Έτερος Εγώ

Τα πάντα γύρω από τις αγαπημένες μας ταινίες, κινηματογραφικές και μή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Έτερος Εγώ

Δημοσίευση από CountRaven »

Είδα αναφορά από Χρήστο Κάππα στον Λάκκο και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση. Δεν έχω δει την ταινία ακόμα μα θα το κάνω σίγουρα, θεώρησα όμως σκόπιμο να μοιραστώ μαζί σας την ανακάλυψη μιας και σίγουρα κάποιοι θα νιώσουν με το ταινιάκι. Αντιγράφω και όσα έγραψε ο Χρήστος:

Δεν θυμαμαι αν ειχαμε συζητησει για την συγκεκριμενη Ελληνικη ταινια αλλα πραγματικα οποιος δεν την εχει δει αξιζει να κανει τον κοπο να τη παρακολουθησει στο παρακατω λινκ. Την εχει ποσταρει ο σκηνοθετης της γιατι την αποσυρανε απο τους κινηματογραφους. Οσοι με ξερετε απο το παλιο metaldome γνωριζετε οτι ειμαι φανατικος αντικουλτουριαρης και εχω σαν προτυπο ηθοποιου τον Steven Seagal και τον Chuck Norris. Γενικα δεν τα παω πολυ καλα με τις Ελληνικες παραγωγες (αν εξαιρεσουμε bmovies και καμια κωμωδια) γιατι μου φαινονται ολες πολυ δηθεν. Εδω ομως εχουμε πραγματικα ενα διαμαντι κλασσικου αστυνομικου θριλερ με πολυ ωραια gore εφε και εξαιρετικη υποθεση στα προτυπα ξενων παραγωγων. Ο Πυγμαλιων Δαδασκαριδης ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ στον ρολο του αντικοινωνικου - στα ορια του αυτισμου - εγκληματολογου που βοηθαει την αστυνομια να λυσει το μυστηριο ορισμενων φονων. Ισως εχει κανει την ερμηνια της ζωης του. Μην το χασετε.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Re: Έτερος Εγώ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είδα την ταινία στο σινεμά με κανονικό εισιτήριο, πράγμα που σημαίνει ότι η κριτική θα γίνει με κανονικούς όρους και όχι με "καλό για Ελληνικό" που πλέον δεν θεωρώ ότι αποτελεί δικαιολογία. Παραθέτω ανανεωμένη την κριτική που είχα γράψει τότε στο Αθηνόραμα:
Σίγουρα δεν είναι το πρώτο θρίλερ που έχει γυριστεί στην Ελλάδα αλλά η ταινία "Έτερος Εγώ" είναι ίσως η πιο φιλόδοξη όσον αφορά την ανάπτυξη του κινηματογραφικού αυτού είδους στην χώρα μας. Με μία πρόχειρη σκέψη μπορώ να βάλω το "Φρενίτις" και το "Εφιάλτης" (1971 και 1960 αντίστοιχα), επίσης το "Εφιάλτης" με τον Γιάννη Βόγλη και τον Μιχάλη Γιαννάτο, το "Μέδουσα" με την Ελένη Φιλίνη και την Βάνα Ραμπότα (εκπληκτικό έργο), το "Κακό" και η συνέχεια του και το τραγελαφικό (so bad its good) πρόσφατο "Ο θάνατος που ονειρεύτηκα".
Το εν λόγω έργο είναι ένα εγχείρημα που παραπέμπει σε ταινίες τύπου "Seven" αλλά και στα Ιταλικά giallo του Dario Argento και του Lucio Fulci με μια επιδερμική δόση CSI στηριζόμενο κυρίως στα στερεοτυπικά κλισέ του είδους αλλά αδυνατόντας να τα κατανοήσει πλήρως.

Το σενάριο έχει ως εξής: Ένας νεαρός καθηγητής εγκληματολογίας που πάσχει από μια ελαφρά μορφή αυτισμού βοηθάει την αστυνομία να εξιχνιάσει μια σειρά εγκλημάτων όπου του ανακαλύπτει ότι τα εγκλήματα έχουν κοινό παρανομαστή τις θεωρίες του Πυθαγόρα. Σε γενικές γραμμές θα λέγαμε ότι το έργο είναι ικανοποιητικά καλό με πολλαπλά όμως προβλήματα τόσο στην εκτέλεση όσο και στο σενάριο το ίδιο, προβλήματα που όπως φαίνεται δείχνουν μια απειρία στην δημιουργία τέτοιων ταινιών στην χώρα μας. Αλλά ας γίνουμε αναλυτικότεροι:

- ΠΡΟΣΟΧΉ ΑΚΟΛΟΥΘΟΎΝ SPOILERS ΔΙΑΒΆΖΕΤΕ ΜΕ ΔΊΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ : Kαταρχάς θεωρώ ότι η ταινία δεν μπορεί να ξεφύγει από το κύριο πρόβλημα που έχουν σχεδόν ΟΛΕΣ οι Ελληνικές ταινίες τύπου blockbuster και αυτό είναι οι ξύλινοι διάλογοι. Ξεκινώντας από τον Δημήτρη Καταλίφο που σχεδόν σε όλη την ταινία εμφανίζεται καθιστός με ένα σκότς στο χέρι (λείπει μόνο η ημίγυμνη πιτσιρίκα-γκόμενα να περιφέρεται στο πλάνο) να μιλάει με τον πλέον επίσημο και σοβαρό τρόπο στον πρωταγωνιστή τον οποίο χαρακτηρίζει ως "πνευματικό παιδί" του αλλά ουδέποτε τον αντιμετωπίζει με τέτοιο τρόπο αφού συνεχώς είναι σφιγμένος σαν την σαρδέλα στην κονσέρβα. Ούτε και ο Μάνος Βακούσης (αρχηγός της αστυνομίας) δείχνει στοιχεία αληθοφάνειας. Έτερος σοβαροφανής αντί (όπως συνηθίζεται στερεοτυπικά σε τέτοιους κινηματογραφικούς χαρακτήρες) για πιο "λαϊκός" και "απλός" κάτι το οποίο θα έδινε αβαντάζ στον κεντρικό ήρωα για να ξεδιπλώσει τις εγκληματολογικές γνώσεις του. Όσον αφορά τον κεντρικό πρωταγωνιστή παρόλο που προσπαθεί φιλότιμα ο Δαδακαρίδης κάπου το χάνει. "Μα έχει μια μορφή αυτισμού!" μας λέει το έργο. "ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ" Λέω εγώ. Σε ποίο ακριβώς σημείο του έργου εξυπηρετεί αυτό το χαρακτηριστικό του ήρωα; Δείχνει κάποια σύνδεση του ήρωα με τον δολοφόνο; Ελάχιστη και επιδερμική. Έχει κάποια συγκεκριμένη ιδιότητα που βοηθάει για την επίλυση του εγκλήματος; Όχι βέβαια. Υπάρχει κάποιο τρελό twist που να συνδέει τον ήρωα με τους φόνους; Όύτε αυτό. Τότε; Μια μορφή ΦΤΗΝΟΥ εντυπωσιασμού τύπου "μας άρεσε και το βάλαμε γιατί φαίνεται γαμάτο" καθώς επίσης και για να γίνει συμπαθής πιο εύκολα. Εύκολες λύσεις για δύσκολα προβλήματα, χώρια που σε όλο το έργο παίζει και περπατάει σαν δυσκοίλιος.

Το δεύτερο θέμα που έχει η ταινία είναι η σκηνοθεσία. Ίσως το μικρότερο πρόβλημα σε όλο το έργο καθότι από την αρχή μέχρι το τέλος είναι αξιοπρεπέστατη και διεκπαιρεωτική. Παρόλα αυτά σε σημεία που έπρεπε να δοθεί βάρος ο σκηνοθέτης μάλλον τα προσπερνάει. Δυστυχώς δεν υπάρχει αλληλεπίδραση με τον δολοφόνο. Ο θεατής (όπως ΚΑΙ οι πρωταγωνιστές) είναι αποστασιοποιημένοι, δεν νιώθουν την απειλεί που μαίνεται. Τους φόνους τους μαθαίνουμε αφού έχουν γίνει και αντιμετωπίζονται σαν ένα δύσκολο πάζλ. Για παράδειγμα ας δούμε την σκηνή της "πρώτης" δολοφονίας (αυτή της δικαστικού εξαιρείται): ξεκινάει με ένα ωραίο πλάνο με το γραφείο του γιατρού όπου φαίνεται το χαλί με την αρχαιοελληνική φράση γραμμένη πάνω του και το γραφείο με το πτώμα. Μετά κοντινό στο πτώμα όπου ο αστυνομικός μας αναφέρει ότι πέθανε περίπου πριν έξι ώρες (χεστήκαμε). Γίνεται αναφορά στα δύο χαρτονομίσματα και μετά αλλάζει το πλάνο και βρισκόμαστε στα γραφεία της αστυνομίας. Ούτε κοντινό στα ματωμένα γράμματα που είναι το σήμα κατατεθέν του δολοφόνου ούτε καμία ένδειξη της φρίκη που θα ακολουθήσει. Τα βλέπουμε μετά αυτά αλλά πλέον δεν έχουμε σημασία, γιατί το έργο δεν μας ψάρωσε εξ αρχής όπως θα έπρεπε...

Τρίτο και σημαντικότερο πρόβλημα είναι το σενάριο. Οι τρύπες του είναι πασιφανείς αλλά για όσους δεν τις πρόσεξαν θα προσπαθήσω να τις αναλύσω λίγο: ΠΡΟΣΟΧΉ ΑΚΟΛΟΥΘΟΎΝ ΣΟΒΑΡΑ SPOILERS ΔΙΑΒΆΖΕΤΕ ΜΕ ΔΊΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ Δεν δικαιολογείται για κανένα λόγο η ύπαρξη των "Πυθαγόρειων" εγκλημάτων. Ναι, λυπάμαι αλλά δεν. Το κίνητρο του δολοφόνου ήταν ξεκάθαρα η εκδίκηση. Για ποιο λόγο να παίξει αυτό το παιχνίδι γάτας-ποντικιού με την αστυνομία. Ειδικά δε όταν οι δύο πρώτες δολοφονίες (όπως αποκαλύπτεται) περνάνε στο αρχείο ως ατύχημα και αυτοκτονία. Γιατί να δώσει hints τα οποία θα μπορούσαν να οδηγήσουν την αστυνομία στην σύλληψη της (και μάλιστα πριν προλάβει να ολοκληρώσει το έργο της); Μήπως ήθελε να στείλει ένα μήνυμα στα άτομα που έχει σκοπό να ξεκάνει όπως γίνεται συνήθως σε τέτοιες ταινίες; Δεν το ξέρουμε γιατί η ταινία δεν μας δείχνει ποτέ κάτι τέτοιο. Έχει τάσεις μεγαλομανίας ή εμμονές με τα μαθηματικά (δηλαδή καταφεύγει ο σεναριογράφος στην εύκολη λύση της "τρέλας"); Πάλι δεν δείχνει κάτι τέτοιο; Επίσης δεν είμαι ειδήμονας στα μαθηματικά αλλά με ένα απλό google search με τις λέξη "Πυθαγόρας" και τον αριθμό "220" βρήκα αμέσως πληροφορίες για τους φίλιους αριθμούς και μάλιστα οι πιο γνωστοί είναι το 220-280. Αναρωτιέμαι τι εμπόδισε την αστυνομία στο να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα και αν υποθέσουμε ότι δεν τους κόβει να ψάξουν στο δίκτυο, έπρεπε να περιμένουν ως τα μισά του έργου και μετά από προτροπή τρίτου, για να επισκεφτούν έναν μαθηματικό και μάλιστα Γάλλο που βρίσκεται λίγο καιρό στην χώρα μας. Οι εγχώριοι μαθηματικοί δεν τους κάνουν; Ο υπεύθυνος της σήμανσης δεν ήξερε για τους φίλιους αριθμούς (παρόλο που γνώριζε ΟΛΑ τα ρητά του Πυθαγόρα). Αλλά ακόμα και έτσι, η επίσκεψη στον μαθηματικό γίνεται αφού έχουν προχωρήσει οι φόνοι και ουσιαστικά δεν εξυπηρετεί σε πολλά. Δλδ θα μπορούσαν να αποτρέψουν ένα φόνο (που δεν έγινε) ή να ρίξουν και ένα κυνηγητό με την δολοφόνο (που πάλι δεν παίζει κάτι τέτοιο). Θα ήθελα λίγη περισσότερη ανάλυση στο πως έγιναν οι φόνοι, να δούμε κιόλας τις γνώσεις νίντζα που είχε η δολοφόνος αφού μπόρεσε και έφαγε τόσους ενήλικες με την χρήση μάλιστα αναισθητικού (έχω την εντύπωση ότι κανένα αναισθητικό δεν δρα ακαριαία όλα θέλουν ώρα μέχρι να φέρουν αποτέλεσμα), κρέμασε έναν (!!!) αλλά και γυροβολάει στα νεκροταφεία τα μεσάνυχτα, τα οποία ως γνωστών δεν φυλάσσονται. Χώρια που το σχέδιο ήταν τόσο μαθηματικά ακριβές που στηριζόταν στην ΤΥΧΗ και την ΣΥΠΤΩΣΗ (η τύπισσα που "έπεσε από τις σκάλες", οι τύποι που θέλανε να "φάνε" την γκόμενα κ.α.)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Θα έλεγα ότι η ταινία είναι μια τίμια και αξιέπαινη προσπάθεια για την δημιουργία ενός αξιόλογου αστυνομικού θρίλερ:. Ορθώς θα πείτε ότι τόση ώρα γράφω για τα προβλήματα του έργου. Βεβαίως αλλά δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία ταινία που έχει θέματα. Έχουμε δει blockbusters εκατομμυρίων με τρύπια σενάρια και σκηνοθεσία για τηλεταινία. Το "Έτερος εγώ" παρόλα τα προβλήματα καταφέρνει να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή από την αρχή μέχρι το τέλος και όπως το είπε ο Χ.Μήτσης (αθηνόραμα) είναι στρωτό και προσβάσιμο, Ίσως όχι για βραβείο κοινού αλλά ποιος νοιάζεται; Το ζήτημα είναι ότι η χώρα πρέπει να ξεφύγει κάποια στιγμή από αυτό το είδος ταινιών που παράγει (χαμένες πατρίδες, δράματα, δήθεν κοινωνικές κατακραυγές, αναπαραγωγές των αριστερών κλισέ, κατακρεούργηση της μεσοαστικής οικογένειας κ.α.) και να ανοιχτεί και σε άλλα είδη κινηματογράφου. ΄Όσοι ενδιαφέρεστε δείτε για παράδειγμα το Τούρκικο μεταφυσικό θρίλερ "Baskin" και αναρωτηθείτε γιατί εδώ δεν γυρίζονται τέτοια έργα. Αν το "Έτερος εγώ" μπορεί να ξεκινήσει μια σειρά τέτοιων ταινιών (και φυσικά ξεπεραστούν τα όποια εκτελεστικά/σεναριακά προβλήματα) τότε πιστεύω ότι αξίζει την στήριξη του κόσμου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γιά αυτό που είναι, ήταν μία ενδιαφέρουσα και ευχάριστη ταινία
αν την υπεραναλύσεις σίγουρα θα βρείς πολλά να πείς αλλά δε νομίζω πως προσφέρεται γιά κάτι τέτοιο
ίσα ίσα που πρέπει να ενθαρρύνουμε τέτοιες προσπάθειες μήπως και αποκτήσουμε κάποτε αξιόλογο κινηματογράφο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε:πρέπει να ενθαρρύνουμε τέτοιες προσπάθειες μήπως και αποκτήσουμε κάποτε αξιόλογο κινηματογράφο
Γιατί ρε αχάριστε; Τι κακό έχει ο Παπακαλιάτης, ε;

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είναι οι Ghost του κινηματογράφου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven

ένιωσα απίστευτα με την ταινία. Έχω κάποιες ενστάσεις σε σχέση με κάποια σημεία στο πραγματικά καλογραμμένο κείμενο του Zippo. Θα επανέλθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Είδα σινεμά την ταινία ,προσφάτως τον πρώτο κύκλο της σειράς και μόλις τελείωσα τον δεύτερο.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Η σειρά γαμαει και κυρίως ο δεύτερος κύκλος. Συγκεκριμένα:
Ταινία: 6/10
1ος κύκλος : 7,5
2ος κύκλος: 9

Σίγουρα υπάρχουν αδυναμίες, αλλά ειδικά ο δεύτερος κύκλος τερματίζει σε suspense, αγωνία και ανατροπές.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Priamos έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 13:15 Είδα σινεμά την ταινία ,προσφάτως τον πρώτο κύκλο της σειράς και μόλις τελείωσα τον δεύτερο.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Η σειρά γαμαει και κυρίως ο δεύτερος κύκλος. Συγκεκριμένα:

Σίγουρα υπάρχουν αδυναμίες, αλλά ειδικά ο δεύτερος κύκλος τερματίζει σε suspense, αγωνία και ανατροπές.
Παίζει κάτι ανάλογο σε Ελληνική ή ξένη παραγωγή; Για σειρά λέω.
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 16:33
Priamos έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 13:15 Είδα σινεμά την ταινία ,προσφάτως τον πρώτο κύκλο της σειράς και μόλις τελείωσα τον δεύτερο.

Να σου πω την αλήθεια, συνειδητά ή ασυναίσθητα συνηθίζω να σνομπαρω ελληνικές παραγωγές, αλλά απ' όσο έχω αντιληφθεί αυτή εδώ μοιάζει να ξεχωρίζει χαρακτηριστικά.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Όποιος είναι fan των δουλειών του Τσαφούλια, παίζεται η καινούργια του σειρά στο Cosmote TV. 17 Κλωστές λέγεται και είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Παύλου Δημάκη που έχει να κάνει με ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην Ελλάδα της δεκατίας του 1900 που είχε γίνει στα Κύθηρα.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Priamos έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 18:19
CountRaven έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 16:33

Να σου πω την αλήθεια, συνειδητά ή ασυναίσθητα συνηθίζω να σνομπαρω ελληνικές παραγωγές, αλλά απ' όσο έχω αντιληφθεί αυτή εδώ μοιάζει να ξεχωρίζει χαρακτηριστικά.
Νομίζω ότι παίζει να είναι ίσως η μόνη (;) Ελληνική σειρά που μπορεί να σταθεί επάξια δίπλα από αντίστοιχες ξένες, Αγγλικές και μη.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

Συμφωνώ με Πρίαμο στη βαθμολογία μέχρι και το δεύτερο κύκλο. Ο τελευταίος δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Αντίθετα ναι, βρίσκω μέχρι τώρα πολύ ενδιαφέρον το 17 Κλωστές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος & Ταινίες”