ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από CountRaven »



Και μιας και κοντοζυγώνει η ώρα της επανακυκλοφορίας αυτού του μικρού διαμαντιού από την 20th Century Music (η οποία να σημειώσω πως την πρώτη εβδομάδα του Φλεβάρη θα επανακυκλοφορήσει το Envision των Parish με bonus tracks και DVD, οπότε και θα σταματήσετε να ψάχνετε την έκδοση της Long Island, λέω εγώ τώρα), ας γράψουμε 2 σωστές αράδες για τούτη εδώ την κυκλοφορία γιατί μας έχει φάει η Internet παραπληροφόρηση και οι μελετητές του Στραπάντο.

Αυτό εδώ λοιπόν είναι το πρώτο από τα τρία άλμπουμ που ηχογράφησε ετούτη η μπάντα. Κυκλοφόρησε σε κασέτα του 1989. Οπότε μπορείτε να ξεχάσετε ότι άλλο έχετε διαβάσει στο διαδίκτυο, για LP, CD, το ότι βγήκε το 1991 και άλλα τέτοια όμορφα.

Το υλικό είναι καταπληκτικό. Ένα ισορροπημένο πάντρεμα Μελωδικού Hard Rock με Μελωδικό Metal. Σαν να ακούμε Dokken ή Leatherwolf με λίγα πλήκτρα και ένα πιο AOR vibe σε σημεία. Θα τολμούσα να χρησιμοποιήσω ετεροχρονισμένα και τον αγαπημένο μου από τις αρχές των 80ς όρο "Crossover" μας και εδώ επίσης κολλάει γάντι. Έχουμε Αμερικανική μπάντα που ισορροπεί μεταξύ Hard Rock και Metal, με έντονη την αίσθηση της μελωδίας, μόνο που αντί να είμαστε στο 1981 είμαστε στο 89 -για αυτό και το "ετεροχρονισμένα".

Πνευματικός μπαμπάς της μπάντας ο David Mikael o οποίος εδώ παίζει μπάσο, πλήκτρα και κάνει φωνητικά. Ο Mikael έχει αρκετή επαφή με τον ήχο και οι Zion Knight δεν είναι η πρώτη του μπάντα. Έχει παίξει κιθάρα και έχει τραγουδήσει στο ομώνυμο άλμπουμ των Pomp Rockers MPG το οποίο κυκλοφόρησε το 1981 από την A&M παρακαλώ. Η CD έκδοση του δίσκου ήρθε το 2010 από την Retrospect Records (από πια άλλη θα μου πεις, σωστά).

https://www.discogs.com/MPG-MPG/release/4018632

Πίσω στο Zion Knight υλικό για να πω απλά πως περιέχει μόνο κομματάρχες για το είδος του. Το "The Warrior", "Spellbound" αλλά και η μπαλάντα "Sweet Searcher" είναι τα δικά μου picks.

Και επιβεβαιώνουν αυτό που έχω βαρεθεί να εξηγώ γραπτά και προφορικά τόσα χρόνια πως η εμπορική επιτυχία και το airplay ήταν στο μυαλό όλων των underground Heavy Metal σχημάτων από Αμερική, από κλασσικό Heavy έως Prog / Power όλοι έψαχναν μια θέση στο επόμενο airplay ή οποιαδήποτε άλλη προβολή που θα τους άνοιγε την οποιαδήποτε πόρτα: Δύο πράγματα είχαν στη διάθεση τους να το πετύχουν αυτό 1. Τα τραγούδια που έγραφαν που έπρεπε να είναι πιασάρικα και καλογραμμένα, 2. Τα live τους και την σκηνική τους παρουσία, όλα τα υπόλοιπα έρχονταν μετά.

Οι Zion Knight είναι ακόμα ένα καλό παράδειγμα όλων των παραπάνω. Εύχομαι να κυκλοφορήσει κανονικά όλο το υλικό τους ώστε να ακουστεί από όλους αυτή η μπαντάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από Starman »

Πάντα υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτή η μπάντα. Καλά που το ανέφερες, γιατί η επανακυκλοφορία θα περνούσε στο ντούκου και χαμπάρι δεν θα έπαιρνα. Πραγματικά αδικοχαμένη μπάντα για το είδος της. Εύγε για την πληροφορία και το post.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

όντως ακούς και νομίζεις πως είναι 83 ξερωγώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από Lilith »

Ουτε κι εγω γνώριζα για την επανακυκλοφορία και να ακόμα ενα ευχάριστο που μαθαίνουμε. Υπέροχη μπάντα !!
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 22 Ιαν 2019, 19:19 όντως ακούς και νομίζεις πως είναι 83 ξερωγώ
Το κομμάτι που άκουσα πιο πολύ σε τέλη 80's μου έφερνε
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από Starman »

Τώρα που το ακούω ολόκληρο κανονικά και όχι αποσπασματικά από το youtube, μπορώ να πω ότι πρόκειται για μια πολύ καλή κυκλοφορία αυθεντικού hard rock. Ανήκει σε εκείνη τη συνομοταξία των ποιοτικών κυκλοφοριών των 80s, που εμφανίστηκαν μόνο σε κασέτα και μετά χάθηκαν στη λήθη του χρόνου. Ηχητικά, όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, είναι λες και ηχογραφήθηκε στην αρχή της δεκαετίας με εξαίρεση το Bad Disposition που είναι και το πιο σκληρό από όλα και δείχνει της εποχής του. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, άλλωστε το ποστ του [mention]CountRaven[/mention] είναι κατατοπιστικότατο. Για μένα καλύτερα τραγούδια είναι τα Maiden Voyage, Spellbound, Sweet Searcher και Bad Disposition. Σύμφωνα με το ένθετο ηχογράφησαν άλλα δύο lp με διαφορετικό μπασίστα και ντράμερ και ελπίζω να δούν το φως της δημοσιότητας και αυτά.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

πολύ καλό, μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε και κόπια αλλά χλωμό το βλέπω
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από CountRaven »

Metal_Warrior έγραψε: Παρ 21 Ιουν 2019, 22:56 πολύ καλό, μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε και κόπια αλλά χλωμό το βλέπω
Ξέρω σίγουρα πως No Remorse θα έφερνε το reissue.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ZION KNIGHT (US) - Same (LP/Tape, 1989)

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 02:55
Metal_Warrior έγραψε: Παρ 21 Ιουν 2019, 22:56 πολύ καλό, μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε και κόπια αλλά χλωμό το βλέπω
Ξέρω σίγουρα πως No Remorse θα έφερνε το reissue.
Και εγώ από εκεί το πήρα, αλλά μάλλον τώρα του έχει τελειώσει. [mention]Metal_Warrior[/mention] αν πέσει κάπου στην αντίληψή μου θα σε ενημερώσω. Αξίζει να το κυνηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από trigger »

Check Underground Power για κόπια
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από Vourvachis »

Κάπου έχω την κασσέτα χαχαχα. Καλοί και οι MPG, που άκουσα.
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από Vourvachis »

Παιδιά τελικά λάθος έκανα [όχι δεν ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο].
Τελικά έχω το Zion- Thunder From The Mountain σε κασσέτα και όχι αυτό.
Συγγνώμη :D
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Η Zion φάση (στο heavy metal) είναι μόνο Zions Abyss!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από Starman »

Vourvachis έγραψε: Πέμ 02 Απρ 2020, 18:45 Παιδιά τελικά λάθος έκανα [όχι δεν ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο].
Τελικά έχω το Zion- Thunder From The Mountain σε κασσέτα και όχι αυτό.
Συγγνώμη :D
Και αυτό καλό είναι. Για το χριστιανικό Hard rock που εκπροσωπεί είναι πολύ καλή κυκλοφορία. Θα συμφωνήσω όμως με [mention]vasilis2112[/mention] ότι το Zions Abyss είναι πολύ καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

ZION KNIGHT (US) - Same (LP-Tape, 1989)

Δημοσίευση από Vourvachis »

Σίγουρα είναι καλύτερο το Zions Abyss Starman!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”