LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Xstroyer »

Γενικώς μου αρέσει. Μου αρέσει ο τρόπος που συνθέτουν. Αλλά ναι, σε σημεία τα φωνητικά φαίνονται αδύναμα (ή γλυκανάλατα για να είμαι πιο ακριβής) σε σχέση με τη μουσική που συνοδεύουν. Παρόλα αυτά μου αρέσει ο δίσκος και περιμένω μεγαλύτερα πράγματα από αυτούς.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από theBox »

Από το Facebook της μπάντας χθές:

"Achtung!

Our vocalist Alex Vornam is no longer part of Lunar Shadow.

The upcoming gigs WILL take place. The good people of Leipzig, Marburg, CFN Fest and Into The Dungeon-Festival can rejoice, because they will witness a Blackened Sarcófago-version of Lunar Shadow with Sven Hamacher on vocals.

As of now we are looking for a new lead singer. If you feel capable of singing for Lunar Shadow and inhale the fumes of the Purple Lotus, you may contact us here or write to Lunarshadow@web.de

Gloves of Metal rule tonight!

M."

Ορίστε, τον φάγατε τον άνθρωπο... :twisted: Τουλάχιστον τώρα θά έχουν περισσότερες πιθανότητες να σας αρέσουν λογικα...

P.S. Τις (καβλωτικες) γραφικότητες περι inhaling the fumes of the purple lotus, τις γράφει ο κιθαρίστας και γενικός δερβέναγας της μπάντας, ο οποίος εκτος των άλλων, είναι και εκδομένος συγγραφέας fantasy βιλίου/ων. ΚΑι άν κρίνω από τις διάφορες συνεντεύξεις, δεν πρέπει να είναι και πολύ στα καλά του. :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Scrollkeeper »


theBox έγραψε:Ορίστε, τον φάγατε τον άνθρωπο... :twisted:
Εικόνα

[emoji16][emoji16][emoji16][emoji16][emoji16][emoji16]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Priamos »

Το καλο ειναι οτι δε θα δυσκολευτουν να βρουν καλυτερο. Τον πρωτο αστεγο που θα πετυχουν, αν του δωσουν ενα πιατο φαι για να τραγουδισει, το αποτελεσμα καλυτερο θα ειναι! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από theBox »

Μακάρι, απλα αγχώνομαι μην το πανε στο άλλο ακρό και παρουν κανα κλασσικο μεταλοτσιριδα και χαθει η μαγεία.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 11 Φεβ 2018, 11:00 Μακάρι, απλα αγχώνομαι μην το πανε στο άλλο ακρό και παρουν κανα κλασσικο μεταλοτσιριδα και χαθει η μαγεία.
Νταξει μωρε, ας παρουν εναν σαν των Atlantean Kodex. Μελωδικο, λυρικο, αλλα να ξερει να τραγουδαει και οχι εντελως φλωρο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από trigger »

Πολύ κακός τραγουδιστής και υπερφίαλες συνθέσεις γενικά, κάπου με χάνουν στην πορεία της εξέλιξης κάθε τραγουδιού τους...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 11 Φεβ 2018, 11:07
theBox έγραψε: Κυρ 11 Φεβ 2018, 11:00 Μακάρι, απλα αγχώνομαι μην το πανε στο άλλο ακρό και παρουν κανα κλασσικο μεταλοτσιριδα και χαθει η μαγεία.
Νταξει μωρε, ας παρουν εναν σαν των Atlantean Kodex. Μελωδικο, λυρικο, αλλα να ξερει να τραγουδαει και οχι εντελως φλωρο.
η τραγική αλήθεια είναι ότι στον δεύτερο δίσκο οι Kodex φλερτάρουν πολύ με την δαντέλα. Μάλλον φταίει το Impact του πρώτου δίσκου και το γεγονός ότι ο κιθαρίστας βρήκε γκόμενα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από CountRaven »

P.S. Τις (καβλωτικες) γραφικότητες περι inhaling the fumes of the purple lotus, τις γράφει ο κιθαρίστας και γενικός δερβέναγας της μπάντας, ο οποίος εκτος των άλλων, είναι και εκδομένος συγγραφέας fantasy βιλίου/ων. ΚΑι άν κρίνω από τις διάφορες συνεντεύξεις, δεν πρέπει να είναι και πολύ στα καλά του. :D
Αυτά όλα εγώ τα παίρνω σαν θετικά!!! Χαχα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: LUNAR SHADOW (DE) - Far from Light [Cruz del Sur Music, 2017]

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 16:07
P.S. Τις (καβλωτικες) γραφικότητες περι inhaling the fumes of the purple lotus, τις γράφει ο κιθαρίστας και γενικός δερβέναγας της μπάντας, ο οποίος εκτος των άλλων, είναι και εκδομένος συγγραφέας fantasy βιλίου/ων. ΚΑι άν κρίνω από τις διάφορες συνεντεύξεις, δεν πρέπει να είναι και πολύ στα καλά του. :D
Αυτά όλα εγώ τα παίρνω σαν θετικά!!! Χαχα!
γενικά είναι θετική η γραφικότητα όταν υπάρχει σύνδεση με την πραγματικότητα. βέβαια πολλές φορές ξεφεύγει (πχ The Devil's Blood) με ολέθρια αποτελέσματα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 16:11
CountRaven έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 16:07
P.S. Τις (καβλωτικες) γραφικότητες περι inhaling the fumes of the purple lotus, τις γράφει ο κιθαρίστας και γενικός δερβέναγας της μπάντας, ο οποίος εκτος των άλλων, είναι και εκδομένος συγγραφέας fantasy βιλίου/ων. ΚΑι άν κρίνω από τις διάφορες συνεντεύξεις, δεν πρέπει να είναι και πολύ στα καλά του. :D
Αυτά όλα εγώ τα παίρνω σαν θετικά!!! Χαχα!
γενικά είναι θετική η γραφικότητα όταν υπάρχει σύνδεση με την πραγματικότητα. βέβαια πολλές φορές ξεφεύγει (πχ The Devil's Blood) με ολέθρια αποτελέσματα.
Δεν νομίζω ότι TDB / Selim είχαν καμιά σχέση με γραφικότητα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από Zippo190 »

διαφωνώ. ΌΛΕΣ οι μπάντες του "ρετρό" κινήματος είναι γραφικές μέχρι ενός σημείου, η ψευτο-σκηνοθετημένη αυθεντικότητα που πλασάρουν (σαν να βγήκαν από τα 70'ς-80'ς) είναι γραφικότητα. Και δεν θεωρώ ότι είναι κακό, καμία φορά λίγο γελοίο αλλά οκ,ψαρώνει κόσμος με αυτά αλλά στην περίπτωση των TDB νομίζω ότι είχε ξεφύγει το πράγμα. Σε παραπέμπω στις δηλώσεις της μπάντας για τον οδηγό του λεωφορείου που τους έκλεψε: http://www.metalinjection.net/latest-ne ... an-antonio
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 17:01 Σε παραπέμπω στις δηλώσεις της μπάντας για τον οδηγό του λεωφορείου που τους έκλεψε: http://www.metalinjection.net/latest-ne ... an-antonio
As for you, David, you little cunt; rest assured that one day we will meet again. A curse upon your house until the day comes that my blade is on your throat.
Χαχα, έτσι μόνο μίσος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από CountRaven »

Έχω παρόλα αυτά σοβαρές ενστάσεις για λατρεμένους μου The Devils Blood.
Αφήνω και αυτό εδώ: http://ew80.blogspot.gr/2014/03/sl-your ... rmore.html
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Lunar Shadow - Far from Light (2017)

Δημοσίευση από theBox »

Ε ντάξει, οσο και να αγαπαω ντεβιλς μπλαντ, ο Λεμουτσις ήταν τρελο ψυχάκι...
Πάντως δεν έιναι τυχαίο το ότι όταν πρωτοδίαβασα συνεντεύξεις λουναρ, ο ΠΡΩΤΟΣ που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο ...Λεμούτσι! Ντάξει, προφανώς δεν είναι ΤΟΣΟ out there αλλά προσπαθεί...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”