LORDS OF CHAOS - The film

Τα πάντα γύρω από τις αγαπημένες μας ταινίες, κινηματογραφικές και μή.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από Vic »

Έγραψα υπερσέντονο στο fb και δεν θα ενοχλήσω και εδώ με το ίδιο αλλά θέλω να προσθέσω κάτι που δεν ήθελα δημοσίως γιατί αρκετό drama αλλά το μπλακ το θεωρώ σε πολλά θέματα ένα είδος που έχει τεράστια προβλήματα στον φαντασιακό του πυρήνα, σαν τις πρασουλικές ακρότητες πχ, αλλά χειρότερα ακόμα. Και ένα μεγάλο ποσοστό των μπλακάδων (όχι μεταλλάδων) δεν είναι καν σοβαροί μεταλλάδες για μένα, ζουν σε ένα παράλληλο σύμπαν και σύντομα το εγκαταλείπουν γιατί υπάρχει ένας ελιτισμός από πίσω ο οποίος δεν μπορεί να ικανοποιηθεί στο μέταλ σύμπαν (πολύ κλισέ και μπανάλ μετά από λίγο καιρό). Εκεί εντοπίζω τον προβληματισμό μου, σε τέτοια άτομα. Υπάρχει θέμα σε πολλές περιπτώσεις, θέμα ανθρώπινο το οποίο προσπερνιέται ή αγνοείται σε φάση "άλλο ο μουσικός άλλο η μουσική"... ναι αλλά όταν ο άλλος παίρνει στα σοβαρά την σκατίλα και την καθυστέρηση των άλλων για μένα υπάρχει ΘΕΜΑ. Τα λέγαμε και παλιότερα στο metaldome. Και οι Deicide και οι morbid Angel με τα κοψίματα στην σκηνή με είχαν προβληματίσει μικρό (μιλάμε για γαμημένο ΓΥΜΝΑΣΙΟ), τι σκατά συνέβη και ξεπλένονται ΑΡΡΩΣΤΟΙ έφηβοι; Πότε χάσαμε το κριτήριο; Είναι δυνατόν τόσα χρόνια μετά και ακόμα να τρώνε την παραμύθα; Και όμως.

Το να ακούς μπλακ μέταλ γενικώς δεν με πειράζει προφανώς (δεν εννοώ να μου πέφτει λόγος!), προφανώς υπάρχουν και καλές δουλειές στο μπλακ (αν και το θέμα των φωνητικών για μένα φτάνει μέχρι και την ανοχή στην καλύτερη, Labrie χιέτσι!) και όταν συνδυάζεται με το θρας (πρώτο κύμα δηλαδή ή το Black Thrash των Aura Noir και πέρα) μου αρέσει και μένα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέτεις μερικά ενδιαφέροντα points. Θα απαντήσω όταν είμαι σε υπολογιστή. Έπαθα τενοντίτιδα στο δάχτυλο για να σου απαντήσω στο Φ μπ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από Priamos »

Ο [mention]Vic[/mention] δινει το εναυσμα για μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.(ισως θα πρεπει να γινει split [mention]Scrollkeeper[/mention] )
Γενικα το μεταλ εγινε μεγαλο και εμεινε διαχρονικο γιατι ΔΕΝ προσφερει μονο μουσικη. Προσφερει image, lifestyle, attitude. Γι'αυτο ειναι και λογικο οι οπαδοι να "απαιτουν" απο τους μουσικους τους να ειναι συνεπεις προς την εικονα που προβαλλουν. Δεν θα μπορουσαν (για να παμε σε κατι εντελως διαφορετικο) οι οπαδοι πχ να διαχειριστουν και να αποδεχτουν οτι ο Lemmy ειναι ενας συντηρητικος, μικροαστος που παει για υπνο απο τις 10. Οτι ο de Maio ειναι τραβεστι. Οτι ο Vince Neil ειναι παρθενος. Παρομοιως ειναι υγιες να αναμενεις οι μουσικοι του black metal να ειναι "σκοτεινοι" τυποι. Οχι ψυχoπαθεις ή καραγκιοζηδες (οπως συνεβαινε στα early 90s), αλλα σιγουρα σκοτεινοι. Προσδιδει στο ειδος μια αυθεντικοτητα και μια γνησιοτητα, που τα περισσοτερα υποειδη του metal τη χρειαζονται.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το πρόβλημα είναι πως οι οπαδοί πήραν το είδος πολύ περισσότερο στα σοβαρά απότι οι ίδιοι οι πρωτεργάτες του
η μουσική είναι αυτή που είναι και θα αρέσει ή δεν θα αρέσει. βρίσκω και εγώ αρκετά πράγματα να μου αρέσουν στο black. αλλά όταν επιχειρείται σύνδεση με βαθύτερες ιδεολογίες, ελιτισμοί, ανωτερότητες και άλλα κουραφέξαλα, απλά γελάω.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από CountRaven »

Προτείνω όχι split ακόμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από theBox »

Επισης το παγκόσμιο μπλακ τα τελευταια δεκαπέντε χρονια περιπου εχει γινει πολύ πιο ευρύ και "σοβαρο" και καλλιτεχνικο αν κοιτάξουμε έξω αποβτον σκλήρο πυρήνα της τρουίλας. Οκ, φανταζομαι πως η συζήτηση δεν γινεται γι αυτες τις εκφάνσεις του, απλα ήθελα να το αναφέρω.

Συνεχιστέ, το θέμα ειναι πολυ ενδιαφέρον.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 07 Μαρ 2019, 18:39 Επισης το παγκόσμιο μπλακ τα τελευταια δεκαπέντε χρονια περιπου εχει γινει πολύ πιο ευρύ και "σοβαρο" και καλλιτεχνικο αν κοιτάξουμε έξω αποβτον σκλήρο πυρήνα της τρουίλας. Οκ, φανταζομαι πως η συζήτηση δεν γινεται γι αυτες τις εκφάνσεις του, απλα ήθελα να το αναφέρω.

Συνεχιστέ, το θέμα ειναι πολυ ενδιαφέρον.
Το δικό μου αρχικό point πέφτει στο τραπέζι με βάση ακριβώς αυτήν την εξέλιξη του ήχου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από Vic »

Από τα σεντόνια στην μαύρη τρύπα του ίντερνετ.
Επαναλαμβάνω αναφέρομαι κυρίως στους πατέρες του δεύτερου κύματος και το output τους της εποχής, δεν αναφέρομαι στους summoning και τους Satyricon και τους Enslaved, όπως δεν αναφέρομαι και στους Cradle of Filth και τους borgir (που αδιαφορώ πλήρως και για αυτούς μουσικά αλλά απλά δεν τους κατατάσσω στο μπλακ μέταλ όπως δεν κατατάσσω τους Sabaton στην ίδια κατηγορία με τους Iron Maiden για να γίνω σαφής).
Νομίζω συμφωνούμε γενικά παιδιά. Ακόμα και Mayhem και Burzum να ακούτε μαγκιά σας, τόσοι φίλοι μου ακούνε Hellhammer και τόσοι μουσικοί που λάτρεψα στην ζωή μου το ίδιο. Ο σεβασμός για την επιρροή και κυρίως η αντίληψη για την θέση τους στην μουσική ιστορία και εξέλιξη (εννοώ αυτών που κράζω τόσην ώρα) δεν παραβλέπεται, ούτε σκοπός μου είναι να τα καταργήσω. Ούτε λόγος για τα πιο μετά, πχ. ακόμα και κάποια από τα πιο μελωδικά Μπαθορικά του τρελοΒαργκ ακούγονται και σίγουρα υπάρχουν καλοί δίσκοι (άσχετα αν δεν μου κάνουν προσωπικά) στο ευρύτερο μπλακ ιδίωμα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από theBox »

http://www.wiredguitarist.com/2019/03/0 ... etal-fans/

Εδω ο κοσμος καιγεται (no pun intended) κι εσεις ασχολειστε με την ταινια...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από white_knight »

Να ρωτησω κατι ψιλοασχετο;Πιστευετε αν δεν ειχαν γινει ολα τα σκηνικα τοτε στην υσυχη κατα τα αλλα Νορβηγια θα ειχε τοσο περαση το black metal και ειδικα το Σκανδιναβικο;Και επισης ασχετο αλλα νομιζω κατι varathron κατι masters hammer κατι samael και κατι mystifier τους εχουν για πρωινο τους Σκανδιναβους...
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από xionias »

Αν καποιος ευνοηθηκε απο τα γεγονοτα πιστευω ηταν μονο οι Mayhem που ουτως η αλλως τους θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενη μπαντα. Ολοι οι υπολοιποι που συχναζαν στο Helvete πηραν το μεριδιο που τους αναλογουσε αναλογα με το εργο που παρουσιασαν..πχ οι δισκοι burzum μεχρι και το filosofem ειναι ολοι τρομερες δουλειες πανω στο ειδος. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Aπο εκει και περα οτι εγινε στην Νορβηγια ηταν ξεκαθαρα ενα ματσο παιδια που δεν ειχαν βγει που λεμε ακομα παραεξω στην κοινωνια και προσπαθουσαν να βρουν τροπους να κανουν την επανασταση τους αλληλοεπηρεαζομενοι ο ενας απο τον αλλον. Μεσα σε αυτους λογικο ειναι να υπηρχαν πιο normal τυπακια και πιο χαζεμενοι..οπως γινεται παντου. Χαρακτηριστικα γεγονοτα του ποσο αβγαλτοι ηταν και ποσο δηθεν ο μπαμπας του euronymous ανοιξε το Helvete για να εχει δουλεια ο γιος του, η μαμα του Varg χρηματοδοτησε τον πρωτο δισκο Burzum, κινησεις γενικα που δειχνουν οτι ηταν τα παιδια της διπλανης πορτας και του σπιτιου που λεμε που ουτε οι γονεις τους δεν τα πολυεπαιρναν στα σοβαρα, ο euronymous ειπε πανω στα νευρα του(ισως και να το εννουσε) οτι θα σκοτωσει τον Varg και εκεινος με το ακουσμα της φημης και μονο πηγε και προλαβε να τον σκοτωσει πρωτος. Ολα αυτα δεν δειχνουν ουτε σκοτεινια, ουτε evil, ουτε σατανολατρειες..αφελεια δειχνουν που σε συνδυασμο με ανασφαλειες και τα ψυχολογικα του καθενος απο καποιο σημειο και μετα ξεφυγαν απο τον ελεγχο. Ακομα και σημερα που μπορουμε να δουμε τον varg να μιλαει στο καναλι του στο youtube ευκολα καταλαβαινουμε οτι ο τυπακος αυτος εχει θεματακια νοητικα ποσο μαλλον οταν ηταν 19χρονων.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από CountRaven »

xionias έγραψε: Παρ 08 Μαρ 2019, 02:34 Αν καποιος ευνοηθηκε απο τα γεγονοτα πιστευω ηταν μονο οι Mayhem που ουτως η αλλως τους θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενη μπαντα. Ολοι οι υπολοιποι που συχναζαν στο Helvete πηραν το μεριδιο που τους αναλογουσε αναλογα με το εργο που παρουσιασαν..πχ οι δισκοι burzum μεχρι και το filosofem ειναι ολοι τρομερες δουλειες πανω στο ειδος. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Aπο εκει και περα οτι εγινε στην Νορβηγια ηταν ξεκαθαρα ενα ματσο παιδια που δεν ειχαν βγει που λεμε ακομα παραεξω στην κοινωνια και προσπαθουσαν να βρουν τροπους να κανουν την επανασταση τους αλληλοεπηρεαζομενοι ο ενας απο τον αλλον. Μεσα σε αυτους λογικο ειναι να υπηρχαν πιο normal τυπακια και πιο χαζεμενοι..οπως γινεται παντου. Χαρακτηριστικα γεγονοτα του ποσο αβγαλτοι ηταν και ποσο δηθεν ο μπαμπας του euronymous ανοιξε το Helvete για να εχει δουλεια ο γιος του, η μαμα του Varg χρηματοδοτησε τον πρωτο δισκο Burzum, κινησεις γενικα που δειχνουν οτι ηταν τα παιδια της διπλανης πορτας και του σπιτιου που λεμε που ουτε οι γονεις τους δεν τα πολυεπαιρναν στα σοβαρα, ο euronymous ειπε πανω στα νευρα του(ισως και να το εννουσε) οτι θα σκοτωσει τον Varg και εκεινος με το ακουσμα της φημης και μονο πηγε και προλαβε να τον σκοτωσει πρωτος. Ολα αυτα δεν δειχνουν ουτε σκοτεινια, ουτε evil, ουτε σατανολατρειες..αφελεια δειχνουν που σε συνδυασμο με ανασφαλειες και τα ψυχολογικα του καθενος απο καποιο σημειο και μετα ξεφυγαν απο τον ελεγχο. Ακομα και σημερα που μπορουμε να δουμε τον varg να μιλαει στο καναλι του στο youtube ευκολα καταλαβαινουμε οτι ο τυπακος αυτος εχει θεματακια νοητικα ποσο μαλλον οταν ηταν 19χρονων.
Βάργ με καπελάκι στο δάσος να μιλάει για τη φάση επισκευάζοντας το αμάξι, έχοντας μαζί του το ένα από τα κουτσούβελα που του φόρτωσε η νυμφομανής Γαλλίδα γκρούπι, λίγο πριν κόψει ξύλα, είναι η ίδια η καταστροφή του Πλακ Μέταλ μύθου που με κόπο έφτιαχνα τόσα έτη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Παρ 08 Μαρ 2019, 08:09 Βάργ με καπελάκι στο δάσος να μιλάει για τη φάση επισκευάζοντας το αμάξι, έχοντας μαζί του το ένα από τα κουτσούβελα που του φόρτωσε η νυμφομανής Γαλλίδα γκρούπι, λίγο πριν κόψει ξύλα, είναι η ίδια η καταστροφή του Πλακ Μέταλ μύθου που με κόπο έφτιαχνα τόσα έτη.
Γενικά έχω την αίσθηση πως όλη η περσόνα του Βαργκ είναι μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία και πως ο τύπος είναι ξεκάθαρα ενα attention whore του κερατά και τπτ παραπάνω. Και το σκηνικό πως μαζεύει views και λάικς σχολιάζοντας μια ταινία που δεν έχει δει, ενώ περιγράφει σε κάθε βίντεο το πως σκότωσε τον Τζερόνιμους, κάνει την όλη φαση πιο εμετική και απο τις θεωρίες του περί φυλετικής ανωτερότητας κλπ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από xionias »

Εδω εβγαλε το πρωτο βιντεο που ελεγε οτι δεν θα ασχοληθει γιατι η ταινια ειναι μπουρδα και να μην την δει κανεις και εχει καταληξει καθε μερα να κανει και νεο βιντεο σχετικα με την ταινια οποτε αυτο που λες scrollkeeper ισχυει 100%.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LORDS OF CHAOS - The film

Δημοσίευση από CountRaven »

Νομίζω πως είπε ότι την είδε εν τέλη. Όχι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος & Ταινίες”