HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από CountRaven »

Αφιερώνω αυτό το τόπικ σε φίλο @Zippo190 που τους ανέφερε σε άλλο τόπικ.

Είναι 2002, Σάββατο πρωί. Ξυπνάς με πνοκέφαλο από τη χτεσινή κραιπάλη, πας κουζίνα φτιάχνεις φραπεδάρα, σπας και δύο ντεπόν.

Βρίσκεις στον πάγκο φάκελο. Αποστολέας SECRET PORT RECORDS - Αίγινα.

Τον ανοίγεις.

Χαζεύεις λίστα προέδρου. Το μάτι σου πέφτει στο "Journey to Infinity", μπάντα Hourglass SOE. Ώπα λες, ζόρικο φαίνεται αυτό, διαβάζεις και την περιγραφή του προέδρου.

Σημειώνεις ακόμα 1-2 και τον παίρνεις τηλέφωνο.

- "Ρε πρόεδρε αυτό το Hourglass καλό είναι;"

- "Ναι ρε έπος, το παίρνεις με κλειστά μάτια".

Περιμένεις καμιά εβδομάδα, έρχεται το πακέτο, που περιέχει την δισκάρα.

Ένα κόσμημα του Ελληνικού ατσαλιού που μεταξύ άλλων περιέχει ΑΥΤΟ:



Ξαναγράφω.

Περιέχει ΑΥΤΟ.

Παίζει να είναι μια από τις καλύτερες ερμηνείες από Έλληνα τραγουδιστή. Ειδικά στον επίλογο.

Πιείτε το γαλατάκι σας τώρα κουταβάκια και ακούστε το έπος.

Έχουν και άλλα επάκια πριν το Journey... αλλά αυτός ο δίσκος είναι αριστούργημα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Priamos »

Από τα πιο αδικημένα ever.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από theBox »

Δεν το ειχα ξαναπετυχει! Ομολογω οτι εκεινη την περιοδο ημουν στα πιο "αμέταλλά" μου. Το δειγμα παντως ειναι φοβερο, οποτε τσεκαρω περαιτερω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Έποc + νοcταλγία σε ένα τόπικ :love2:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Χαλαρά μια από τις καλύτερες εγχώριες κυκλοφορίες έβερ. Heavy/power metal που όμοιο του δεν πολυάκουγες τότε, κρίμα που δεν υπήρχε συνέχεια, κρίμα που ο δίσκος δεν μνημονεύεται σε Ελλάδα και Ευρώπη ως χαμένο διαμάντι. Επίσης αν το "The beast...." είναι έπος τότε αυτό ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από JimmyF »

Τι διαμαντάκι είναι αυτο? Αγνοούσα δυστυχώς έως τώρα, αλλά το ξεχασμένο σκρόλι έκανε το θαύμα του! Το Glass ειδικά μετράει άσχημα!
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Aphelian »

To Glass όντως περισσοτεροο του γουστου μου κι εμενα. Αθανατος 2000s ηχος!
Άβαταρ μέλους
Johny_b
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2021, 22:07

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Johny_b »

Χαιρετώ την ομύγυρη,

Είμαι ο κιθαρίστας των Hourglass SOE και απλά έκανα μια αναζήτηση της μπάντας όπως κάνω που και που και έπεσα σε αυτό και ομολογώ ότι συγκινήθηκα, μου θύμισε τα νιάτα μου!

Το Beast το έχω γράψει εγώ, το Glass ο τότε μπασίστας μας. Γενικά γράφω που και που κανά τραγούδι και προσπαθώ από εδώ και επό εκεί να τα ηχογραφώ.

Εάν σας ενδιαφέρει, ένα από τα τελυταία που έχω γράψει είναι αυτό εδώ:



Απλά το ηχογράφησα με session μουσικούς σε ένα στούντιο στην Αμερική που παρέχει τέτοιες υπηρεσίες και δεν το έχουν πετύχει ακριβώς όπως θα ήθελα, έχω και κάποια άλλα αν ενδιαφέρεστε, ουσιαστικά θα ήθελα κάποτε να αξιωθώ να φτιάξω έναν δίσκο, έχω το υλικο!

Και πάλι ευχαριστώ για τo post μου έφτιαξε την μέρα!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Johny_b έγραψε: Πέμ 28 Ιαν 2021, 23:07 Χαιρετώ την ομύγυρη,

Είμαι ο κιθαρίστας των Hourglass SOE και απλά έκανα μια αναζήτηση της μπάντας όπως κάνω που και που και έπεσα σε αυτό και ομολογώ ότι συγκινήθηκα, μου θύμισε τα νιάτα μου!

Το Beast το έχω γράψει εγώ, το Glass ο τότε μπασίστας μας. Γενικά γράφω που και που κανά τραγούδι και προσπαθώ από εδώ και επό εκεί να τα ηχογραφώ.

Εάν σας ενδιαφέρει, ένα από τα τελυταία που έχω γράψει είναι αυτό εδώ:



Απλά το ηχογράφησα με session μουσικούς σε ένα στούντιο στην Αμερική που παρέχει τέτοιες υπηρεσίες και δεν το έχουν πετύχει ακριβώς όπως θα ήθελα, έχω και κάποια άλλα αν ενδιαφέρεστε, ουσιαστικά θα ήθελα κάποτε να αξιωθώ να φτιάξω έναν δίσκο, έχω το υλικο!

Και πάλι ευχαριστώ για τo post μου έφτιαξε την μέρα!
δεν έχει "να αξιωθώ να φτιάξω ένα δίσκο", θέλουμε συνέχεια - παρακαλάμε γονατιστοί για τέτοια έπη.

Επίσης καλώς ήρθες.

Επίσης δώσε μερικά trivia, γαιτί δεν υπάρχουν credits στο δίσκο, που χάθηκε η μπάντα κ.α.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Johny_b[/mention] Πολυ ωραιο το κομματι όντως. Κριμα να μην υπαρξει κυκλοφορια. Τολμα το!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλουμε κυκλοφορία. Χτες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Johny_b
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2021, 22:07

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Johny_b »

Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Να σας πω δυο λόγια για την μπάντα και την ιστορία της.

Οι Hourglass SOE δημιουργήθηκαν το 1996 και μετά ένα χρόνο φτιάξαμετο πρώτο μας demo ονόματι First Blood. Το τότε Line up ήταν:
Βαγγέλης Παναγόπουλος φωνή, ρυθμικές
Γιάννης Χαλκίδης τύμπανα
Βασίλης Καφαλούκος μπάσο
Γιάννης Ιωακειμίδης (εγώ ) lead κιθάρες

Οι συνθέσεις του demo ήταν αρκετά πρώιμες και εν γένει αποτελούσε την πρώτη μας προσπάθεια στο χώρο.

Μετά από δύο χρόνια το 1999 φτιάξαμε το δεύτερο demo, το Time's Up. Η σύνθεση της μπάντας ήταν η ίδια με μόνη διαφορά ότι ο Βασίλης είχε φύγει οπότε στο demo το μπάσο το έγραψα εγώ. Αυτό το demo πήγε καλύτερα και εν γένει οι συνθέσεις ήταν πιο ώριμες αν και παικτικά είχαμε ακόμα δρόμο να διανύσουμε.

Το 2002 γράψαμε το Journey To Infinity με οκτώ τραγούδια, δύο από το Time's Up και 6 καινούργια. Στη σύνθεση της μπάντας πλέον είχε προστεθεί και ο μπασίστας Παναγιώτης Κοντοές.

Όσον αφορά τα τραγούδια του Journey To Infinity, το Glass Full Of Tears είναι του Παναγιώτη Κοντοέ, το Winner είναι του Βαγγέλη Παναγόπουλου, Το Pariah και το Hourglass είναι δικά μου και του Βαγγέλη και τα υπόλοιπα δικά μου.

Γενικά δεν είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε πολλά live - αποκορύφωμα ήταν ένα live στο ΑΝ club το 2002. Μετά η μπάντα διαλύθηκε και ο καθένα ακολούθησε τον δρόμο του.

Επειδή όμως έχω εν γένει το μικρόβιο του να γράφω heavy metal τραγούδια συνέχισα να γράφω και να προπασθώ να τα ηχογραφώ όπως μπορώ. Παρακάτω είναι το τελευταίο τραγούδι που έχω γράψει, τύμπανα είναι ο Γιάννης Χαλκίδης ο original drummer μας, στη Φωνή και στην κιθάρα ο Μιχάλης Παπαδάκης, στο μπάσο ένας γνωστός του Γιάννη Χ. , στη κιθάρα επίσης εγώ και στα πλήκτρα ο Βαγγέλης Καλέντζης.



Έχω 10 τραγούδια έτοιμα προς ηχογράφηση με μουσική και στίχους και θα ήθελα όπως είπα όταν βρω και τον χρόνο και τα μέσα να τα ηχογραφήσω, ελπίζω να καταφέρω να το κάνω υπό μορφή κάποιου καινούργιου δίσκου των Hourglass SOE. Απλά δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει.

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Johny_b έγραψε: Κυρ 31 Ιαν 2021, 23:00 Έχω 10 τραγούδια έτοιμα προς ηχογράφηση με μουσική και στίχους και θα ήθελα όπως είπα όταν βρω και τον χρόνο και τα μέσα να τα ηχογραφήσω, ελπίζω να καταφέρω να το κάνω υπό μορφή κάποιου καινούργιου δίσκου των Hourglass SOE. Απλά δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει.

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια!
ρε θέλουμε δίσκο με επικολυρικά έπη, πώς αλλιώς να το πούμε; :woohoo: :woohoo: :woohoo:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Johny_b
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2021, 22:07

Re: HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από Johny_b »

Ο νέος δίσκος "ψήνεται"...περισσότερα σε λίγες μέρες :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: HOURGLASS SOE - Journey to Infinity (2002)

Δημοσίευση από CountRaven »

Johny_b έγραψε: Σάβ 06 Νοέμ 2021, 23:52 Ο νέος δίσκος "ψήνεται"...περισσότερα σε λίγες μέρες :)
Τα χάπια μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”