LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 20:24 Ε ντάξει, οσο και να αγαπαω ντεβιλς μπλαντ, ο Λεμουτσις ήταν τρελο ψυχάκι...
Πάντως δεν έιναι τυχαίο το ότι όταν πρωτοδίαβασα συνεντεύξεις λουναρ, ο ΠΡΩΤΟΣ που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο ...Λεμούτσι! Ντάξει, προφανώς δεν είναι ΤΟΣΟ out there αλλά προσπαθεί...
Μόνο αγάπη δηλαδή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Ναι εννοείται, και να σου πω και κάτι, αυτή την κουβέντα είχα και με ένα φίλο πωρωμένο με TDB, όταν του ανέφερα τους Lunar. Οτι δηλαδη δεν είναι τυχαίο οτι τις περισσότερες φορές οι πειραγμένοι είναι και πιο..."καλλιτέχνες" ας πούμε. Συνήθως έχουν να προτείνουν κατι πιο ιδιαίτερο από το μέσο όρο της εκάστοτε "σκηνής".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Zippo190 »

προσοχή το καλσόν μην σκιστεί.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από theBox »

Μόνο το armor of ire μπορει να κοιτάξει κατάματα το far from light απο την μεταλ σοδειά των τελευταίων 5 χρόνων τουλάχιστον. Και για το 2019 που θα κυκλοφορήσει τελικά ο δίσκος, μάλλον μόνο οι eternal champion θα μπορέσουν να αποτελέσουν το αντιπαλο δέος, αν κυκλοφορήσουν κι αυτοι το αντιστοιχο 2ο τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πάμε γερά Lunar Shadow! Ελπίζω μόνο ο τραγουδιστής να μην πολυφλωρίζει σαν τον προηγούμενο, και φυσικά να μην είναι άμπαλοάφωνος σαν τiς κυκλοφορίες του sub-label της Cruz del Sur.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από CountRaven »

Στηρίζουμε και αναμένουμε δείγματα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 24 Ιουν 2018, 20:37 προσοχή το καλσόν μην σκιστεί.
Μου κάνει εντύπωση που Zippo δεν νιώθει. Μιας και η μπάντα διαθέτει στοιχεία ακατέργαστου ατσαλιού. Δεν λέω και εμένα δεν με κέρδισαν με την πρώτη αλλά τελικά με κέρδισαν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 24 Ιουν 2018, 22:21
Zippo190 έγραψε: Κυρ 24 Ιουν 2018, 20:37 προσοχή το καλσόν μην σκιστεί.
Μου κάνει εντύπωση που Zippo δεν νιώθει. Μιας και η μπάντα διαθέτει στοιχεία ακατέργαστου ατσαλιού. Δεν λέω και εμένα δεν με κέρδισαν με την πρώτη αλλά τελικά με κέρδισαν.
όπως ήδη έχω αναφέρει οι L.S. μου βγάζουν μια γαμημένη επιτήδευση: δεν αντιλαμβάνονται τι ακριβώς θέλουν να παίξουν (heavy, epic, nwobhm;;), δεν έχουν απορροφήσει τις επιρροές τους, τραβάνε τα τραγούδια προκειμένου να γίνουν επικά ενώ τα φωνητικά ήταν τελείως άνευρα για να μην πω υπέρ-φλώρικα. Μου δίνουν την εντύπωση μπάντας που απλά "θέλει να είναι στην φάση -οποιαδήποτε φάση" και όχι μπάντας που έχει ουσιαστικά πράγματα να πει. Μέχρι να γράψουν κάτι της προκοπής κειμενάκια με εισαγωγή από την Αποκάλυψη και λοιπές μπούρδες περνάνε στην σφαίρα της κακής γραφικότητας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από CountRaven »

όπως ήδη έχω αναφέρει οι L.S. μου βγάζουν μια γαμημένη επιτήδευση: δεν αντιλαμβάνονται τι ακριβώς θέλουν να παίξουν (heavy, epic, nwobhm;;), δεν έχουν απορροφήσει τις επιρροές τους, τραβάνε τα τραγούδια προκειμένου να γίνουν επικά ενώ τα φωνητικά ήταν τελείως άνευρα για να μην πω υπέρ-φλώρικα. Μου δίνουν την εντύπωση μπάντας που απλά "θέλει να είναι στην φάση -οποιαδήποτε φάση" και όχι μπάντας που έχει ουσιαστικά πράγματα να πει. Μέχρι να γράψουν κάτι της προκοπής κειμενάκια με εισαγωγή από την Αποκάλυψη και λοιπές μπούρδες περνάνε στην σφαίρα της κακής γραφικότητας.
ΤοΚουτί το είδε αυτό το ποστ;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Κυρ 24 Ιουν 2018, 21:15 Μόνο το armor of ire μπορει να κοιτάξει κατάματα το far from light απο την μεταλ σοδειά των τελευταίων 5 χρόνων τουλάχιστον. Και για το 2019 που θα κυκλοφορήσει τελικά ο δίσκος, μάλλον μόνο οι eternal champion θα μπορέσουν να αποτελέσουν το αντιπαλο δέος, αν κυκλοφορήσουν κι αυτοι το αντιστοιχο 2ο τους.
το Lunar Shadow ούτε με τηλεσκόπιο αστεροσκοπίου δεν κοιτάζει το "Armor of ire", αν μη τι άλλο οι E.C. είναι συγκεκριμένοι και έχουν στο μυαλό τους τόσο τις δυνατότητες τους, όσο και τι θέλουν ακριβώς να κάνουν. Χώρια που είναι Αμερικανοί.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 24 Ιουν 2018, 23:02 Χώρια που είναι Αμερικανοί.
ακλόνητο επιχείρημα-τάπα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από theBox »

Ντάξει, τα είπαμε και στην αρχή του τόπικ. To each his own...Πάντως από την ημέρα της κυκλοφορίας του, δεν νομιζω να έχω ακούσει άλλο δίσκο ΤΟΣΟ πολύ οσο αυτο. Αν συνεχίσουν στην κατευθυνση του ντεμπουτου με μεγάλα, πλουραλιστικά κομματια κι όχι του ep που ήταν πολυ πιο straight, εγω προσωπικά θα παραμιλάω πάλι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Δευ 25 Ιουν 2018, 07:04 Ντάξει, τα είπαμε και στην αρχή του τόπικ. To each his own...Πάντως από την ημέρα της κυκλοφορίας του, δεν νομιζω να έχω ακούσει άλλο δίσκο ΤΟΣΟ πολύ οσο αυτο. Αν συνεχίσουν στην κατευθυνση του ντεμπουτου με μεγάλα, πλουραλιστικά κομματια κι όχι του ep που ήταν πολυ πιο straight, εγω προσωπικά θα παραμιλάω πάλι.
Εγώ είμαι μαζί σου με τους Lunar Shadow. Το έχω χιλιοακούσει το album και προσωπικά (όπως έχω ξαναγράψει) μου άρεσαν και τα φωνητικά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από theBox »

Εννοείται τα φωνητικα ταιριαζαν γάντι για τη μουσική τους. Σε σημειο που αγχώνομαι μεχρι να ακουσω τον καινουριο, γιατι φοβάμαι πως μπορει και να είναι πιο τυπικος "μεταλοτσιριδας". Εν τω μεταξύ, αν έγραφε αυτος τις μελωδιες που τραγούδαγε και όχι ο Max ο κιθαρίστας, ενδέχεται να έχουμε ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”