αλλά με αδυναμίες. Βασικά εκεί που φτύνει τις λέξεις "I've become so, I've become so, dark and sinister" (1.40 όπως και στην αρχη) με εκνευρισε που ηθελα να το κλεισω. Θα το τοποθετουσα στο τοπικ με τις ενοχλητικες φωνητικές γραμμές.
Το υπολοιπο κομματι δυνατό, 'μοντέρνο' prog. Περιμένω να ακούσω κι άλλα δείγματα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από theBox »




Ειναι εδώ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από theBox »

Μετα απο αρκετες ακροασεις θα έλεγα οτι ειναι το καλύτερο της "τριλογιας", ισως και με διαφορά!

Εδω ακουσα τον καλυτερο FATES WARNING δισκο των τελευταιων πολλών ετων με μεγαλυτερο φοκους στους (καλως εννοουμενους) instrtumental Theater-ισμους, και δυόμιση κιλά EVERGREY για να δέσει το γλυκο.

Βαζει υποψηφιότητα απο πολυ νωρις για "λιστα χρονιας".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από JimmyF »

Δεν έχω προλάβει να το ακούσω όσες φορές θα ήθελα, αλλά [mention]theBox[/mention] έχεις δίκιο για FW σχόλιο στα κομμάτια που δείχνουν 'καρφί' εκεί. Είμαι πολυ φανμπόης της μπάντας και θεωρώ ότι στο είδος προσφέρει full πακέτο. Κομματάρες, τεχνικό παίξιμο (εκπληκτικό rhythm section), παραγωγάρες, artwork, concept κλπ. Δεν ξέρω ακόμα αν θα το κατατάξω ως το καλύτερο album της τριλογίας , αλλά για πλάκα μπαίνει και στη δική μου λίστα από τώρα. Τα Avia, Circadian και Ananke μάλλον τα κορυφαία του δίσκου για μένα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από theBox »

[mention]JimmyF[/mention] Χωρις να εχω "λιωσει" τα δυο προηγουμενα, αυτο εδω μου φαινεται λιιιιγο πιο "παραδοσιακο/μελωδικο" προγκ και λιγοτερο μοντέρνο, βαβουριάρικο και με επιρροες απο groovy/stoner/core κτλ κτλ, στοιχεια που στο παρελθον με εκαναν να "γουσταρω και να σεβομαι τη μπάντα αλλα μεχρι εκει". Κανω λάθος;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]theBox[/mention] δεν έχεις άδικο. Ειδικά όσον αφορά στο prog στοιχείο στο Norchestrion είναι όντως λίγο πιο 'παραδοσιακό' όπως το λες και . Αν και νομίζω στα πιο groovy/core περάσματα που αναφέρεσαι, αυτά έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί (τα ολίγα που υπήρχαν στο Orvam και τα λιγότερα ακόμη στο Hegaiamas). Πάντως το πώς τα πέρναγαν στα κομμάτια αυτά τα στοιχεία και η τόσο-όσο ποσότητα αυτών δε μου χάλασε ποτέ το 'γλυκό'. Ως τώρα συνοψίζοντας τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, το Hegaiamas είχε μία περισσότερη 'αμεσότητα' και ίσως πιο κολλητικά hooks από το τελευταίο που θέλει νομίζω κάποια ακούσματα παραπάνω. Το ομώνυμο του Orvam όμως, το θεωρώ ακόμα το magnum opus τους σαν κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από theBox »

https://www.facebook.com/11913612480495 ... 1/?app=fbl


Άσχημα νεα δυστυχως...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πως φέηλαρε έτσι ο Ίκαρος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Έρχεται το νέο άλμπουμ των NEED

Δημοσίευση από Zippo190 »

θέλω ζουμερό σκηνικό και σκληρή απάντηση Ικαρου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”