COBRA (UK) - Warriors of the Dead [Criminal Response, 1985]

Παρουσιάσεις & κριτική νέων ή παλαιότερων κυκλοφοριών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

COBRA (UK) - Warriors of the Dead [Criminal Response, 1985]

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Εικόνα

Αφού πέρασε το κίνημα του N.W.O.B.H.M., πολλές μπάντες έπρεπε να αλλάξουν δραστικά τον ήχο τους μιας και η μουσική σκλήρυνε σε όλον τον πλανήτη. Το 1984, στο Sheffield της Αγγλίας ξεκίνησε μια άγνωστη μπάντα με το κοινότυπο όνομα Cobra (από τις στάχτες των Talon). Κάπου μεταξύ 70s hard rock επιρροών, n.w.o.b.h.m. ήχο και πάθος που πόλις πέρασε και σε πιο heavy/speed εξάρσεις, έβγαλαν το ντεμπούτο τους ‘’ Warriors of the Dead’’ το 1985 μέσω μιας μικρής τοπικής εταιρίας, της Criminal Response. Το ότι έπαιζαν ηχητικά κάπου ανάμεσα στις τρεις προαναφερθέντες καταστάσεις, θεωρώ ότι ήταν και η ταφόπλακα τους μιας και κάθε ακροατής (θα) ήθελε κάποιο πιο προσανατολισμένο ήχο. H Cult Metal Classics Records το επανακυκλοφορεί σε 500 περιορισμένα σε αριθμό cd, με καλύτερο ήχο από τον αυθεντικό σε 8κάναλο, με στίχους, φωτογραφίες αλλά και μια συνέντευξη μελών της μπάντας, σεβόμενοι πάντα το αυθεντικό εξώφυλλο.

Το εναρκτηριο , ομώνυμο τραγούδι είναι ένας heavy/speed χείμαρρος. Και μ’ονο αυτό το τραγούδι να υπήρχε στο δίσκο, θα άξιζε για αγορά και κατοχή. Στην επανάληψη μέχρι να λιώσει το δισκάκι. Οι προσωπικές μου πύλες για καινούρια, αγαπημένα άσματα είναι διπλοκλειδωμένα και βαριά αμπαρωμένα και πολύ σπάνια ανοίγουν για να εισέλθουν νέα τραγούδια. Με αυτό το τραγούδι άνοιξαν διάπλατα. Γρήγορη σύνθεση, επιθετική μα πιασάρικη, δραστική στα νεύρα, ένα ηχητικό δώρο για τον εγκέφαλο μας. Τα πάντα σωστά κολλημένα μεταξύ τους, με ένα πρωτογενή και άξεστο αυθορμητισμό. Ζωώδης και κτηνώδης. Και μετά..άλλος κόσμος.

Το ομώνυμο ‘’Cobra’’ λες και είναι από άλλη μπάντα. Λες και ακούμε Riot από διαφορετικούς περιόδους. Πιο heavy oriented, πιο αρχές 80ς, πάντοτε μιλώντας για μια σύνθεση μέσα στην ποιότητα με τις κιθάρες να απλώνουν τα riffs τους χωρίς τσιγκουνιές. To ‘’ Dying Man's Song’’ αναπνέει στα 70ς αλλά γενικότερα περνάει απαρατήρητο παρόλο που εμπεριέχει και μια δόση έντονη συναισθηματισμού. Ένα N.W.O.B.H.M. σύννεφο καταβρέχει τις επόμενες συνθέσεις τους και καταδεικνύει ότι το υλικό που ακούμε το 1985 μάλλον γεννήθηκε-δημιουργήθηκε κάποια χρόνια νωρίτερα. Το ‘’ Wildest Dreams’’ . Το κακό είναι ότι τα περισσότερα τραγούδια δεν έχουν το κάτι παραπάνω. Ακούς το σόλο και στις κραυγές του ‘’ We Rock You’’ αλλά ο υποτονικός του ρυθμός με απαγκιστρώνει. Το τελευταίο τραγούδι του δίσκου, το ‘’ China Syndrome’’ είναι στο μοτίβο του ‘’Warriors of the Dead’’ και καίγονται ενισχυτές και σχίζονται δέρματα.

Κάποιοι ίσως ευχαριστηθούν μόνο το πρώτο τεευταίο τραγούδι, άλλοι όλα τα μεσαία και άλλοι όλα. Οι τελευταίοι θα ανακαλύψουν διαμάντι, οι υπόλοιποι θα βρουν καλές στιγμές (μαζί με εμένα). Η επανακυκλοφορία της C.M.R. περιέχει σαν επιπλέον τραγούδια, τις demo εκδόσεις των δυο πρώτων τραγουδιών. Δεν είναι καμιά ιδιαίτερη προσθήκη αλλά τουλάχιστον μιλάμε για τα 2 από τα 3 καλύτερα του δίσκου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

COBRA (UK) - Warriors of the Dead [Criminal Response, 1985]

Δημοσίευση από CountRaven »

Πραγματικά αν μου έβαζε κάποιος Cobra και δεν μου έλεγε κανένα άλλο στοιχείο για αυτούς θα ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ΔΕΝ είναι Βρετανοί.

Αυτό που αναφέρεται εν τέλη στο κείμενο ότι υπάρχει μια σχετικά μεγάλη πληθώρα από επιρροές σε σχέση με το ύφος, που συνυπάρχουν στο άλμπουμ νομίζω ότι είναι και το πλέον ενδιαφέρον στοιχείο εδώ.

Προσωπικά γουστάρω το άλμπουμ και το συστήνω για τσεκάρισμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

COBRA (UK) - Warriors of the Dead [Criminal Response, 1985]

Δημοσίευση από Zippo190 »

Είχα ακούσει παλιά τους δίσκους. Πραγματικά νόμιζα ότι ήταν τελειωμένα Αμερικάνικη μπάντα. Βρετανικές επηρροές εντοπίζω σε λίγα σημεία (κυρίως κανένα δύο riffs) και περισσότερο με post nwobhm μπάντες.

αυτό είναι μίνι ΥΜΝΟΣ

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δισκοκριτικές”