Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 15 Μάιος 2019, 20:46 Ωραία, άντε να περάσει κ αυτή η διαβολοβδομάδα για να μπει στο κατεβαστήρι.
Κατεβασε τα απο τωρα και βλεπε ενα την ημερα, ετσι οταν θα βγει το τελευταιο θα εισαι on schedule και θα γλυτ σεις το αναποφευκτο mega-spoiler.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Zippo190 »

castledemon έγραψε: Τετ 15 Μάιος 2019, 09:37 εγω παλι θα συμγωνησω με αυτο το κειμενο.
Μην το διαβασετε οσοι δεν εχετε δει το επεισοδιο, εχει spoilers
http://roxx.gr/2019/05/14/cheiroteri-ap ... USKuLiTBLc
Εγώ διαφωνώ, η Ντάνυ από το πρώτο σημείο έδειχνε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει τα πάντα στο πέρασμα της, για ένα θρόνο που δεν είδε ποτέ απλά και μόνο επειδή της είπαν ότι είναι διάδοχος. Έκαψε, σταύρωσε και διέλυσε πόλεις απλά το κοινό τα προσπερνούσε γιατί ήταν ευγενείς, πλούσιοι και σκλαβέμποροί οπότε δεν τους άξιζε να ζουν. Βασικά όπως το βλέπω ήταν το καλύτερο twist που θα μπορούσαν να έχουν, αλλά νομίζω ότι στην εκτέλεση τα έκαναν λίγο σκατά (οι φρουροί με τις βαλίστρες έπαθαν stormtrooper και δεν μπορούσαν να στοχεύσουν).

Σε κάθε περίπτωση Στάνις, δακγωτό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 15 Μάιος 2019, 21:44
Σε κάθε περίπτωση Στάνις, δακγωτό.
ENNOEITAI! Κι εγω τα ίδια έλεγα και με κοιτούσαν όλοι σαν ουφο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Aphelian »

Χμμ, απο τους ανθρωπους που ενοιωθαν λιγο τη σειρα δεν νομιζω να εχει κανενας προβλημα με το "twist", αλλα ο τροπος που παρουσιαζεται ειναι το λιγοτερο αστειος.
Οι επιλογες ΟΛΩΝ των χχαρακτηρων δεν εχουν κανενα νοημα, οτιδηποτε εγινε στο ΑΚΡΙΒΩΣ προηγουμενο επεισοδιο δεν εχει κανενα νοημα και κανεναν αντικτυπο σε κανεναν, οι "κανονες" αλλαζουν σε καθε επεισοδιο για να τρεξει η "πλοκη" και η βιασυνη τους κατεστρεψε πραγματα που "εχτιζαν" 7 χρονια.

Και η περασμενη σεζον επασχε υπερβολικα σε παρομοια πραγματα απλα ολοι το συγχωρουσαν γιατι πιστευαν πως τρεχουν λιγο για να φτασουν σε επικο τελειωμα/κορυφωση κλπ. Τελικα ειναι ενας αχταρμας (υπερπανεμορφος αχταρμας, αλλα still) που τα παντα γινονται με τη λογικη "αντε να τελειωνουμε".

Οσοι ΔΕΝ βλεπουν τα προβληματα της σεζον,δεν μπορω να μπω στην ιδια λογικη μαζι τους, ειναι καπoιοι ανθρωποι που απλα θελουν να πανε κοντρα και να ειναι παντα στην αντιπερα οχθη. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να εισαι σεναριογραφος για να βγαλεις νοημα σε καποιες σκηνες, υπαρχουν τυχαιοι τυποι στο ΝΕΤ που εκαναν edit καποια σημεια με απλα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ σε καποιες σκηνες και σου εβγαλαν 1000% περισσοτερο νοημα απο το οτι να΄ναι που βλεπουμε.

Οι ιδιοι οι πρωταγωνιστες αν δειτε πλεον δεν το κρυβουν καν πως η σεζον ηταν "λαθος" φτιαγμενη.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Aphelian »

Priamos έγραψε: Τετ 15 Μάιος 2019, 19:08 Κι εγώ το γουσταρα πολύ και δεν καταλαβαίνω την κλαψα για το συγκεκριμένο. Εντάξει...Τα 2 πρώτα ήταν τα κλασικά "βαρετά" εναρκτήρια κάθε σαιζόν. Τα δύο επόμενα βιαστικά, επιπόλαια και χωρίς επαρκή αιτιολόγηση κάποιων συμβάντων. Γενικά ήταν όμως όλα οκ και καμιά σχεση με το "ασοδυο" που βλέπουμε στις κριτικές του imdb.

Και φτάνουμε στο 5... Αν και δεν αιτιολογησαν και πάλι πολύ "smoothly" την βασική εξέλιξη, οι περισσότεροι με έστω και ελάχιστη διορατικότητα το είχαμε αντιληφθεί ως σοβαρό ενδεχόμενο. Δεν βγήκε ξαφνικά κάποιος λαγός από το καπέλο. Αντίθετα το αξιοποίησαν σωστά για πετύχουν δραματική κορύφωση, έντονη και εντυπωσιακή δράση, να εγείρουν ηθικά ζητήματα κλπ. Μέχρι ως κοινωνικό και αντιπολεμικό σχόλιο μπορεί να λειτουργήσει αυτό το επεισόδιο. Εγώ το βρήκα εξαιρετικό.

Μπορω να γραφω για παντα για αυτο το θεμα, μην διαβασετε αν δεν τα εχετε δει ακομα λογω ημι-σποιλερ και σας ενδιαφερει.
Το 2ο επεισοδιο για παραδειγμα ηταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ καλο για εμενα. Σου εδειξε τους χαρακτηρες,εκλεισε υποτιθεται (lol βεβαια οπως ειδαμε) καποια arcs πολυ ομορφα και σου εδωσε αυτο το γαμημενο feeling πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειναι ασφαλης και ειναι ισως η τελευταια τους νυχτα ζωντανοι.
Βεβαια μετα πηγανε και εβγαλαν την υγρη κουραδα για μαχη, η μαχη που ορμησαν ολοι οι σουπερ βαρβαροι/πολεμιστες μεσα στη νυχτα, πεθαναν ΟΛΟΙ, αναστηθηκαν οι μισοι μετα απο 2 επεισοδια, ο Σαμ εζησε κλαιγοντας πανω στα πτωματα, ο Τζον Σνοου κρυφτηκε πισω απο την πετρα απο τη φωτια του Βισσεριον (που γκρεμισε το τειχος πριν ακριβως 3 επεισοδια με την ιδια φωτια, μαλλον κουραστηκε) και κυριολεκτικα 2000 πραγματα που εγιναν μετα αυστηρα χαρην πλοκης.

Στο 5 ηταν ακριβως αυτο που λες πως δεν ηταν, ηταν λαγος απο το καπελο, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σημειο της σειρας (πλην του προηγουμενου επεισοδιου οποτε αν λες γι αυτο, μαζι σου) δεν υπηρξε υποψια για αυτο που εγινε. Μιλαμε για τον ανθρωπο που ΚΛΕΙΔΩΣΕ τους δρακους του κατω απο την πυραμιδα επειδη σκοτωσαν ΕΝΑ κοριτσακι (μεταξυ αλλων παραδειγματων).

Το επεισοδιο σαν stand alone επεσοδιο ηταν εξαιρετικα καλο, και τρομακτικα γυρισμενο (οπως ειναι τα παντα μεχρι τωρα). Και ειλικρινα χαρηκα που εδειξαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για ποιον λογο ολοι φοβοντουσαν την Dany και τους δρακους της, υποτιθεται πως οι δρακοι ειναι οπλα μαζικης καταστροφης. Δεν μπορω ομως να κρινω σκετο το επεισοδιο οταν στο ακριβως προηγουμενο βλεπεις πως απλα θα μπορουσαν να εχουν βαλει βαλλιστρες σε τυχαια σημεια στον κοσμο (πχ μια κοντα στο Dragonstone) και να ειχαν ξεμπερδεψει χωρις καν να ιδρωσουν αφου οι δρακοι ειναι απλα σαμιαμιδια με φτερα.

ΔΕΝ με ενοχλει καθολου το πως εξελιχθηκαν τα πραγματα σαν κατευθυνση, με ενοχλει απειρα η ελλειψη narrative και consistency.

ΟΛΗ η 8η σεζον πρεπει να εχει σεναριο 12 σελιδων και παντα οι διαλογοι ηταν το δυνατο σημειο του GOT.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Priamos »

Aphelian έγραψε: Πέμ 16 Μάιος 2019, 14:06


Στο 5 ηταν ακριβως αυτο που λες πως δεν ηταν, ηταν λαγος απο το καπελο, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σημειο της σειρας (πλην του προηγουμενου επεισοδιου οποτε αν λες γι αυτο, μαζι σου) δεν υπηρξε υποψια για αυτο που εγινε. Μιλαμε για τον ανθρωπο που ΚΛΕΙΔΩΣΕ τους δρακους του κατω απο την πυραμιδα επειδη σκοτωσαν ΕΝΑ κοριτσακι (μεταξυ αλλων παραδειγματων).

Ακολουθούν spoiler.

Εξαρχής η περσόνα της Ντάνυ χτίζεται να είναι αμφιλεγόμενη. Η έλλειψη ελέους και η σκληρότητα της στους εχθρούς είναι παροιμιώδης. Επίσης πάσχει από τρελή μεγαλομανία και έχει μια μεσσιανική εικόνα για τον εαυτό της (ως γνωστό οι "Θεοί" έχουν το αλάθητο και το ακαταλογιστο). Όσο ένιωθε την αγάπη και την αποδοχή των "πιστών της" μπορούσε να είναι ελεήμων. Όταν α) βίωσε την απώλεια σημαντικών της προσώπων και των δράκων της, β) αμφισβητήθηκε και "προδόθηκε" από έμπιστους της και γ) εμπέδωσε στη συνείδηση της ως εν δυνάμει απειλή και επίδοξο σφετεριστή τον Σνόου (η απήχηση του οποίου στις μάζες και η ερωτική απόρριψη του επιδείνωσαν την κατάσταση), κατέληξε στο μοττο κάθε τυράννου, ότι αν δεν μπορούν να σε αγαπούν τότε ας σε φοβούνται, και έγινε αυτό που πιθανότατα υπήρχε στο dna της και το συλλογικό ασυνείδητο της οικογένειας της, η "mad queen".
Πάντως από την αρχή φρόντιζαν να την δείχνουν ως "γκρίζο" χαρακτήρα (και όχι λευκό όπως τον Σνόου) και η μεταστροφή της σε μαύρο, στα πλαίσια ενός ολοκληρωτικού πολέμου, δε φαντάζει στα μάτια μου καθόλου ως έκπληξη. Μάλιστα, έχοντας οι περισσότεροι από μας μεγάλη επαφή με την αντιπολεμική τέχνη (λογοτεχνία, κινηματογράφος κλπ) , βασικό της focus αποτελεί το πώς ο πόλεμος εξαχρειωνει ακόμα και τον πιο πολιτισμένο και ηθικό άνθρωπο. Πόσο μάλιστα μια αλαζονική "ημιθεα" η οποία νιώθει να αμφισβητείται η "θεόσταλτη" κυριαρχία της.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Aphelian »

Μα το προβλημα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο, πως και το α και το β και το γ εγιναν ΟΛΑ μεσα σε 1.5 επεισοδια. Η μεταμορφωση της ηταν forced και αυστηρα για να εξυπηρετησει την πλοκη.

Αν το GoT ειχε 2 ακομα σεζον και εφτιαχναν την μια για την μεγαλη μαχη με τους "Αλλους" αρχιζοντας να δειχνουν την αμφισβήτηση στο προσωπο της 'η/και προτιμηση στον Τζον, χαμο προσωπων και ΠΟΛΙΤΙΚΗ που η Ντανυ δεν εχει ιδεα (και που ειναι και απο τα πολυ δυνατα σημεια της σειρας)και στην επομενη ολοκληρωνοταν η "μεταμορφωση της" δεν θα ειχε νομιζω κανεις προβλημα.
Ξαναλεω, δεν ειναι προβλημα η κατευθυνση, ειναι μεγαλο προβλημα ο τροπος.

Η Ντανυ δεν χτιστηκε ποτε (στη σειρα, και ΟΧΙ στο βιβλιο) ως αμφιλεγομενη, σε οποιαδηποτε στιγμη και κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες τονιζε και στηριζε πως δεν ειναι τερας και παντα το υποστηριζε με πραξεις για 7 σεζον. Σε 2 επεισοδια, ειπε ok fuck it, Targaryen lol.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Priamos »

Aphelian έγραψε: Πέμ 16 Μάιος 2019, 15:15 Μα το προβλημα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο, πως και το α
Η Ντανυ δεν χτιστηκε ποτε (στη σειρα, και ΟΧΙ στο βιβλιο) ως αμφιλεγομενη, σε οποιαδηποτε στιγμη και κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες τονιζε και στηριζε πως δεν ειναι τερας και παντα το υποστηριζε με πραξεις για 7 σεζον. Σε 2 επεισοδια, ειπε ok fuck it, Targaryen lol.
Τότε εγώ είμαι μάλλον ο "ευαισθητουλης" :D γιατί κάποιον που καιει ζωντανούς και σταυρώνει για τιμωρία και παραδειγματισμό, τον λέω τέρας. Τώρα το πώς αυτοαποκαλείται και πως αυταπαταται ο κάθε τύραννος, πιστεύω ότι μικρή σημασία έχει.

Και σου είπα... Όσο ένιωθε ότι έχει τον έλεγχο, την έπαιρνε να είναι/το παίζει ελεήμων. Αν θυμάσαι όμως, από τον πρώτο κύκλο απόλαυσε την σκληρή τιμωρία του αδερφού της. Δεν εκτέλεσε απλά την υπεύθυνη για το θάνατο του άντρα της, αλλά την έκαψε ζωντανή και το (ξανά) απόλαυσε. Αν εσένα αυτά δε σου δείχνουν τουλάχιστον ενδείξεις (αν όχι αποδείξεις!!) προβληματικής προσωπικότητας , τότε πάω πάσο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από theBox »

Συμφωνω με αναλυση Πριαμου 1000%.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Aphelian »

Μιλαμε για τον αδερφο της που της εδερνε, την κακομεταχειριζοταν και της ειπε ανοικτα πως θα προτιμουσα να σε βιασουν 3000 αλογα απο το να μην καταφερω να παω στον θρονο,οντως πρεπει να ηταν σαδιστρια απο μικρη.
Μιλαμε για την Ντανυ που εκαιγε και σταυρωνε ΤΥΡΡΑΝΟΥΣ και δουλεμπορους και ολο της το σεταπ ηταν θα σπασω τον τροχο μπλα μπλα μπλα. Για την Ντανυ που οταν η Ολενα της ειπε be a dragon και οταν η greyjoy της ειπε παμε φουλ force kings landing ειπε οχι, δεν γινω queen of ashes κλπ κλπ
Για την τυπισσα που ειπε εχουμε 200000 λογους να ελευθερωσουμε το Mereen γιατι εχει 200000 σκλαβους. Που Εκλεισε τους δρακους στην πυραμιδα επειδη σκοτωσαν ΕΝΑ αθωο κοριτσακι. μπορω να φερω 1200 παραδειγματα, επισης να ξαναπω μιας και βλεπω πως δεν δοθηκε καμμια σημασια πως δεν διαφωνω με το τι εγινε, διαφωνω με το πως εγινε.

Η μεταμορφωση ηταν του κωλου οπως και ολες τα subplots(η και mainplots) που ειχαν ανοιξει ΜΑΕΣΤΡΙΚΑ τις προηγουμενες σεζον(στο μεγαλυτερο μερος τους).
Αν μετα απο 7 σεζον σεταπ,Azor Ahai, king that was promised, White walkers, Jaimie redemption ark, 3 eyed raven, hodor, κλπ ειστε οκ και σας φαινεται ολοκληρη η σειρα πως το "παει καλα" τοτε παω κι εγω πασο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Πέμ 16 Μάιος 2019, 15:49
Αν μετα απο 7 σεζον σεταπ,Azor Ahai, king that was promised, White walkers, Jaimie redemption ark, 3 eyed raven, hodor, κλπ ειστε οκ και σας φαινεται ολοκληρη η σειρα πως το "παει καλα" τοτε παω κι εγω πασο.
Οχι ρε, τι καλα...πλακα κανεις...

Ναι κι εγω διαφωνω με το πως εγινε, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο ήθελα να γινει, για τους λογους που ανεφερε ο Πριαμος που παντα ελόχευαν, αλλά και για να έχει και μια ποιητικη "κυκλικότητα" η ιστορία.

Απλά at this point, και δεδομένου του ποσο απογοητευμένος ήμουν με την τροπη των πραγμάτων, η εξέλιξη αυτή μου φάνηκε σαν όαση πραγματικα.

Επισης, ΑΚΡΙΒΩΣ γιατι μου αρεσε τοσο πολυ σαν εξελιξη, είμαι διατεθημένος να τραβήξω παραπάνω απ οσο συνήθως το suspension of disbelief μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Coroner »

Σωστος ο [mention]theBox[/mention] . Noμιζω οτι σιγουρα θα ειναι ενα απο τα κυρια γεγονοτα που θα εκτυλιχθουν στα βιβλια, αν βγουν ποτε. Δλδ μου φαινεται σαν ραχοκοκαλια του ολου στορυ, σαν μια ολοκληρωση ενος βασικοτατου story. Βασικα, οσο και αν εκει πηγαινε το πραγμα ειμαι ενθουσιασμενος με αυτη την ιδεα... αν δλδ υπηρχε σωστο σεναριο θα παραμιλαγαμε, καθως η σκηνοθεσια ηταν υπεραψογη.

Εξαλλου, οι περισσοτερες αντιδρασεις εχουν να κανουν στο οτι δεν αρεσε η εξελιξη και οχι τα σεναριακα κενα και το "καρακτερ ντιβελοπμεντ", για τα οποια κανεις δε μιλαγε στην προηγουμενη σεζον που ειχαν παει κατα διαολου. Αλλα εκει τα 10αρια στα imdb πεφτανε βροχη
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Πέμ 16 Μάιος 2019, 16:04 Σωστος ο @theBox . Noμιζω οτι σιγουρα θα ειναι ενα απο τα κυρια γεγονοτα που θα εκτυλιχθουν στα βιβλια, αν βγουν ποτε. Δλδ μου φαινεται σαν ραχοκοκαλια του ολου στορυ, σαν μια ολοκληρωση ενος βασικοτατου story. Βασικα, οσο και αν εκει πηγαινε το πραγμα ειμαι ενθουσιασμενος με αυτη την ιδεα... αν δλδ υπηρχε σωστο σεναριο θα παραμιλαγαμε, καθως η σκηνοθεσια ηταν υπεραψογη.

Εξαλλου, οι περισσοτερες αντιδρασεις εχουν να κανουν στο οτι δεν αρεσε η εξελιξη και οχι τα σεναριακα κενα και το "καρακτερ ντιβελοπμεντ", για τα οποια κανεις δε μιλαγε στην προηγουμενη σεζον που ειχαν παει κατα διαολου. Αλλα εκει τα 10αρια στα imdb πεφτανε βροχη
Αυτο. Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι το κυρίως πλοτ ποιντ που τους ειπε ο Μαρτιν για το τελος, και αυτοι προσπάθησαν με την ΕΛΑΧΙΣΤΗ μπάλα που ξερουν, να το παρουσιασουν κακήν κακώς.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Aphelian »

Σιγουρα ειναι η ραχοκοκαλια των βιβλιων και σιγουρα ετσι θα το παει. Το θεμα ειναι πως η Dany της σειρας ηταν μητερα Τερεζα, ενω η Dany βιβλιου ειναι πολυ πιο κοντα σε αυτο που περιγραφει ο [mention]theBox[/mention] και ο [mention]Priamos[/mention] , συν πολλα plots που εχουν μεινει εκτος σειρας(fAegon) δειχνουν επιτελους να εχουν συγκεκριμενο νοημα και ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ αυτη την τροπη των πραγματων.

Αλλα οχι, απο το ενα επεισοδιο στο αλλο character development που χρειαζοταν τουλαχιστον μια σεζον.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Game of Thrones - Season 8 - Trailer

Δημοσίευση από Priamos »

spoiler, spoiler, spoiler

Πέρα από την "μεταμόρφωσή" της (που εγώ δεν την θεωρώ ως κάτι τέτοιο, μια που για μένα ήταν ξεκάθαρο ότι είχε μια θεοσκοτεινη πλευρά, που μπορούσε υπό προϋποθέσεις να εκδηλωθεί), συμφωνώ ότι υπάρχει μια εμφανής προχειρότητα και βιασύνη στον 8 κύκλο , που όμως δεν δικαιολογεί κατά τη γνώμη μου τους τόνους χολής που έχει δεχτεί. Ειδικά το 5 επεισόδιο, μόνο "cheap fun" δεν είναι. Προκαλεί έντονα συναισθήματα τόσο με την μοίρα των ηρώων , όσο και με την ρεαλιστική απεικόνιση του παραλογισμού και της τρέλας του πολέμου και εγείρει ηθικά διλήμματα και προβληματισμούς. Αποκαθηλώνει στα μάτια μας τους "καλούς", και περιβάλλει με επιείκεια και συγχώρεση τους "κακους". Έχει όλη την ωριμότητα , αλλά και ψυχαγωγική value που θέλουμε σε μια τέτοια σειρά.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”