TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

1.Hell On Earth
2.Final Evolution
3.Storm Warning
4.Spellcaster
5.Seven Trials
6.The Flames Of Eternity
7.Above & Below
8.Ashes Of Eden part.2

Θεωρώ ότι είναι ΝΤΡΟΠΗ και ΞΕΦΤΥΛΑ για την ευρύτερη underground σκηνή να μην έχει αναγνωρίσει την μουσική ποιότητα και την αξία της συγκεκριμένης μπάντας. Το 1999 τάραξαν τα νέρα της σκηνής με το mini cd "Guardians of metal" κάνοντας τα 'zine να παραμιλάνε αλλά δυστυχώς η συνέχεια με το "Ashes of Eden" δεν ήταν ανάλογη. Χρόνια μετά κυκλοφόρησε ο "χαμένος δίσκος" της μπάντας με τίτλο "Spellcaster" για να φέρει τα πράγματα στην θέση τους. Πατώντας με το ένα πόδι στην Αμερική και με το άλλο πόδι στην Ευρώπη, οι Spellcaster (San Francisco) παρουσιάζουν ένα εξαιρετικό καταιγιστικό δείγμα ανόθευτου heavy/power metal με επικές στιγμές που ανεβάζουν την αδρεναλίνη στα ύψη. Από το εναρκτήριο "Hell on earth" στο επικό ομώνυμο και από το άμεσο "Storm warning" έως το τελικό "Above and below" (το "Ashes of Eden part.2" είναι είναι μπόνους οι T.E. κρατάνε το ενδιαφέρον παρόλη την μεγάλη διάρκεια των τραγουδιών. Τα εκπληκτικα΄φωνητικά δένουν απίστευτα με τις μελωδικές κιθάρες και τα ενδιαφέροντα κιθαριστικά θέματα.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν υπήρξε ανάλογη. Πρόσφατα έμαθα ότι είχαν κυκλοφορήσει έναν ακόμα δίσκο ("Kukulcan") αλλά δεν τον έχω ακούσει και γενικά η μπάντα κινείται σε ρυθμούς χελώνας. Τσεκάρετε εδώ: https://store.cdbaby.com/Artist/TOTALECLIPSE1

Υ.Γ. αν υπήρχε θεός θα κυκλοφορούσε σε βινύλιο το "Spellcaster" και θα ήταν ήδη sold out.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολύ ιδιαίτερη μπάντα, από αυτές που ΟΡΙΖΟΥΝ το underground
η κυκλοφορία του Spellcaster ήταν από τα πιό ευχάριστα νέα εκείνης της εποχής και θυμάμαι πως κινήθηκα γρήγορα ώστε τουλάχιστον εγώ και 9 άλλοι νοματαίοι να το κάνουμε δικό μας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2018, 18:53 πολύ ιδιαίτερη μπάντα, από αυτές που ΟΡΙΖΟΥΝ το underground
η κυκλοφορία του Spellcaster ήταν από τα πιό ευχάριστα νέα εκείνης της εποχής και θυμάμαι πως κινήθηκα γρήγορα ώστε τουλάχιστον εγώ και 9 άλλοι νοματαίοι να το κάνουμε δικό μας
Αυτές οι ninja κινήσεις σου μας λείπουν :P :P
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χαχαχα και μένα μου λείπουν
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από CountRaven »

Αν και η αγαπημένη μου κυκλοφορία τους ήταν,είναι και παραμένει το πρώτο Mini CD, δεν έχω παρά να αναγνωρίσω την αξία και την ποιότητα αυτής της δισκάρας!

Με το που είδα το εξώφυλλο αμέσως θυμήθηκα ότι και εγώ έχω πάρει την κόπια μου από Νίντζα Τραμπ. Σίγουρα αλησμόνητη εποχή παλιού ΦΣ όπου έπεφτε σύρμα για φρέσκο υλικό και ως λαγωνικά τρέχαμε κουνώντας τις ουρές μας για προμήθεια αγνού ποιοτικού ατσαλιού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2018, 23:06 Αν και η αγαπημένη μου κυκλοφορία τους ήταν,είναι και παραμένει το πρώτο Mini CD,
Αυτο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από rbrigade »

Παίδες το ep το είχα αγοράσει όταν κυκλοφόρησε και έχω να πω ότι είναι ψιλομουφίτσα. Αν θυμάμαι καλά το πούλησα σε κάποιον επί metaldome. Για μένα η αποθέωση τόσο μέτριων κυκλοφοριών είναι ενδεικτική της κατάντιας του μεταλ. Ακούω τώρα το ''επτάλεπτο έπος'' αποπάνω... Άσκοπη ταλαιπωρία της μπάλας επί δύο λεπτά, ανούσια riffs, κουλά σόλο και μόλις ανοίγει το στόμα του ο τύπος άντε γεια! Πιο μέτριος πεθαίνεις... Και διαβάζαμε κάτι κουλά από τους αντεργκραουντάδες της εποχής... οι νέοι ______, οι γαμιάδες, οι θεματοφύλακες του αληθινού μέταλ κτλ...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 03 Φεβ 2018, 00:19 Και διαβάζαμε κάτι κουλά από τους αντεργκραουντάδες της εποχής... οι νέοι ______, οι γαμιάδες, οι θεματοφύλακες του αληθινού μέταλ κτλ...
Γκουχ,γκουχ...Μα γιατί μιλάς σε τρίτο πρόσωπο; Από αυτούς περιτριγυριζεσαι σ αυτό το τοπικ!! :twisted: Είναι σαν να κάθεσαι στην πλατεία Εξαρχείων και να μοιράζεσαι το θαυμασμό σου με τους θαμώνες, για αυτό το "λεβέντη τον Κασιδιάρη" και να περιμένεις να βρεις κατανόηση και ανταπόκριση! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Τσοβόλας - νιώσιμο 0-3 από το ημίχρονο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Σάβ 03 Φεβ 2018, 00:19 Παίδες το ep το είχα αγοράσει όταν κυκλοφόρησε και έχω να πω ότι είναι ψιλομουφίτσα. Αν θυμάμαι καλά το πούλησα σε κάποιον επί metaldome. Για μένα η αποθέωση τόσο μέτριων κυκλοφοριών είναι ενδεικτική της κατάντιας του μεταλ. Ακούω τώρα το ''επτάλεπτο έπος'' αποπάνω... Άσκοπη ταλαιπωρία της μπάλας επί δύο λεπτά, ανούσια riffs, κουλά σόλο και μόλις ανοίγει το στόμα του ο τύπος άντε γεια! Πιο μέτριος πεθαίνεις... Και διαβάζαμε κάτι κουλά από τους αντεργκραουντάδες της εποχής... οι νέοι ______, οι γαμιάδες, οι θεματοφύλακες του αληθινού μέταλ κτλ...
Το διάβασα και εχτές και δεν ήξερα τι να ακριβώς να απαντήσω. Μετά πήγα για burger.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντάξει, αν αυτό θεωρείται γαμάτο και αντάξιο των 80's... τι να πω... είναι θλιβερό! Εγώ ο άνιωθος πάω να ακούσω τίποτα της προκοπής. Ευτυχώς πήρα τα λεφτά μου πίσω!
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από trigger »

Εξαιρετικό το ΕΡ αλλά όταν άκουσα το ακυκλοφόρητο έμεινα άναυδος. ΤΕΡΑΣΤΙΟ άλμπουμ πραγματικά. Νομίζω κανονικά υπήρχε ένα κομμάτι ακόμα από την ίδια περίοδο ηχογραφημένο που προοριζόταν για το δίσκο αλλά δεν το συμπεριέλαβαν τελικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από CountRaven »

Διαβάζοντας κάποιος τα 2 τελευταία ποστ, το ένα κάτω από το άλλο, μπορεί να αντιληφθεί πλουραλισμό φόρουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

TOTAL ECLIPSE (US) - Spellcaster [Private, 2008]

Δημοσίευση από castledemon »

πρωτη μου επαφη με τη μπαντα και ειμαι με τον rbrigade
Δεν ξερω αν το ακουγα πριν εικοσι χρονια πως θα μου φαινοταν, αλλα τωρα...απλά... δεν κανει κλικ με τιποτα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”