Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Τα πάντα γύρω από τις αγαπημένες μας ταινίες, κινηματογραφικές και μή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Lilith »

Ποιο είναι εκείνο το Horror Movie που σας συγκλόνισε, εντυπωσίασε ή τέλος πάντων σας έχει στοιχειώσει.Βέβαια για να μπορέσουμε να μιλήσουμε με μια στοιχειώδη «εγκυρότητα» οφείλουμε να έχουμε νιώσει αυτό το συναίσθημα του τρόμου ενω παρακολουθούμε την οποιαδήποτε ταινία. Τις ταινίες τρόμου, τις κρίνουμε με βασικό κριτήριο, την αποτελεσματικότητα στην εκμαίευση του τρόμου και όχι αν έχουν για παράδειγμα, κοινωνικούς και φιλοσοφικούς προβληματισμούς ή άλλου είδους προεκτάσεις.

Θα μπορούσα να χωρίσω τις ταινίες τρόμου σε πολλές κατηγορίες όπως - ghosts, vampires, werewolves, demons και monsters και να αναφέρω δεκάδες ταινίες μεσα σε αυτές αλλά για να μήν καταλήξει το άρθρο να είναι τεράστιο και κουραστικό θα γράψω δυο λόγια για μερικές.

Οι Ιάπωνες/ Κορεάτες μεγαλούργησαν με την ανατριχιαστικά εφιαλτική «μπαλαρίνα» Kayako , του Ju-On/Grudge, το αριστουργηματικό και το συγκλονιστικά καινοτόμο Ringu, το ατμοσφαιρικά πανέμορφο Whispering Corridors και το ψυχεδελικό κορεατικό A Tale of Two Sisters(2003).

Οι καλύτερες ταινίες με βρικόλακες με τυχαία σειρά είναι: Nosferatu the Vampire (1922), Night Watch (2004), το υπερεκτιμημένο Let the Right One In (2007), The Lost Boys (1987), Van Helsing (2004), το πασίγνωστο Bram Stoker’s Dracula(1992)

Κορυφαία ταινία με λυκανθρώπους, είναι χωρίς αμφιβολία το Dog Soldiers. Οι τρίμετροι ανθρωποειδείς Λύκοι του βρετανού σκηνοθέτη(Neil Marshall), που μας πρόσφερε το άλλο απαράμιλλο αριστούργημα της «Καθόδου», είναι τα τρομακτικότερα αιμοβόρα πλάσματα που έχουν «λαξευτεί» ποτέ σε ταινία τρόμου.

Καλύτερη Demons Movie? Δεν υπάρχει καμία!!!… εκτός φυσικά από το Silent Hill (2006) με το μικρό «πυρακτωμένο» κοριτσάκι και τον απόκοσμο Pyramid Head, η οποία βασίζεται στο ομώνυμο και συναρπαστικό γιαπωνέζικο videogame, γι’ αυτό και θεωρείται σαν ένα από τα επιβλητικότερα μεγαλουργήματα στην ιστορία του κινηματόγραφου.

Monsters ? Hellraiser, τα πλάσματα του Τhe Mist, το μυστηριώδες ον του Cloverfield, το υδρόβιο πλοκαμοφόρο Gwoemul του The Host, τα πτηνά του Hitchcock, τα θηριώδη φτερωτά πλάσματα του The Fly.

Serial Killers/ Revenge films. Φυσικά το " I spit on your graves" και το εξαιρετικό " I saw the devil" όπως και το "Old Boy", Jason Voorhees (Friday the 13th), o αδελφοκτόνος, Michael Myers (Halloween), Freddy Krueger ( Nightmare on Elm Street), η κούκλα Chucky (Child’s Play)

Zombies ? H εξαιρετική ταινία του Romero, Dawn of the Dead (1978), το 28 Days Later (2002), το 28 Weeks Later (2007), το Zombieland (2009), το Day of Dead (1985), η δημοφιλής τριλογία του Evil Dead

Υπάρχουν φυσικά και μια πληθώρα ταινιών που επιδρούν στον ψυχολογικό παράγοντα περισσότερο και όχι τόσο στον παράγοντα τρόμο όπως το "The Martyrs" και το "Τhe girl next door". Δεν εχω αναφέρει καθόλου τις νεότερες ταινίες γιατί έχω μείνει λίγο πίσω λόγω έλειψης χρόνου αλλά θα επανορθώσω. Εννοείται πως το άρθρο είναι ελλειπές αλλά όπως είπα στήν αρχή είναι τόσες πολλές που θα καταντούσε κουραστικό στην ανάγνωση αν έγραφα περισσότερα.

Εικόνα
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Priamos »

Wow! Εκανες καλη δουλεια εδω Lilith!
Εμενα παντως και "Το σπιτι με τα χιλια πτωματα" που πολλοι βρισκουν γελοιο/γραφικο, με αγγιξε.
Εκτος συναγωνισμου, χωρις να ειναι ακριβως horror,ταινιες με τις οποιες την "ακουσα" ειναι: η πιο ακραια ταινια ολων των εποχων το "Serbian Film", το νοσηροτατο "Cutting Moments" και το σινεφιλ "Το δερμα που κατοικω".


YΓ.I spit on your graves και το The last House on the left προτεινετε να δω τα παλια ή τα remake;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Lilith »

The Serbian film ~ Δεν έχω δει πιο ακραίες ταινίες μαζί με το Human centipede εννοείται. Σαδιστική μεν η πρώτη αλλά εμένα δεν με σόκαρε και τόσο όσο θα περίμενα. Δεν θα την ξαναέβλεπα όμως, μια φορά φτάνει !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Lilith »

Priamos έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:20

YΓ.I spit on your graves και το The last House on the left προτεινετε να δω τα παλια ή τα remake;
Εννοείται πως τα παλιά είναι έπος. Αυτά να δείς και το I spit on your graves είναι εκπληκτικο. Η απόλυτη ταινία εκδίκησης είχα πάθει πλάκα την πρώτη φορά που την είδα.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ως πνευματικό παιδί του Κινγκ Φόλεϋ στο χώρο του κινηματογράφου θα επανέλθω το απόγευμα (γιατί γράφω από την δουλειά και δεν μπορώ να βάλω λίνκς) με αναλυτικές λίστες, best of, honorary mentions.
Lilith έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:27
Priamos έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:20
YΓ.I spit on your graves και το The last House on the left προτεινετε να δω τα παλια ή τα remake;
Εννοείται πως τα παλιά είναι έπος. Αυτά να δείς και το I spit on your graves είναι εκπληκτικο. Η απόλυτη ταινία εκδίκησης είχα πάθει πλάκα την πρώτη φορά που την είδα.
Σαβούρες και τα δύο. Ειδικά το "I spit on your grave" είναι πραγματικά για τα πανηγύρια. Δεν είναι τυχαίο που ο συγγραφέας του βιβλίου Μπόρις Βιάν πέθανε παρακολουθόντας την ταινία. Είδα και το ριμέηκ μαζί με τα τρία σίκουελ τα οποία είναι ακόμα χειρότερα, βλέπονται μόνο για χαβαλέ:

Εικόνα

"Last house on the left" άλλη σαβούρα του υπερεκτιμημένου Wes Craven. Το ριμέηκ ήταν κάπως καλύτερο (πιο καλογυρισμένο γιατί το αυθεντικό είναι τελείως ερασιτεχνικό) αλλά παρόλα αυτά παραμένει ταινιάκι για πόπ κόρν. Προτείνω το αρχικό ορίτζιναλ έργο του Ινγκμαρ Μπέργκμαν, "Jungfrukällan" (στα αγγλικά με τίλτο "The Virgin Spring") στο οποίο παίζει ο σκληρός καριόλης Μάξ βόν Σίντοφ.

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Zippo190 »

Zippo's vault of horror presents:

Εικόνα

Γυρισμένο το 1981 από τον Michael Wadleigh και με πρωταγονιστή τον Albert Finney πέρασε σχετικά απαρατήρητο παρά την cult φήμη που απέκτησε αργότερα: ένας αστυνομικός με προβλήματα και η νέα συνεργάτις του ερευνούν μια υπόθεση φόνου, όπου το θύμα έχει κατακρεουργηθεί από δόντια ζώου. Η δολοφονία αρχικά αποδίδεται σε τρομοκρατικό χτύπημα αλλά οι έρευνες δείχνουν κάτι άλλο.

Εκπληκτικό έργο από όλες τις απόψεις: ξεκινόντας από τα πρωτοποριακά πλάνα μέσα από τα μάτια του κυνηγού (που χρησιμοποιήθηκαν αργότερα στο "Preadator") μέχρι τον σεναριακό συμβολισμό για την τροφική αλυσίδα, τα οικολογικά μηνύματα αλλά και την νοσηρή ατμόσφαιρα το "Wolfen" καταφέρνει να ξεχωρήσει από τον σωρό. Προτείνεται με κλειστά μάτια.

http://www.rupertpupkinspeaks.com/2015/ ... u-ray.htmlΕικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν είναι τυχαίο που ο συγγραφέας του βιβλίου Μπόρις Βιάν πέθανε παρακολουθόντας την ταινία.
Είμαι στο σωστό φόρουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:20 Wow! Εκανες καλη δουλεια εδω Lilith!
Εμενα παντως και "Το σπιτι με τα χιλια πτωματα" που πολλοι βρισκουν γελοιο/γραφικο, με αγγιξε.
Εκτος συναγωνισμου, χωρις να ειναι ακριβως horror,ταινιες με τις οποιες την "ακουσα" ειναι: η πιο ακραια ταινια ολων των εποχων το "Serbian Film", το νοσηροτατο "Cutting Moments" και το σινεφιλ "Το δερμα που κατοικω".


YΓ.I spit on your graves και το The last House on the left προτεινετε να δω τα παλια ή τα remake;
Μιλάς για το "House of 1000 corpses" του Rob Zombe; Χαλαρά υπέρ-σαβούρα μαζί με όλη την φιλμογραφία του (εδώ για να δείτε και να αποφύγετε τις κουράδες που γύρισε: http://www.imdb.com/name/nm0957772/?ref_=tt_ov_dr). Υπερ-εκτιμημένος όσο δεν πάει, ενώ οι όποιες δυνατότητες του αναλώνονται σε φτηνούς εντυποσιασμούς. Το φινάλε του "The Devil's rejects" με μουσική υπόκρουση το "Free bird" και προσπάθεια ηρωοποίησης των ψυχοπαθών δολοφόνων είναι τουλάχιστον αστεία (όπως και το τελευταίο μισάωρο του "Lords of Salem"), ενώ σοδόμησε το "Halloween" με τα άθλια ριμέηκ που έκανε (στο πρώτο έγινε συνειδητή προσπάθεια θυματοποίησης του Μαικ Μαγιερς παρουσιάζοντας τον σαν τραυματική φιγούρα). Τέλος η συνεχής προβολή της ατάλαντης γυναίκας του ως δήθεν γκόμενας μου θυμίζει σειρές του Μέγκα που βάζανε την Βάνα Μπάρμπα να το παίζει μπεμπέκα.

Υ.Γ. μην σας επηρρεάζουν τα hate speech μου, δείτε ότι σας αρέσει απλά θέλω να κράζω εγώ. :) :)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από CountRaven »

Τέλος η συνεχής προβολή της ατάλαντης γυναίκας του ως δήθεν γκόμενας μου θυμίζει σειρές του Μέγκα που βάζανε την Βάνα Μπάρμπα να το παίζει μπεμπέκα.
Κλαίω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Lilith »

Zippo190 έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2018, 13:35

Υ.Γ. μην σας επηρρεάζουν τα hate speech μου, δείτε ότι σας αρέσει απλά θέλω να κράζω εγώ. :) :)
Θέλω περισσότερο hate speech :twisted:
Δεν είναι τυχαία, τα δεκάδες sequels της Τρίτης και 13, της Ημέρας των Αγίων Πάντων, του Εφιάλτη στο δρόμο με τα Πλατάνια και τα Πεύκα. Ο λόγος που είναι η πιο αγαπημένη κατηγορία του τρομόφιλου κοινού, είναι διότι η «θερμόαιμη» νεολαία ταυτίζεται με σχετική ευκολία με τους επάρατους δολοφόνους, και ουσιαστικά είναι ένας ακίνδυνος τρόπος εκτόνωσης της συμπιεσμένης νεανικής «οργής» ή μήπως όχι; Παίρνω και τον εαυτό μου για παράδειγμα και θεωρώ τον εξορκιστή από τα μεγαλύτερα σκουπίδια που έχουν κυκλοφορίσει ποτέ. Κάποιος άλλος θα το δεί και θα πεί " τι έπος παρακολούθησα μόλις τώρα " . Αυτές οι ταινιούλες είναι απλά για να περνάει ευχάριστα η ώρα, κάποιες από αυτές έχουν στοιχεία που θα μείνουν και μόλις τελειώσει η προβολή και θα τις κατατάξουν ένα σκαλί πιο πάνω από άλλες και μερικές θα ξεχαστούν στο δευτερόλεπτο.

Υ.Γ
Wolfen στίς πολύ αξιόλογες που έχω δεί
Δεν θα το έλεγα και σαβούρα το I spit on your graves. Δεν είναι η ταινία που θα σε κάνει να αναφωνήσεις με ενθουσιασμό αλλά σεναριακά έχει ενδιαφέρον, εμένα μου άρεσε :)
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Zippo190 »

Lilith έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:42
Zippo190 έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2018, 13:35

Υ.Γ. μην σας επηρρεάζουν τα hate speech μου, δείτε ότι σας αρέσει απλά θέλω να κράζω εγώ. :) :)
Θέλω περισσότερο hate speech :twisted:
Δεν είναι τυχαία, τα δεκάδες sequels της Τρίτης και 13, της Ημέρας των Αγίων Πάντων, του Εφιάλτη στο δρόμο με τα Πλατάνια και τα Πεύκα. Ο λόγος που είναι η πιο αγαπημένη κατηγορία του τρομόφιλου κοινού, είναι διότι η «θερμόαιμη» νεολαία ταυτίζεται με σχετική ευκολία με τους επάρατους δολοφόνους, και ουσιαστικά είναι ένας ακίνδυνος τρόπος εκτόνωσης της συμπιεσμένης νεανικής «οργής» ή μήπως όχι; Παίρνω και τον εαυτό μου για παράδειγμα και θεωρώ τον εξορκιστή από τα μεγαλύτερα σκουπίδια που έχουν κυκλοφορίσει ποτέ. Κάποιος άλλος θα το δεί και θα πεί " τι έπος παρακολούθησα μόλις τώρα " . Αυτές οι ταινιούλες είναι απλά για να περνάει ευχάριστα η ώρα, κάποιες από αυτές έχουν στοιχεία που θα μείνουν και μόλις τελειώσει η προβολή και θα τις κατατάξουν ένα σκαλί πιο πάνω από άλλες και μερικές θα ξεχαστούν στο δευτερόλεπτο.

Υ.Γ
Wolfen στίς πολύ αξιόλογες που έχω δεί
Δεν θα το έλεγα και σαβούρα το I spit on your graves. Δεν είναι η ταινία που θα σε κάνει να αναφωνήσεις με ενθουσιασμό αλλά σεναριακά έχει ενδιαφέρον, εμένα μου άρεσε :)
Δεν με απασχόλησε ποτέ το κίνητρο για να δώ μια ταινία τρόμου. Θεωρώ ότι ξεκινάει από το απλό fun, δηλαδή slasher για το slasher (με τους κανόνες που παίζουν σε αυτά τα έργα) και φτάνει να γίνει μια καλλιτεχνική εμπειρία. Το "The exorcist" το θεωρώ αριστούργημα, μαζί με το νο.2 ενώ όλα τα υπόλοιπα (ναι και το νο.3) είναι για τον πούτσο. Η σειρά που βγήκε πέρυσι είναι άθλια επίσης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νομίζω ότι είναι καιρός να μιλήσουμε για το "Howling 2: Your Sister is a Werewolf".



Εικόνα

Γυρισμένο το 1981 αποτελεί ένα απευθείας σίκουελ στο καλύτερο έργο με λυκανθρώπους στην ιστορία της ανθρωπότητας, το "Howling 2" όπως απαιτεί η παράδοση των σίκουέλ εκμεταλλεύτηκε το εμπορικό όνομα προκειμένου να κερδίσει το κοινό αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μπεί στο πάνθεον των ταινιών "so bad its good". Για το έργο επιστρατεύτηκε ο τιτάνας Reb Brown (γνωστός και από το "Ssssssss", "Robowar", "Strike commando"), η Σύμπιλ Ντάννινγκ και ο Κρίστοφερ Λί στον πρώτο ρόλο του σε ταινία με λυκάνθρωπο. Υπόθεση: ο Κρίστοφερ Λί ταξιδεύει στην Τρανσιλβανία μαζί με τον Ρεμπ Μπράουν (και καλά ο αδελφός της ηρωίδας του πρώτου "Howling") προκειμένου να πολεμίσουν την Στρίμπα την βασίλισσα των λυκανθρώπων. Όλα καλά μέχρι εδώ, ειδικά οι σκηνές στο φυσικό τοπίο της Τσεχοσλοβακίας (που γυρίστηκε) είναι απλά καταπληκτικές. Παρόλα αυτά η σχεδόν αδιάφορη σκηνοθεσία, οι ερμηνείες του ύψους και του βάθος καθώς και οι άγαρμπες σκηνές δράσης καταφέρνουν να διαλύσουν το έργο. Και επειδή μιλάω με επιχειρήματα, ορίστε μερικές πληροφορίες για αυτό το διαμάντι:

Ο Κρίστοφερ Λί ζήτησε συγνώμη που έπαιξε σε αυτό το έργο: στον Τζών Ντάντε σκηνοθέτη του αυθεντικού "Howling" όταν συνεργάστηκαν στο "Gremlins".
Η KGB παρακολουθούσε τον Κρίστοφερ Λί και την Σύμπιλ Ντάννινγκ όταν τα γυρίσματα είχαν μεταφερθεί στην Τσεχοσλοβακία ενώ ο Ρεμπ Μπράουν δήλωσε όταν μιλούσε στο τηλέφωνο στην γυναίκα του άκουγε την ανάσα κάποιου τρίτου.
Οι λυκάνθρωποι ήταν πίθηκοι γιατί η παραγωγή βρήκε στόκ στολές από το "Planet of Apes" που τους προσθέσαν τρίχες για να φαίνονται πιο λυκίσιοι.
Εικόνα

Έχει τρίο με λυκανθρώπους
Εικόνα
Εικόνα

'Εχει παρτούζα με λυκανθρώπους


Έχει την Σύμπιλ Ντάννινγκ
Εικόνα
Εικόνα

Εχει τον κούλ Κρίστοφερ Λί
Εικόνα

Εχει επικό soundtrack που ακούγεται συνέχεια


Έχει επικά credits



Τώρα ξέρεις.....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από CountRaven »

Η KGB παρακολουθούσε τον Κρίστοφερ Λί και την Σύμπιλ Ντάννινγκ
Τώρα ξέρω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο χαρακτηρισμός "στοιχειώσει" είναι πολύ βαρύς και δεν μπορώ να τομ χρησιμοποιήσω γιά πολλές ταινίες
σίγουρα το πρώτο Ring είχε μία δυνατή επίδραση πάνω μου όπως και το Σφαγή στο Στρατόπεδο των Κολασμένων
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ταινίες τρόμου που μας έχουν στοιχειώσει

Δημοσίευση από Lilith »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 30 Ιαν 2018, 18:06 ο χαρακτηρισμός "στοιχειώσει" είναι πολύ βαρύς και δεν μπορώ να τομ χρησιμοποιήσω γιά πολλές ταινίες
σίγουρα το πρώτο Ring είχε μία δυνατή επίδραση πάνω μου όπως και το Σφαγή στο Στρατόπεδο των Κολασμένων
"Howling 2: Your Sister is a Werewolf" δεν την εχω δεί και πρέπει αν και με ξενίζουν λίγο οι στολες των λυκανθρώπων. Επαυξάνω με το πρώτο Ring και επίδραση σε μένα έτσι με μια γρήγορη σκέψη είχε το OldBoy (όλη η ταινία) αλλά αν το πάρουμε και αποσπασματικά το θέμα δεν θα ξεχάσω ποτέ τον επίλογο του "The Mist" αν και η ταινία ήταν σαν παραμυθάκι και την απόλαυσα. Το τέλος όμως αξέχαστο !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος & Ταινίες”