DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

A continuous move between formalism and eclecticism.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »









Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου η συγκεκριμένη ανθολογία αυτής της καταπληκτικής μπάντας από την μεγάλη Βρετανία.

Περιέχει τα δύο singles που έχουν κάνει, κομμάτια από το demo του 79 και το κομμάτι με το οποίο συμμετείχαν στην ΕΠΙΚΗ NWOBHM συλλογή "New Electric Warriors" του 1980 -συλλογάρα με μπαντάρας όπως Race Against Time (στους οποίους έπαιζε κιθάρα και τραγουδούσε ο μεγάλος David G. Halliday των θεών Hell) οι οποίοι συμμετέχουν με το "Bedtime" από τα πιο σαρκαστικά και σχεδόν παρανοϊκά άσματα που μας έδωσε το NWOBHM-.



Πληροφοριακά αναφέρω πως στη συλλογή υπάρχει το "Spellbound" 7" του 1980. Υπάρχει επίσης και το δεύτερο "Blackfladh" single του 82. Υπάρχουν δύο ακυκλοφόρητα, το κομμάτι από τη συλλογή και όπως ανέφερα ήδη, δύο κομμάτια από το demo του 1979.

Εδώ το ένα unreleased κομμάτι το οποίο αυτός που το ανέβασε γράφει ότι είναι του 1978.



Βασικά η μπάντα έχει και άλλες ηχογραφήσεις του 1978 που όμως δεν μπήκαν στη συλλογή (demo του 1978).

Nerdy bonus:

Υπάρχει και στο demo του 1979 το κομμάτι "Spellbound" το οποίο έμεινε εκτός συλλογής. Πρέπει να ακούσω πάλι demo και single να δω αν πρόκειται για την ίδια ηχογράφηση.

Το demo του 1978 περιέχει τα κομμάτια "A Winter's,Tale", "Bird in Flight" -πάλι πρέπει να συγκρίνω εκτελέσεις μιας και τα άσματα εμφανίζονται και στο demo του 79- και "In the Wake of Dawn".

Περισσότερα για το 70ς υλικό μόλις εντοπίσω τα δύο demos στο χαμό που γίνεται εδώ.

Το ζουμί:

Φοβερή μπαντάρα, συνδυάζουν στοιχεία Heavy Prog και NWOBHM σε ένα μυστηριώδες, νοσταλγικό και λυρικό μουσικό υπόστρωμα.

Στο μεταξύ ψάχνουμε να δούμε αν η συγκεκριμένη κυκλοφορία είναι επίσημη. Δεν ξέρω αν το όνομα Barbarian Records χτυπάει κάποιο καμπανάκι σε κάποιον.

Η facebook σελίδα της μπάντας φαίνεται ανενεργή από το 2017.

https://www.facebook.com/Dawnwatcher-75014056336/

Σχετικό ποστ έχει κάνει και ο φίλος @Pavlos.



Τέλος στο τούμπι υπάρχει ανεβασμένη και αυτή η συλλογή:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

YES!! Οι Dawnwatcher είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα της NWOBHM. Riff Rock με λίγο Prog και synthesizer leads, όπως και με τους Sanctus, Triarchy και Marquis De Sade. Γεννήθηκα για να αγαπώ τέτοια πράγματα!!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Pavlos έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 09:55 Riff Rock
Πρωτη φορα ακουω αυτον τον ορο και μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

theBox έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 11:34
Pavlos έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 09:55 Riff Rock
Πρωτη φορα ακουω αυτον τον ορο και μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;
LOL, τι να πω, ροκ με πολλά βαριά riffs. Guitar driven, κάποιοι λένε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Pavlos έγραψε: Σάβ 12 Φεβ 2022, 00:42
theBox έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 11:34
Pavlos έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 09:55 Riff Rock
Πρωτη φορα ακουω αυτον τον ορο και μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;
LOL, τι να πω, ροκ με πολλά βαριά riffs. Guitar driven, κάποιοι λένε.
Αααααα ναι, οκ. Πηγε το μυαλο μου σε κατι πιο εξεζητημενο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Φεβ 2022, 11:27
Pavlos έγραψε: Σάβ 12 Φεβ 2022, 00:42
theBox έγραψε: Παρ 11 Φεβ 2022, 11:34

Πρωτη φορα ακουω αυτον τον ορο και μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;
LOL, τι να πω, ροκ με πολλά βαριά riffs. Guitar driven, κάποιοι λένε.
Αααααα ναι, οκ. Πηγε το μυαλο μου σε κατι πιο εξεζητημενο.
Μην με κάνεις πιο sophisticated από ότι είμαι..... :D
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Barbarian Records κατά πάσα πιθανότητα bootlegs!

Έχουν κυκλοφορήσει επίσης:
Myth - PreQueensryche demos CD!
Kryst the Conqueror - Everything ever recorded CD!
Bible Black - demos CD!
Overkill - Elemental (NWOBHM) CD

Κρατιόμουνα λόγω bootleg αλλά τώρα (3-4 μέρες) που ψάχνω το Kryst μοιάζει sold out. Άμα ξέρετε να έχει κανένας καμιά κόπια ή κάποια επαφή με την πηγή, ενημερώστε με!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Σάβ 12 Φεβ 2022, 20:10 Barbarian Records κατά πάσα πιθανότητα bootlegs!

Έχουν κυκλοφορήσει επίσης:
Myth - PreQueensryche demos CD!
Kryst the Conqueror - Everything ever recorded CD!
Bible Black - demos CD!
Overkill - Elemental (NWOBHM) CD

Κρατιόμουνα λόγω bootleg αλλά τώρα (3-4 μέρες) που ψάχνω το Kryst μοιάζει sold out. Άμα ξέρετε να έχει κανένας καμιά κόπια ή κάποια επαφή με την πηγή, ενημερώστε με!
Σίγουρα bootleg φάση. Το Myth που λες κάπου το έχω ξαναδεί. Αλλά Kryst μιας και ανήκει στη σφαίρα αυτών που δεν θα βγουν ποτέ, αποκλείεται να είναι επίσημο.

Θυμάμαι μάλιστα και την ιστορία που είχε πει ο @Xstroyer κάποτε εδώ για το συμβόλαιο που είχε δώσει αυτοπροσώπως σε μέλος τους αλλά δεν....

@vasilis2112 τι; Δεν έχεις τίμιο bootleg picture LP Kryst;

30 με 40 έκανε την εποχή της ευημερίας. Τι θα αφήσουμε στους εξωγήινους;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 13 Φεβ 2022, 04:20@vasilis2112 τι; Δεν έχεις τίμιο bootleg picture LP Kryst;
Όχι, τα έδωσα όλα τα bootleg κάποια στιγμή. Είχα Kryst, Tyrants Reign, Desolation Angels, Valhalla, Dragonne και ένα σωρό CD από τα τζανετboots. Ελάχιστα είχα κρατήσει: Mercyful Fate Time, Cirith Ungol Paradise Lost. Από τότε έχω πάρει μερικά όπως paradoxx, Black Death demo, Flynn Records?.
Αλλά με αυτά εδώ ενώ δεν ήθελα να τα πάρω αρχικά (και bootlegs και CD!), σκέφτηκα αυτό που λες ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν επίσημα σύντομα. Επίσης πχ το Kryst CD είναι 17 τραγούδια, άρα δύσκολο και για boot βινύλιο. Ας τα πάρω να έχω τα άπαντα ας πούμε σε ένα CD.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μαλακίες λέω, 13 τραγούδια είναι. Στριμωγμένα χωράνε σε ένα βινυλιάκι!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Paradoxx εννοείς το CD του Τζάνετ;

Στηρίζω ερωτηματικό σε Flynn.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: DAWNWATCHER (UK) - Anthology (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 13 Φεβ 2022, 13:13 Paradoxx εννοείς το CD του Τζάνετ;

Στηρίζω ερωτηματικό σε Flynn.
Όχι, Total Attak βινύλιο Λιθουανίας Π.Ο.Π.!
Απάντηση

Επιστροφή στο “60s, 70s, Psych, Hard, Prog Rock”