The Last Kingdom

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Severian
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί 20 Μαρ 2018, 15:46
Επικοινωνία:

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Severian »

Προταση για τους επικολαγνους. Ιδια εποχη πανω κατω με το Vikings. Ακολουθει την ιστορια ενος πολεμιστη του Ουθρεντ, με σκοπο να μας δειξει την ζωη του βασιλεια Αλφρεντ, ο οποιος νομιζω υπηρξε ο πρωτος που οραματιστηκε ενα εννιαιο Αγγλοσαξωνικο βασιλειο κ θεωρειται κομβικος για την αγγλικη ιστορια. Το προτιμω απο το Vikings μιας κ ειναι πιο ιστορικο κ με καλυτερους ηθοποιους. Το θυμηθηκα γτ σημερα ανακοινωθηκε οτι η σειρα θα συνεχιστει με την 3η της σεζον στο νετφλιξ.


"Hell has no limits, nor is circumscribed, for where we are is Hell, and where Hell is, there we must be"
Severian

"Farewell, friend. I was a thousand times more evil than thou!"
Stormbringer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Lilith »

Να δω πότε θα καθίσω να τα δω όλα. Εχω χάσει τις τελευταίες seasons από Vikings και πρέπει και αυτό να το συνεχίσω αλλά προσθέτω στήν λίστα και το The Last Kingdom..φαίνεται τέλειο !!!
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 703
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Silenius »

Προσυπογράφω, πάρα πολύ καλή σειρά. Είδα τις 2 σεζόν σε 2 εβδομάδες μέσα. Πολύ καλοί χαρακτήρες, μια χαρά ηθοποιοί και σε κρατάει χωρίς να κάνει κοιλιά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8698
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Zippo190 »

θα το τσεκάρω και εγώ κάποια στιγμή, φαίνεται ωράιο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αξιώθηκα και εγώ να το δω και είπα να ανοιξω τόπικ. Μετά θυμήθηκα οτι είχαμε κάνει ήδη αναφορά, οπότε παρτε κ το δικό μου σχόλιο.

Historical fiction βασισμένο στη σειρά βιβλίων "Saxon Tales". Η πρωτή σεζόν ήταν αρκετά καλή, η δεύτερη τα πήγε ακόμα καλύτερα, και η τρίτη αναμένεται να κινηθεί στα ίδια επίπεδα. Παίζεται στο Netflix.

MINOR SPOILERS

Πλοκή: Ο Ούτρεντ, γεννημένος Σαξονας και διάδοχος του θρόνου του Μπέμπανμποργκ, παιδί ακόμα, καταλήγει όμηρος στα χέρια σκανδιναβών πολεμιστών (Danes). Ο πολέμαρχος που τον αιχμαλώτησε αποφασίζει να τον υιοθετήσει και να τον μεγαλώσει σαν γιο του, όταν o θείος του Ούτρεντ και σφετεριστής του θρόνου αρνείται να πληρώσει τα λύτρα που απαιτούνται για την απελευθέρωσή του. Μεγαλωμένος σαν «βάρβαρος» και με ρίζες στο αριστοκρατικό του παρελθόν, στην προσπάθειά του να κερδίσει πίσω τον τίτλο που του ανήκει, ο Ούτρεντ θα έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση με τους Σάξονες και τους Σκανδιναβούς συντρόφους του, ενώ ο όρκος του στον Αλφρέδο του Ουέσσεξ (Alfred the Great), θα τον κρατήσει δέσμιο στην μεγάλη ιδέα του τελευταίου για μια ενωμένη Αγγλία ως το τέλος.





Must watch FFO: Vikings, Barbarians, The Bastard Executioner, Beowulf and Grendel
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The Last Kingdom

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τελειώνω το Vikings όπου να'ναι και έλεγα να πάω στο Barbarians αλλά με ιντριγκάρει και αυτό...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 04 Ιαν 2021, 18:40 τελειώνω το Vikings όπου να'ναι και έλεγα να πάω στο Barbarians αλλά με ιντριγκάρει και αυτό...
Το Barbarians είναι EΠΟC αλλά εχει μονο μια σεζόν νομίζω (5 - 6 επεισόδια) και σε αφήνει να ξερογλύφεσαι. Το The last Kingdome έχει 3x10, οπότε μπαίνεις πιο καλά στο πετσι της ιστορίας ;) Η πρώτη είναι λίγο ασύνδετη στα πρώτα 1-2 επεισόδια, αλλά μετα στρώνει φουλ :twisted:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The Last Kingdom

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το μόνο πρόβλημα είναι πως με το Last Kingdom μένω στο ίδιο ακριβώς timeline με το Vikings και θα μου έκανε καλό λίγη αλλαγή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5969
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The Last Kingdom

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 04 Ιαν 2021, 19:11 το μόνο πρόβλημα είναι πως με το Last Kingdom μένω στο ίδιο ακριβώς timeline με το Vikings και θα μου έκανε καλό λίγη αλλαγή
Και εγώ για αυτό το απέφευγα, αλλά τελικά το Last Kingdom μου φάνηκε καλύτερο κ πιο εσωστρεφές σε σχέση με τo Vikings, και με αρκετά καλύτερους χαρακτήρες. Γενικά το Vikings είναι λίγο πιο «καγκουρέ» σε σχέση με το Last Kingdom :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The Last Kingdom

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ε, οι Vikings ήταν γενικά αρκετά κάγκουρες, δε νομίζω να απέχει πολύ από την αλήθεια χαχα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”